Podróże po Europie

Alkmaar (Holandia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Miasto Alkmaar w szerokiej świadomości kojarzy się przede wszystkim z serem. Od wieków odbywały się tu targi serowe i do dziś tradycja ta jest kultywowana. Dla Holendrów miasto jest ważne także z powodów historycznych. W 1573 roku podczas wojny osiemdziesięcioletniej Hiszpanie rozpoczęli oblężenie Alkmaar. Miasto mimo mniejszych sił nie poddało się naporowi atakujących. Po odparciu głównego ataku obrońcy zdecydowali się na zalanie terenów, na których rozbiły się wojska hiszpańskie, przez co te zostały zmuszone do wycofania się z oblężenia. Uważa się, że zwycięstwo w Alkmaar było punktem zwrotnym konfliktu, który finalnie zakończył się zdobyciem niepodległości przez Niderlandy.

Oblężenie zakończyło się 8 października i każdego roku w ten właśnie dzień mieszkańcy świętują to zwycięstwo.

Alkmaar otrzymało prawa miejskie już w 1254 roku. Miasto prężnie się rozwijało, a jego historyczna część była otoczona murami oraz fosą. Dziś próżno szukać tu średniowiecznych fortyfikacji, jeśli jednak spojrzymy na mapę bez najmniejszego problemu powinnismy dojrzeć historyczny przebieg fosy.

Trzeba uczciwie przyznać, że Alkmaar jest jednym z piękniejszych holenderskich miast. Spacerując po historycznej części miasta raz po raz trafimy na piękny budynek. Część budynków na fasadach ma herby rodów lub herby określające czym zajmowali się jego mieszkańcy.

Spacer wzdłuż kanału Luttik Oudorp w Alkmaar (Holandia)
Spacer wzdłuż kanału Luttik Oudorp w Alkmaar (Holandia)

Jak zwiedzać Alkmaar?

Historyczną część Alkmaar najlepiej zwiedzać pieszo, bez pośpiechu i bez nakreślonego co do minuty planu. Stare miasto nie zajmuje aż tak dużego obszaru i spokojnie możemy przejść je wzdłuż i wszerz. Część ulic wyłączona jest z ruchu samochodowego.

Innym sposobem na poruszanie się po mieście może być rower. Rower możemy wypożyczyć np. w firmie HV SCOOTER RENT (adres: Laat 79). Cena za dobę za jedną osobę to 10€.

Kolejnym, chociaż na pewno bardziej wymagającym, sposobem na zwiedzanie miasta jest wynajęcie kajaku. Możemy go wynająć w firmie de Kraak Actief (adres: Nieuwstraat 39 41). Ceny zaczynają się od 5€ za godzinę za kajak jednoosobowy.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Alkmaar jest idealnym miastem na wycieczkę jednodniową, np. z pobliskiego Amsterdamu. Jeśli nie planujemy odwiedzać muzeów możemy przespacerować historyczną część w trochę ponad pół dnia.

Zwiedzanie Alkmaar

Dużym plusem Alkmaar na pewno jest to, że niemal wszystkie atrakcje znajdują się na starym mieście. Podczas spaceru warto rozglądać się za tabliczkami z opisami budynków. Niestety, są one jedynie w języku holenderskim - pozwalają jednak wypatrzyć wiele ciekawych miejsc z historią.

Jednym z najbardziej imponujących budynków w Alkmaar jest kościół Sint-Laurenskerk (kościół św. Wawrzyńca), który nazywany jest również Grote Kerk. Świątynia została zbudowana pod koniec XV wieku. W środku możemy zobaczyć dwa zabytki najwyższej klasy - małe organy Koororgel z 1511 roku będące najstarszymi grającymi wciąż organami w Holandii oraz główne organy zbudowane w 1645 roku przez Jacobusa Caltusa van Hagerbeera. Główne organy przez niektórych uważane są za jedne z najpiękniejszych instrumentów tego typu na świecie. Ich rozmiar oraz złote zdobienia na pewno potrafią zachwycić. W środku zobaczymy również sarkofag jednego z historycznych władców, Florisa V oraz obraz “Sąd Ostateczny” będący jednym z największych obrazów w Holandii.

