Frytki belgijskie

frytki belgijskie

Mówi się, że najlepsze na świecie frytki można zjeść w Belgii, a konkretnie w Brukseli. Trudno się dziwić – belgijskie frytki powstają z odmian najlepszych ziemniaków, smażone są na tłuszczach zwierzęcych, co daje im niezwykły smak i wyjątkową chrupkość.

W przeciwieństwie do tradycyjnych, popularnych w naszym kraju frytek, te belgijskie są znacznie grubsze. Chrupiące na zewnątrz, miękkie i puszyste w środku sprawią, że pokochasz je szczerą, płomienną miłością.

Historia i ciekawostki dotyczące belgijskich frytek

Geneza nazwy frytki nie jest do końca jednoznaczna. Niektóre źródła wskazują, że wzięła się ona od nazwiska pierwszego sprzedawcy ziemniaczanych przekąsek – Fritza. Innym źródłem tego określenia może być słowo frités (od friresmażyć).

Pierwsze zapiski na temat frytek pojawiły się w XV wieku i pochodzą oczywiście z Belgii. Jak twierdzą Belgowie, ich narodowe danie zrodziło się w Walonii, w której płynie rzeka Meuse. Podczas mroźnej zimy gruba warstwa lodu na rzece zabrała mieszkańcom ich podstawowe źródło pożywienia – ryby. Jedynym produktem, jaki posiadali były ziemniaki, którym nadawali kształt rybek i smażyli na wołowym oleju.

Belgijskie frytki serwowane są z dodatkiem domowej roboty sosów, także w towarzystwie majonezu. Do najlepszych lokali serwujących tę smaczną przekąskę ustawiają się ogromne kolejki nie tylko turystów, ale również miejscowych.

Tradycyjną, bardzo lubianą przez Belgów potrawą są frytki podane z sałatką, z omułkami (mosselen), z kotletem, gulaszem lub carbonade Flamande czyli mięsem wołowym lub końskim, duszonym z cebulą w piwie.

Podczas wizyty w Brukseli koniecznie odwiedźcie bar Maison Antoine - miejsce, w którym sprzedaje się najlepsze w Brukseli frytki. Lokal mieści się na placu Jourdan, w sąsiedztwie dzielnicy europejskiej. Rodzina, która go prowadzi, zajmuje się smażeniem frytek od trzech pokoleń. Dziadkowie obecnych właścicieli zaczynali od niewielkiej budki na kółkach, potem uzyskali zgodę na wybudowanie baru na środku placu.


Reklama