Fiesta w Hiszpanii i w Portugalii

Fiesta to huczna impreza, która odwołuje się do tradycji, kultury i historii kraju. Fiesty są domeną zwłaszcza Portugalii i Hiszpanii. To właśnie tam, w promieniach gorącego słońca południowcy oddają się szaleństwom, radosnym tańcom i celebrowaniu życia. Fiesta to również wspaniałe odzwierciedlenie temperamentu Hiszpanów i Portugalczyków i ich gorących dusz.

Fiesty w Hiszpanii

Hiszpania to prawdziwe królestwo fiest, festiwalów i hucznie obchodzonych uroczystości. Jeśli chcecie poznać smak prawdziwej hiszpańskiej imprezy, możecie być pewni, że w każdym mieście i miasteczku, wsi i dużej metropolii, o każdej porze roku, traficie na jakieś większe lub mniejsze święto. Może być to np. fiesta poświęcona patronowi miasteczka czy jakiemuś świętemu.

Dla mieszkańców Hiszpanii każda okazja jest dobra, aby celebrować życie i dzielić się radością z innymi. Bardzo często podczas takich uroczystości zamykane są ulice. Wszyscy mieszkańcy gromadzą się tłumnie przy stołach, zajadając lokalne przysmaki i popijając przepysznym winem. Takie imprezy często kończą się bladym świtem. Warto wiedzieć, że równie ważne co sama impreza są przygotowania do niej. Często długotrwałe i wyjątkowo staranne. W końcu, wszystko musi być przecież dopięte na ostatni guzik.

Jeśli chcecie wziąć udział w jednej z najsłynniejszych nie tylko w Hiszpanii, ale również na całym świecie fiest, zaplanujcie swój przyjazd na jedno z poniższych wydarzeń:

  • gonitwa byków w Pampelunie.
  • sztuczne ognie, tzw. Las Fallas w Walencji,
  • Moros i Cristianos w Alcoy,
  • Semana Santa w Sewilli
  • Festa de Abril w kwietniu, w Jerez de la Frontera.

Często zdarza się, że kiedy jedno z hiszpańskich miasteczek funkcjonuje normalnie, w kolejnym, oddalonym od niego o nie więcej niż kilka kilometrów wszystkie instytucje publiczne, banki, a nawet sklepy są zamknięte. Cóż, mieszkańcy miasteczka prawdopodobnie właśnie tego dnia świętują. Celebrowanie życia (i lokalnych świąt) to część hiszpańskiej mentalności i sposobu życia.

Podczas tych pełnych optymizmu i radości uroczystości na ulicach królują barwne stroje, a w powietrzu unosi się atmosfera luzu, beztroski i szaleństwa. Kobiecy śmiech, wznoszone dumnie okrzyki i żartobliwe rozmówki pomiędzy lokalnymi mieszkańcami dodają takim chwilom wyjątkowego wyrazu. Zwłaszcza dla nas, turystów, dla których takie wydarzenia stanowią niecodzienną atrakcję.

Święto Pomidora w Bunol

Jednym z ciekawszych i z całą pewnością wartych obejrzenia wydarzeń jest.. La Tomatina, czyli Święto Pomidora. Święto Pomidora obchodzi się w miasteczku Bunol, położonym niedaleko Walencji. Choć na pozór Bunol nie wyróżnia się niczym szczególnym, raz w roku staje się prawdziwą stolicą dzikiej pomidorowej bitwy i jednym z z najbardziej gorących miejsc turystycznych na świecie.

La Tomatina jest punktem kulminacyjnym trwającej tydzień fiesty, urządzanej na cześć patrona miasta. Zabawa rozpoczyna się o godzinie 11 i trwa godzinę. Co ciekawe, uczestnicy rozgrywek nie używają do walki własnych pomidorów. Są one dostarczane przez organizatorów, którzy wybierają tańsze odmiany o uboższych walorach smakowych. Przed Świętem Pomidora wszystkie budynki pokrywane są folią. Zasady zabawy są bowiem bardzo proste - wszyscy rzucają pomidorowymi pociskami we wszystkich. Nie powinien więc dziwić fakt, że pomidorowa amunicja jest dosłownie wszędzie, ulice pokrywają się czerwienią, a pomidorowy sok dosłownie płynie strumieniami. Każdego roku w obchodach La Tomatiny bierze udział około 30 tysięcy osób! Jeśli zastanawiacie się, kto posprząta po całej zabawie, już spieszymy z odpowiedzią. Kiedy pomidorowa bitwa dobiega końca, do akcji wkracza straż pożarna, która obficie obmywa nie tylko ulice, ale również samych uczestników.

Fiesta w Portugalii

Portugalia, podobnie jak Hiszpania słynie z hucznego celebrowania świąt religijnych i historycznych.

Jeśli lubicie czekoladę, koniecznie wybierzcie się na świętowany corocznie Międzynarodowy Festiwal Czekolady, który odbywa się w portugalskim Obidos. Głównym celem festiwalu jest ukazanie nowatorskiego wykorzystania czekolady oraz oczywiście.. przednia zabawa. Tłumy cukierników, znawcy czekolady, amatorzy słodkości oraz oczywiście tabuny turystów zjeżdżają do Obidos, aby nie tylko tworzyć i spożywać czekoladowe przysmaki, ale również hucznie się bawić. Festiwal Czekolady jest nie tylko wspaniała okazją do zaprezentowania swoich cukierniczych umiejętności. Artyści-rzeźbiarze tworzą z czekoladowej masy plastyczne dzieła, biorąc udział w konkursach i pokazach swej twórczości. Fiesta w Portugalii nie może obyć się bez tradycyjnego porto. Podczas festiwalu będziecie mogli spróbować tego pysznego trunku, zagryzając go oczywiście czekoladowymi specjałami. Chcecie spróbować czegoś wyjątkowego? Sięgnijcie po regionalny specjał, gatunek cherry - ginginja, serwowany w czekoladowych czarkach, które spożywa się po degustacji.

Festa dos Tabuleiros - Święto Koszy

Kolejnym, wyjątkowo spektakularnym wydarzeniem jest Festa dos Tabuleiros, (Święto Koszy), które odbywa się w portugalskim mieście Tomar. Konfetti spadające z balkonów, świst oklasków, dziesiątki tysięcy papierowych kwiatów, które otulają ulice miasteczka oraz.. kobiety noszące na głowach imponującą konstrukcję z tradycyjnie wypiekanym chlebem to tylko niektóre, charakterystyczne dla Festa dos Tabuleiros atrakcje. Podczas parady ulice przypominają barwne dywany. Mieszkańcy każdej z nich przygotowują z okazji święta własne dekoracje z bibuły. Bibułę dostarczają organizatorzy, jednak pomysły są już dziełem mieszkańców.

Fiesta jest dla mieszkańców niewielkiego Tomaru wydarzeniem wyjątkowym. Już kilka tygodni wcześniej dyskusje na temat fiesty zdają się nie mieć końca. Mieszkańcy z wypiekami na twarzach rozmawiają na temat dekoracji, zastanawiają się w jaki sposób odróżnić się od sąsiadów i „przechytrzyć konkurencję”. Jest to szczególnie ważne z uwago na fakt, że specjalna komisja ocenia projekty i przyznaje nagrody: za urodę, kolorystykę, oryginalność albo jakość prezentacji.


Reklama