Niestety, kościół dziś należy do prywatnej organizacji i nie zawsze jest udostępniony do zwiedzania. Odbywają się tu wystawy oraz śluby. Kościół otwarty dla turystów jest z reguły od początku kwietnia do początku czerwca - od czwartku do soboty pomiędzy, godziną 11:00 a 17:00, od czerwca do początku września - od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 - 17:00 oraz we wrześniu - od czwartku do soboty w tych samych godzinach. W pozostałe miesiące możemy spróbować napisać pod adres e-mail voorhout@grotekerk-alkmaar.nl i spróbować umówić się na zwiedzanie z przewodnikiem (od poniedziałku do piątku).

Kolejnym z imponujących budynków jest wybudowany w latach 1509-1520 historyczny ratusz. Najbardziej wyróżniającą cechą budynku są schody oraz znajdujące się na nich dwa lwy trzymające herb miasta. Niestety, nie można wejść do środka - w budynku urzęduje magistrat. Ratusz znajduje się przy ulicy Langestraat (adres ratusza: Langestraat 97), uważanej za najważniejszą ulicę w mieście.

Ratusz w Alkmaar
Ratusz w Alkmaar

Kierując się na wschód ulicą Langestraat dojdziemy do do ciekawej uliczki nad kanałem Mient, skąd wystarczy skręcić na północ aby dojść do słynnego placu Waagplein przy którym stoi słynny budynek Wagi (Waag) oraz gdzie odbywają się słynne targi serowe. Przy Waagplein w każdy słoneczny dzień (z wyjątkiem trwania targu serowego) wystawione są stoliki pobliskich restauracji, przy których tłumnie od południa przesiadują mieszkańcy. Budynek Wagi wyróżnia się swoim wyglądem, górującą nad nim wieżą i bogatymi zdobieniami. Budynek powstał w XIV wieku i początkowo został zbudowano jako kaplica. Dopiero w 1566 roku biskup Haarlemu zezwolił na zmianę charakteru budynku i został on zamieniony na budynek służący do ważenia produktów.

Budynek Wagi (Waag) w Alkmaar
Budynek Wagi (Waag) w Alkmaar

Inne ciekawe miejsca oraz budynki:

  • Wiatrak Molen van Piet (adres: Clarissenbuurt 4) - ciekawy przykład młyna, został wybudowany w 1769 roku. Znajduje się na wzgórzu i otoczony jest drzewami, z tego powodu ciężko go zobaczyć w całości. Niestety, nie można wejść do środka. Wybierając się zobaczyć młyn warto przespacerować się trasą Clarissenbolwerk prowadzącą przez park wzdłuż starej fosy. Jest to idealne miejsce na oderwanie się na chwilę od zgiełku miasta.

  • Ulica Fnidsen - przyjemna wąską uliczka na której znajdziemy sklepy artystów oraz kawiarnie.

  • Ulica Gedempte Nieuwesloot - przy ulicy zobaczymy wiele ciekawych fasad oraz kompleks Hof van Sonoy.

Na dziedzińcu dawnego przytułku Hof van Sonoy w Alkmaar
Na dziedzińcu dawnego przytułku Hof van Sonoy w Alkmaar
  • Wiatrak Korenmolen 't Roode Hert (adres: Frieseweg 102) - Kolejny z wiatraków, znajduje się trochę dalej od centrum. Niestety nie można go zwiedzić, ale możemy skorzystać znajdującej się w nim kawiarni. Najlepiej udać się tam przez most Frieseburg. Tuż obok mostu znajduje się park Victoriepark, w którym możemy odpocząć na jednej z ławek. Jeśli bardzo się nie śpieszymy warto chwilę zaczekać. Most Frieseburg jest nowoczesnym mostem zwodzonym. Zobaczenie go w trakcie podnoszenia jest ciekawym doświadczeniem.
Wiatrak Korenmolen 't Roode Hert w Alkmaar
Wiatrak Korenmolen 't Roode Hert w Alkmaar
  • Ulica Geest - spacerując wzdłuż tej ulicy zobaczymy historyczną zabudowę mieszkalną Alkmaar i rząd niskich domków.
Alkmaar - uliczka Geest
Alkmaar - uliczka Geest
  • Targ rybny Vismarkt (adres: Verdronkenoord 114) - historyczny targ rybny znajduje się w środku miasta. Powstał w XVI wieku, chociaż jego dzisiejszy kształt to efekt przebudowy z 1755 roku. Niestety targi rybne się już nie odbywają.

Muzea i oferta kulturalna

Oferta muzealna w Alkmaar nie należy do największych, znajdziemy tu jednak kilka placówek wartych wspomnienia:

  • Stedelijk Museum, czyli muzeum miejskie, adres: Canadaplein 1 - muzeum znajduje się tuż obok Grote Kerk. Muzeum powstało w 1875 roku i jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Holandii. W środku możemy zobaczyć wystawy poświęcone historii miasta. Muzeum szczyci się w szczególności kolekcją obrazów z XVI i XVII wieku. W środku dowiemy się także więcej o słynnym oblężeniu Alkmaar.

  • Kaas Museum, muzeum sera, adres: Waagplein 2 - muzeum sera znajduje się na drugim piętrze w budynku Wagi. W środku obejrzymy film poświęcony historii produkcji sera (Edam oraz Gouda, trwa około 8 minut) i zobaczymy eksponaty związane z jego produkcją. Wchodząc do środka otrzymamy kawałek sera. Muzeum nie jest duże i w 30-45 minut powinnismy być w stanie je obejrzeć. Dla dzieci przygotowano część interaktywną z prostymi grami. Warto do środka wejść chociażby po to, aby zobaczyć wnętrze słynnego budynku Wagi.

Zwiedzanie muzeum sera w Alkmaar - Kaas Museum
Zwiedzanie muzeum sera w Alkmaar - Kaas Museum
  • “De Boom” muzeum piwa, Houttil 1 - małe muzeum piwa mieszczące się w budynku starego browaru. Na miejscu na dwóch piętrach zobaczymy prezentacje o produkcji piwa. Ciekawą częścią muzeum jest oryginalny bar. W środku możemy poprosić o ulotkę w języku polskim. Na koniec zwiedzania możemy otrzymać rabat do pubu znajdującego się na parterze budynku (bar otwarty od 14:00). Muzeum sprawia wrażenie trochę amatorskiego i powinniśmy obejrzeć wystawę w mniej niż 30 minut.
Zwiedzanie muzeum piwa w Alkmaar - De Boom
Zwiedzanie muzeum piwa w Alkmaar - De Boom
  • Beatles Museum, Muzeum Beatelsów, Noorderkade 130 - chociaż może wydać się to dziwne w Alkmaar znajduje się największe prywatne muzeum Beatelsów na świecie. Znajduje się jednak kawałek od centrum.

Targ serowy w Alkmaar

Tradycja targów serowych w Alkmaar sięga 1365 roku. Przez wieki handel serem napędzał miejscową gospodarkę, czego najlepszym dowodem jest majestatyczność budynku Wagi. Targi od zawsze odbywały się na placu Waagplein, który aby pomieścić wszystkich chętnych musiał być kilkukrotnie rozbudowywany na przestrzeni lat.

Dzisiejsze targi serowe są jedynie inscenizacją, jednak w bardzo przyjemny sposób przybliżają nam tę wielowiekową tradycję. Na miejscu zobaczymy jak wyglądało dostarczanie serów (dwie osoby niosły nawet kilkanaście serowych kawałów korzystając ze specjalnego nosidełka), jak wyglądały negocjacje oraz w jaki sposób towary były ważone. Wszystkie osoby uczestniczące w przedstawieniu mają na sobie oryginalne stroje.

