FirenzeCard - recenzja florenckiej karty turystycznej

Turyści odwiedzający Florencję i planujący aktywne zwiedzanie przez przynajmniej 3 dni mogą zapoznać się z kartą turystyczną FirenzeCard. Nie należy ona co prawda do najtańszych, ale dla części turystów może okazać się bardzo opłacalna.

Zalety karty FirenzeCard. Najważniejsze atrakcje oraz omijanie kolejek

Karta FirenzeCard od zawsze posiadała dwie kluczowe wartości: darmowe wejście do najważniejszych atrakcji w całym mieście (jest ich około 80) oraz omijanie kolejek. Niestety, na początku 2019 roku zmieniły się zasady wstępu do dwóch najbardziej obleganych muzeów: Galerii Uffizi oraz do Galleria dell’Accademia. Obecnie posiadacze karty FirenzeCard wciąż wchodzą do nich bez kolejki, ale zmuszeni są do dokonania wcześniejszej rezerwacji dnia oraz godziny wstępu.

Rezerwacji możemy dokonać dwojako: telefonicznie (w języku angielskim lub włoskim) lub na miejscu, w jednym z wyznaczonych punktów. Dokładne informacje znajdziecie na tej stronie - trzeba kliknąć w punkt How can I book the visit to the Uffizi Gallery and Gallery of Accademia with Firenzecard?

Do większości pozostałych atrakcji wejdziemy bez potrzeby oczekiwania w kolejce. Wyjątkiem jest kompleks katedralny (wł. Grande Museo del Duomo), o których napisaliśmy więcej w kolejnym punkcie.

Dokładną listę miejsc możliwych do odwiedzenia znajdziecie tutaj. Przy obiektach możliwych do odwiedzenia bez kolejki umieszczono informacje Fast track Guaranteed.

Jak działa karta FirenzeCard? Typy kart oraz komunikacja miejska

Karta FirenzeCard działa przez 72-godziny od momentu pierwszego użycia. W większości miejsc wystarczy po prostu udać się z kartą do atrakcji. Galeria Uffizi oraz Galleria dell’Accademia wymagają wcześniejszej rezerwacji (wspomnieliśmy o nich wcześniej).

Wyjątkiem jest kompleks katedralny (wł. Grande Museo del Duomo), w skład którego wchodzą: katedra, baptysterium, kopuła, dzwonnica, krypta oraz muzeum. Chcąc je zwiedzić musimy udać się z kartą do kasy biletowej i tam pobrać nasze wejściówki oraz zarezerwować miejsce na wejście na kopułę. Uwaga! Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę - liczba miejsc jest ograniczona i może ich zabraknąć!

Do każdej z atrakcji możemy wejść tylko raz.

Ile kosztuje karta FirenzeCard?

[stan na sierpień 2021]

Karta FirenzeCard kosztuje aż 85€. Istnieje też możliwość dokupienia opcji Firenzecard+ za 7€, która dołoży nam możliwość nielimitowanego korzystania z komunikacji miejskiej (bez dojazdu z lotniska).

Od jakiegoś czasu FirenzeCard posiada dodatkową opcję Restart, która dostępna jest po zainstalowaniu aplikacji. Pozwala ona na przedłużenie ważności karty o 48 godzin w cenie 28€. Co warte uwagi - opcji tej możemy użyć nawet do 12 miesięcy od czasu zakupu FirenzeCard.

Czy karta FirenzeCard się opłaca?

Jeśli zostajemy we Florencji przynajmniej 3 dni, nie łapiemy się na żadne zniżki i planujemy zwiedzić jak najwięcej zabytków oraz atrakcji - to karta FirenzeCard będzie dobrym wyborem. Sami korzystaliśmy z niej podczas jednych z odwiedzin Florencji i udało nam się dużo zaoszczędzić. Każdy powinien jednak rozpisać sobie wszystko dokładnie zanim podejmie decyzję po zakupie.

Przykłady cen kilku pojedynczych biletów wstępu: [stan na 2020 rok]

  • Galeria Uffizi - 20€ (uwaga! od listopada do lutego cena jest obniżona do 12€),
  • kompleks Grande Museo del Duomo - 18€,
  • Galleria dell’Accademia - 12€,
  • Palazzo Vecchio (muzeum oraz wieża) - 17,50€.

Jak łatwo policzyć, już po odwiedzeniu czterech wymienionych wyżej popularnych atrakcji zbliżymy się do kosztu zakupu karty.

Niestety, po wymuszeniu rezerwacji do Galerii Uffizi oraz do Galleria dell’Accademia karta stała się mniej wygodna. Przed wprowadzeniem zmiany mogliśmy pojawić się w tych muzeach o każdej porze, a teraz musimy zarezerwować dokładny dzień oraz godzinę. Jeśli pojawiamy się w stolicy Toskanii z samego rana, to warto od razu udać się do jednego z punktów i zarezerwować wizytę. Jeśli nie mamy problemu z językiem angielskim to lepiej zarezerwować okno czasowe przed przyjazdem.

W przypadku planu dokupienia opcji z komunikacją miejską warto sprawdzić odległości od noclegu do atrakcji. Przy zatrzymaniu się blisko centrum możemy ani razu nie potrzebować skorzystać z autobusów.

Gdzie kupić kartę FirenzeCard?

Kartę FirenzeCard możemy kupić na miejscu w jednym z punktów sprzedaży lub online. W przypadku zakupu online możemy zamówić fizyczną kartę do odbioru we Florencji lub wersję mobilną ze specjalną aplikacją. Drugie rozwiązanie jest o tyle warte uwagi, że odchodzi nam potrzeba fizycznego odbioru i możemy od razu rozpocząć zwiedzanie.

Kartę zakupimy na oficjalnej stronie, gdzie wypisano także oficjalne punkty sprzedaży oraz miejsca odbioru. Wystarczy kliknąć tutaj.


Reklama