Zabytki i muzea Brugii [aktualizacja 2017]

Brugia, piękne kanały i średniowieczny klimat, z tym kojarzy się przede wszystkim to urokliwe belgijskie miasteczko. Brugia oferuje jednak o wiele więcej, znajdziemy tu średniowieczne zabytki, obrazy Prymitywistów flamandzkich (Flemish Primitives) oraz wysokiej klasy muzea - każdy entuzjasta historii i sztuki znajdzie tu coś dla siebie.

W XV wieku Brugia była jednym z najważniejszych miast Europy, i jednym z najważniejszych portów. Bogactwo miasta wpływało na rozwój sztuki i architektury, czemu pomagali władcy, zamawiając prace do budynków użyteczności publicznej - np. w budynkach administracji i sądu wisiały prace nawiązujące do Sądu Ostatecznego jako przestroga przed pokusami. Wiele tych prac znajdziemy w muzeach oraz kościołach Brugii - warto zrobić sobie kulturalną i historyczną wycieczkę po tym niesamowitym mieście.

Niewielki rozmiar historycznej części miasta pozwala na wygodne zwiedzanie piechotą, w 2-3 dni powinniśmy bez większego problemu odwiedzić niemal wszystkie najważniejsze zabytki i muzea miejskie.

Wybierasz się do Brugii?

Brugia

Zwiedzanie Brugii

Sprawdź jak zwiedzać Brugię i zapoznaj się z informacjami praktycznymi.

Brugia

Gdzie spać w Brugii? Przykładowe hotele i informacje praktyczne

Sprawdź nasz artykuł z informacjami praktycznymi na co zwracać uwagę szukając noclegu w belgijskim miasteczku Brugia.

Karta Musea Brugge

Jeśli chcemy zobaczyć więcej miejsc, warto zastanowić się nad zakupem karty Musea Brugge pozwalającej przez 3 dni zobaczyć najważniejsze miejsca zarządzane przez miasto. Atrakcji na liście jest aż 14, poniżej opisaliśmy niektóre z nich.

Karta kosztuje 20€, i pozwala na jedno wejście do każdego z miejsc w ciągu 3 dni od pierwszego skorzystania. Kartę zakupimy w każdej atrakcji.

Belfort

Na głównym placu każdego ważnego belgijskiego miasta, w centralnym punkcie, znajdowała się wieża Belfry. Nie inaczej było w Brugii. To tu przechowywano najważniejsze dokumenty, i co najważniejsze, to stąd nadawano sygnały dla mieszkańców z wykorzystaniem wielkiego dzwonu.

Inaczej dzwoniono informując o zamknięciu bram miejskich, inaczej, gdy wzywano do obrony miasta lub pożaru, a jeszcze inaczej oznajmiano rozpoczęcie handlu na targu.

Zwiedzając wieżę Belfort i wchodząc na punkt widokowy przechodzimy przez kilka poziomów, z których najciekawszymi są pokój w którym przechowywano najważniejsze dokumenty miejskie (w środku zobaczymy stare wielkie kufry) oraz pomieszczenie z Wielkim Dzwonem.

Dzisiejszy dzwon (nazwany Maria) został stworzony w 1680 roku w Antwerpii, jednak do wieży Belfort przeniesiono go dopiero w 1800 roku z Kościóła Najświętszej Marii Panny, po tym jak poprzedni dzwon pękł. Co oczywiste, dzisiaj dzwon uruchamiany jest mechanicznie, jednak kiedyś obsługiwany był przez dzwonnika - na którym ciążyła odpowiedzialność za losy miasta.

Jeśli przyjrzymy się fasadzie wieży od strony placu, zobaczymy mały balkon - w przeszłości to stąd oznajmiano najważniejsze komunikaty, i to stąd przemawiali władcy miejscy.

