Podróże po Europie

Lublana: atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2023

Lublana, stolica malowniczej Słowenii, jest miastem średniej wielkości jak na standardy naszego kontynentu. Choć nie należy do najczęściej odwiedzanych destynacji, wcale nie oznacza to, że nie ma nic do zaoferowania - wręcz przeciwnie! Przyjemna zabudowa starego miasta, bogata oferta rozrywkowa oraz przyjaźnie nastawieni mieszkańcy stanowią najlepszą reklamę słoweńskiej stolicy.

Lublana niewątpliwie zalicza się do stolic europejskich o najbardziej malowniczym położeniu. Miasto otaczają góry i przepiękne panoramy, a zaledwie w niecałą godzinę możemy dotrzeć do Jeziora Bled czy słynnej Jaskini Postojna.

Jak zwiedzać Lublanę?

Historyczna część Lublany jest stosunkowo niewielka, co pozwala na wygodne poruszanie się po niej wyłącznie pieszo. Główne atrakcje turystyczne znajdują się po obu stronach rzeki Ljubljanica, na wysokości wzgórza zamkowego, oraz wzdłuż ulicy Šubičeva ulica aż do parku Tivoli.

W stolicy Słowenii działa także dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej oraz system rowerów miejskich. Więcej informacji na temat tych środków transportu znajdziecie w dalszej części artykułu.

Zwiedzanie Lublany - barok, secesja i wizja Jože Plečnika

Podczas planowania zwiedzania Lublany, lepiej nie nastawiać się na zobaczenie wielu bardzo starych budynków. Pomimo długiej historii, aż do końca XIX wieku, miasto miało charakter dość prowincjonalny i, z wyjątkiem kilku barokowych świątyń, nie posiadało wielu monumentalnych gmachów.

Charakter Lublany zaczął się zmieniać po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1895 roku, kiedy wiele budowli na terenie historycznego starego miasta uległo zniszczeniu. Po tej katastrofie zaczęły powstawać nowe budynki lub przebudowywano stare, zgodnie z duchem zyskującego na znaczeniu ruchu secesyjnego (Art Nouveau), a zwłaszcza Secesji Wiedeńskiej. Jako ciekawostkę warto podać fakt, że jednym z autorów nowego planu zagospodarowania Lublany był architekt Maks Fabian, który odpowiadał również za przebudowę polskiego miasta Bielsko-Biała.

Należy jednak podkreślić, że lublańska secesja nie była tylko zwykłym naśladownictwem. Podobnie jak w Katalonii i innych regionach przeżywających swoje przebudzenie narodowe, tak i w Lublanie narodził się unikalny styl, który był pielęgnowany przez lokalnych architektów. Wiele z tych budynków wciąż stanowi ikony miasta - szczególnie warte uwagi są domy przy ulicy Miklošičeva cesta (np. Dom Vurnika oraz Dom Pożyczkowy).

Najważniejszym architektem czasów wielkiej transformacji miasta był Jože Plečnik, który dążył do zrealizowania swojej wizji przemiany dawnego prowincjonalnego miasteczka w dumną stolicę narodu słoweńskiego. Do jego realizacji należy między innymi promenada wzdłuż rzeki, Centralny Rynek oraz rozbudowa Potrójnego Mostu, który współcześnie stanowi jeden z największych symboli miasta. Wkład Plečnika w rozwój Lublany doceniła organizacja UNESCO, wpisując w 2021 roku jego projekty na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Co warto zobaczyć w Lublanie? Największe atrakcje i zabytki

Zamek w Lublanie

Trudno znaleźć większy symbol Lublany niż dominujący nad miastem średniowieczny zamek (słow. Ljubljanski grad). Pierwsza twierdza istniała w tym miejscu już w XI wieku, jednak obecny kształt budowli to efekt przebudowy dokonanej w XV wieku. Do najstarszych zabytków na zamku należy kościół św. Jerzego z charakterystycznymi freskami na sklepieniu. Innym ważnym elementem założenia jest wieża, która powstała jednak dopiero w XIX wieku, po tym jak wcześniejszą strukturę zniszczyli w 1812 roku Francuzi.

Widok z murów na teren Zamku w Lublanie
Widok z murów na teren Zamku w Lublanie

Niestety, musimy zmartwić fanów arystokratycznych rezydencji - na zamku w Lublanie nie uświadczymy apartamentów książęcych czy królewskich. Obiekt ten jest bardzo nowoczesny i większość pomieszczeń została przekształcona na sale wystawowe oraz lokale gastronomiczne (kawiarnię, winiarnię i dwie restauracje). Podczas wizyty na miejscu możemy spacerować po dziedzińcu, wejść na mury (które jednocześnie stanowią punkt widokowy na stare miasto), zejść do podziemi lub zawitać jednej z restauracji.

Na wzgórze zamkowe możemy dostać się pieszo, korzystając z jednej z kilku dostępnych ścieżek, lub skorzystać z kolejki linowej. Kolejka kursuje co około 10 minut i może pomieścić 30 osób na raz. Wjazd lub zjazd trwa około minuty. Dolna stacja kolejki linowej znajduje się tuż za placem Krekov Trg – łatwo ją znaleźć na mapie, wpisując Vzpenjača na Ljubljanski grad.

Zamek w Lublanie – informacje praktyczne

Wejście na teren zamku oraz na mury jest bezpłatne. Płatne jest natomiast wejście na wieżę widokową oraz do muzeów. W podziemiach prezentowane są wystawy czasowe.

Dostępne są dwa rodzaje biletów wstępu - bilety wyłącznie na zamek oraz nieco droższe bilety z wliczonym wjazdem oraz zjazdem kolejką linową.

W skład biletu wchodzą:

  • wejście na wieżę widokową, skąd można podziwiać panoramiczny widok na stolicę Słowenii – zdecydowanie lepszy niż z murów. Przed wejściem na wieżę można obejrzeć krótki, trwający około 12 minut film o historii miasta, a podczas wchodzenia korzystać z ekranów multimedialnych;
  • Muzeum Historii Słowenii;
  • niewielka zbrojownia;
  • wystawa w starych pomieszczeniach więziennych (bardzo mała);
  • Muzeum Kukiełek (polecane dla dzieci, większość kukiełek jest ruchoma i można się nimi bawić).

Wszystkie atrakcje powinniśmy zwiedzić w około 90 minut. Czy warto więc zapłacić za bilet? My lubimy muzea oraz punkty widokowe, więc byliśmy zadowoleni, ale tutejsze zbiory na pewno nie należą do najbogatszych.

Aktualne ceny biletów można sprawdzić na oficjalnej stronie zamku.

Smoczy Most

Rzekę Ljubljanica możemy przekroczyć za pomocą kilku mostów. Do najbardziej interesujących należy słynny Smoczy Most (Zmajski most), który był jednym z pierwszych dużych projektów secesyjnych w Lublanie. Często pojawia się on na zdjęciach promujących miasto, ale od razu musimy uprzedzić - w rzeczywistości cztery smoki umieszczone na każdym z rogów nie należą do gigantów.

Rzeźba smoka na Moście Smoczym w Lublanie
Rzeźba smoka na Moście Smoczym w Lublanie

Potrójny Most (Tromostovje)

Smoczy Most przyciąga turystów swoimi rzeźbami, ale to Tromostovje, czyli Potrójny Most, stanowi symbol architektoniczny miasta. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z on z trzech niezależnych części - początkowo istniał tylko most centralny, ale Jože Plečnik podjął się ambitnego projektu zwiększenia jego przepustowości poprzez dodanie do zastanej struktury dwóch bocznych mostów pieszych.

Obecnie jednak również centralna część jest wyłączona z ruchu kołowego. Opuszczając most po południowej stronie wyjdziemy na wprost punktu informacji turystycznej.

Oprócz mostów Smoczego i Potrójnego, warto też zobaczyć leżący pomiędzy nimi pieszy Mesarski Most, z rzeźbami i kłódkami.

Plac Prešernov z franciszkańskim Kościołem Zwiastowania

Potrójny Most łączy się z gwarnym placem Prešernov, na którym odbywają się różnego rodzaju ważne dla miasta wydarzenia. Na zachodniej stronie placu warto zwrócić uwagę na wykonany z brązu model Lublany.

