Ceny w Aviemore (2017)

Aviemore ma dwie twarze. W zimę jest to najważniejszy resort narciarski Wielkiej Brytanii, który ma bezpośrednio połączenie kolejowe z Londynem, i przyjeżdżają tu całe masy turystów.

W wakacje z kolei jest tu mniej tłocznie, i przyjeżdżają osoby przede wszystkim zainteresowane aktywnym wypoczynkiem.

W wakacje ceny są niższe, chociaż mimo to nadal koszty zakwaterowania są bardzo wysokie. Na szczęście, jeśli przyjechaliśmy na aktywny wypoczynek, pozostałe wydatki zależą głównie od nas samych i naszej formy fizycznej.

Artykuł skupia się na Aviemore, jeśli jednak chcesz przeczytać ogólnie o cenach w Szkocji, sprawdź nasz artykuł: Ceny w Szkocji.

Ceny komunikacji miejskiej w Aviemore

Aviemore jest na tyle małe, że wszędzie dojdziemy piechotą. W środku miasta znajdziemy przystanek autobusowy, z którego możemy dojechać do okolicznych miejscowości oraz atrakcji.

Jeśli chcemy pojechać pod górę CairnGorm możemy skorzystać z biletu w obie strony za 3,80£ (bilet jednorazowy na tej trasie kosztuje 2,55£, a dzienny 6,70£).

Ceny artykułów spożywczych

Ceny artykułów spożywczych w marketach są podobne w całej Szkocji, a w środku Aviemore znajdziemy duże Tesco oraz mniejszy sklep SPAR przy stacji benzynowej.

Produkt Cena Sieć
Banany, opakowanie - 5 sztuk 0,80£ Tesco
Ser “Saint Agur”, opakowanie - 150 g 2,00£ Tesco
Serek Philadelphia, różne rodzaje, opakowanie - 180 g 1,85£ Tesco
Serek Philadelphia, różne rodzaje, opakowanie - 270 - 280 g 2,40£ Tesco
Serki topione "Krówka śmieszka" (Laughing Cow) - opakowanie 140 g (8 kostek) 1,35£ Tesco
Jack Daniels Tennessee - 0,70L 25,00£ Tesco
Napój pomarańczowy, gazowany (typu Fanta) "Orange Crush Zero", marka własna - 2,00L 1,31£ SPAR
Lody Magnum, różne rodzaje 1,90£ SPAR
Baton Snickers (48 g) 0,79£ SPAR
Piwo Carling, zestaw puszek (4 x 500 ml) 4,99£ SPAR
Piwo Stella Artois, butelka - 660 ml 2,85£ SPAR

Więcej przykładów cen umieściliśmy w artykule Ceny w Szkocji, Tesco w Aviemore ma ceny takie same jak w reszcie kraju.

Ceny w restauracjach

W Aviemore znajdziemy kilka restauracji serwujących miejscowe jedzenie. W dobrej restauracji przy hotelu The Cairngorm Hotel zjemy danie główne w cenie 10-15£ (przykładowe ceny: Beer-Battered Fillet of Haddock - 11,95£, Hand Reared Haggis - 10,50£, Fisherman's Catch - 15,95£). W najpopularniejszej miejscowej restauracji, Old Bridge Inn, ceny dań głównych wynoszą 13-20£.

Ceny ulicznego jedzenia

Restauracje to nie jedyna możliwość zjedzenia czegoś na ciepło. W centrum miasta zjemy popularne fish&chips oraz dania kuchni indyjskiej.

Przykładowo w Smiffy's (kilka kroków od dworca) za klasyczny zestaw Fish&chips z popularną rybą Haddock (po polski - łupacz) zjemy za 6,85£.

Ceny alkoholu

Piwo w Aviemore wypijemy przede wszystkim w restauracjach. Pinta miejscowego piwa będzie nas kosztować około 3-4£, a pół pinty 1,80-2,50£. Duży wybór piw znajdziemy w restauracji The Winking Owl, w której panuje oryginalny klimat.

Ceny atrakcji

Przyjeżdżając do Aviemore powinniśmy nastawiać się przede wszystkim na aktywność fizyczną. Jedynie piechotą możemy wybrać się na kilka ciekawych wzgórz czy okolicznych jezior. Jeśli mamy mniej siły, możemy wjechać na górę CairnGorm na punkt widokowy kolejką. Niestety, jeśli wjedziemy zamiast wejść, nie będziemy mogli wyjść poza budynek.

Jeśli mamy więcej czasu, możemy wybrać się do hodowli reniferów i nakarmić te urocze zwierzęta, w między czasie spacerując między nimi.

Przykładowe ceny atrakcji:

Atrakcja Cena
Renifery - wycieczka do hodowli (Cairngorm Reindeer Herd) 14,00£
Renifery - wystawa oraz mały wybieg 3,50£
Wjazd kolejką na górę (CairnGorm Mountain) i punkt widokowy - w obie strony 12,00£

Ceny zakwaterowania

Niestety, ceny w hotelach w Aviemore są wysokie. Powinniśmy liczyć się z wydatkiem 90-100£ za dobę za pokój. Jeśli jesteśmy młodsi lub jesteśmy w stanie zaakceptować gorsze warunki, możemy zatrzymać się w schronisku młodzieżowym lub pensjonacie - ceny będą trochę niższe, w stylu 60-70£ za dobę.


Reklama