Currywurst - niemiecki fast food

Currywurst to jedna z najpopularniejszych i najsmaczniejszych niemieckich przekąsek, która zachwyci wszystkich smakoszy mięsa. Powstała w 1949 roku, a jej pomysłodawczynią była Herta Heuwer – niemiecka restauratorka. 10 lat później kobieta opatentowała swój pomysł.

Historia i ciekawostki

Currywurst - niemiceki fast food

Bazą przekąski jest – jak sama nazwa wskazuje – wieprzowa kiełbasa (wurst). Podawana z dodatkiem sporej ilości przyprawy curry oraz sosu na bazie koncentratu pomidorowego. W uboższej wersji zamiast sosu pomidorowego używa się tradycyjnego ketchupu.

W tradycyjnym currywurst kiełbaska jest pieczona lub grillowana, rzadziej gotowana. Potrawę serwuje się z bułką lub frytkami. Złośliwi mówią, że nadwaga Niemców to sprawa currywurst. Nie da się ukryć, że potrawa nie należy do lekkostrawnych i niskokalorycznych.

Jeśli kiedykolwiek byliście w Berlinie, z pewnością natknęliście się na uliczne food trucki serwujące ten niezwykle popularny w całym kraju fast food. Jednym z najbardziej popularnych (i zdecydowanie wartych odwiedzenia) miejsc serwujących kiełbaskę z curry jest Curry 36 – niepozorna budka, równie oblegana, co najbardziej ekskluzywne restauracje w mieście. Właściciel Curry 36 sprzedaje dziennie od 800 do 1000 sztuk swojego specjału.

Obecnie w całych Niemczech sprzedaje się ok. 800 milionów porcji rocznie.

Jako ciekawostkę warto dodać jeszcze, że miłość Niemców do tej jakże kultowej przekąski zmaterializowała się w postaci Deutsches Currywurst Musem, czyli Niemieckiego Muzeum Currywurst. Muzeum jest poświęcone w całości słynnej kiełbasce. Jeśli będziecie mieli okazję je odwiedzić – koniecznie to zróbcie. Wizyta w muzeum z pewnością poprawi Wam humor i zapewni sporą ilość śmiechu. Wszystko za sprawą śpiewających butelek ketchupu, kanapy w kształcie kiełbasy czy wielkich, dmuchanym frytek. Na odwiedzających czeka również szereg interaktywnych rozrywek, np. gra polegająca na krojeniu wursta plastikowym nożem, film dokumentalny o historii słynnej przekąski lub możliwość wysłuchania skwierczenia smażonej kiełbaski. Obiekt znajduje się jest przy stacji metra Stadtmitte, 100 metrów od znanej, turystycznej lokalizacji – Checkpoint Charlie.


Reklama