!Widok na dzwonnicę w Brugii - Belfort
Widok na dzwonnicę w Brugii - Belfort

Uwaga! Na wieże najlepiej wejść z samego rana, tuż po otwarciu. W innym wypadku będą tam tłumy, a wejście nie jest wygodne i przejścia są wąskie.

Więcej o wieży (wraz ze zdjęciami) znajdziecie w artykule Beffroi - wieża widokowa w Brugii

 • Codziennie 9:30 - 18:00
 • Bilet normalny 12,00€ / bilet ulgowy 10,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Onze-Lieve-Vrouwekerk - Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii

Jeden z najważniejszych przykładów architektury mistrzów z Brugii, a zarazem mała galeria sztuki. Kościół słynie przede wszystkim z rzeźby Madonny z dzieciątkiem autorstwa Michała Anioła - jest to jedyna rzeźba artysty, która wyjechała z Włoch za jego życia! Oprócz rzeźby - na ścianach wywieszono wiele obrazów oraz fresków.

!Madonna z Brugii - rzeźba Michała Anioła w Kościele Najświętszej Marii Panny
Madonna z Brugii - rzeźba Michała Anioła w Kościele Najświętszej Marii Panny

Przy głównym ołtarzu stoją dwa grobowce, Marii z Burgundii oraz Księcia Karola Śmiałego (Charles de Bold). Tuż przy nich możemy spojrzeć przez szybę na wykopaliska archeologiczne świątyni znajdującej się wcześniej w tym miejscu.

Kościół cały czas jest w remoncie i niektóre jego obszary są zamknięte dla zwiedzających.

Podczas zwiedzania Kościoła Najświętszej Marii Panny w Brugii

 • Poniedziałek - sobota 09:30 - 17:00
 • Niedziela 13:30 - 17:00
 • Bilet normalny 4,00€ / bilet ulgowy 3,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Szpital św. Jana - Sint-Janshospitaal

Budynek szpitala św. Jana jest jednym z najstarszych zachowanych budynków szpitalnych w Europie. Pierwsze zachowane ślady działalności szpitala datowane są na 1188 rok. Warto zatrzymać się trochę nad tą datą - pamiętajmy, że szpitale w przeszłości działały inaczej niż dziś. Z powodu ograniczonej wiedzy medycznej szpitale służyły przede wszystkim jako religijne miejsca opieki nad chorymi i biednymi. Ostatnim rokiem działalności szpitala był rok 1976. Dzisiejszy szpital został zamieniony na Muzeum Memlinga.

Wchodząc do środka od razu rzuca się w oczy imponujący drewniany sufit. Dzisiaj w budynku mieści się muzeum oraz kaplica - w środku zobaczymy stare narzędzia medyczne, budki do przewożenia chorych, oraz prace różnych artystów, w tym przede wszystkim Hansa Memlinga - zobaczymy tu słynny relikwiarz św. Urszuli ozdobiony specjalnie dla szpitala.

Wartym odnotowania są także namalowanego przez niego tryptyki - jeden nad ołtarzem głównym w kaplicy, a drugi przedstawiający brata Jana Floreinsa.

W jednym ze skrzydeł muzeum umieszczono płyty nagrobne sióstr oraz braci pracujących w szpitalu (XV-XVII wiek), które wcześniej znajdowały się na terenie szpitala.

!Zwiedzanie Szpitala św. Jana w Brugii
Zwiedzanie Szpitala św. Jana w Brugii

Przy szpitalu św. Jana już od 1645 roku funkcjonowała apteka, której pomieszczenia zostały udostępnione do zwiedzania. W jednym z pomieszczeń zobaczymy wagę i pojemniki na zioła oraz leki, a w drugim wywieszone na ścianach portrety opiekunów szpitala wyznaczonych przez bogate rodziny Brugii. W pierwszym pomieszczeniu warto zwrócić uwagę na moździerze do ubijania ziół - powstały one w XVI-XVII wieku, i były używane także w kuchni.

Aby wejść do apteki należy opuścić budynek muzeum, poniżej poglądowe screen z map z zaznaczoną apteką.

!Apteka, szpital, ogródek - screen z Mapy Google
Apteka, szpital, ogródek - screen z Mapy Google

Na lewo od wejścia do apteki znajduje się mały ogród - wieczorem fotokomórka wyłapuje ruch i włącza oświetlenie. Jest to idealne miejsce na krótki wieczorny odpoczynek, szczególnie, że bardzo prawdopodobne ze nikogo oprócz nas tam nie będzie. Z ogrodu widać dobrze szczyt wieży Kościóła Najświętszej Marii Panny.

!Apteka należąca do kompleksu Szpitala św. Jana w Brugii
Apteka należąca do kompleksu Szpitala św. Jana w Brugii
 • Wtorek - niedziela 9:30 - 17:00
 • Apteka (należąca do kompleksu): wtorek - niedziela 12:30 - 13:30
 • Nieczynne w poniedziałki
 • Bilet normalny 8,00€ / bilet ulgowy 6,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

O.L.V-Ter-Potterie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kawałek spacerem od głównego placu znajduje się kolejny kompleks szpitalny, założony przed 1276 rokiem, a działający pomiędzy XIII a XVII wiekiem - Onze-Lieve-Vrouw ter Potterie. Po zaprzestaniu działalności szpitalnej ośrodek zamieniono na pensjonat dla ludzi starszych i schorowanych, w pewnym momencie mieszkało tu nawet 130 starszych osób.

!Wnętrze kościoła w szpitalu O.L.V-Ter-Potterie w Brugii
Wnętrze kościoła w szpitalu O.L.V-Ter-Potterie w Brugii

Pomimo, że kompleks nie jest tak imponujący jak szpital św. Jana, warto znaleźć czas i go odwiedzić. Szczególnie zaciekawić może różnorodność tego miejsca - stara sala szpitalna została zamieniona na niewielką galerię, po jej odwiedzeniu przejdziemy się korytarzem, wejdziemy do pokoiku-sypiali z oryginalną zabudową, a potem zajrzymy do skarbca z relikwiarzami i przejdziemy do kościoła z dwoma kaplicami z różnych okresów.

Na wystawie umieszczono najróżniejsze dzieła sztuki i eksponaty - obrazy, dywany, srebrną i złotą zastawę, stare księgi, kufry - tu wymienimy tylko niektóre z nich.

W kościele, nad ołtarzem, stoi XIII-wieczna marmurowa statuetka, jedna z najstarszych istniejących rzeźb w Brugii, została stworzona prawdopodobnie w latach 1270-1280.

Bardzo ciekawe są zdobienia witraży oraz gobeliny, przedstawiają one cuda, które zostały zapisane w księgach cudów. Jedna z kartek z oryginalnej księgi została wystawiona w jednej z gablot. Wewnątrz kościoła znajdziemy również relikwie św. Isdebalda.

!O.L.V-Ter-Potterie - zabytkowy szpital w Brugii
O.L.V-Ter-Potterie - zabytkowy szpital w Brugii
 • Wtorek - niedziela 9:30 -12:30 i 13:30 - 17:00
 • Nieczynne w poniedziałki
 • Bilet normalny 4,00€ / bilet ulgowy 3,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Stadhuis (Burg) - ratusz miejski

Drugi najważniejszy budynek miejski, ratusz, powstał w 1376 roku, i to stąd przez ponad 600 lat rządzono miastem. Do zwiedzania udostępnione są dwa pomieszczenia na górnym poziomie - Sala Gotycka oraz pokój radnych.

Gotycka Sala wręcz zapiera dech w piersiach kolorami, rozmiarem oraz przepychem. Na wszystkich czterech ścianach namalowano freski nawiązujące do historii miasta - szczególnie imponujący jest fresk zajmujący całą lewą ścianę przedstawiający zwycięski powrót z bitwy Złotych Włóczni w 1302 roku. Jeśli się dobrze przyjrzymy, zobaczymy niektóre budynki istniejące do dziś. Będąc na miejscu nie zapomnijmy spojrzeć w górę i zobaczyć udekorowanych połączeń “żeber” na suficie. Całość wygląda “świeżo”, i nie jest to złudzenie - sala została udekorowana pod koniec XIX wieku.

W pokoju radnych znajdziemy małe muzeum, podzielone na historyczne okresy miasta. Zobaczymy tu stare księgi, łańcuch służący jako końcówka dzwonka, stare monety i wiele innych eksponatów.

!Sala Gotycka w zabytkowym Ratuszu (Stadhui) w Brugii
Sala Gotycka w zabytkowym Ratuszu (Stadhui) w Brugii
 • Codziennie 9:30 - 17:00
 • Bilet łączony z Brugse Vrije
 • Bilet normalny 4,00€ / bilet ulgowy 3,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Brugse Vrije - Sąd Sprawiedliwości

Brugse Vrije, czyli stary budynek sądu, znajduje się tuż obok ratusza. Dziś mieści się tu miejskie archiwum, a największą atrakcją dla zwiedzających jest komnata radnych z XVI-wiecznym kominkiem wykonanym przez Lanceloota Blondeela.

Zresztą, słowo kominek w żaden sposób nie oddaje tego, co tam zobaczymy. To renesansowe dzieło sztuki, wykonane z drewna i marmuru, zachwyca od pierwszego wejrzenia. Na samym środku zobaczymy imperatora Karola V, otoczonego herbami oraz różnymi postaciami.

W samej sali znajdziemy także oryginalne ławy przy ścianach, a także obrazy, w tym jeden namalowany przez Gillisa van Tilborgha w 1659 roku przedstawiający spotkanie odbywające się właśnie w tej sali. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy, że niemal nic się nie zmieniło przez te wszystkie wieki!

Przebywając w tym pomieszczeniu możemy bez problemu odczuć jak ważną rolę pełniła Brugia w historii - a było to jedno z najważniejszych miast Flandrii, z własnymi władzami, obejmującymi swoim panowaniem także dalszą okolicę.

!Zabytkowy kominek w budynku Sądu Sprawiedliwości w Brugii (Brugse Vrije)
Zabytkowy kominek w budynku Sądu Sprawiedliwości w Brugii (Brugse Vrije)
 • Codziennie 9:30 - 12:30 i 13:30 - 17:00
 • Biilet łączony z Rauszem (Stadhuis)
 • Bilet normalny 4,00€ / bilet ulgowy 3,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Bazylika Świętej Krwi w Brugii

Uważana za jeden z najważniejszych zabytków Brugii, Bazylika Świętej Krwi (Basiliek van Het Heilig Bloed te Brugge), od wielu stuleci była celem pielgrzymów z całej Europy - każdy chciał ujrzeć relikwię “Świętej Krwi”, czyli według legendy krew Jezusa Chrystusa. Ale skąd krew Chrystusa w małej Brugii? Przywiózł ją jeden z hrabiów Flandrii, Derricka z Alsace, z Drugiej Krucjaty w 1150 roku. Derrick w trakcie krucjaty zasłużył się swoim męstwem i otrzymał relikwie patriarchy Jerozolimy.

Bazylika składa się z dwóch poziomów. Na poziomie niższym znajduje się datowana na XII wiek kaplica św. Bazyla (st. Basil) - jedyna zachowana kaplica w stylu romańskim z zachodniej Flandrii.

W XV wieku zbudowano drugą kaplicę w stylu gotyckim, znajduje się tuż nad kaplicą św. Bazyla. Do kaplicy prowadzą niesamowite kręte schody (De Steeghere) - warto wybrać się tu tuż po otwarciu i przejść się nimi, gdy są niemal puste. Kaplica w środku zachwyca przepychem i kolorami - warto wiedzieć, że malowidło znajdujące się za ołtarzem jest stosunkowo nowe - zostało stworzone w 1905 roku i przedstawia “Tajemnicę Krzyża” - ujrzymy tam miasta Betlejem oraz Jeruzalem.

Codziennie, w bocznej nazwie gotyckiej kaplicy, relikwia Świętej Krwi wystawiana jest na widok publiczny i można do niej podejść.

Przy wejściu do górnej kaplicy znajduje się wejście do skarbca, do którego wstęp jest biletowany.

!Wnętrze Bazyliki św. Krwi
Wnętrze Bazyliki św. Krwi
 • Godziny otwarica Bazyliki:
 • Godziny wystawiania relikwiarza: sobota - czwartek: 11:30 - 12:00 i 14:00 - 16:00, piątek: 10:15 - 11:00 i 14:00 - 16:00
 • Godziny otwarcia Skarbca: codziennie 9:30 - 12:30 i 14:00 - 17:00
 • Msze św: piątek i niedziela o 11:00
 • Bazylika: bezpłatnie
 • Skarbiec: 2,50€
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Nie

Gentpoort

W średniowieczu Brugia była otoczona murami, a wejście do miasta było możliwe jedynie poprzez jedną z bram miejskich. Bramy te były chronione przez straż i zamykane od zmierzchu do świtu, i nawet spóźnieni mieszkańcy musieli czekać na zewnątrz aż do wschodu słońca.

Główne bramy miejskie, a taką była brama Gentpoort, zabezpieczone były dwoma parami drzwi i innymi zabezpieczeniami - dzięki czemu były ciężkie do sforsowania nawet przy użyciu specjalnych taranów.

Brama Gentpoort jest otwarta dla zwiedzających - w środku możemy wejść na główne piętro i poznać historię murów miejskich, zobaczymy również broń oraz zagramy w interaktywną grę na konsoli Wii.

Muzeum nie jest duże, po obejrzeniu eksponatów możemy natomiast wejść na górę na taras widokowy i popatrzeć na miasto z innej perspektywy.

!Bramia miejska w Brugii - Gentpoort
Bramia miejska w Brugii - Gentpoort

Kawałek od bramy Gentpoort zobaczymy inną z bram miejskich - Kruispoort. Oprócz nich zachowały się jeszcze dwie z bram - Smedenpoort i Ezelpoort.

 • Sobota - niedziela 9:30 - 12:30 i 13:30 - 17:00
 • Nieczynne od poniedziałku do piątku
 • Bilet normalny 4,00€ / bilet ulgowy 3,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Sint-Janshuismolen

Kawałek od bramy Gentpoort trafimy na jedną z ciekawszych atrakcji Brugii, na malownicze wiatraki. Do dziś zachowały się cztery z nich.

W miesiące wakacyjne jeden z nich, Sint-Janshuismolen, jest możliwy do odwiedzenia - i nadal mieli ziarno tak samo jak kilkaset lat temu.

Zabytkowy wiatrak w Brugii - Sint-Janhuismolen

 • Kwiecień - wrzesień
 • Wtorek - niedziela 9:30 - 12:30 i 13:30 - 17:00
 • Nieczynne w poniedziałki
 • Bilet normalny 3,00€ / bilet ulgowy 2,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Groeningemusuem

Najważniejsze muzeum Brugii, a precyzyjniej, galeria sztuki. Znajdziemy tu prace z wielu okresów, od średniowiecza aż do sztuki nowoczesnej.

Galeria dumna jest przede wszystkim z kolekcji Prymitywistów flamandzkich (Flemish Primitives) - znajdziemy tu prace Hansa Memlinga, Jana van Eycka (Maryja z dzieciątkiem) czy Hugo der Goesa.

Prymitywiści Flamandzcy na przełomie XIV i XV wieku stali się bardzo popularni w całej Europie, a wielu artystów przybywało do Flandrii, aby móc z nimi obcować. Prace tworzone w Brugii były wysyłane po całym kontynencie, wiele z nich możemy znaleźć w muzeach całej Europy, ale i świata.

Niektóre z obrazów do dzisiaj nie mają ustalonego konkretnego autora. Ponieważ każdy z mistrzów miał wielu uczniów, prace przypisywane są do nich po ich stylu - jednak nie wiemy, czy wyszły z ręki mistrza, czy jednego z jego uczniów lub naśladowców.

Będąc na miejscu nie omińmy prac Jana Provoosta, w tym Sądu Ostatecznego, pracy wiszącej kiedyś w ratuszu miejskim.

!Jan Provoost - Sąd Ostateczny (Groeningemusuem w Brugii)
Jan Provoost - Sąd Ostateczny (Groeningemusuem w Brugii)

W Groeningemusuem znajdziemy również słynny obraz Hiernonima Boscha Sąd Ostateczny.

!Sąd Ostateczny - Hiernonim Bosch - Groeningemusuem w Brugii
Sąd Ostateczny - Hiernonim Bosch - Groeningemusuem w Brugii

Inną ciekawą pracą jest dwuczęściowe dzieło Gerarda Davida - sędzia obdzierany ze skóry, obraz który wisiał jako przestroga w sądzie (dyptyk "Sprawiedliwość Kambyzesa" (cz. 1 - "Aresztowanie Sizamnesa", cz. 2 "Ukaranie Sizamnesa")).

!Gerard David - dyptyk: Sprawiedliwość Kambyzesa (cz. 1 - Aresztowanie Sizamnesa i cz. 2 - Ukaranie Sizamnesa
Gerard David - dyptyk: Sprawiedliwość Kambyzesa (cz. 1 - Aresztowanie Sizamnesa i cz. 2 - Ukaranie Sizamnesa
 • Wtorek - niedziela 9:30 - 17:00
 • Nieczynne w poniedziałki
 • Bilet łączony z Arentshuis
 • Bilet normalny 8,00€ / bilet ulgowy 6,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Arentshuis

W tym pięknym XVIII wiecznym czekają na nas dwa piętra. Na pierwszym, w dwuczęściowej sali, odbywają się wystawy czasowe.

Górą poświęcona jest urodzonemu w Brugii brytyjskiemu artyście Frankowi Brangwynowi, który swoje prace (wyglądające na szkicowane) poświęcał industrialnemu rozwojowi Europy, a także swoim podróżom na łono natury.

!Arentshuis - wystawa Franka Brangwyna
Arentshuis - wystawa Franka Brangwyna
 • Wtorek - niedziela 9:30 - 17:00
 • Nieczynne w poniedziałki
 • Bilet normalny 4,00€ / bilet ulgowy 3,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Volkskundemuseum - Muzeum Folkloru

To oryginalne muzeum mieści się w kilku XVII-wiecznych budynkach służących wcześniej jako przytułek dla osób biednych - w kilkunastu salach zobaczymy jak kiedyś funkcjonowali mieszkańcy miasta, jak się uczyli, jak wyglądały ich pomieszczenia mieszkalne, a nawet będziemy mogli wejść do pubu z historyczną piwnica, w której nadal przechowywane są trunki.

Jest to atrakcja przede wszystkim dla osób młodszych (oprócz pubu oczywiście), jednak także starsi powinni znaleźć tu wiele ciekawych informacji oraz wystaw.

!Wizyta w muzeum folkloru w Brugii
Wizyta w muzeum folkloru w Brugii
 • Wtorek - niedziela 9:30 - 17:00
 • Nieczynne w poniedziałki
 • Bilet normalny 4,00€ / bilet ulgowy 3,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Gezellemusuem

Z perspektywy polskiego turysty może to nie być ciekawe miejsce, jest to dom zamieniony na muzeum poety Guido Gezelle - a niektóre z materiałów nie mają tłumaczenia na język angielski. W środku, na kilku salach, przedstawiono przedmioty nawiązujące do życia poety, który był bardzo blisko natury.

W ciepły miesiąc ogród znajdujący się przy domu rozkwita i jest przyjemnym miejscem odpoczynku.

Skąd lokalizacja muzeum? W tym XVI wiecznym domu ojciec poety w przeszłości pracował jako ogrodnik.

!Brugia - Gezellemuseum
Brugia - Gezellemuseum
 • Wtorek - niedziela 9:30 - 12:30 i 13:30 - 17:00
 • Nieczynne w poniedziałki
 • Bilet normalny 4,00€ / bilet ulgowy 3,00€ (12-25 lat i seniorzy 65+)
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Tak

Jeruzalemkerk

Jeruzalemkerk to świątynia należąca do prywatnej rodziny w Brugii. Jej powstanie związane jest z Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie, w której był Anselm Adorno. Po wizycie w najważniejszym dla chrześcijan kościele postanowił stworzyć podobne miejsce w Brugii.

Prywatna kaplica udostępniona jest dla zwiedzających. Jest to godne polecenia miejsce na turystycznej mapie miasta. Wnętrze jest bardzo tajemnicze i klimatyczne. Niewielkich rozmiarów obiekt cieszy się coraz to większą popularnością wśród odwiedzających belgijskie miasteczko.

!Wnętrze Jeruzalemkerk w Brugii
Wnętrze Jeruzalemkerk w Brugii

Więcej zdjęć oraz informacji w osobnym artykule: Jeruzalemkerk - tajemnicza kaplica w Brugii.

 • Poniedziałek - sobota 10:00 - 17:00
 • Nieczynne w niedzielę i święta
 • Bilet normalny 7,00€, bilet ulgowy (seniorzy 65+) 5,00€; osoby w przedziale wieku 7-25 lat - 3,50€;
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Nie

Beginaż

Flamandzkie beginaże zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jednym z najlepiej zachowanych jest beginaż w Brugii, zachował się gotycki kościół oraz blisko 30 małych białych domków, większość z nich rozmieszczono dookoła głównego dziedzińca.

Ale czym były beginaże? Były to w pewnym sensie klasztory, w których przebywały beginki lub begardzi, czyli osoby świeckie oddane życiu religijnemu. W beginażach pomagano wiernym, samotnym, a życie wewnątrz toczyło się w zamknięciu podobnie jak w przypadku klasztorów.

Dziś beginki nie zamieszkują już beginaża w Brugii, i jest on otwarty dla zwiedzających - udostępniono również jeden z domów, który służy jako muzeum.

!Kuchnia w jednym z domów - Beginaż w Brugii
Kuchnia w jednym z domów - Beginaż w Brugii

Właśnie ten XVII-wieczny domek jest jedną z mniej znanych, a zarazem najciekawszych, atrakcji miasta. W środku zobaczymy jak wyglądało życie mieszkańców beginaża - zajrzymy do kuchni (udekorowanej płytkami z Delft), sypialni, przejdziemy malutkim i klimatycznym dziedzińcem służącym do modlitwy, a także zajrzymy do jadalni oraz pokoju dziennego. W każdym z pomieszczeń znajdziemy oryginalne elementy - stoły, łóżko, regały czy materiały kuchenne.

Beginaż w Brugii

 • Teren - bezpłatnie
 • Domek - bilet normalny 2,00€, seniorzy 70+ 1,50€, dzieci i studenci 1,00€
 • Teren - codziennie 06:30 - 18:30
 • Domek - poniedziałek - sobota 10:00 - 17:00, niedziela 14:30 - 17:00
 • Wejścia z kartą Musea Brugge: Nie

Mapa:


Reklama