Francuskie śniadanie

Francuskie śniadania znane są na całym świecie. Czy są równie lubiane? To zależy. Są to z reguły posiłki bardzo lekkie. Osoby, które mają w zwyczaju spożywanie bogatych, różnorodnych śniadań raczej nie będą zachwycone wizją zjedzenia słodkiego rogalika z odrobiną miodu lub dżemu.

Informacje i ciekawostki

Niektórzy czasami żartują, że francuskie śniadanie to rytuał. Delikatny smak pieczywa i aromat cafe creme sprawiają, że takim posiłkiem należy się delektować, ciesząc zmysły każdym kęsem. Z całą pewnością coś w tym jest. Francuzi są bowiem znani z tego, że każdy ich posiłek niemiłosiernie się przeciąga. W porównaniu z tempem jedzenia Polaków może to być bardzo zaskakujące.

Tradycyjne francuskie śniadanie składa się zazwyczaj z pszennej bagietki lub croissanta – chrupiącego rogalika, wypiekanego z ciasta francuskiego. Do pieczywa podawane jest masło oraz miód lub dżem. Często jedynym urozmaiceniem, na jakie możemy sobie pozwolić to zmiana jego smaku.

Podawana w niewielkich miseczkach kawa lub gorąca czekolada pozwala na zamaczanie w napoju pieczywa, co wśród Francuzów jest niezwykle popularne. Oprócz kawy do śniadania serwuje się również sok owocowy. Bardzo często na śniadanie podaje się również płatki lub muesli z mlekiem i świeżymi owocami.

Nie da się ukryć, że na dłuższą metę może być ciężko przyzwyczaić się do francuskiego stylu jadania śniadań. Po kilku dniach spożywania croissantów z dodatkiem nutelli i dżemu, zapewne większość z nas z przyjemnością wróci do rodzimych nawyków żywieniowych.

!Francuskie śniadanie
Francuskie śniadanie

Oprócz opisanej powyżej propozycji francuskiego śniadania wielu Francuzów coraz częściej korzysta również z jeszcze słodszych wersji tego posiłku. Wielu z nich stołuje się w kawiarniach, zamawiając na początek dnia gorącą kawę lub czekoladę w towarzystwie gofra z bitą śmietaną. :) Od czasu do czasu taki wariant nikomu nie zaszkodzi.

!Gofry na śniadanie we francuskiej kawiarni
Gofry na śniadanie we francuskiej kawiarni

Podczas pobytu we Francji warto choć raz wybrać się na jedno ze śniadań do znanej francuskiej piekarni - kawiarni Paul.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Francji