Podróże po Europie

Jednodniowe wycieczki z Pragi

Od czasu uruchomienia tanich połączeń autobusowych do stolicy naszych południowych sąsiadów liczba Polaków odwiedzających Pragę poważnie się zwiększyła. Niektórzy starają się odwiedzać główne miasto Czech nawet co roku. Dziś zaproponujemy Wam kilka miejsc do których można wyskoczyć na jeden dzień spędzając urlop w Pradze.

Nie przegap naszego przewodnika po atrakcjach Pragi

Gdzie wybrać się poza miasto podczas pobytu w Pradze?

Kutna Hora - kościół cmentarny oraz zabytki z listy UNESCO

To ponad dwudziestotysięczne miasto jest jedynym z najpopularniejszych celów wycieczek z Pragi. Turystów przyciągają dwie atrakcje: ossuarium i stare miasto.

Pierwsza z nich to kościół cmentarny, którego wystrój wykonano z... ludzkich kości. Szczątki ofiar dżumy i wielu wojen posłużyły do zbudowania żyrandoli, kaplic, ołtarza, a nawet herbu fundatorów. Ossuarium już dawno zatraciło swój pierwotny charakter – zachowanie turystów fotografujących się z ludzkimi szczątkami może być sporym zaskoczeniem dla tych, którzy odwiedzili Kaplicę Czaszek w Czermnej.

Stare miasto w dzielnicy Sedlec zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego najważniejszym punktem jest kościół świętej Barbary. Gotycka świątynia pochodzi z końca XIV wieku, ale jej budowę zakończono dopiero pod koniec XVI stulecia.

Do Kutnej Hory dojedziemy pociągami z głównego dworca Pragi. Trzeba jednak pamiętać, że oba opisane powyżej miejsca dzieli około 2,5 kilometra. Większość pociągów zatrzymuje się na dworcu Kutna Hora Hlavni Nadrazi, który oddalony jest od ossuarium o około 1,5 kilometra i o około 4 kilometry od kościoła św. Barbary.

Zamek Karlstejn

Ten niezwykły i malowniczy zamek ufundowany został przez Karola IV. Cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego szczególnie upodobał sobie Czechy. W Pradze nakazał zbudować gotycki most (od jego imienia nazywany mostem Karola), a na południowy zachód od stolicy Czech - potężny zamek. Rezydencja wyróżnia się nietypową wieżą i malowniczym położeniem. Dodatkowym atutem tego miejsca jest Kaplica Świętego Krzyża z przepięknym złotym sklepieniem.

Zamek Karlsstejn w Czechach - czyli gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę z Pragi?
Zamek Karlsstejn w Czechach - czyli gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę z Pragi?

Zamek ma dwie trasy turystyczne:

  • Pokoje prywatne i reprezentacyjne [podstawowa];
  • Trasa sakralna (z Kaplicą Świętego Krzyża) [rozszerzona] (uwaga! wymagana jest wcześniejsza rezerwacja).

Dodatkowo możemy wdrapać się na wielką wieżę z punktem widokowym.

Do zamku najłatwiej dostać się pociągiem z dworca Praha Hlavni Nadrazi. Wysiąść należy na stacji Karlsstejn, a następnie kierować się ponad dwa kilometry na północny wschód.

Aktualne ceny wycieczek oraz dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie

Zamek Krivoklat

Malownicze zamczysko jest uznawane za jeden z najstarszych tego rodzaju obiektów Czech. Budowla pochodzi z XII wieku. Została rozbudowana przez ambitnego króla Czech Przemysła II Ottokara. Liczne pożary doprowadziły do upadku fortyfikacji – przez jakiś czas zamek służył jako więzienie. Został odbudowany w XIX wieku przez rodzinę Furstenbergów.

Warownia posiada cztery trasy turystyczne:

  • Trasa gotycka długa (czas trwania 80 minut);
  • Trasa gotycka krótka (czas trwania 60 minut);
  • Cały zamek (czas trwania 100 minut);
  • Zamkowe mury oraz wystawa w okrągłej wieży (czas trwania 20 minut).

