Podróże po Europie

Haarlem - największe atrakcje i zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 24 września 2022

Oddalony o zaledwie 18 kilometrów od Amsterdamu Haarlem należy do mniej znanych skarbów Królestwa Niderlandów. W tym liczącym sobie ponad 750 lat mieście znajdziemy zarówno wiele śladów historii, jak i całą gamę atrakcji kulturalnych. Do miasta dojedziemy w mniej niż 20 minut z dworca głównego w Amsterdamie.

Zwiedzanie Haarlemu

Haarlem prawa miejskie otrzymał już w 1245 roku, chociaż pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w annałach już w X wieku. W XIV wieku Haarlem był drugim największym miastem historycznej Holandii, które słynęło z produkcji statków, przemysłu tekstylnego oraz produkcji piwa.

Do dzisiaj w Haarlemie przetrwało niemało śladów tamtych czasów - spacerując po historycznej części miasta oraz po jego dalszych zakątkach raz po raz napotkamy piękne budynki z różnych okresów.

Haarlem jest idealnym miejscem zarówno na kilkugodzinny jak i nawet weekendowy wyjazd. My zostaliśmy w nim na dwa dni i nie żałowaliśmy tej decyzji

Atrakcje Haarlemu. Co warto zobaczyć w Haarlemie?

Rynek - Grote Markt

Podobnie jak w większości średniowiecznych miast tak i w Haarlemie sercem miasta był rynek. Haarlemski Grote Markt wyróżnia się swoim okazałym rozmiarem i zobaczymy przy nim najważniejsze miejskie gmachy - urokliwy ratusz powstały z wykorzystaniem dawnych obiektów klasztoru dominikańskiego oraz kościół św. Bawona.

Na placu odsłonięto pomnik przedstawiający Laurensa Janszoon Costera, jednego z pionierów prasy drukowanej.

Rynek w holenderskim Haarlemie
Rynek w holenderskim Haarlemie

W kamienicach przy rynku działają dziś lokale gastronomiczne oraz sklepy.

Nie powinniśmy jednak zamykać się na samym rynku, mając czas pospacerujmy trochę pobliskimi uliczkami, znajdziemy tam kawiarnie, piękne historyczne budynki oraz sklepiki - np. z olbrzymim wyborem sera.

Kościół św. Bawona

Najbardziej znaną budowlą Haarlemu jest kościół św. Bawona (Grote of St.-Bavokerk), który do czasu reformacji posiadał dawniej godność katedry. Świątynia ta jest największym symbolem miasta i na pewno nie raz zobaczymy jej wnętrza oraz bryłę oglądając pejzaże miejskie niderlandzkich malarzy.

Świątynia jest możliwa do zwiedzenia, ale wymaga zakupu biletu wstępu. W środku przetrwało szczęśliwie trochę zdobień sprzed reformacji, więc wnętrze nie jest tak surowe jak chociażby kościoły Amsterdamu.

Rynek i Kościół Św. Bawona w Haarlemie
Rynek i Kościół Św. Bawona w Haarlemie

Muzeum Fransa Halsa

Jedne z najbardziej okazałych budynków przy haarlemskim rynku (w tym urokliwy Vleeshal, w którym w średniowieczu... sprzedawano mięso) przekształcono w Muzeum Fransa Halsa (Frans Halsmuseum). Nazwa placówki jest nieco myląca, ponieważ wystawia ona dzieła wielu artystów pochodzących z czasów holenderskiego Złotego Wieku - rdzeń jej kolekcji stanowią prace Akademii Haarlemu, jak nazywano przedstawicieli grupy artystycznej założonej w przez Fransa Halsa.

Co jednak warte podkreślenia - w muzeum zobaczymy kilkanaście prac Fransa Halsa, które są chlubą placówki - jest to największa kolekcja dzieł tego artysty wystawiana w jednym miejscu.

The Corrie ten Boom - smutna historia Haarlemu w trakcie II wojny światowej

W Haarlemie, podobnie jak w Amsterdamie, przed wybuchem II wojny światowej mieszkało wielu Żydów, z których wielu deportowano, a istniejąca w mieście Synagoga została zniszczona.

Dzisiaj jedną z unikalnych atrakcji dających świadectwo tamtych czasów jest muzeum The Corrie ten Boom, które mieści się w domu rodziny chrześcijańskiej ukrywającej Żydów oraz holenderskich przeciwników nazistów podczas wojny. W środku możemy zobaczyć jak wyglądało życie osób pomagających Żydom i ich samych w praktyce.

Budynek znajduje się niedaleko rynku, ale możemy zwiedzać go wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem, więc warto przed przyjazdem powinniśmy sprawdzić dokładne godziny otwarcia.

Muzeum Teylersa - najstarsze i jedno z najciekawszych muzeów w całej Holandii

Muzeum Teylersa to warte polecenia każdemu sympatykowi muzeów miejsce poświęcone nauce oraz sztuce. Placówka uważane jest za jedną z najważniejszych w Holandii, a eksponaty w niej zebrane naprawdę imponują. Znajdziemy tutaj rzadkie minerały, szkielety, mapy, globusy i inne przyrządy wspomagające pracę naukowców w XIX i XX wieku. Fanów historii sztuki powinny szkice postaci ludzkich wykonane przez Michała Anioła, gdy ten przygotowywał się do udekorowania Kaplicy Sykstyńskiej.

Co nie mnie ważne - również sam budynek, w którym mieści się instytucja, ma duszę i jest wart zobaczenia. Do najpiękniejszych pomieszczeń budynku należy "Pokój Owalny" z 1784 roku. Jeśli interesuje nas temtyka muzeum, to w środku będziemy mogli spędzić nawet 2 godziny i dobrze się bawić.

Muzeum Teylersa znajduje się na liście 100 najważniejszych miejsc Holandii, zostało również zgłoszone na listę dziedzictwa UNESCO w 2011 roku, jednak podanie zostało odrzucone.

Brama Amsterdamska

Do najważniejszych zabytków Haarlemu należy brama Amsterdamska (Amsterdamse Poort) z XIV bądź XV wieku - jedyna zachowana brama miejska w Haarlemie. Jej nazwa nawiązuje do faktu, że właśnie tu rozpoczynała się droga w kierunku dzisiejszej stolicy.

I choć znajduje się ona kawałek od ścisłego centrum, to warto się do niej przespacerować i zobaczyć ostatnią zachowaną część średniowiecznych fortyfikacji.

Wiatrak Molen De Adriaan

Kolejną atrakcją Haarlemu jest XVIII-wieczny młyn Molen De Adriaan przekształcony w muzeum i nawet jeśli nie planujemy wejść do środka, to warto podejść i zobaczyć na własne oczy ten położony malowniczo nad wodą zabytek.

Katedra św. Bawona

Co ciekawe - poza centrum Haarlemu istnieje neoromańska katedra katolicka z końca XIX wieku pod wezwaniem tego samego świętego. Katolicka Katedra św. Bawona jest możliwa do odwiedzenia i można również wejść na jej wieżę.

Katedra św. Bawona w Haarlemie
Katedra św. Bawona w Haarlemie

A jak do tego doszło, że oba kościoły mają wspólnego patrona? Według legendy, św. Bawon pomagał miastu podczas oblężenia w 1274 roku stępując regularnie z nieba.

Obszar Proveniershuis

Innym miejscem wartym odwiedzenia jest obszar Proveniershuis, gdzie znajdziemy rząd pięknych i kolorowych XVII i XVIII wiecznych domków. otwarcia.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama