Podróże po Europie

Stockholm Pass (GoCity Stockholm) - recenzja karty turystycznej

Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2024

Sztokholm to miasto pełne muzeów oraz interesujących miejsc wartych zwiedzenia, o czym można przekonać się czytając nasz przewodnik po największych atrakcjach Sztokholmu. Niestety, ceny biletów wstępu do wielu z nich należą do wysokich. Jeśli podczas odwiedzin stolicy Szwecji planujecie aktywne zwiedzanie, warto sprawdzić ofertę karty turystycznej GoCity Stockholm (dawniej Stockholm Pass), dzięki której niektórzy czytelnicy będą w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

W naszym artykule przybliżymy Wam ofertę karty GoCity Stockholm, a także podpowiemy, czy warto ją kupić.

Rodzaje oraz ceny kart GoCity Stockholm (Stockholm Pass)

Karta Stockholm Pass dostępna jest w wariancie dla dorosłych (od 16 lat) lub dla dzieci (6 - 15 lat).

Karta dostępna jest w pięciu wersjach:

  • 1-dniowej za 969,00 kr (373,94 zł),
  • 2-dniowej za 1309,00 kr (505,14 zł),
  • 3-dniowej za 1579,00 kr (609,34 zł),
  • 4-dniowej za 1869,00 kr (721,25 zł),
  • 5-dniowej za 2029,00 kr (782,99 zł).

Ceny kart dla dzieci wynoszą odpowiednio:

  • 309,00 kr (119,24 zł),
  • 479,00 kr (184,85 zł),
  • 589,00 kr (227,30 zł),
  • 689,00 kr (265,89 zł),
  • 779,00 kr (300,62 zł).
Go City Stockholm
Go City Stockholm

Sposób działania karty GoCity Stockholm (Stockholm Pass)

Karta ważna jest przez określoną liczbę następujących po sobie dni licząc od momentu pierwszego użycia, które aktywuje kartę. Oznacza to, że jeśli z kartą dwudniową odwiedzimy pierwszą atrakcję z karty we wtorek o 16:00, będzie ona ważna do końca wtorku i przez całą środę.

Karta umożliwia darmowe korzystanie z około 40 atrakcji w Sztokholmie i okolicy. Musimy jednak pamiętać, że każdy rodzaj kart posiada własny górny limit kwotowy dla sumy standardowych cen biletów wszystkich odwiedzonych atrakcji, którego nie możemy przekroczyć. Co to oznacza w praktyce? Jeśli górny limit kwotowy wynosi 2650,00 kr (1022,64 zł), to możemy skorzystać z dziesięciu atrakcji w cenie 265,00 kr (102,26 zł) lub dwudziestu w cenie 132,00 kr (50,94 zł).

Limity dla kart normalnych:

  • wersja 1 dniowa - 2650,00 kr (1022,64 zł),
  • wersja 2 dniowa - 4550,00 kr (1755,85 zł),
  • wersja 3 dniowa - 6135,00 kr (2367,50 zł),
  • wersja 4 dniowa - 6960,00 kr (2685,86 zł),
  • wersja 5 dniowa - 9000,00 kr (3473,10 zł).

Limit jest więc spory i akurat nim byśmy się specjalnie nie przejmowali.

Ważne! Karta nie umożliwia darmowego korzystania z transportu publicznego w Sztokholmie. Alternatywą są autobusy typu Hop-on, Hop-off Bus, które są dostępne w ramach karty

Atrakcje wchodzące w skład GoCity Stockholm (Stockholm Pass)

Bezpłatne atrakcje znajdujące się w ofercie karty potrafią zmieniać się rok do roku. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu w skład karty wchodziły m.in.: Muzeum Vasa, Skansen w Sztokholmie, Pałac Królewski, Pałac Drottningholm z rejsem oraz rejs pod mostami stolicy Szwecji.

Oferta w 2024 roku jest znacznie lepsza niż w dwóch poprzednich latach, więc nawet mimo wzrostu cen może okazać się dobrym wyborem dla czytelników, którzy planują aktywne zwiedzanie.

Niestety, w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu w ramach karty nie mogliśmy skorzystać z kilku ważnych atrakcji, takich jak np.: zwiedzanie ratusza z przewodnikiem czy wycieczka po Operze Królewskiej z przewodnikiem.

Przed decyzją o zakupie powinniśmy sprawdzić aktualną listę atrakcji. Ta każdego roku potrafi się zmieniać - niektóre z atrakcji wypadają, a inne są dodawane. Najbardziej aktualną listę atrakcji (wraz z cenami, co ułatwia wyliczenie opłacalności) sprawdzimy na oficjalnej stronie pod tym adresem (zakładka Attractions).

Gdzie zakupić kartę GoCity Stockholm (Stockholm Pass)?

Karta GoCity Stockholm (Stockholm Pass) dostępna jest wyłącznie w wersji cyfrowej i możemy zakupić ją na oficjalnej stronie.

Po zakupie karty otrzymamy informację, w jaki sposób zainstalować ją na naszym telefonie.

Czy karta GoCity Stockholm (Stockholm Pass) się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi - wszystko zależy od tego jak dużo atrakcji z karty planowaliśmy odwiedzić. Zasada jest jednak prosta - czym dłuższa wersja karty, tym będzie ona bardziej opłacalna. W przypadku wersji jednodniowej stosunkowo trudno jest wyjść na plus, o ile oczywiście nie będziemy pędzić biegiem od jednej atrakcji do drugiej. W przypadku karty dwudniowej sytuacja wygląda już lepiej, a najłatwiej o oszczędności przy kartach 3-, 4- i 5-dniowych.

My dotychczas skorzystaliśmy z karty GoCity Stockholm dwukrotnie, jeszcze przed wprowadzeniem wersji cyfrowej, i był to dobry zakup. Kupowaliśmy wtedy jednak karty 3- i 5-dniowe, które są bardziej opłacalne niż krótsze (no i uwielbiamy muzea, pałace oraz rejsy).

Warto też pamiętać, że w ofercie karty znajdują się nie tylko muzea, ale również droższe rejsy po sztokholmskich kanałach czy rejsy do atrakcji oddalonych od centrum miasta. Właściwie to właśnie rejsy są tym, co pozwala wyciągnąć z karty turystycznej najwięcej.

Najgorszym okresem na zakup karty jest zima, kiedy nie kursują promy wycieczkowe (m.in. do pałacu Drottningholm) oraz autobusy Hop-On, Hop-Off, a do tego w niektórych atrakcjach (m.in. w sztokholmskim Skansenie) obowiązuje tańsza taryfa.

Z drugiej jednak strony - w grudniu, styczniu lub lutym pojawiają się czasem zniżki o wartości nawet 15% (sprawdzimy je na oficjalnej stronie), co może nam w niewielkim stopniu zrekompensować brak niektórych atrakcji.

Bez względu na okres roku zachęcamy jednak do dokładnego sprawdzenia listy atrakcji i dokładnego obliczenia opłacalności karty.

Wskazówki

Kupując kartę Stockholm Pass warto zweryfikować godziny otwarcia atrakcji. Niektóre z nich mogą być otwarte dłużej, więc warto zostawić je sobie na wieczór, dzięki czemu odwiedzimy więcej miejsc w ciągu dnia. Długo czynna jest Fotografiska, do której sami wpadaliśmy za każdym razem korzystając z karty.

Pamiętajmy również żeby sprawdzić, czy wybrana przez nas atrakcja nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama