Ciepłe kraje w Europie

Gdzie jechać w zimę?

Zimowe miesiące w Polsce dają się we znaki niemal każdemu, brak słońca i ponura atmosfera zwiększa chęci na zimowy wyjazd w cieplejsze strony i złapanie trochę słońca.

Tylko, czy w Europie w miesiącach zimowych znajdziemy prawdziwie ciepłe miejsce? Niestety, w części kontynentalnej raczej nie będziemy móc się opalać, ani tym bardziej kąpać w morzu, chociaż są miejsca, gdzie powinniśmy móc spokojnie chodzić w samej bluzie, a często nawet i bez niej.

Inna możliwością jest wybranie się na jedną z wysp przynależących do europejskich państw lub na Maltę czy Cypr, tu główną zasada jest - czym dalej na południe lub zachód, tym cieplej.

Europa kontynentalna

Najcieplej w zimę w Europie kontynentalnej jest w Grecji (Ateny), Hiszpanii (Barcelona oraz inne miasta na południu) oraz Portugalii. W Lizbonie średnia temperatura w ciągu dnia w styczniu i grudniu może dochodzić do 15 stopni, a w Atenach i Barcelonie jest średnio o jeden-dwa stopnie chłodniej. Jeśli nie zależy nam na zwiedzaniu zabytków, warto pomyśleć o oddalonym na południe Portugalii Faro, średnia temperatura jest trochę wyższa niż w Lizbonie czy Porto. Dolecimy tam z przesiadką w Lizbonie lub Wielkiej Brytanii - jest to ulubione miejsce wypoczynku Anglików.

Barcelona oraz Lizbona mają lekką przewagę nad Atenami, ponieważ dłużej jest tam jasno, chociaż różnice są maksymalnie kilkudziesięciominutowe. W Lizbonie z kolei w styczniu może być bardziej deszczowo niż w dwóch pozostałych miastach, oprócz tego w Barcelonie oraz Lizbonie może być bardziej wietrznie niż w Atenach.

Innym ciekawym wyborem mogą być także: północ Francji oraz północ Włoch, lekko chłodniejsze niż wymienione wcześniej miasta, chociaż nadal temperatura w ciągu dnia powinna być tam znośna. Największym problemem są tu mroźne wieczory oraz poranki, nie powinnismy wybierać się tam bez kurtki - szczególnie dotyczy to Rzymu.

Ciepłe miasta kontynentalnej Europy (miesiąc styczeń) (źródło holiday-weather.com)

Miasta Średnia temperatura Minimalna temperatura Maksymalna temperatura Liczba dni deszczowych
Faro (Portugalia) 12°C 16°C 8°C 10
Lizbona 11°C 15°C 8°C 15
Ateny 10°C 13°C 7°C 9
Barcelona 10°C 14°C 5C 3
Porto 10°C 14°C 6°C 15
Nicea 9°C 13°C 5°C 8
Genua 9°C 11°C 6°C 10
Rzym 8°C 13°C 3°C 7
Marsylia 7°C 11°C 3°C 10
Saloniki 6°C 9°C 2°C 8

!Spacer po plaży w Barcelonie
Spacer po plaży w Barcelonie

Wyspy Europy

Na szczęście, Europa kontynentalna to nie wszystko - możemy także wybrać się na jedną z europejskich wysp, chociaż większość z nich geograficznie znajduje się daleko od naszego kontynentu.

Pamiętajmy, że wyspy typowo turystyczne będą poza sezonem, z tego powodu wiele atrakcji czy restauracji może być (a raczej będzie) zamkniętych - na miejscu będą lokalsi, osoby spędzające całą zimę w cieplejszym klimacie oraz osoby pragnące na chwilę uciec przed zimnem.

Wyspy Kanaryjskie

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór wysp oddalonych jak najdalej od samej Europy, tutaj idealnym wyborem mogą być Wyspy Kanaryjskie - średnia temperatura w styczniu na łatwo dostępnej wyspie Fuerteventura (drugiej największej wyspie Wysp Kanaryjskich) wynosi aż 18°C, przy zaledwie średnio 3 dniach deszczowych! Oprócz Fuerteventura w miarę łatwo dolecimy również na Lanzarote.

Patrząc na mapę, nie powinno to nas dziwić, w końcu Wyspy Kanaryjskie znajdują się geograficznie przy północno zachodnim wybrzeżu Afryki.

Madera

Na portugalskiej Maderze temperatury dorównują tym na Wyspach Kanaryjskich. Niestety, w miesiącach zimowych Madera jest bardziej deszczowa i wietrzna. Jak popatrzymy na mapę zobaczymy, że znajduje się na północny zachód od Wysp Kanaryjskich i jest bardziej oddalona od linii brzegowej.

Na pewno na Maderze znajdziemy więcej historycznych budowli czy muzeów, już sama stolica wyspy Funchal jest portem z kilkusetletnią tradycją - w przeszłości był to jeden z ważniejszych punktów na drodze do Nowego Świata.

Sama Madera słynie również z wina o tej samej nazwie (podobnego do Porto), oraz z przepysznych owoców morza.

Dolecimy tu lotem kombinowanym, np. poprzez Lizbonę lub z Wielkiej Brytanii (np. z Londynu).

Wyspy greckie

Tutaj również nie ma zaskoczenia, czym dalej od Grecji kontynentalnej, tym cieplej. Najlepszym przykładem są tu Kreta oraz Rodos. Niestety, w przypadku Krety powinniśmy spodziewać się pogody raczej deszczowej, z kolei na Rodos powinno być cieplej.

Obie lokacje powinny być dostępne z wykorzystaniem tanich linii lotniczych, chociaż powinniśmy szukać lotów przesiadkowych, np. z Wielkiej Brytanii lub Aten.

Pozostałe wyspy greckie będą średnio chłodniejsze, chociaż w niektóre dni może być tam ciepło, i to nawet w przypadku oddalonych o kawałek od lądu Wysp Sarońskich. Może to być idealny moment na zwiedzenie ich bez tłumów turystów i żaru lejącego się z nieba.

Więcej o wyspach greckich zebraliśmy w zestawieniu Wyspy Greckie

!Podczas styczniowej wizyty na greckiej Wyspie Hydra (Wyspy Sarońskie)
Podczas styczniowej wizyty na greckiej Wyspie Hydra (Wyspy Sarońskie)

Pozostałe miejsca

Interesującymi destynacjami wydają się Malta oraz Sycylia, na obu pogoda będzie znośna, niestety w obu przypadkach trafiamy na porę deszczową i mając pecha można akurat trafić na tydzień padającego deszczu. Na szczęście w tym czasie możemy ukryć się w jednym z wielu historycznych kościołów czy ciekawych muzeów, czy w którejś restauracji z przepysznym jedzeniem.

Innym wyborem może być znajdujący się dalej na wschodzie Cypr - również idealne miejsce pod względem kuchni oraz kultury, oraz łatwy dojazd do Larnaki (niestety, z przesiadką).

Ciepłe kraje i regiony Europy (miesiąc styczeń) (źródło holiday-weather.com)

Wyspa Średnia temperatura Minimalna temperatura Maksymalna temperatura Liczba dni deszczowych
Fuerteventura (Wyspy Kanaryjskie) 18°C 21°C 15°C 3
Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) 17°C 21°C 14°C 3
Madera 16°C 18°C 14°C 13
Rodos 13°C 15°C 10°C 11
Palermo 13°C 15°C 11°C 13
Larnaka (Cypr) 12°C 16°C 7°C 13
Malta 12°C 16°C 8°C 10
Kreta 11°C 16°C 8°C 14

Niestety, patrząc realnie, liczba miejsc pozwalających na zimowe wygrzanie się w słońcu jest ograniczona - jednak nie jest aż tak źle i powinniśmy znaleźć miejsce, w którym odpoczniemy od zimna, przy okazji ciesząc się dobrą kuchnią i kulturą odwiedzanego kraju.


Reklama