1. Strona główna
  2. Niemcy

Kolonia

Kolonia (niem. Köln) to czwarte pod względem wielkości miasto w Niemczech, zamieszkuje je ponad milion mieszkańców. Położone nad rzeką Ren miasto jest dziś chętnie odwiedzane przez turystów z Polski, głównie z powodu bardzo tanich lotów. Głównym obiektem, z którego słynie, jest Kölner Dom (Hohe Domkirche St. Peter und Maria) czyli Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny.

Dzisiaj Kolonia słynie również jako stolica mediów, znajdziemy tutaj studia nagraniowe i siedziby wielu stacji telewizynych oraz innych mediów tradycyjnych.

Historia Kolonii sięga czasów rzymskich. Miasto zostało założone w I wieku jako kolonia o nazwie Colonia Claudia Ara Agrippinensium. W V wieku zostało przejęte przez Franków i stało się jednym z najważniejszych miast średniowiecznych Niemiec, siedzibą arcybiskupa i księcia elektora.

W późniejszych wiekach Kolonia była wolnym miastem i częścią Ligi Hanzeatyckiej, co zapewniało jej harmonijny rozwój. W czasach napoleońskich miasto było przez pewien czas oblegane przez wojska francuskie, co wpłynęło na rozwój i zmiany w mentalności mieszkańców.

Podczas wojny miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone w trakcie bombardowań, dlatego dzisiaj nie znajdziemy tam wielu zabytkowych obiektów. Obecnie podziwiać możemy Katedrę, mniejsze kościoły oraz kawałek starówki, a także zachowane w różnej kondycji bramy wjazdowe do miasta.

W okresie 1942 - 1945 miasto zostało zniszczone w 72%, w przypadku śródmieścia aż 90% zabudowań leżało w gruzach. Nie oszczędzono również Starego Miasta, nalot przetrwały tylko nieliczne domy.

Po wojnie miasto rozpoczęło stopniową odbudowę, stając się jednym z najważniejszych miast powojennych Niemiec.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY