Podróże po Europie

Punkty widokowe w Bolonii

Ostatnia aktualizacja: 4 sierpnia 2022

Bolonia to urokliwe miasto, które od średniowiecza słynęło z licznych wysokich wież mieszkalnych oraz kościelnych. Co prawda do naszych czasów nie przetrwało ich nazbyt wiele, ale zwiedzając historyczne centrum nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego punktu obserwacyjnego.

Punkty widokowe w Bolonii to jednak nie tylko smukłe konstrukcje w zabytkowych centrum, ale również otaczające miasto wzgórza, z których będziemy mogli podziwiać panoramę miasta z nieco dalszej odległości.

Najlepsze punkty widokowe w Bolonii - historyczne centrum

Wieża Asinelli

Wieża Asinelli (wł. Torre Asinelli) wraz ze stojącą tuż obok Torre della Garisenda nazywane są "Dwoma Wieżami" (wł. Le Due Torri) i stanowią wspólnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bolonii.

Pierwsza z nich powstała w latach 1109-1119 na zamówienie rodu Asinelli i posiada status najwyższej zachowanej średniowiecznej "krzywej" wieży na świecie (jej wysokość to aż 97,2 m). Na szczycie budowli znajduje się popularny taras widokowy, który powinien być punktem obowiązkowym dla wszystkich czytelników chcących spojrzeć na stolicę regionu Emilia-Romania z góry.

Chcąc dostać się na punkt widokowy będziemy musieli pokonać aż 498 schodów!. Stopnie na szczęście nie należą do wysokich, ale czasem trasa jest nieco wąska.

Cena biletu to 5,00 (21,55 zł). W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu do wejścia na wieżę wymagana była wcześniejsza rezerwacja. Aktualne informacje sprawdzicie na oficjalnej stronie.

Widok z wieży Asinelli (Torre Asinelli) w Bolonii
Widok z wieży Asinelli (Torre Asinelli) w Bolonii
Bolonia - widok z wieży Asinelli
Bolonia - widok z wieży Asinelli
Widok na wieżę - Torre Asinelli w Bolonii
Widok na wieżę - Torre Asinelli w Bolonii
Podczas wejścia na wieżę widokową Torre Asinneli w Bolonii
Podczas wejścia na wieżę widokową Torre Asinneli w Bolonii

Wieża (dzwonnica) bolońskiej katedry

Kolejnym położonym w centrum punktem widokowym w Bolonii jest wysoka na 70 m wieża katedry św. Piotra (Campanile della Cattedrale di San Pietro). Katedralna dzwonnica należy jednocześnie do ciekawszych architektonicznie bolońskich zabytków, gdyż składa się właściwie z dwóch struktur. Jej rdzeń stanowi cylindryczna wieża zbudowana w X wieku na modłę dzwonnic z Rawenny, która pomiędzy XII a XIII stuleciem została "obudowana" zewnętrzną wieżą w stylu lombardzkim

Widok z dzwonnicy w Katedrze św. Piotra w Bolonii
Widok z dzwonnicy w Katedrze św. Piotra w Bolonii

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu wejście na dzwonnicę możliwe było wyłącznie w ograniczonych godzinach w weekendy. Godziny otwarcia możemy sprawdzić na stronie bolońskiej informacji turystycznej.

Wejście na dzwonnicę należy do nietypowych doświadczeń, gdyż przez większą część trasy zamiast "typowych schodów" pokonujemy lekko pochyłą trasę.

Podczas wejścia na dzwonnicę Katedry w Bolonii
Podczas wejścia na dzwonnicę Katedry w Bolonii
Widoki z dzwonnicy Katedry - Bolonia
Widoki z dzwonnicy Katedry - Bolonia

Taras na dachu Bazyliki św. Petroniusza

Opisując najlepsze punkty widokowe Bolonii nie sposób pominąć tarasu Bazyliki św. Petroniusza (Basilica di San Petronio), który znajduje się na wysokości około 54 metrów i pozwala spojrzeć na czerwone dachy starego miasta z Dwoma Wieżami w tle.

Widok na słynną wieżę Asinelli z tarasu na dachu Bazyliki św. Petroniusza w Bolonii
Widok na słynną wieżę Asinelli z tarasu na dachu Bazyliki św. Petroniusza w Bolonii

Taras Bazyliki św. Petroniusza czynny jest tylko w soboty i święta. Osoby z ograniczoną mobilnością mogą skorzystać z windy. Cena biletu to 5,00 (21,55 zł). Aktualne godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie

Bolonia - widoki z tarasu na dachu Bazyliki
Bolonia - widoki z tarasu na dachu Bazyliki
Bolonia - widok z tarasu dachu Bazyliki św. Petroniusza
Bolonia - widok z tarasu dachu Bazyliki św. Petroniusza

Najlepszy darmowy punkt widokowy w Bolonii - belweder przed klasztorem San Michele in Bosco

Jeśli chcielibyśmy objąć wzrokiem całą panoramę starego miasta z nieco innej perspektywy, i to za darmo, to wystarczy udać się na taras przed klasztorem San Michele in Bosco (wł. Belvedere di San Michele in Bosco), skąd rozpościera się świetny widok na miasto.

Kompleks sakralny San Michele in Bosco położony jest na wzgórzu leżącym naprzeciwko miasta i wykorzystywany był już około IV wieku.

Chcąc dostać się pod klasztor możemy:

  • skorzystać z komunikacji miejskiej - z historycznego centrum kursuje tam chociażby autobus nr 30 (czas przejazdu to około 20 minut),
  • pieszo - spacer zajmie nam nieco ponad 30 minut, a do przejścia będziemy mieć trochę ponad 2 km.

Nietypowe punkty widokowe w Bolonii - kopuła sanktuarium Madonna di San Luca

Położone poza miastem, na wzgórzu o wysokości 300 metrów sanktuarium Madonna di San Luca (wł. Santuario di San Luca) należy do najważniejszych religijnych symboli miasta. Widoczny dziś kościół wzniesiono w latach 1674-1793, ale kaplica istniała w tym miejscu od prawie tysiąca lat i była miejscem licznych pielgrzymek.

Od jakiegoś czasu bazylika posiada dodatkową atrakcję - taras widokowy zainstalowany na kopule świątyni (Cupola del Santuario di San Luca), który znajduje się on na wysokości około 42 m. Podobno jest to najwyżej położona w Europie kopuła dostępna do zwiedzania, ale nie byliśmy w stanie zweryfikować tej informacji.

Uwaga! Punkt widokowy nie jest skierowany bezpośrednio w stronę miasta, a w przeciwnym kierunku, więc decydując się na skorzystanie z tej atrakcji nie powinniśmy oczekiwać wspaniałej panoramy Bolonii.

Nazwa atrakcji to San Luca Sky Experience. Aby dostać się na punkt widokowy musimy pokonać nieco ponad 100 stopni wdrapując się spiralnymi schodami. Cena wejścia to 5,00 (21,55 zł).

Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy tutaj.

Aby dostać się na miejsce możemy skorzystać z komunikacji publicznej, przejazdu turystycznego San Luca Express lub wejść pieszo. Ostatnia opcja jest dobra dla tych turystów, którym się nie śpieszy i chcieliby zaznać trochę ruchu.

Od położonej w centrum bramy Porta Saragozza do sanktuarium prowadzi niemal czterokilometrowa droga wzdłuż której ciągnie się najdłuższy na świecie portyk (Portico di San Luca) z ponad 600 łukami. Zbudowano go w XVII wieku i miał być wykorzystywany w trakcie procesji, podczas której ikona przenoszona jest pomiędzy sanktuarium a katedrą.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama