Rotterdam jest drogim miastem, podobnie jak cała Holandia, jednak bezsprzecznie tańszym od Amsterdamu i Hagi. Przy dobrym zaplanowaniu i wcześniejszej rezerwacji zakwaterowania wyjazd do tego miasta może okazać się stosunkowo niedrogim.

Artykuł skupia się na Rotterdamie, jeśli jednak chcesz przeczytać ogólnie o cenach w Holandii, sprawdź nasz artykuł: Ceny w Holandii.

Ceny komunikacji miejskiej w Rotterdamie

Typ biletu Cena
bilet jednorazowy przesiadkowy 3,00 Euro
bilet jednodniowy 7,50 Euro
bilet dwudniowy 12,50 Euro
bilet trzydniowy 16,50 Euro

Ceny w restauracjach

Bez większego problemu powinniśmy znaleźć restaurację z ceną dania głównego w okolicy 10-12 EUR, generalnie za danie główne powinniśmy zapłacić w okolicach 7-15 EUR plus napoje.

Warto pamiętać, że ceny zależą od lokalizacji i typu lokalu, w okolicach starego portu oraz w dzielnicy biznesowej ceny będą zdecydowanie wyższe niż w pozostałych miejscach.

Piwo w knajpie lub restauracji to koszt 3 do 5 EUR.

Ceny jedzenia ulicznego

W Rotterdamie, podobnie jak w całej Holandii, popularnym ulicznym jedzeniem są frytki, które kupimy w okolicy 2-3,5 EUR. Z powodu dużej liczby imigrantów arabskich popularnym daniem są różnego rodzaju falafele oraz dania typu kebab. Koszt wynosi w okolicach 3-7 EUR.

Oprócz tego warto odwiedzić halę targową Markthal, gdzie znajdziemy olbrzymi wybór różnych potraw w bardzo atrakcyjnych cenach (1-5 EUR). Sam budynek hali jest niesamowity, w środku spróbujemy również wielu potraw afrykańskich oraz orientalnych.

Ceny w sklepach

Ceny w sklepach są podobne w całej Holandii, ceny wybranych produktów oraz informacje dotyczące sklepów umieściliśmy w artykule Ceny w Holandii.

Ceny atrakcji

Rotterdam, to miasto pełne różnego typu atrakcji dla każdego, nie znajdziemy tam jednak wiele miejsc związanych z historią. Ceny biletów wstępu są bardzo zróżnicowane. Niektóre ciekawe miejsca można odwiedzić bezpłatnie, np. halę targową - Markthal. Za darmo można również zajrzeć do Ratusza (oraz na jego wewnętrzny dziedziniec). Poniżej podajemy przykładowe ceny atrakcji w Rotterdamie:

Atrakcja Cena
wieża widokowa Euromast 9,50 Euro
ZOO w Rotterdamie 22,00 Euro
Chabot Museum 6,50 Euro
Museum Boijmans Van Beuningen 17,00 Euro
Kijk-Kubus 2,50 Euro

Jeśli zamierzasz zwiedzić więcej atrakcji, rozważ zakup specjalnej karty zniżkowej, połączonej z biletem komunikacji miejskiej - Rotterdam Welcome Card.

Ceny zakwaterowania

Rotterdam nie jest miastem typowo turystycznym, ciężko w nim wyodrębnić sezon wysoki, miasto jest odwiedzane głównie przez studentów oraz w celach zarobkowych.

Hotel z samodzielną łazienką można już zarezerwować od około 50 EUR w bardzo dobrych warunkach, pokoje ze współdzieloną łazienką to koszt 30-40 EUR, a miejsce we współdzielonym pokoju to wydatek w okolicy 20-30 EUR.

Warto poszukać również apartamentów, mieszkanie w okolicy centrum można znaleźć również w okolicach 50 EUR na airbnb.

Ceny poza centrum są trochę niższe, jednak warto sprawdzić okolicę, aby być pewnym, że wieczorne powroty będą bezpieczne.