Przy placu znajduje się interesujący barokowy zabytek sakralny - Kościół Zwiastowania (słow. Cerkev Marijinega oznanjenja), będący świątynią zakonu franciszkanów. Od połowy XIX wieku jego fasada jest czerwona, czym przyciąga wzrok przechodniów.

Śladami secesji w Lublanie

Przy placu Prešeren stoi wąski Dom Hauptmanna (Hauptmannova hiša), który należy do najważniejszych realizacji secesyjnych w mieście. Co ciekawe, budynek przetrwał bez szwanku tragiczne trzęsienie, ale jego nowy właściciel wkrótce potem postanowił o całkowitej przebudowie w stylu Secesji Wiedeńskiej. Spoglądająć na górne dekoracje budynku możemy poczuć się tak, jakbyśmy na chwilę przenieśli się do Wiednia.

Centralny Rynek - Arkady Plečnika

Pomiędzy Smoczym Mostem a Potrójnym Mostem stanęło zaprojektowane przez Plečnika główne miejskie targowisko, nazywane Arkadami Plečnika (słow. Plečnikove arkade). Nazwa nie jest przypadkowe, gdyż budowla wzorowana była na architekturze włoskiego renesansu. Naprzeciwko budynku, na rozległym placu, ma miejsce targ na świeżym powietrzu, gdzie w każdym dzień prócz niedzieli zakupimy świeże produkty.

Będąc na rynku, warto rozejrzeć się po ścianach budynków od wschodniej strony - na jednej z nich zobaczymy imponujący mural.

Nawet jeśli ten okres w architekturze Was nie pociąga, warto zajrzeć tu w poszukiwaniu lokalnych dań i przysmaków w rozsądnych cenach.

Katedra św. Mikołaja

Barokowa katedra św. Mikołaja jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Została wybudowana w latach 1701-1706 według projektu jezuity Andrea Pozzo (możliwe, że kojarzycie zachwycający fresk Apoteoza św. Ignacego na sklepieniu kościoła św. Ignacego w Rzymie - to właśnie Pozzo był jego twórcą). Początkowo jednak, budowla nie posiadała kopuły, która powstała dopiero około 140 lat później.

Nie przegap! Katedra, jak przystało na zabytek barokowy, imponuje mnogością kolorów, zdobień i dekoracji. Podczas wejścia do świątyni warto zwrócić uwagę na drzwi z brązu - zostały one wykonane dopiero w 1996 roku i przedstawiają historię Słowenii.

Ratusz oraz plac ratuszowy

Tuż obok katedry zobaczymy rynek wraz z ratuszem, znanym lokalnie jako Mestna hiša. Historia tego gmachu sięga XV wieku, ale obecny, barokowy wygląd fasady nadano mu w latach 1717-1719.

Warto zajrzeć na dziedziniec ratusza, gdzie pod urokliwymi arkadami umieszczona jest niewielka, darmowa wystawa.

Park Zvezda oraz okoliczne zabytki

Najbardziej znanym parkiem w historycznej części Lublany jest Park Zvezda (Park Gwiazdy), który w obecnym kształcie powstał dopiero w 1984 roku po przekształceniu terenów dawnego ogrodu klasztornego. Odnajdziemy w nim przyjemne rzeźby i fontanny, a w słoneczne dni również trochę cienia.

W ramach ogrodu wytyczono Plac Kongresowy. Do ciekawszych rzeźb należy monument w formie kotwicy (Sidro), który odsłonięto w celu upamiętnienia dołączenia regionu Primorska do Słowenii.

Wokół Parku Zvezda możemy podziwiać liczne zabytkowe fasady. Do najciekawszych z nich należą gmach Uniwersytetu Lublańskiego (słow. Univerza v Ljubljani) z charakterystycznym balkonem oraz siedziba Akademii Muzycznej.

Podczas spaceru po Lublanie - widok na Uniwersytet
Podczas spaceru po Lublanie - widok na Uniwersytet

W okolicy - Muzeum Iluzji

W budynkach sąsiadującym z Uniwersytetem działa Muzeum Iluzji (Muzej Iluzij). Naszym zdaniem placówka ta zadowoli jednak bardziej młodszych odwiedzających, niż dorosłych.

