Podróże po Europie

Skansen w Sztokholmie: historyczna zabudowa, dzikie zwierzęta oraz... lemury

Ostatnia aktualizacja: styczeń 2020

Skansen w Sztokholmie to jedna z ciekawszych atrakcji stolicy Szwecji. Jest to najstarsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu, w którym zobaczymy historyczną zabudowę oraz występujące na terenie Skandynawii dzikie zwierzęta.

Do Skansenu możemy wybrać się całą rodziną, a na miejscu bez problemu spędzimy nawet do kilku godzin. Warto więc od razu zaplanować sobie więcej czasu na zwiedzanie, żeby później nie żałować, że nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego.

Skansen w Sztokholmie - krótki rys historyczny

Sztokholmski Skansen powstał w 1891 roku z inicjatywy Artura Hazeliusa jako pierwsze muzeum na świeżym powietrzu na świecie.

Artur Hazelius poświęcił lwią część swojego życia na badaniu oraz zachowaniu szwedzkich tradycji ludowych, które zanikały wraz ze zmianami zachodzącymi w XIX-wiecznym świecie. Zanim jednak zrealizował swój unikatowy w skali świata pomysł zgromadzenia przykładów zabytkowej architektury w jednym miejscu utworzył Muzeum Nordyckie, którego gmach znajduje się całkiem niedaleko.

Skansen w Sztokholmie
Tory - Skansen w Sztokholmie

Atrakcje Skansenu w Sztokholmie

Tak właściwie sztokholmski skansen jest połączeniem ogrodu zoologicznego z dzikimi zwierzętami, muzeum tradycyjnej architektury oraz "żywego" muzeum etnograficznego.

Muzeum tradycyjnej architektury

Główna część skansenu skupia się na lokalnej zabudowie od początku XVIII do środka XX wieku - na obszarze 30 hektarów zgromadzono tu około 150 zabytkowych obiektów, które pochodzą ze wszystkich obszarów kraju i zostały ułożone w porządku geograficznym.

Wśród budynków zobaczymy (i odwiedzimy) drewniane domostwa, farmy czy pomieszczenia związane z handlem (m.in. apteka, młyn, sklep).

Wśród ciekawszych zabytków warto wymienić:

  • budynek sztokholmskiej piekarni z z lat 70. XIX wieku,
  • zagrody i pomieszczenia gospodarcze,
  • chaty z różnych obszarów kraju - z drewna i kamienia,
  • drewnianą dzwonnicę o wysokości około 40 metrów, która powstała w 1732 roku.

Listę wszystkich budynków oraz warsztatów znajdziecie na oficjalnej stronie.

Skansen w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie

"Żywe" muzeum etnograficzne

W odkrywaniu kultury dawnej Szwecji pomogą nam pracownicy, którzy ubrani w stroje z dawnych czasów przybliżają odwiedzającym codzienne życie lokalnych rzemieślników oraz zwykłych mieszkańców. Opowiedzą nam kilka słów o danym miejscu, a nierzadko zaprezentują nam również jak wykonywało się dawniej różne czynności dnia codziennego.

Dzikie zwierzęta w ogrodzie zoologicznym

W ogrodzie zoologicznym zgromadzono różne gatunki zwierząt, które żyją w Skandynawii. Spacerując możemy spotkać m.in.: łosia, renifera czy jelenia; zwłaszcza dwa pierwsze z nich dobrze kojarzą z tym regionem. Wśród mniej oczywistych mieszkańców zobaczymy np. niedźwiedzia brunatnego, rysia, fokę czy rosomaka (ang. wolverine), choć ten ostatni potrafi dobrze się ukrywać.

Łoś w Skansenie w Sztokholmie
Łoś w Skansenie w Sztokholmie

Oprócz powyższych zobaczyć możemy także wiele zwierząt gospodarskich, takich jak kury (i koguty), świnie, konie czy kozy.

Akwarium (Skansen-Akvariet)

Tuż obok Skansenu znajduje się oddzielnie biletowane Akwarium (Skansen-Akvariet), którego nazwa może być myląca, ponieważ nie zobaczymy w nim tylko kolorowych rybek i stworzeń wodnych.

Akwarium jest schronieniem dla około 200 egzotycznych gatunków zwierząt - w tym małp (w specjalnym pawilonie zobaczymy z bliska lemury), krokodyli, papug czy skorpionów.

Podczas wizyty będziemy mieć okazję zobaczyć z bliska (i bez szyby) węża boa dusiciela, a także ogromnego pająka. Co bardziej odważni mogą nawet skorzystać z okazji i pod nadzorem opiekuna dotknąć (oraz "pogłaskać") te przerażające stwory.

Oko w oko z lemurami

Jedną z największych atrakcji akwarium w Skansenie są lemury. Co ciekawe, zwierzęta te nie są w żaden sposób odgrodzone od odwiedzających - w ich pawilonie nie zainstalowano żadnych ogrodzeń czy siatek. Lemury spacerują jak gdyby nigdy nic na specjalnie zawieszonym mostku pomiędzy ludźmi.

Lemury w Skansenie w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie

Bądźmy uważni stawiając kroki - lemury to co prawda bardzo zwinne zwierzęta, ale potrafią przebiec nam prosto pod nogami, w efekcie czego możemy niechcący przydepnąć na któreś z nich!

Zwiedzanie Skansenu w Sztokholmie - informacje praktyczne

Skansen zajmuje na tyle rozległy obszar, że na spokojne obejście go w całości możemy potrzebować około 90-120 minut. Jeśli chcielibyśmy również brać udział w prezentacjach i rozmawiać z pracownikami, to czas ten możemy nawet podwoić.

Na wizytę w akwarium powinniśmy przeznaczyć przynajmniej 45 do 60 minut.

Do sezonie letnim do Skansenu możemy wejść jednym z dwóch wejść:

  • wejściem głównym (adres: Djurgårdsslätten 49-51),
  • wejściem Hazeliusa (współrzędne: 59.327369, 18.099270).

W okresie zimowym działa tylko główne wejście.

Wejście do akwarium znajduje się tuż obok głównego wejścia.

Kolejka linowa Bergbanan

Skansen w Sztokholmie powstał na wzniesieniu i różnica wysokości pomiędzy wejściem a najwyżej położonym obszarem wynosi nawet kilkadziesiąt metrów. Od końca XIX wieku na górę możemy wjechać kolejką linową Bergbanan, która powstała z okazji wystawy sztokholmskiej organizowanej w 1897 roku.

Stacja kolejki znajduje się przy wejściu Hazeliusa. Opłata za przejazd w jedną stronę wynosi 30,00 kr (11,58 zł).

Ceny biletów wstępu do Skansenu

Ceny biletów wstępu do Skansenu uzależnione są od konkretnego okresu i wahają się od 160,00 kr (61,74 zł) do 220,00 kr (84,90 zł) dla osób dorosłych. Cena biletu ulgowego dla dzieci 4-15 jest stała i wynosi 70,00 kr (27,01 zł). Dostępne są również nieco tańsze bilety ulgowe dla uczniów oraz seniorów. Dzieci poniżej 4. roku życia wchodzą za darmo.

Akwarium jest oddzielnie biletowane - wejściówka dla osoby dorosłej kosztuje 140,00 kr (54,03 zł), a dla dzieci 4-15 80,00 kr (30,87 zł).

Aktualną cenę na konkretny dzień sprawdzimy tutaj. W nagłówku tabelki musimy po prostu wybrać datę planowanej wizyty i chwilę poczekać.

Skansen w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie

Dni i godziny otwarcia Skansenu

Aktualną rozpiskę godzin otwarcia znajdziecie na tej stronie. W nagłówku tabelki musimy po prostu wybrać datę planowanej wizyty i chwilę poczekać.

Skansen w Sztokholmie
Widok z góry ze Skansenu na Sztokholm

Reklama