Do zamku dostaniemy się pociągiem z Pragi, trzeba jednak pamiętać o przesiadce w miejscowości Beroun. Zamek najlepiej prezentuje się oglądany spod pomnika Karla Egona Furstenberga.

Aktualne ceny wycieczek oraz dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie

Zamek Konopiszte

Piękna rezydencja książęca, która znajdowała się w rękach wielu znakomitych rodów. Powstała z inicjatywy biskupa Tobiasza z Beneszowa, a później władali nią Sternberkowie i Lobkowicze. Ostatecznie trafiła w ręce arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Ten uczynił z niej jeden z najnowocześniejszych pałaców Europy (nakazał zamontować elektryczne oświetlenie, windę, łazienki z ciepłą wodą i centralne ogrzewanie).

Pałac posiada cztery trasy zwiedzania:

  • Apartamenty południowego skrzydła pałacu (około 50 minut),
  • Apartamenty północnego skrzydła pałacu (około 55 minut),
  • Pokoje Franciszka Ferdynanda d'Este (70 minut),
  • Trasa łowiecka (około 65 minut).

Dodatkowo w pałacu hodowane są niedźwiedzie, turyści oglądać mogą też ogród różany.

Dostaniemy się tam pociągiem z Pragi – wysiąść należy na stacji Benesov u Prahy. Będąc na dworcu zwróćmy uwagę na jego ozdobną część – została ona wybudowana specjalnie dla Franciszka Ferdynanda i jego gości. Od dworca do pałacu czeka nas jeszcze dwa i pół kilometra spaceru.

Aktualne ceny wycieczek oraz dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie

Meandry Wełtawy i Vyhlidka Maj

Jeśli ponad gwar dużego miasta przedkładacie uroki przyrody to warto ruszyć na południe, aby ponapawać się pięknem Wełtawy. Kilkanaście kilometrów za granicami miasta rzeka wije się przepływając u podnóża malowniczych skał. Najsłynniejszym punktem obserwacyjnym jest Vyhlidka Maj. Na północ od niej znajduje się inne miejsce z którego podziwiać można królową czeskich rzek. Jest nim Smetanova Vyhlidka (nazwana tak na cześć twórcy czeskiej opery narodowej). Oba punkty łączy turystyczny szlak pieszy.

Vyhlidka - Czechy (jednodniowa wycieczka z Pragi
Vyhlidka - Czechy (jednodniowa wycieczka z Pragi

Najłatwiej dostać się tam autobusem z dworca Smichovske nadrazi jadąc do Stechovic. Tam należy przesiąść w się w autobus przejeżdżający przez wioskę Teletin. Z przystanku Teletin idziemy około kilometr w stronę samej Vyhlidki Maj.

Zamek Cesky Sternberk

To ostatnia z naszych propozycji skierowana do tych, którzy kochają gotyckie zamki tak bardzo, że nie boją się wypuścić z Pragi trochę dalej.

Dojazd do Ceskego Sternberka zajmuje około dwóch godzin, ale miłośnicy średniowiecznych fortyfikacji będą usatysfakcjonowani. Nad stromym brzegiem rzeki Sázavy wznosi się monumentalne zamczysko.

Budowlę wzniesiono w XII wieku i choć pięćset lat później została przebudowana, to część umocnień zachowało swój pierwotny charakter. Co ciekawe ta siedziba rodu Sternberków nadal pozostaje własnością arystokratów.

Do Ceskego Sternberku dojechać można pociągiem z Pragi, konieczna będzie jednak przesiadka. Najlepiej zmienić pociąg w miejscowości Cercany kierując się do stacji Cesky Sternberk.

Można wybrać też bezpośredni autobus ze znajdującej się na przedmieściach Pragi stacji Roztyly – trzeba jednak pamiętać, że jest to połączenie rzadkie (dwa autobusy dziennie).

Aktualne ceny wycieczek oraz dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie

Reklama