Kavarna Neboticnik - najlepszy punkt widokowy w Lublanie oraz schody w stylu art déco

Najlepszym miejscem do podziwiania panoramy miasta jest kawiarnia na dachu Nebotičnika, jednego z najwyższych budynków Lublany. Nebotičnik oznacza dosłownie Drapacz Chmur.

Z góry roztacza się wspaniały widok zarówno na wzgórze zamkowe, starówkę, jak i przepiękne krajobrazy w oddali. Gdy wejdziemy do budynku, powinniśmy skierować się do windy i wjechać na górę. Na miejscu możemy spróbować m.in. słoweńskich smakowych wódek. Strefa gastronomiczna zajmuje trzy najwyższe piętra.

Kilka słów o historii

Łączący neoklasycyzm z art déco wieżowiec Neboticnik to miejsce, które z pewnością zainteresuje miłośników historii architektury. W dniu oddania do użytku w 1933 roku uważany był za najwyższy budynek w Jugosławii, a także jeden z najwyższych wieżowców w Europie. Za projekt odpowiedzialny był Vladimir Šubic, a doradzał mu Jože Plečnik.

Jednym z największych skarbów budynku, a zarazem dobrze skrywaną tajemnicą Lublany, są spiralne schody w stylu art déco, które prowadzą od parteru aż do dziesiątego piętra.

Widok na Zamek i miasto z dachu wieżowca i kawiarni - Kavarna Neboticnik
Widok na Zamek i miasto z dachu wieżowca i kawiarni - Kavarna Neboticnik

Muzea w Lublanie - co zobaczyć i zwiedzić na obszarze muzealnym?

Okolice ulicy Cankarjeva cesta od strony parku Tivoli uważane są za swoisty obszar kulturalny. W tej części Lublany, oprócz licznych instytucji kulturalnych, można znaleźć kilka interesujących budynków, takich jak:

  • opera z imponującą fasadą,
  • budynek ambasady amerykańskiej, który warto zobaczyć,
  • surowy, modernistyczny gmach parlamentu słoweńskiego (słow. Zgradba Državnega zbora) - co ciekawe, jego pierwszy projekt został stworzony przez Plečnika i nosił nazwę Katedra Wolności, jednak ostatecznie zdecydowano się postawić na bardziej minimalistyczną formę.

Poniżej prezentujemy cztery wybrane zabytki oraz placówki kulturalne możliwe do zwiedzenia w tej okolicy.

Galeria Narodowa (Narodna galerija)

Najważniejsza wystawa malarstwa w Słowenii. Choć kolekcja europejska może nie robić wielkiego wrażenia, to zobaczymy tu wiele dzieł słoweńskich artystów z ostatnich wieków.

Jednym z najcenniejszych skarbów muzeum jest oryginalna barokowa fontanna "Robbov vodnjak". W centrum miasta możemy zobaczyć jedynie jej replikę.

Muzeum Historii Słowenii (Narodni muzej Slovenije)

To muzeum opowiada historię regionu, lecz skoncentrowane jest głównie na okresie prehistorycznym oraz czasach rzymskich. Prezentowane są tu eksponaty odkryte na całym obszarze kraju.

Przed budynkiem muzeum znajduje się lapidarium – darmowa wystawa rzeźb oraz grobowców z czasów rzymskich.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna galerija Ljubljana)

Zbiór słoweńskiej sztuki nowoczesnej - atrakcja polecana wyłącznie fanom tego okresu.

Cerkiew prawosławna Cyryla i Metodego (Pravoslavna cerkev v Ljubljani)

To niepozorna świątynia z początków XX wieku, której wnętrze pełne jest kolorowych fresków oraz innych zdobień. Warto zajrzeć do środka.

Robbov vodnjak i inne fontanny w Lublanie

Spacerując wzdłuż obu brzegów rzeki, napotykamy na interesujące fontanny. Do najbardziej znanych z nich należą:

  • Robbov vodnjak - kopia XVIII-wiecznej barokowej fontanny z obeliskiem (położona przy Mestni trg 27), symbolizującej trzy słoweńskie rzeki. Jej autorem jest wenecki rzeźbiarz Francesco Robba, a oryginał, jak wspomnieliśmy wcześniej, znajduje się w galerii narodowej.
  • Fontanna Herkulesa, Herkulov vodnjak - niewielka fontanna z posągiem Herkulesa stojącym na kolumnie (znajdująca się przy Stari trg 14).
  • Vodnjak na Novem trgu - trzypoziomowa fontanna usytuowana przy jednym z mostów (przy Novi trg 1).

Rejs po rzece Ljubljanica - przyjemny sposób na spędzenie czasu

Jednym z interesujących pomysłów na spędzenie wolnego czasu może być rejs po rzece Ljubljanica. Należy jednak uczciwie zaznaczyć, że nie powinniśmy spodziewać się wielu niezwykłych wrażeń podczas takiej wyprawy - rzeka znajduje się znacznie poniżej poziomu nabrzeża, co sprawia, że w trakcie rejsu nie dostrzeżemy zbyt wielu zabytków. Statki przepływają przez obszar historycznego centrum miasta, płynąc aż do okolic ogrodu botanicznego, gdzie następnie zawracają.

Podczas rejsu po rzece Lublanica w Lublanie
Podczas rejsu po rzece Lublanica w Lublanie

Wskazówki praktyczne

Rejsy są realizowane przez kilka firm, które mają swoje przystanie w pobliżu mostów. Warto więc przejść się wzdłuż nabrzeża i poszukać rejsu, który będzie najbardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom - różnią się one głównie czasem trwania oraz obowiązującymi warunkami. Większość jednostek to proste, niewielkie łodzie, choć na niektórych z nich znajdują się niewielkie bary, gdzie będzie można napić się wina lub piwa (zwykle jednak na statkach brakuje toalet).

Ogród botaniczny w Lublanie i spacer wzdłuż rzeki

Dla wielu atrakcyjniejszym pomysłem niż rejs może być spacer wzdłuż rzeki, kierując się na południe ulicą Grudnovo nabrežje. Celem naszej wędrówki może być lublański ogród botaniczny (Ljubljanski botanični vrt). W ogrodzie zgromadzono ponad 4500 gatunków roślin, choć brak wśród nich naprawdę unikatowych gatunków. Warto jednak podkreślić, że powstał on już w 1810 roku i posiada status jednej z najstarszych placówek tego typu w tej części Europy.

Ogród botaniczny cieszy się popularnością wśród mieszkańców jako miejsce wypoczynku. Po przybyciu na miejsce możemy zrelaksować się w znajdującej się tam herbaciarni (Čajnica Primula), gdzie napijemy się herbaty lub kawy w idyllicznej atmosferze.

Na miejscu warto zakupić bilet wstępu i zajrzeć do pawilonu tropikalnego, gdzie przechowywanych jest kilkaset gatunków roślin z najbardziej egzotycznych zakątków świata.

Park Tivoli - największy park miejski w Lublanie z ogrodem zoologicznym

Park Tivoli jest największym parkiem miejskim w Lublanie, gdzie mieszkańcy znajdują wytchnienie od miejskiego zgiełku i oddają się aktywnemu wypoczynkowi. Dla turystów szczególnie interesująca może być wschodnia część parku, do której najlepiej dostać się przez podziemne przejście przy ulicy Cankarjeva cesta.

Co nas czeka na miejscu? Malownicze ścieżki, urokliwe ławeczki oraz Międzynarodowe Centrum Sztuki Graficznej (Mednarodni Grafični Likovni), mieszczące się w neoklasycznym pałacyku. W południowo-wschodnim rogu parku znajduje się urokliwe oczko wodne Ribnik, przy którym warto odwiedzić kawiarnię Čolnarna Park Tivoli.

Po drugiej stronie parku usytuowany jest ogród zoologiczny w Lublanie. Ogród położony jest malowniczo, częściowo na wzgórzu, jednak niektóre wybiegi dla zwierząt, takie jak klatki dla małp, wydawały się nam zbyt małe. Warto wiedzieć, że podczas wizyty w zoo można zakupić specjalny bilet umożliwiający uczestniczenie w karmieniu zwierząt. Jeśli ta atrakcja nas interesuje, warto wcześniej sprawdzić rozpiskę godzinową.

Miklošičeva cesta - spacer szlakiem lublańskiej secesji

Największe skupisko secesyjnych budynków w Lublanie znajduje się wzdłuż ulicy Miklošičeva cesta, łączącej historyczne stare miasto z dworcem kolejowym.

Jednym z najciekawszych obiektów jest Dom Vurnika (adres: Miklošičeva cesta 8) z kolorową fasadą wyróżniającą się spośród pozostałych budynków. Projektantem tego gmachu był Ivan Vurnik, a jego dzieło uważane jest za jeden z najbardziej znaczących przykładów lokalnego nurtu narodowego.

Kolejnym interesującym budynkiem, który można zobaczyć pod adresem Miklošičeva cesta 4, jest siedziba banku pożyczkowego.

Atrakcje w Lublanie poza utartym szlakiem

Emona - pozostałości z czasów rzymskich

W starożytności, miejsce dzisiejszej Lublany było domem dla rzymskiej osady Emona. Niewiele śladów z tego okresu przetrwało do dziś. Warto jednak docenić, że władze miasta przyłożyły dużą wagę do upamiętnienia tego dziedzictwa, starannie opisując i oznaczając miejsca związane z rzymskimi ruinami.

Poniżej opisaliśmy najważniejsze atrakcje Lublany powiązane z czasami antycznymi.

Park archeologiczny rzymskiego domu

Najbardziej interesujące wykopaliska znajdują się przy ulicy Mirje. Pod adresem Mirje 4 mieści się płatny Park Archeologiczny (czynny tylko w sezonie letnim) z ruinami rzymskiego domu oraz fragmentem muru i bramą z tamtego okresu. Choć nie ma tu może zbyt wiele do zobaczenia, z pewnością miejsce to może przypaść do gustu miłośnikom starożytności.

Mur rzymski wzdłuż ulicy Mirje

Mur rzymski został odrestaurowany w XX wieku przez wielokrotnie wspominanego Jože Plečnika. Jednym z jego dodatków jest... piramida, którą wzniesiono, wykorzystując starożytne kamienie znalezione na terenie wykopalisk.

Wczesnochrześcijański park archeologiczny

Przy ulicy Erjavčeva cesta 18 znajduje się kolejny park archeologiczny, gdzie odkryto wczesnochrześcijańskie ślady z czasów rzymskich, w tym m.in. mozaikę podłogową.

Muzeum miasta Lublana (Mestni muzej Ljubljana)

Najcenniejsze znaleziska wystawiane są w Muzeum Miasta Lublana (Mestni muzej Ljubljana). Jednym z najważniejszych eksponatów jest najstarsze na świecie drewniane koło z drewnianą osią, ale oprócz tego na zwiedzających czeka mnóstwo innych artefaktów.

Kupując bilet do muzeum, otrzymamy mapę z pozostałościami starożytnej Emony.

Inne pojedyncze pamiątki można też znaleźć w innych miejscach miasta, w tym w parku Zvezda.

Križanke - teatr na świeżym powietrzu w dawnym kompleksie klasztornym

Mniej znane atrakcje Lublany obejmują Križanke, teatr na świeżym powietrzu, który powstał na terenie dawnego dziedzińca klasztoru zakonu krzyżackiego. Przebudowę tego miejsca przeprowadził Jože Plečnik, który otrzymał zadanie stworzenia nowej przestrzeni festiwalowej.

W ramach projektu zmieniono również dawne gotyckie pozostałości na wzór renesansowy i barokowy. Warto tam zajrzeć, zwłaszcza jeśli planujemy wizytę w opisanym wcześniej muzeum miejskim, gdyż obie atrakcje sąsiadują ze sobą.

Nie przegap w okolicy

Obszar ten skrywa jeszcze jeden sekret - urokliwą uliczkę Križevniška

Metelkova - alternatywne centrum miasta

Nietypowym miejscem do zobaczenia w stolicy Słowenii jest tzw. Autonomiczne centrum kultury Miasto Metelkova (Avtonomni kulturni center Metelkova mesto). Kolorowe murale, luźny klimat, wystawy oraz nieliczne bary z pewnością zachęcają do odwiedzin. Niestety, poza odbywającymi się tu wydarzeniami, miejsce może okazać się dość przygnębiające - nierzadko w ciągu dnia w tygodniu czekać na nas będa puste place i nieliczni ludzie z alkoholem w ręku, ukryci nieco dalej od głównej arterii. Najlepiej wpaść tu w słoneczny weekend, na koncert lub wystawę - wtedy Metelkova staje się żywa i ciekawa.

A jaka jest historia tego miejsca? Właściwie to podobna do kopenhaskiej Christianii. Dawniej znajdowały się tu obiekty wojskowe jugosłowiańskiej armii, które po rozpadzie tego kraju pozostały niezagospodarowane. Wykorzystali to squatersi, którzy w 1993 roku je "przejeli". Niemniej jednak, nie powinno nas to odstraszać. Osoby zajmujące się tym miejscem nie są anarchistami i w przeciwieństwie do Christianii nie spotkamy tu rozstawionych co kilka metrów dilerów narkotykowych. Władze Lublany są dumne z tego miejsca i umieszczają Miasto Metelkova na mapach oraz w folderach reklamowych.

Židovska ulica

Położona niemal w samym sercu miasta Żydowska Ulica nie jest może wypełniona zabytkami, ale stanowi ważny ślad w historii miasta. W okresie średniowiecza, aż do wygnania wyznawców judaizmu z miasta w 1515 roku, była centrum dzielnicy żydowskiej. Dziś, wraz z przecinającą ją Aleją Zydowską (Židovska steza), przypomina odwiedzającym o dawnych dziejach tego obszaru.

Lublana na talerzu - burek i dania kuchni słoweńskiej

Kuchnia słoweńska jest zbliżona do tej znanej z innych krajów byłej Jugosławii - nie należy się więc spodziewać zaskakujących smaków. Jednym z popularnych miejscowych dań jest tzw. burek (Börek), będący typowym daniem kuchni ulicznej. Jest to ciasto wypełnione różnymi farszami.

Gdzie możemy takiego burka zjeść? Najbardziej znanym miejscem jest położony niedaleko dworca Burek Olimpija. Szczególnie godny polecenia jest tam burek mięsny. Drugim popularnym punktem odwiedzanym przez mieszkańców jest znajdujący się tuż obok Nobel Burek. Porcje są tam większe, jednak mięsny burek smakuje bardziej jak polskie pierogi z mięsem, podczas gdy farsz w Burek Olimpija przypomina mięso znajdujące się np. w spaghetti.

Warto dodać, że oba miejsca są otwarte przez całą dobę.

Wycieczki poza Lublanę - odkryjmy wspaniały krajobraz Słowenii

Według niektórych, Lublana jest najmniej atrakcyjną częścią Słowenii, a zważywszy na to, że w tym kraju można napotkać fascynujące góry, jeziora i jaskinie, można się nad taką opinią szczerze zadumać.

Ciekawe miejsca do odwiedzenia poza Lublaną:

  • Jezioro Bled - to najpopularniejsze jezioro wśród turystów odwiedzających Słowenię i z całą pewnością najczęściej pojawiające się miejsce na zdjęciach promujących ten niewielki kraj. Na Jezioro Bled można dotrzeć w nieco ponad godzinę autobusem, który odjeżdża z głównego dworca autobusowego.
  • Jaskinia Postojna - jedna z najpopularniejszych jaskiń w Europie i druga z najbardziej znanych atrakcji Słowenii. Dojazd do jaskini z Lublany możliwy jest autobusem (podróż trwa około godziny) lub pociągiem.
  • Park Narodowy Triglav - jedyny park narodowy w Słowenii. W jego granicach znajduje się najwyższy szczyt kraju - Triglav (stąd nazwa parku). Z Lublany na miejsce można dojechać bezpośrednio autobusem.
  • Jaskinia Škocjan - to właściwie kompleks jaskiń Škocjanske jame (Jaskinie Szkocjańskie), a dokładniej mówiąc, 6-kilometrowe podziemne korytarze wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety, dojazd na miejsce możliwy jest jedynie pociągiem z przesiadkami.
  • Jezioro Bohinj - mniej znane, lecz równie urokliwe jezioro, które przyciąga mniejszą liczbę turystów. Można tam dojechać autobusem, choć podróż jest dłuższa i zdecydowanie droższa niż w przypadku Jeziora Bled.

