Fontanna bogini Kybele w Madrycie

Fontanna Kybele (po hiszpańsku Fuente de Cibeles) to jedna z najbardziej znanych, ale i najpiękniejszych fontann Madrytu. Bardzo zmysłowa i kobieca przedstawia frygijskią boginię płodności Kybele, stojącą na rydwanie zaprzężonym w dwa lwy. Bogini trzyma w dłoniach klucz oraz berło. Bogini Kybele jest patronką dostatku, płodności i rolnictwa. Zgodnie z mitologią, lwy symbolizują Hippomenesa (inaczej Melanion lub Milanion) i Atalantę, ukaranych przez boginię Demeter na wieczne ciągnięcie rydwanu. Za co trafiła się im tak dotkliwa kara? Otóż jak mówi legenda, Hippomenes zdobył rękę Atalanty dzięki fortelowi, którym bardzo naraził się Demeter.

!Fontanna Kybele w Madrycie
Fontanna Kybele w Madrycie

Umiejscowiona na madryckim Plaza de Cibeles każdego dnia przyciąga tłumy turystów i dzielnie pozuje do zdjęć. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie Plaza de Cibeles jest jednym z symboli Madrytu. To właśnie ten plac (a właściwie obecnie już ogromne rondo) pojawia się na pocztówkach.

Historia i ciekawostki

Fontannę zaprojektował w 1777 roku Ventura Rodríguez, prace nad nią trwały aż 5 lat, dlatego oficjalnie zakończona została dopiero w 1782 roku. Za rzeźbienie poszczególnych elementów było odpowiedzialne różne osoby, np. lwy zostały stworzone przez Roberto Michel'a, rydwan został oddany w ręce Miguel'a Jiménez'a, a samą postać bogini powierzono Francisco Gutiérrez'owi.

Do wykonania tego pięknego dzieła użyto aż 10 ton kamienia! Podobnie jak z rzeźbieniem, tak i w przypadku konstruowania konkretnych elementów używano różnych gatunków. Zarówno Kybele, jak i lwy zostały wyrzeźbione są w marmurze, sprowadzonym z miejscowości Montesclaros. Pozostałe elementy fontanny stworzono z kamienia pochodzącego z górskiej miejscowości, położonej na północ od Madrytu - z Redueñi.

Fontanna Kybele w Madrycie

Pierwotnym „domem” fontanny był Paseo de Recoletos obok Pałacu Buenavista. Oprócz funkcji dekoracyjnej, pełniła wtedy również funkcję użytkową, zaopatrując mieszkańców w bieżącą wodę. Jednak pod koniec XIX wieku (w 1895 r.) przeniesiono ją na miejsce, w którym stoi obecnie.

Plaza de Cibeles to popularne miejsce spotkań mieszkańców Madrytu, zwłaszcza po wygranych rozgrywkach sportowych ich rodzimej drużyny. Okrzyki, wiwaty, świętowanie oraz… kąpiele w fontannie zdają się wtedy nie mieć końca. Takie kąpiele muszą być całkiem niezłą zabawą, zwłaszcza, że woda z fontanny może być wyrzucana na wysokość nawet 5 metrów!

Fontanna Kybele w Madrycie

Ciekawostką jest, że wierna kopia Fuente de Cibeles znajduje się w mieście Meksyk, na Avenida Oaxaca. Fontanna jest podarunkiem od mieszkającej w Meksyku ludności hiszpańskiego pochodzenia i symbolizuje owocną i harmonijną współpracę między narodami.

Jeśli fontanna zauroczyła Was tak bardzo, że chcielibyście zabrać ją ze sobą, możecie… zakupić kartkę pocztową z jej wizerunkiem lub niewielką miniaturę, których w lokalnych sklepikach nie brakuje. To doskonała pamiątka z Madrytu lub prezent dla bliskiej osoby.


Reklama