Targi serowe odbywają się w piątki od 31 marca do 29 września od 10:00 do 13:00. Od 2017 roku w niektóre wtorki w okresie letnim odbywają się także wieczorne targi.

Więcej informacji o datach można znaleźć na oficjalnej stronie targu serowego pod pod tym adresem.

Przytułki - hofje

Protestanccy mieszkańcy Holandii bardzo poważnie pochodzili do pomocy samotnym i schorowanym współmieszkańcom. To właśnie stąd w holenderskich miastach wzięły się kompleksy typu hofje. Słowo hofje w holenderskim oznacza właśnie przytułek. Kompleksy tego typu tworzone były często jako zamknięta grupa budynków otaczających dziedziniec. Do każdego z domów wstęp był jedynie od wewnętrznej strony dziedzińca.

Świetnym przykładem takiego miejsca jest Hof van Sonoy (adres: Hof van Sonoy 1). Oprócz pięknego dziedzińca warto tu podejść i zobaczyć bramę wejściową oraz słynną wieżę. Dziś znajdują się tu restauracje oraz sklepy. Na terenie dziedzińca wypatrujmy niewielkich rzeźb lwów.

Najstarszym kompleksem tego typu w Alkmaar jest Hofje van Paling en Van Foreest znajdujący się przy ulicy Zevenhuizen 19. Niestety, kompleks jest zamknięty dla zwiedzających z wyjątkiem Holenderskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się w drugi weekend września. Zawsze można jednak podejść, możliwe, że ktoś pozwoli nam zerknąć do środka. Będąc na miejscu warto przy okazji spojrzeć na budynek znajdujący się pod adresem Kanisstraat 1, który jest jednym z najstarszych istniejących do dziś domów w mieście.

Alkmaar - uliczka Kanisstraat i jeden z najstarszych budynków w mieście (Kanisstraat 1)
Alkmaar - uliczka Kanisstraat i jeden z najstarszych budynków w mieście (Kanisstraat 1)

Przy ulicy Ritsevoort 2 możemy zobaczyć dom opieki dla samotnych kobiet Hofje Van Splinter. Budynek ma ciekawą fasadę, chociaż za największy skarb uchodzi mały wewnętrzny dziedziniec. Można wejść na jego teren.

Kanały

Historyczna część Alkmaar poprzecinana jest trzema kanałami: Oudegracht, Luttik Oudorp oraz Verdronkenoord.

Luttik Oudorp

Jest najmniejszym z kanałów i wydaje się najprzyjemniejszym miejscem na krótki spacer. To właśnie przy tym kanale możemy zobaczyć ostatni zachowany dom z drewnianą fasadą w Alkmaar, czyli Het huis met de kogel (Dom z kulą armatnią, adres: Appelsteeg 2). Jeśli dobrze się przyjrzymy w lewym górnym rogu fasady zobaczymy powieszoną kulę armatnią. Nawiązuje ona do prawdziwego zdarzenia z 1573 roku, kiedy to kula armatnia uderzyła w ten dom w trakcie oblężenia miasta przez Hiszpanów.

Obie ulice wzdłuż kanału są bardzo zadbane, w ciepłe miesiące otoczone są kwiatami, możemy usiąść na jednej z ławek. Do brzegu przycumowane są łódki.

Oudegracht

Oudegracht jest najdłuższym z kanałów starego miasta. Wydaje się mniej zadbany niż Luttik Oudorp, spacerując jednak wzdłuż kanału możemy zobaczyć kilka ciekawych budynków.

Prawdziwym skarbem okolicy jest jeden ze starych przytułków, Wildemanshofje (adres: Oudegracht 87). Wejście na teren kompleksu jest bardzo proste do odnalezienia. Nad bramą wejściową umieszczono statuę mitycznego “Dzikiego Człowieka”.

