Sztokholm - jak zwiedzać?

Zwiedzanie Sztokholmu

Sztokholm to miasto położone na wyspach. Taki układ dodaje mu uroków oraz wiele okazji na piesze wędrówki nad wodą. Atrakcje "rozrzucone" są na różnych wyspach, połączonych ze sobą dużą ilością mostów.

Jeśli nocujemy w centrum, to do większości interesujących i turystycznych miejsc można dojść na piechotę. Jeśli jednak mieszkamy poza centrum lub chcemy się wybrać odrobinę dalej warto skorzystać z przejazdów lokalnym transportem publicznym.

Przygotowując się do wyjazdu do Szwecji i Sztokholmu warto zapoznać się również z przykładowymi cenami w kraju i w stolicy.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Sztokholmie opiera się głównie na metrze. Sieć metra składa się z trzech głównych linii, dla ułatwienia oznaczonych kolorami: czerwonym, zielonym i niebieskim. Każda z nich posiada jeszcze rozwidlenia.

Oprócz tego, że jest to podstawowa i najlepiej rozwinięta strukturę komunikacji, a przy tym najszybsza, to przejazd metrem powinien być obowiązkowym punktem podczas wizyty w tym mieście. Sztokholmskie podziemne (i nie tylko) perony wyglądają jak dzieła sztuki, wybraliśmy najciekawsze ze stacji metra w Sztokholmie.

Najpopularniejsze dostępne bilety dla turystów to tak zwane "Travelcards", dostępne w trzech wariantach czasowych: dobowe (24-godzinne), 48-godzinne oraz 7-dniowe. Można nabyć również bilety jednorazowe.

Region Sztokholmu podzielony jest na strefy komunikacji miejskiej: A, B i C.

Bilety czasowe:

rodzaj biletu normalny ulgowy*
24-godzinny 120 SEK (ok 57,60 zł) 80 SEK (ok 38,40 zł)
48-godzinny 2430 SEK (ok 115,20 zł) 160 SEK (ok 76,80 zł)
7-dniowy 315 SEK (ok 151,20 zł) 210 SEK (ok 100,80 zł)

Bilety jednorazowe

rodzaj biletu normalny ulgowy
Bilet jednorazowy "papierowy" 43 SEK (20,64 zł) 29 SEK (13,92 zł)
Bilet jednorazowy z kartą SL Access 30 SEK (14,40 zł) 20 SEK (9,60 zł)

* bilet ulgowy przysługuje dzieciom/młodzieży do ukończenia 20. roku życia oraz osobom po 65. roku życia.

Stockholm Card i Stockholm Pass

Jeśli podczas wizyty w Sztokholmi chcemy odwiedzić dużo popularnych atrakcji, warto zastanowić się nad zakupem kart zniżkowych lub tak zwanych "City pass". Przez chwilę na rynku dostępne były dwie karty:

  • Stockholm Pass – nowa oferta karty do zwiedzania Sztokholmu;
  • Stockholm Card – nieaktualna już oferta na zwiedzanie miasta, karta wyszła z użytku z dniem 31. grudnia 2015. Podczas naszej wizyty korzystaliśmy z tej karty i byliśmy bardzo zadowoleni, ponieważ obejmowała największe i najciekawsze atrakcje oraz przejazdy komunikacją miejską.

Kartę Stockholm Pass można zakupić na oficjalniej stronie STOCKHOLM PASS, , a więcej o karcie możesz przeczytać tutaj: nasza recenzja karty STOCKHOLM PASS.

Poleć ten artykuł


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły ze Sztokholmu

Zobacz nasze inne artykuły ze Szwecji

Komentarze