Burgas - zwiedzanie i informacje praktyczne

Czwarte co do wielkości miasto Bułgarii, które polscy turyści traktują najczęściej jako miejsce przesiadek w drodze na Słoneczny Brzeg. Wprawdzie nie posiada zbyt wielu zabytków, warto tu jednak zostać chwilę dłużej.Krótka historia miasta

W czasach starożytnych tereny te były zamieszkiwane przez Traków. Później włączono je w granice cesarstwa rzymskiego, a za panowania cesarza Wespazjana osiedlono tutaj rzymskich weteranów. Osada nie przetrwała jednak najazdów barbarzyńców. W średniowieczu Bizantyjczycy zbudowali niewielką fortecę, od której być może nazwę wzięło współczesne miasto (Prygos). Jej okolice były teatrem działań wojennych dla Bizancjum, Bułgarów i łacinników. Pod panowaniem osmańskim twierdza zmieniła się w niewielkie miasteczko i w XIX wieku rozpoczęła dynamiczny rozwój. W latach 60. był to już jeden z największych tureckich portów nad Morzem Czarnym. Na przełomie XIX i XX wieku miasto uzyskało połączenie kolejowe i nowy, duży port.Burgas - podczas wieczornego spaceru

Zwiedzanie

Zabytki


W Burgas możemy zwiedzić cztery interesujące muzea. Są to: Muzeum Archeologiczne (A. Bogoridi 21), Muzeum Historii Naturalnej (K. Fotinow 30), Muzeum Etnograficzne (Sławianska 69) i Muzeum Historyczne (Lermontow 31).


Z obiektów sakralnych wymienić należy cerkiew ormiańską surp Chacz (pod wezwaniem św. Krzyża), która służy obecnej tu mniejszości etnicznej. Budynek powstał w połowie XIX wieku i odróżnia się od typowych bułgarskich świątyń. Ich przykładem jest chociażby sobór świętych Cyryla i Metodego zbudowany na przełomie XIX i XX wieku.


Przy samej plaży znajduje się Park Nadmorski, w którym możemy zobaczyć pomnik Adama Mickiewicza. Wbrew temu co podają niektóre przewodniki nasz wieszcz nie odpoczywał nad Morzem Czarnym. Starał się zorganizować legion słowiański i żydowski do walki z Rosją. To właśnie w Burgas zachorował na czerwonkę, która (według jednej z wersji) doprowadziła do jego śmierci w Stambule.

Większość zabudowy Burgas pochodzi z końca XIX wieku i nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród architektury tej części świata. Jednak wprawne oko turysty dostrzeże tutaj kilka ciekawych willi i pałacyków. Wielu turystów podczas pobytu w Burgas decyduje się też na wyprawę do Stambułu. Taką możliwość oferują tutejsze biura podróży i agencje turystyczne sprzedające bilet autokarowe. Pamiętajmy jednak o konieczności posiadania paszportu i opłacie wizowej w wysokości 25€ jaką należy wnieść na granicy.Przyroda

Burgas leży nad morzem i jeziorami. Jednym z ciekawszych atrakcji przyrodniczych jest jezioro Atanasowskie. Ten słony zbiornik wodny, o płytkim dnie stał się miejscem życia dla wielu ptaków. W 1980 roku utworzono tutaj rezerwat przyrody.

Plaża w Brugas (Bułgaria)

Festiwale


Miasto przyciąga turystów licznymi imprezami. Latem odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny oraz Festiwal Opery im. Emila Czakyrowa. W parku nadmorskim, w pawilonie wystawowym “Flora” możemy obejrzeć prezentację roślin. Poza sezonem turystycznym Burgas przyciąga miłośników teatru (Międzynarodowy Festiwal Małych Form Teatralnych - na początku czerwca) i chóry dziecięce (Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziecięcych - w maju).


Burgas - wieczorny spacer


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Bułgarii