Dworce Europy

Dworce kolejowe mogą nas zachwycać lub zniechęcać, my wybieramy te, które zachwycają i prezentujemy najciekawsze z nich.

W Europie jest wiele dworców, jedna są stare i zabytkowe inne prezentują nowoczesną architekturę i ciekawe kształty. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi obiektami.

!Dworzec w Antwerpii - Antwerpen-Centraal
Dworzec w Antwerpii - Antwerpen-Centraal

Dworzec w Antwerpii - Antwerpen-Centraal

Antwerpia Centralna - Antwerpen-Centraal jest to główna stacja kolejowa Antwerpii, a zarazem jeden z największych dworców kolejowych w całej Belgii. Dworzec został wybudowany pomiędzy 1895 i 1905 rokiem.

Oprócz tego, że jest do dobrze skomunikowany dworzec z resztą kraju (kursują stąd także pociągi międzynarodowe np. do Paryża), zasługuje on na uwagę przez swoją architekturę i zdobienia. Nie jest to zwykły dworzec, ponieważ ze względu na swoją nadzwyczajną architekturę bywa określany mianem Kolejowej Katedry (Spoorwegkathedraal). Stacja jest uważana za najlepszy przykład architektury kolejowej w Belgii.

Dworzec zachęca do pozostania tam dłużej, polecamy obejrzeć główną halę i zwrócić uwagę na zegar znajdujący się na górnym poziomie w hali odjazdów. Nie zapominajmy obejrzeć stacji w zewnątrz, a przy okazji warto też przejść kilka kroków na tył dworca i obejrzeć znajdujący się tam wiadukt.

Dworzec w Antwerpii - Antwerpen-Centraal
Dworzec w Antwerpii - Antwerpen-Centraal


Dworzec w Madrycie Atocha - Estación de Atocha

Madryt Atocha Estación de Atocha- jest to największy dworzec kolejowy w Madrycie, i jednocześnie największa stacja kolejowa w Hiszpanii.

Czym różni się od innych obiektów tego typu? W głównym holu urządzony został tropikalny ogród, w którym zobaczyć można ponad 400 gatunków roślin (w tym olbrzymie palmy!), a w sadzawkach pływają dziesiątki.. żółwi!

Dodatkowo na klimatycznych straganach można kupić coś tradycyjnego do przekąszenia.

Dworzec znajduje się w samym centrum miasta, jest łatwo dostępny i ma połączenie z całą Hiszpanią.

!Dworzec w Madrycie Atocha - Estación de Atocha
Dworzec w Madrycie Atocha - Estación de Atocha

Dworzec w Mediolanie - Milano Central

Milano Centrale czyli Stazione di Milano Centrale to największy dworzec kolejowy Mediolanu, a zarazem jeden z największych w całej Europie. Obsługuje on ponad 300 tys. pasażerów dziennie.

Dworzec swoim wyglądem wielkiej publicznej przestrzeni z halą peronową oraz halą główną nawiązuje do architektury rzymskiej. Obiekt nie jest zbudowany w jednym, konkretnym stylu, projekt łączy w sobie połączenie kilku architektonicznych styli, m.in. Art deco i styl secesyjny.

Oficjalne otwarcie stacji nastąpiło w 1931 roku, a jego projektowanie rozpoczęło się już w 1912 roku. Wzorowano się na obiekcie z Waszyngtonu, na Union Station.

Rozmiary fasady tego dworca to 200 metrów szerokości i 72 metry wysokości.

Odwiedzając stację kolejową uwagę należy zwrócić na główną halę i dach w hali peronowej.

!Dworzec w Mediolanie - Milano Central
Dworzec w Mediolanie - Milano Central

Dworzec w Rotterdamie - Rotterdam Centraal

Rotterdam Centraal – główny dworzec kolejowy w Rotterdamie, jest jednym z największych dworców kolejowych w całej Holandii.

W 2004 roku rozpoczęto całkowitą przebudowę dworca i jego najbliższej okolicy. Powodem była rosnąca liczba pasażerów korzystających z dworca. W 2014 roku został otworzony pod nową osłoną i ciekawym kształtem.

Z tego dworca kursują pociągi miejskie i dalekobieżne oraz metro w Rotterdamie. Dworzec realizuje głównie połączenia z takimi miastami jak: Amsterdam, Haga, Delft, Haarlem, Utrecht oraz z wieloma innymi. Z połączeń międzynarodowych mamy możliwość bezpośredniego dojazdu m.in. do Paryża czy Brukseli.

!Dworzec w Rotterdamie - Rotterdam Centraal
Dworzec w Rotterdamie - Rotterdam Centraal


Macie jakieś swoje ulubione?


Reklama