Belgia dla turystów z Polski może okazać się krajem dość drogim, szczególnie w wysokim sezonie w najbardziej turystycznych miastach. Warto wcześniej dobrze się przygotować i zaplanować budżet obejmujący wszystkie możliwe wydatki.

W Belgii obowiązuje waluta Euro i warto mieć ze sobą trochę gotówki, nie wszędzie akceptowane są płatności kartą.

Tanie sklepy w Belgii

W Belgii, podobnie jak w Polsce, bardzo popularne są dyskonty, w których kupimy produkty dużo taniej niż w zwykłych marketach czy małych sklepach.

Najpopularniejsze tanie sieci to Aldi, Lidl czy Smatch, w których ceny niektórych produktów są jedynie o kilkanaście procent wyższe niż w Polsce i można w dobrej cenie zakupić tam żywność w trakcie podróży.

Trochę droższe będą: Carrefour, Colruyt, Delhaize czy Spar.

Małe sklepy spożywcze i piekarnie

W Belgii spotkamy dużo mniejszych sklepów, gdzie kupimy głównie produkty przetworzone, napoje oraz piwo. Ceny będą zdecydowanie wyższe niż w supermarketach, warto więc zachodzić tylko w razie potrzeby.

Ceny artykułów spożywczych i napojów w Belgii

W Belgii, analogicznie do większości krajów zachodniej Europy, najdroższe są wyroby rolne, czyli: mięso, warzywa, owoce czy sery. W niższych cenach zawsze będą wszelakie produkty przetworzone, słodycze, gotowe dania, czy napoje.

Produkt Cena Sieć
Papryka (na wagę) - 1 kg 2,29 EUR Carrefour
Brokuły (0,5 kg) 0,99 EUR Carrefour
Piwo Leffe Blonde, zestaw 8 sztuk 7,75 EUR Carrefour
Arbuz (na wagę) - 1 kg 0,99 EUR Carrefour
Jajka, rozmiar L - 10 sztuk 5,20 EUR Carrefour
Duży chleb 1,89 EUR Carrefour
Pomidorki Cherry, gałązka - opakowanie 500 g 1,39 EUR Lidl
Bakłażan (na wagę) - 1 kg 1,79 EUR Lidl
Mini Babybel - opakowanie 12 sztuk x 22 g 3,69 EUR Lidl
Mango - 1 sztuka 1,79 EUR Lidl
Świeże mule, opakowanie - 2 kg 3,99 EUR Lidl
Croissant - 1 sztuka 0,49 EUR Lidl
Truskawki, opakowanie 0,5 kg) 2,99 EUR Lidl
Napój Schweppes 1,50L 2,19 EUR Lidl
Duża bułka Ciabatta 0,99 EUR Lidl
Mix sałat (200g) 0,59 EUR Lidl
Napój Lipton Ice Tea 1,50L 1,69 EUR Lidl

Różnice w cenach pomiędzy belgijskimi miastami

Istnieją widoczne różnice w cenach pomiędzy najbardziej turystycznymi miastami oraz Brukselą a resztą kraju, zarówno w przypadku zakwaterowania, atrakcji oraz cen w restauracjach, jak i cen w sklepach, które mogą różnić się w obrębie jednej sieci.

Chcesz sprawdzić ceny w konkretnych miastach? Sprawdź nasze artykuły:

Ceny w Antwerpii
Ceny w Brugii
Ceny w Brukseli
Ceny w Gandawie

Ceny paliwa w Belgii

Za litr benzyny zapłacimy około 1,40 EUR, a za olej napędowy w okolicach 1,20 EUR. Ceny różnią się nieznacznie w zależności od miasta i okolicy

Ceny piwa i alkoholu w Belgii

W Belgii napojem narodowym jest piwo. W każdym zakątku znajdziemy najróżniejsze gatunki belgijskiego piwa, do tego każdy pije się z inaczej wyglądającej szklanki lub kufla.

Alkohol Cena
Belgijskie piwo w restauracji lub pubie (0,25-0,33ml) 2-4 EUR

Ceny w restauracjach

Ceny w restauracjach w Belgii są bardzo wysokie, bardzo ciężko jest znaleźć w turystycznym miejscu restaurację z daniem głównym tańszym niż 20 EUR.

Piwo w restauracjach nie jest drogie, i z reguły w każdym miejscu znajdziemy duży wybór piw butelkowych, oraz “z kija”. Koszt piwa w restauracji lub knajpie wynosi w okolicach od 2,5 do 4 EUR.

Ceny ulicznego jedzenia

W Belgii najbardziej popularnym daniem są belgijskie frytki, z różnymi sosami. W zależności od rozmiaru zapłacimy za nie od 2 do 4,5 EUR. Duża porcja będzie z reguły tak olbrzymia, że najemy się nią aż nadto.

Ceny na stacjach benzynowych

Podobnie jak w Polsce, punkty sprzedaży przy stacjach benzynowych są zdecydowanie droższe od pozostałych sklepów. Zakupy w nich to powinna być ostateczność.

Ceny komunikacji miejskiej

Ceny komunikacji miejskiej w Belgii należą do stosunkowo wysokich. Za bilet jednorazowy przesiadkowy zapłacimy z reguły około 2-3 EUR, w zależności od miasta. Różnice mogą być duże pomiędzy miastami i należy sprawdzić konkretne miasto przed przyjazdem.Na szczęście wiele belgijskich miast jest małych i mając zakwaterowanie w dobrej lokalizacji możemy wszędzie dostać się piechotą.

Najbardziej opłacalne są bilety czasowe, np. 24 godzinne lub kilkudniowe.

Ceny komunikacji międzymiastowej

Głównym środkiem transportu w Belgii są pociągi, dodatkowo z powodu rozmiaru samego kraju czas jazdy pomiędzy dowolnymi dwoma miastami rzadko kiedy wyniesie więcej niż 2 godziny. Ceny biletów pociągowych nie są bardzo wysokie (około 12-16 EUR za przejazd pomiędzy większymi miastami), dodatkowo istnieje tani bilet pozwalający przejechać wielu osobom 10 razy. Opisaliśmy go dokładniej tutaj: Rail Pass Belgia.

Koszt zakwaterowania

Koszty zakwaterowania w Belgii zależą od miasta oraz sezonu. Najtrudniej o nocleg będzie w mniejszych miastach w trakcie ciepłych miesięcy.

Budżetowe hotele, z własną łazienką i w dobrej lokalizacji, to koszt około 50 EUR w mniejszych miastach i poza sezonem, do nawet 60-100 EUR w przypadku Brugii w szczycie sezonu czy Brukseli przez większość roku.

Hostele oraz pokoje bez własnej łazienki to koszt 40-50 EUR, hostele i współdzielone pokoje z kolei mogą wynieść 20-35 EUR.

Na dłuższy wyjazd warto poszukać noclegu w serwisie w stylu airbnb, ceny są często atrakcyjne nawet w dobrych lokalizacjach i mogą być kilkadziesiąt procent tańsze od najtańszych ofert hotelowych.

Warto szukać promocji na popularnych portalach rezerwacyjnych i rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej.