Bitwa pod Waterloo - historia i informacje praktyczne

Historia

Ostateczna klęska Napoleona i tragiczny koniec jego stu dni pod Waterloo jest uważany za jedną z najważniejszych bitew świata.

Dziś Waterloo to spokojna i cicha miejscowość położona w belgijskiej Walonii jednak dwieście lat temu na jej polach poniosło śmierć lub zostało rannych ponad czterdzieści tysięcy ludzi. Napoleon podczas swojej ostatniej kampanii zdawał sobie sprawę, że pobicie połączonych armii pruskiej i angielskiej będzie niemożliwe. W związku z tym zdecydował się na rozdzielenie swoich sił. Sam wraz z większością wojska pomaszerował przeciwko armii angielskiej pod wodzą księcia Wellingtona, a marszałkowi Grouchyemu rozkazał ścigać wycofujących się Prusaków, których pokonał dwa dni wcześniej pod Ligny. Plan wydawał się perfekcyjny, wymagał jednak doskonałego zgrania operujących armii, dobrej komunikacji pomiędzy oddziałami i nieco szczęścia. Niestety zabrakło każdego z tych trzech elementów.

Pod Waterloo stanęło naprzeciw siebie ok. 65 tysięcy żołnierzy Napoleona i o kilka tysięcy mniej jego przeciwników. Bitwa rozpoczęła przed południem, gdyż Cesarz czekał na poprawę pogody. Krótko po rozpoczęciu starcia okazało się, że z pomocą Anglikom nadciąga armia pruska. Marszałek Blücher zmylił ścigające go wojska francuskie i pozostawiając niewielkie siły sprytnym manewrem ruszył na pomoc Wellingtonowi. Napoleon wysłał gońca z wiadomością do marszałka Grouchyego, jednak posłaniec dostarczył rozkazy dopiero wieczorem. Stało się więc jasne, że czasu na pokonanie Wellingtona zostało Cesarzowi bardzo niewiele.

Przez następne godziny walki toczyły się o farmę La Haye Sainte i Hougoumont. Najprawdopodobniej to właśnie w tych miejscach rozstrzygnęły się losy bitwy. Dzięki dzielnej postawie brytyjskich żołnierzy i księcia Wilhelma II Holenderskiego udało się obronić Hougoumont, a La Haye Sainte padła dopiero późnym popołudniem. Cesarz próbował jeszcze odwrócić losy starcia posyłając do ataku gwardię, ale nie mogło to już zmienić losów bitwy. Anglicy wytrzymali mordercze uderzenie i odparli Francuzów zmuszając ich do opuszczenia pola bitwy.

Ciekawostki

  • W bitwie pod Waterloo ranny został Polak, kawaler Legii Honorowej, pułkownik Paweł Jerzmanowski.

  • Literacki opis starcia można znaleźć w “Nędznikach” Wiktora Hugo.

  • Dwa dni przed bitwą żołnierze napoleońscy omal nie wzięli do niewoli dowodzącego Prusakami marszałka Blüchera. Ranny dowódca nie został rozpoznany przez nacierających Francuzów.

  • Słynny z powiedzenia “Gwardia umiera, ale się nie poddaje” generał Pierre Cambronne przeżył starcie.

  • W 2015 roku Belgowie postanowili wybić okolicznościową monetę aby uczcić dwusetlecie starcia. Ten pomysł wywołał zdecydowany sprzeciw Francuzów.

Zwiedzanie i informacje praktyczne

Podążając śladami bitwy najlepiej dotrzeć do słynnego kopca z lwem (Le Lion de Waterloo) - jest to miejsce, w którym został ranny książę orański. Obok znajduje się niewielkie muzeum (Waterloo 1815) prezentujące “Panoramę Waterloo” - obraz przedstawiający szarżę marszałka Neya. Półtora kilometra na południe znajduje się farma Hougoumont, której utrzymanie pozwoliło Wellingtonowi wygrać bitwę

Muzeum Waterloo 1815 (adres: Route du Lion 1815, B-1420 Braine-l'Alleud) czynne jest codziennie, od kwietnia do września w godzinach 9:30 - 18:30, natomiast w okresie od października do marca w godzinach 9:30 - 17:30. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum.

Ceny biletów wstępu uzależnione są od rodzaju wizyty, bilet normalny kosztuje 17,00 - 21,00€, ulgowy (osoby w wieku 7 - 17 lat) - 14,00 - 17,00€, dzieci poniżej 7. roku życia - bezpłatnie.

Uwaga! Rekonstrukcja bitwy NIE odbywa się corocznie. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić co danego roku będzie się działo pod Waterloo.

Ok 5 kilometrów, już w samym Waterloo (ok 15 min jazdy autobusem) znajduje się jeszcze Wellington Museum (adres: Chaussée de Bruxelles 147, 1410 Waterloo).

Jak dojechać do Waterloo?

Najlepszą bazą wypadową jest miasteczko Charleroi, do którego możemy dolecieć (lotnisko Lotnisko Bruksela Charleroi - CRL) z Polski i wielu innych miast Europy, np. liniami Ryanair i Wizz Air. W niewielkiej odległości leży też Bruksela. Zarówno ze stacji kolejowej Charleroi (dojedziemy do niej autobusem miejskim spod lotniska) jak i ze stolicy Belgii na pole bitwy możemy dostać się pociągiem. Należy wysiąść na stacji - Braine-L Alleud, a następnie przez około trzy kilometry kierować się na wschód. W ten sposób dotrzemy do kopca z lwem (miejsce, w którym ranny został książę orański).


Reklama