Flaga Katalonii - informacje i ciekawostki

Flaga Katalonii przedstawia 4 czerwone poziome pasy, umieszczone na żółtym tle. Jest to jeden z najważniejszych symboli tożsamości Katalończyków. Flaga powiewa dziś dumnie w wielu miejscach Katalonii, będąc dla jej mieszkańców powodem do dumy.

Flaga Katalonii

Informacje i ciekawostki

Nie wszyscy wiedzą, że używanie tej flagi było zabronione przez panującego w Hiszpanii dyktatora generała Franco w latach 1939-1975. Jedynym wyjątkiem były mecze drużyny piłkarskiej FC Barcelona, która w herbie klubu umieściła barwy Katalonii.

Warto wspomnieć również, że kręgi nacjonalistyczne i pro-niepodległościowe używają flagi z niebieskim trójkątem i białą gwiazdą, znajdującymi się po lewej stronie.

!Flaga Katalonii - pro-niepodległościowa
Flaga Katalonii - pro-niepodległościowa

Legendy

Jak nietrudno zgadnąć, istnieje kilka wersji legendy na temat katalońskiej flagi.

Legenda o Wilfredzie Włochatym

Jedna z nich nawiązuje do historii hrabiego Wilfreda Włochatego. Władca żył w IX wieku i panował nad hiszpańskimi miastami takimi jak: Barceloną, Urgell, Cerdañą, Gironą. Odzyskał także Montserrat.

Wilfred Włochaty wniósł bardzo dużo zasług w rozwój Katalonii – budował kościoły, miasta i drogi, cieszył się szacunkiem i sympatią swoich poddanych. W nagrodę za swoje zasługi otrzymał złotą, przepiękną tarczę, która niestety nie dane było mu się cieszyć zbyt długo. W jednej z walk został śmiertelnie raniony. Ostatnim jego gestem było zanurzenie palców we krwi i zanim zmarł zdążył jedynie przejechać nimi po tarczy, zostawiając na niej charakterystyczny ślad. Według tej opowieści właśnie w ten sposób powstały na fladze Katalonii 4 czerwone linie.

Okiem historyków

Jak nietrudno przypuszczać w legendzie o Wilfredzie Włochatym jest zapewne więcej fikcji literackiej aniżeli prawdy. Teorię tę zdają się potwierdzać historycy, którzy twierdzą, że katalońska flaga nawiązuje do dzieła napisanego w 1499 roku przez aragońskiego historyka. Ze stworzonego przez niego utworu ma wynikać, że pierwszy król Aragonii, który przejął królewską flagę - Alfons II przekształcił tarczę Domu Królewskiego Aragonii, tworząc w ten sposób cztery filary czyli cztery czerwone linie.

Choć historia ta może być dużo bardziej prawdopodobna jest kompletnie obdarta z magii i niezwykłości.

Narodowe święto Katalończyków - Diada Nacional

Diada Nacional to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu wszystkich mieszkańców Katalonii. Święto obchodzi się 11 września. Uroczystości z nim związane są ze wspomnieniem utraty suwerenności i niepodległości Katalończyków. Na skutek trwającego aż 13 lat sporu militarnego 11 września 1713 roku zdobyto Barcelonę, która utraciła swą niezależność na 100 lat.

Podczas tego jakże ważnego dla Katalończyków dnia, czerwono-żółte flagi od rana zdobią balkony, pomniki, samochody oraz budynki użyteczności publicznej. W regionie można kupić ubrania, bieliznę , a nawet żywność z symbolami i niepodległościowymi hasłami Katalończyków. Nierzadko zdarza się, że aby kupić charakterystyczne gadżety trzeba stać w naprawdę długich kolejkach.

Prawdziwym hitem obchodów Diady jest przybornik, w skład którego wchodzą suszone owoce, napoje, lizaki i herbatniki. Wszystkie produkty ozdobione są symbolami katalońskiej flagi.


Reklama