Londyn - jak zwiedzać?

Zwiedzanie Londynu

Londyn, stolica i największe miasto w Anglii, przez wielu uważane za kulturalne i rozrywkowe centrum Europy. Jeśli chcemy poznać wszystko i zobaczyć każdą atrakcję, i pół roku może okazać się niewystarczające.

Populacja Londynu stabilnie zbliża się do 10 milionów (w tym momencie Londyn zamieszkuje około 9 milionów mieszkańców), a samo miasto jest międzynarodowym tyglem. Znajdziemy tu każdą możliwą kuchnię i zaobserwujemy chyba każdą istniejącą kulturę.

Historia miasta sięga czasów prehistorycznych, swoją osadę mieli tu również Rzymianie po inwazji w 43 roku naszej ery. W II wieku naszej ery rzymski Londyn (Londinium) zamieszkiwało blisko 60 000 osób.

Miasto ponownie zaczęło zyskiwać na znaczeniu w średniowieczu, skąd pochodzą między innymi opactwo Westiminster oraz twierdza Tower. (oba kompleksy wpisane zostały na światową listę dziedzictwa UNESCO).

Londyn jest jednym z niewielu miast, które naprawdę żyją całą dobę. Nieważne o której godzinie znajdziemy się w centrum miasta, dookoła nas będzie głośno i wesoło. Warto pokręcić się wieczorem i zobaczyć miasto właśnie z tej strony.

Tower Bridge w Londynie

Królewski Londyn

Z czym kojarzy się Londyn? Na pewno z królową i pałacem Buckingham, gdzie codziennie zbierają się setki turystów czekających na zmianę warty, która odbywa się codziennie (w sezonie letnim, w zimowym co drugi dzień) o 11:30 i trwa do 12:00. W pałacu Buckingham mieści się również królewska galeria oraz królewskie stajnie, możliwe do odwiedzenia. Będąc na miejscu warto również pospacerować po pobliskim Hyde Parku.

Będąc w Londynie nie powinniśmy ominąć odwiedzenia twierdzy Tower, gdzie oprócz samej twierdzy i budynków otaczających, zobaczymy królewskie atrybuty i regalia władzy.

Trochę dalej od centrum, mieści się mniej znany szerszej publiczności pałac Hampton Court wraz z pięknym parkiem. Pałac można zwiedzać, w środku oprócz wielkiej hali, pomieszczeń królewskich, znajdziemy również jedyną zachowaną kuchnię z okresu Tudorów.

II Wojna Światowa w Londynie

Wielka Brytania odegrała wielką rolę w trakcie II Wojny Światowej, samo miasto było również wielokrotnie bombardowane. W trakcie nalotów władze angielskie ukrywały się w specjalnych bunkrach, które dzisiaj możliwe są do zwiedzenia. Pokoje wojenne Churchilla znajdują się niedaleko Pałacu Westminster, a w środku znajdziemy oprócz idealnie zachowanych schronów i tuneli także muzeum poświęcone Winstonowi Churchillowi.

Inną ważną atrakcją związaną z okresem wojennym jest statek-muzeum HMS Belfast.

Spacerując po mieście powinniśmy wielokrotnie napotkać pomniki oraz miejsca pamięci żołnierzy oraz ofiar obu wojen.

Westminster

!Pałac Westminster w Londynie
Pałac Westminster w Londynie

Pałac i Opactwo Westminsterskie (oraz niedaleki kościół św. Małgorzaty) są jednymi z pierwszych miejsc, do których kierują się turyści odwiedzający Londyn. Każdy chce zobaczyć słynnego Big Bena i zrobić sobie przy nim zdjęcie.

W murach opactwa odbywają się koronacje władców Anglii, a pierwsza miała miejsca już w 1066 roku, gdzie koronowano Wilhelma Zdobywcę. W środku znajdziemy miejsca pochówki wielu słynnych Brytyjczyków, w tym Williama Szekspira, Williama Blake’a, Isaaca Newtona czy niesamowity grobowiec Elżbiety I.

Można również zwiedzać Pałac Westminsterski, trzeba jednak wcześniej zarezerwować bilety online. Niestety koszt to aż 25 funtów.

Kulturalny Londyn

Londyn słynie ze swojej oferty muzeów, wiele z nich jest darmowych, w tym najważniejsze: Muzeum Brytyjskie, Galeria Narodowa oraz muzeum historii naturalnej.

Oprócz nich znajdziemy w Londynie wiele muzeów sztuki, w tym słynne TATE Museum lub muzeum figur woskowych, które są już jednak płatne.

Jeśli lubimy oryginalne miejsca, nie powinniśmy opuścić wizyty w odbudowanym drewnianym teatrze Szekspira (Shakespeare's Globe Theatre). W środku staniemy pod sceną i na trybunach, poznamy historię teatru oraz zrozumiemy jak wyglądał teatr w czasach tego słynnego artysty.

Miasto nad rzeką

Tamiza jest nierozłącznie związana z Londynem. Jeśli chcemy lepiej poznać stolicę Anglii, warto zrobić sobie dłuższy spacer wzdłuż rzeki, rozpoczynając przy Pałacu Westminster aż do mostu Tower Bridge.

Po drodze oprócz wielu pomników, pięknych budynków. spotkamy również słynny most dla pieszych Millennium, który po występach w reklamach oraz w filmie o Jamesie Bondzie wszedł na stałe do popkultury.

!Podczas spaceru wzdłuż Tamizy
Podczas spaceru wzdłuż Tamizy

Jeśli chcecie zobaczyć Londyn od strony rzeki, sprawdźcie nasz artykuł: Spacer wzdłuż Tamizy.

Miasto rozrywki i zakupów

Londyn jest w ciągłym ruchu, niemal wszędzie jest kolorowo. Są jednak miejsca, które są wyjątkowo ciekawe. Jednym z nich jest słynny Camden Town - czyli kolorowa dzielnica i olbrzymie targowisko, gdzie kupimy i zjemy dosłownie wszystko.

Jeśli interesują nas zakupy - powinniśmy skierować się na Oxford Street, czyli długą ulicę handlową. Fani drogich marek znajdą w Londynie swoją świątynie, centrum handlowe Harrods, które w środku wygląda niczym pałac królewski.

Sportowy Londyn

Nie ma w Europie innego kraju, gdzie w najwyższej klasie rozgrywkowej piłki nożnej gra aż tyle klubów, ile zespołów z Londynu występuje w angielskiej Premier League. W sezonie 2016-2017 tych zespołów jest aż 5, a bywało, że liczba ta była niemal dwa razy większa. Każdy zna kluby takie jak Arsenal, Chelsea czy Tottenham. Każdy z obiektów tych drużyn może być odwiedzony, przy każdym znajdziemy również muzeum. Fani futbolu mogą również odwiedzić słynny obiekt Wembley uważany za jedną z kolebek futbolu.

Więcej informacji o zwiedzaniu stadionów w Londynie:

Oprócz stadionów piłkarskich fani tenisa mogą zajrzeć na słynne korty tenisowe Wimbledonu.

Poleć ten artykuł


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Londynu

Zobacz nasze inne artykuły z Anglii

Komentarze