Na dziedzińcu dawnego przytułku Wildemanshofje w Alkmaar
Na dziedzińcu dawnego przytułku Wildemanshofje w Alkmaar

Dziedziniec kompleksu jest otwarty dla odwiedzających. I to właśnie mieszkańcy dbają o znajdujący się na środku dziedzińca zielony ogród. Na niemal samym środku postawiono drugą z rzeźb przedstawiających “Dzikiego Człowieka”. Pamiętajmy, że domy są nadal zamieszkałe i powinniśmy na miejscu zachowywać się cicho.

Verdronkenoord

Zabudowa przy kanale Verdronkenoord jest mniej imponująca niż w dwóch poprzednich. Przepływa jednak równolegle do kanału Luttik Oudorp i na pewno warto nim się przespacerować.

W mniej więcej połowie kanału po jego północnej stronie stoi kościół katolicki Sint Laurentiuskerk. Kościół zbudowany został w stylu neogotyckim w latach 1859-1861 i został zaprojektowany przez jednego ze słynniejszych holenderskich architektów, Pierre Cuypersa. Architekt projektując świątynie nawiązał do francuskiego gotyku.

Na samym jego końcu znajduje się budynek/wieża Accijnstoren (adres: Bierkade 26) z 1622 roku, który w przeszłości służył jako urząd celny. Wszystkie produkty importowane do miasta musiały zostać tu oclone.

Rejs kanałami

Rejs kanałami to chyba najprzyjemniejszy sposób zwiedzania holenderskich miast. W przypadku Alkmaar musimy być jednak przygotowani na dość ekstremalne przeżycia. Kilka z mostów jest bardzo niskich i przepływając pod nimi musimy się niemal kłaść na ławce.

Rejs trwa 45 minut, w trakcie których przepłyniemy przez historyczną część miasta, wypłyniemy na kanał Noordhollands (Noordhollands Kanaal) oraz okrążymy miasto z drugiej strony. Podczas rejsu przewodnik opowiada także w języku angielskim i opisuje najciekawsze mijane budynki. W trakcie rejsu przepłyniemy również przez nowoczesną część miasta i zobaczymy balkony w nowoczesnym apartamentach z bezpośrednim zejściem do kanału i miejscem do zacumowania łodzi.

Podczas rejsu kanałami w Alkmaar - widok na jeden z niższych mostków
Podczas rejsu kanałami w Alkmaar - widok na jeden z niższych mostków

Statek odpływa z bliskiej okolicy budynku Wagi, z kanału Mient. Musimy przejść na drugą stronę (adres: Mient 3). Bilety kupujemy wsiadając do łodzi. Łodzie są otwarte i nie ma w nich toalety. Rejsy rozpoczynają się o pełnej godzinie, warto jednak przyjść chwilę wcześniej.

Za wycieczki odpowiedzialna jest firma Grachtenrondvaart.

Informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

Punkt informacji turystycznej znajduje się na parterze budynku Wagi (adres: Waagplein 2).

Punkt otwarty jest od poniedziałku do soboty (w wakacje także w niedzielę) od 10:00 do 17:00. W piątki otwierany jest od 9:00. W niedzielę obowiązują godziny skrócone 13:00-16:00.

W środku otrzymamy mapę i wszystkie niezbędne informacje, a także zakupimy pamiątki.

Dojazd z Amsterdamu

Dojazd do dworca głównego Alkmaar ze stacji Amsterdam Centraal trwa ok 34-37 min i kosztuje 7,50€ - z kartą OV-chipaakrt, natomiast rozpoczynając podróż na stacji Amsterdam Sloterdijk dojedziemy w ok 28-31 min za 6,80€ - cena dla posiadaczy OV-chipkaart (osoby bez karty dopłacają 1,00€ do każdego biletu).

Reklama