Zwiedzanie Lublany - wskazówki i informacje praktyczne

Komunikacja miejska w Lublanie

Komunikacja miejska w Lublanie opiera się głównie na autobusach, którymi zarządza firma LPP. W mieście kursuje ponad 40 linii autobusowych. Aby skorzystać z tej formy transportu, konieczne jest posiadanie przedpłaconej karty Urbana Card. Kartę można nabyć w kioskach, biurach LPP oraz w punktach informacji turystycznej.

Karta kosztuje 2€. Następnie doładowujemy ją odpowiednią ilością środków, które są potem pobierane podczas korzystania z autobusów. Cena 90-minutowego przejazdu (z nieograniczoną liczbą przesiadek) wynosi 1,30€. Naszą kartę możemy doładowywać w specjalnych automatach (Urbanomats).

Wsiadając do autobusu, należy wejść przednimi drzwiami, następnie niezwłocznie przyłożyć kartę do dolnej części kasownika przed kierowcą i poczekać do momentu wydania sygnału dźwiękowego.

Należy pamiętać, że w Lublanie nie ma możliwości zakupu biletów papierowych, co oznacza brak opcji kupna biletu bezpośrednio w autobusie!

Rowery miejskie w Lublanie

Lublana to miasto przyjazne dla rowerzystów. Niemal wszędzie znajdziemy ścieżki rowerowe, a w historycznym centrum nikogo nie dziwi widok mieszkańców poruszających się na dwóch kółkach.

W Lublanie działa system rowerów miejskich o nazwie BicikeLJ. Jest to rozwiązanie podobne do systemów obecnych w Polsce. Aby móc korzystać z rowerów, wystarczy wykupić tygodniową subskrypcję za symboliczną kwotę 1€ lub roczną za 3€. Następnie opłacamy tylko każdą kolejną wykorzystaną godzinę, z wyjątkiem pierwszej, która jest bezpłatna. Na terenie miasta znajduje się aż 32 stacje rowerowe.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie firmy.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lublany?

Jeśli planujemy spędzić czas tylko w Lublanie, weekend z pewnością wystarczy, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje tego miasta.

Jeśli jednak zamierzamy zwiedzać również atrakcje poza miastem (i nie posiadamy własnego pojazdu), powinniśmy samodzielnie sprawdzić możliwości transportu i odpowiednio zaplanować liczbę dni na zwiedzanie.

Ljubjana Card - oficjalna miejska karta turystyczna

Miasto przygotowało dla turystów specjalną kartę turystyczną Ljubjana Card. Dzięki niej można wejść do większości muzeów za darmo, korzystać z komunikacji miejskiej oraz wziąć udział w jednej wycieczce z przewodnikiem i jednym rejsie po rzece. Karta występuje w trzech wariantach: 24-, 48- i 72-godzinnym. W momencie ostatniej aktualizacji tego artykułu, koszt karty wynosił odpowiednio: 36€, 44€ i 49€.

Nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi – każdy musi sam przeliczyć wartość atrakcji, które go interesują. W Lublanie brak jest muzeów najwyższej klasy, więc jeśli nie korzystamy z komunikacji miejskiej, może okazać się, że trudno nam będzie w pełni wykorzystać kwotę wydaną na kartę. Do plusów zdecydowanie zalicza się możliwość bezpłatnego skorzystania z kolejki na wzgórze zamkowe.

Kartę można zakupić w centrum informacji turystycznej lub online na oficjalnej stronie. Jeśli zakupimy kartę online, możemy otrzymać 10% zniżki.

Centrum informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej w Lublanie znajduje się na starym mieście pod adresem Adamič-Lundrovo nabrežje 2. W środku otrzymamy mapę, a także zakupimy kartę do zwiedzania czy kartę Urbana Card umożliwiającą korzystanie z komunikacji miejskiej.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama