Podróże po Europie

Królewski Londyn - zabytki związane z monarchią brytyjską

Londyn od zawsze jest nierozłączenia związany z monarchią brytyjską (a jeszcze wcześniej angielską). W centrum miasta jak i na jego obrzeżach znajdziemy kilka budynków świeckich wykorzystywanych przez brytyjską koronę.

Większość kompleksów jest dostępna dla zwiedzających. Niestety, niektóre z nich odwiedzimy tylko w miesiące letnie, kiedy to rodzina królewska opuszcza część pałaców. Jeśli bardzo zależy nam na odwiedzeniu konkretnych miejsc powinniśmy przed wyjazdem sprawdzić dostępność.

Drugą niedogodnością przy zwiedzaniu królewskich obiektów są ceny biletów. Wejściówki są z reguły bardzo drogie.

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham jest najbardziej znaną ze wszystkich królewskich posiadłości. Niemal codziennie przed pałacem zbierają się setki turystów czekających na zmianę warty.

Zmiana warty z reguły odbywa się co drugi dzień zaczynając od poniedziałku. Zdarza się, że w wakacje ceremonia ma miejsce codziennie. Niestety, zmiana warty może być odwołana w każdym momencie, np. z powodu pogody. Ceremonia zaczyna się o 11:00 i trwa około 45 minut. Uwaga! W ostatnich latach godzina rozpoczęcia ceremonii zmieniała się kilkukrotnie.

Londyn - Pałac Buckingham
Londyn - Pałac Buckingham

Jeśli chcemy sprawdzić czy danego dnia powinna planowo odbyć się zmiana warty możemy śledzić oficjalną stronę brytyjskiej armii.

Apartamenty królewskie Pałacu Buckingham udostępnione są dla zwiedzających od końca lipca do końca września, kiedy nie ma nich w rodziny królewskiej. W trakcie zwiedzania przejdziemy przez kilkanaście sal wykorzystywanych na co dzień przez monarchię brytyjską - w tym przez Sale Tronową, imponującą Salę Muzyczną (Music Room), Salę Balową (Ballroom), Salę Jadalną (State Dining Room) czy przez majestatyczną White Drawing Room ozdobioną pianinem z 1856 roku.

W królewskiej galerii zobaczymy prace takich mistrzów Piotr Rubens, Canaletto czy Rembrandt. Prawdziwym dziełem sztuki są Wielkie Schody (Grand Staircase). Na ścianach prowadzących w górę zobaczymy portrety członków rodziny Królowej Wiktorii.

Bilety możemy zarezerwować online na oficjalnej stronie.

Przy pałacu Buckingham mieszczą się również królewska galeria oraz królewskie stajnie.

Królewskie stajnie (The Royal Mews) otwarte są przez cały rok z wyjątkiem grudnia oraz stycznia. W środku zobaczymy m.in. królewskie powozy.

Królewska galeria (The Queen's Gallery) otwarta jest cały rok z wyjątkiem okresów 18 kwietnia - 18 maja oraz 13 listopada - 7 grudnia.

Więcej: Pałac Buckingham

Horse Guards

Horse Guards jest historycznym budynkiem znajdującym się pomiędzy ulicą Whitehall a parkiem St James's Park. Jest to siedziba królewskich gwardzistów konnych.

Sam budynek jest zabytkiem klasy I. W środku mieści się dziś Muzeum Kawalerii (The Household Cavalry Museum). W muzeum zobaczymy eksponaty związane z historią gwardii królewskiej oraz poznamy lepiej historię tej 350 letniej formacji. Podczas zwiedzania będziemy mogli zajrzeć do stajni.

Przed frontowym wejściem do budynku w ciągu dnia zawsze stoi gwardzista na koniu.

Na placu Horse Guards Parade (na tyłach budynku Horse Guards) codziennie odbywa się ceremonia zmiany warty (od poniedziałku do soboty o 11:00, a w niedzielę o 10:00).

Muzeum Kawalerii (The Household Cavalry Museum) Adres: Horse Guards Parade, Whitehall, London SW1A 2AX, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie: kwiecień - październik 10:00 - 18:00 / listopad - marzec 10:00 - 17:00 Zamknięte:
Cena biletów wstępu: normalny - 8,00£ / ulgowy i dzieci 5-16 lat - 6,00£

Clarence House

Clarence House to królewska rezydencja, w której na co dzień urzęduje Karol, książę Walii. Budynek powstał w połowie XIX wieku i różni się od innych pałaców królewskich w Londynie. Od zewnątrz przypomina bardziej typowy budynek mieszkalny niż królewską rezydencję. Rezydencja przylega do innego pałacu, XVI-wiecznego St. James's Palace, z którym współdzieli ogrody.

Od samego początku pałac zamieszkiwany był przez członków rodziny królewskiej. Mieszkali tu między innymi synowie Królowej Wiktorii z rodzinami czy Księżna Elżbieta z mężem przed tym jak została Królową Zjednoczonego Królestwa.

Clarence House jest udostępniony do zwiedzania od 1 do 31 sierpnia. Możliwe jest jedynie zwiedzenie z przewodnikiem. Więcej informacji dostępnych jest pod tym adresem.

Adres: St James's Palace, St. James's, London SW1A 1BA, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: od 1 do 31 sierpnia: poniedziałek - piątek 10:00 - 16:30, weekendy 10:00 - 17:30 Zamknięte: niedostępne dla zwiedzających od września do lipca Cena biletów wstępu: normalny - 10,#0£ / dzieci 6-17 lat - 6,20£ / bezpłatnie - poniżej 5 lat.

Twierdza Tower of London

Słynna twierdza Tower w przeszłości służyła jako więzienie, z którego podobno nie dało się uciec. Powstała w 1078 roku za panowania Wilhelma Zdobywcy.

Na środku kompleksu stoi zbudowana w XII wieku Biała Wieża (White Tower). Dziś znajduje się w niej królewska zbrojownia oraz skarbiec z regaliami królewskimi. Twierdzę najlepiej odwiedzić poza sezonem, kiedy to potrafi być czasem niemal pusta (o ile nie trafimy akurat na większą wycieczkę grupową).

Londyn - Twierdza Tower of London
Londyn - Twierdza Tower of London

Najbardziej znanym wejściem na teren twierdzy była Brama Zdrajców (Traitors Gate), która wychodziła bezpośrednio na Tamizę i trzeba było do niej dopłynąć. Wszyscy najważniejsi więźniowie polityczni w czasach Tudorów zostali wprowadzani do Tower właśnie tym wejściem. Dziś nie możemy przejść przez Bramę Zdrajców, możemy jednak podejść i ją zobaczyć.

Dla zwiedzających udostępnione zostały sale i wystawy takie jak (niektóre z nich):

  • Biała Wieża (White Tower) - jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Tower of London, do zwiedzania zostały udostępnione cztery piętra tej konstrukcji, wewnątrz znajduje się kaplica (św. Jana Ewangelisty) - Chapel of St John the Evangelis oraz królewska zbrojownia;
  • Wieża Zielona (Green Tower);
  • Średniowieczny Pałac;
  • Wieża Wakefielda (Wakefield Tower);
  • Klejnoty koronne i insygnia koronacyjne (w tym m.in. królewska korona oraz berła);
  • Królewska zbrojownia;
  • Wystawa zoo (w przeszłości budynek służył także ogród zoologiczny).

Więcej: Tower of London - informacje praktyczne

Pałac Hampton Court

Pałac Hampton Court to jeden z najważniejszych przykładów potęgi monarchii angielskiej. Pierwsze budynki istniały w tym miejscu już w 1236 roku i zostały wzniesione przez członków Zakonu Maltańskiego. Prawdziwy rozwój pałacu to początek XVI wieku i przejęcie go w dzierżawę przez arcybiskupa Yorku Tomasa Wolsey’a. Arcybiskup przebudował pałac i stworzył jego dzisiejsze podwaliny.

Pierwszym właścicielem-monarchą został w 1528 roku Henryk VIII. Władca odebrał pałac Wolsey’owi i zaczął kolejną przebudowę. To za jego czasów stworzono majestatyczną Wielką Salę. Pałac przez kolejne wieki należał do angielskiej i brytyjskiej korony, a w drugiej połowie XX wieku został udostępniony zwiedzającym.

Pałac Hampton Court - okolice Londynu
Pałac Hampton Court - okolice Londynu

Odwiedzając pałac wchodzimy na dziedziniec zegarowy (Clock Courtyard), który swoją nazwę wziął od zegara astronomicznego z 1540 roku znajdującego się nad wejściem.

Pałac możemy zwiedzić podczas samodzielnej wycieczki.

Na co warto zwrócić uwagę:

  • Wielka Hala
  • Apartamenty Williama III
  • Królewska sypialnia z pięknymi malowidłami na suficie oraz drewnianymi zdobieniami
  • Kuchnia z okresu Tudorów
  • Wewnętrzne dziedzińce
  • Królewska zbrojownia, w kolekcji pistolety, miecze oraz zbroje
  • Królewska kaplica

Na tyłach pałacu znajduje się ogród z wielką fontanną w samym środku (The Great Fountain Garden). Po południowej stronie pałacu znajdują się ogrody The Pond Gardens oraz Privy Garden, które w przeszłości były prywatnymi ogrodami monarchów.

Oryginalną atrakcją kompleksu jest najstarszy w kraju labirynt żywopłotowy. Konstrukcja powstała na koniec XVII wieku na zlecenie Williama III. Wszystkie przejścia w labiryncie mają długość niemal kilometra.

Kompleks pałacowy Hampton Court znajduje się kawałek dalej od centrum. Łatwo dojedziemy tu korzystając z kolejki.

Adres: Molesey, East Molesey KT8 9AU, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie: sezon letni 10:00 - 18:00 / sezon zimowy 10:00 - 16:30 Zamknięte: 24, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu (ceny różnią się w zależności od sezonu): normalny - 9,10 - 21,20£ / ulgowy - 7,70 - 16,90£ / dzieci 5-15 lat - 4,50 - 10,60£ / bezpłatnie - poniżej 5 lat.

Pałac Kensington (Kensington Palace)

Pałac Kensington jest mniej imponujący od pozostałych. W środku potrafi jednak zachwycić. Pałac jest rezydencją rodziny królewskiej nieprzerwanie od XVII wieku. W pałacu swoje dzieciństwo spędziła Królowa Wiktora.

W środku do zobaczenia są m.in. apartamenty królewskie oraz królewska galeria. Na tyłach pałacu znajdziemy mały ogród (Sunken Gardens) i oranżerię. Ciekawą atrakcją jest tzw pokój dziwactw w którym zobaczymy różne eksponaty z całego świata.

Jedną z najbardziej imponujących części pałacu są majestatyczne schody i otaczające je ściany ozdobione pracami Williama Kenta, które imitują wewnętrzny dziedziniec. Jeśli dobrze się przyjrzymy to na suficie zobaczymy autoportret samego Kenta (w brązowym turbanie i brązowym ubraniu).

W 2017 roku w pałacu otworzono wystawę “Diana: Jej modowa historia”.

Adres: Kensington Gardens, London W8 4PX, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie: sezon letni 10:00 - 18:00 / sezon zimowy 10:00 - 16:00 Zamknięte: 24, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: normalny - 15,50 - 17,10£ / ulgowy - 12,30 - 13,60£ / bezpłatnie - dzieci 5-15.

Dom Królowej w Greenwhich (Queen's House)

Ta królewska rezydencja znajduje się w dzielnicy Greenwich znajdująceh się kawałek od centrum Londynu. Budynek powstał latach 1616-1635. Początkowo Greenwich nie było częścią Londynu, a oddzielnym miastem portowym.

W środku zobaczymy wiele dzieł największych europejskich i brytyjskich mistrzów (poświęconych morzu) oraz portrety władców z rodów Tudorów oraz Stuartów. Największe z pomieszczeń, Wielki Hol (Great Hall), intryguje geometrycznymi wzorami na marmurowej posadzce.

Oryginalną atrakcją pałacu są pierwsze geometryczne samo wspierające się schody (Tulip Stairs) w Wielkiej Brytanii.

Będąc na miejscu możemy rozważyć wizytę w znajdujących się obok Muzeum Morskim (National Maritime Museum’s).

Wejście do rezydencji jest darmowe.

Adres: Romney Rd, Greenwich, London SE10 9NF, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie 10:00 - 17:00 Zamknięte: 24, 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: wystawa stała bezpłatnie.

Zamek Windsor

Kompleks zamkowy Windsor jest rezydencją monarchii angielskiej nieprzerwanie od 1110 roku. Zamek otoczony jest długim murem wzmocnionym przez wieże oraz bastiony. Jest to największy zamieszkały zamek na świecie.

Najbardziej charakterystycznym budynkiem w obrębie fortecy jest słynna Okrągła Wieża z XIV wieku. Na wieżę można wejść, niestety tylko w sierpniu oraz wrześniu od 10:15 do 15:40. Przez pozostałą część roku budynek jest zajmowany przez rodzinę królewską.

Zamek Windsor - okolice Londynu
Zamek Windsor - okolice Londynu

Reszta zamku jest udostępniona do samodzielnego zwiedzania. W trakcie spaceru przejdziemy przez imponujące apartamenty królewskie. Oryginalną atrakcją jest królewska kolekcja lalek i ich domków. Twierdza wyróżnia się długimi murami.

Na zamku Windsor zobaczymy również imponującą kaplicę św. Jerzego. W środku przebywają pracownicy, którzy z chęcią opowiedzą nam więcej o jej historii.

Na zwiedzanie zamku powinniśmy zaplanować minimum 2 godziny.

Zdarza się, że zamek jest zamknięty z powodu oficjalnych ceremonii. Warto przed przyjazdem śledzić oficjalną stronę.

Co prawda zamek Windsor nie znajduje się w samym Londynie, dojedziemy do niego jednak pociągiem w mniej niż 45 minut. Pamiętajmy, że od dworca kolejowego musimy kawałek przejść spacerem.

Adres: Windsor SL4 1NJ, Wielka Brytania Dni i godziny otwarcia: Codziennie: marzec - październik 9:30 - 17:30 / listopad - luty 9:30 - 16:15 Zamknięte: 25, 26 grudzień Cena biletów wstępu: normalny - 21,20£ / ulgowy - 19,30£ / dzieci 5-16 lat - 12,30£ / bezpłatnie - poniżej 5 lat.

Reklama