Cytaty o podróżach

Cytaty i sentencje o podróżach, podróżowaniu i podróżnikachCzłowiek podróżował od zawsze. Czasem podróże były koniecznością, ale czasem stawały się inspiracją. Ich echa możemy znaleźć w dawnych i zupełnie nowych tekstach literackich. Nośne cytaty z tych dzieł często zapadają nam w pamięć. Oto krótki i subiektywny wybór najciekawszych z nich.

Mąż, który podróżował, zna wiele rzeczy i mądrze przemawiać będzie, kto ma wielkie doświadczenie.


Biblia, Mądrość Syracha: 34, 9Biblijna Mądrość Syracha (zwana też Mądrością Eklezjastyka) to jedna z tzw. ksiąg dydaktycznych. Jej autor, Jezus syn Syracha, dzieli się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami na temat Boga, życia ludzkiego i metod zdobywania mądrości. Jedną z nich ma być właśnie podróż bo przecież jak autor informuje dalej: Wiele widziałem w moich podróżach/ i więcej wiem, niż wypowiedzieć potrafię.

Śpiewać będzie goły podróżny na widok rozbójnika. (wg innego tłumaczenia: Goły podróżny nie boi się rozbójnika)


JuwenalisRzymski poeta Juwenalis z pewnością podróżował lecz nie zawsze były to podróże szczęśliwe. Był przecież żołnierzem i wygnańcem. Jego trafne i krótkie aforyzmy są w cenie do dziś, ale prawdziwości powyższego lepiej nie sprawdzać na własnej skórze.

Każdy naród ma prawo podróżować do każdego narodu


Hugo Grotius, Mare liberumTen jeden z najwybitniejszych prawników swoich czasów zapewne odbył niejedną podróż. Był dyplomatą, ambasadorem, doradcą dworów i szpiegiem. Jak na Holendra przystało był też człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, ponieważ po wyżej wymienionym cytacie dopisał (...) i prowadzić z nim handel.

Szczęśliwy, kto jak Ulisses odbył piękną podróż

(wg innego tłumaczenia: Szczęśliw, kto jak Ulisses zwiedził piękne kraje)

Joachim du Bellay, ŻaleCzasem podróż nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Tak było w przypadku tego słynnego poety okresu renesansu. Wiele obiecywał sobie po dyplomatycznej wyprawie do Rzymu i chociaż początkowo miasto zachwycało go, to ostatecznie wszystko skończyło się wielkim rozczarowaniem.Podróż sentymentalna


Laurence Sterne, Podróż sentymentalna przez Francję i WłochyTytuł książki, którą powinien przeczytać każdy podróżny, wszedł w język potoczny i oznacza wyprawę do miejsc, które wywołują w nas silne emocje i uczucia (czasem do miejsc, które przywołują wspomnienia). Jednak dla autora była to przede wszystkim podróż, która wynika z samej potrzeby podróżowania!


Podróże są najlepszym bodźcem twórczości


Karl Julius WeberKrótko, zwięźle i w samo sedno czyli tak jak przystało na niemieckiego dziennikarza i pisarza. Wprawdzie Weber nie odbył żadnych dalekich czy przełomowych podróży, ale Europę centralną przemierzał nie jeden raz. I najwyraźniej to mu wystarczało.Ten podróżuje najszybciej, kto podróżuje samotnie


Rudyard Kipling, Historia państwa GadsbyIleż w tym prawdy chciałoby się powiedzieć! I choć autorowi nie chodziło w tym przypadku o żadną konkretną podróż, to trzeba przyznać, że tym krótkim zdaniem trafił w sedno. Z drugiej jednak strony czy najszybciej znaczy najlepiej?A większą mi rozkoszą podróż niż przybycie! 


Leopold Staff, W przededniuWielu mędrców i literatów pisało o tym, że sama podróż jest ważniejsza od jej celu, ale naszym zdaniem najpiękniej zrobił to Leopold Staff. A co ciekawe cytat pochodzi z wiersza, który nie traktuje o podróżach, a… o pożądaniu.

Podróżnik widzi to, co widzi, turysta widzi to, co przyjeżdża zobaczyć


Gilbert Keith ChestertonNie da się ukryć, że Chesterton stawiał tutaj podróżników ponad turystami. Ale czy ten wybitny pisarz i w tym przypadku miał rację?Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny a także za to że pozwoliłeś mi w niewyczerpanej dobroci swej być w miejscach które nie były miejscami mojej codziennej udręki

Zbigniew Herbert, Modlitwa Pana Cogito - podróżnikaCytatami na temat podróży z naszego “Księcia Poetów” można by zapełnić niejedną antologię. Jeśli jednak wybrać jeden najtrafniejszy, to niech będzie ten - z wiersza, który jest bliski chyba każdego podróżnikowi.Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.


Ryszard KapuścińskiTen jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów o podróżach wiedział z całą pewnością bardzo dużo. I najwyraźniej podobnie jak wielu też został nimi “zarażony”.Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie.

Andrzej Stasiuk, FadoPodróże to temat wielu książek Andrzeja Stasiuka. Często, tak jak ma to miejsce w cytowanym Fado, są to podróże do miejsc zapomnianych i nieznanych “szerszej publiczności”. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że zdaniem autora są one w życiu człowieka niezwykle ważne, a kto wie czy nie najważniejsze.

Ruszaj się, ruszaj. Błogosławiony, który idzie.


Olga Tokarczuk, Bieguni


Bohaterowie Olgi Tokarczuk podróżują bo pcha ich do przodu jakaś dziwna niezrozumiała siła. Niczym członkowie sekty biegunów przemieszczają się, żeby nie zostać przyszpilonymi do miejsca, nudnego życia czy niekochanej osoby.Kiedy zakończę podróże, będę znała odpowiedź.


Frances Mayes, Rok w podróży


Ostatni cytat w naszym zestawieniu pochodzi z ciekawej (choć chłodno przyjętej w Polsce) książki pisarki, która wyruszyła w niekończącą się podróż po Europie.

A czy Wy macie swoje ulubione cytaty związane z podróżami?Reklama