Helsinki (Finlandia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Ta jedna z młodszych stolic europejskich niezbyt często staje się celem polskiego turysty. Może to za sprawą wysokich cen, a może za sprawą braku starej zabytkowej zabudowy? Jakby nie było, warto dać Helsinkom szansę!Krótka historia miasta

Wprawdzie według odkryć archeologicznych teren współczesnych Helsinek był zamieszkiwany przez człowieka już od V wieku p.n.e., ale było to osadnictwo typowo rolnicze i nigdy nie uzyskało trwałego charakteru. Ślad nie został też po założonej na tym obszarze średniowiecznej wsi. Historia miasta rozpoczyna się w XVI wieku. Wtedy to bowiem królowie Szwecji (Finlandia od czasów średniowiecznych pozostawała pod panowaniem szwedzkim) dokonali na tych terenach lokacji miasta, które miało konkurować z leżącym po drugiej stronie Bałtyku Tallinem. Pierwsza z nich (rok 1528) była zupełnie nieudana. Druga, z 1550 roku, przetrwała dziewięćdziesiąt lat, ale dała współczesnej stolicy Finlandii obecną nazwę. Owa osada nazywała się Helsingfors. Nazwa oznaczała “wodospad rzeki Helsing” (ówczesna nazwa przepływającej tu rzeki Vantaa). Ze względu na to, że nowe miasto nie rozwijało się zbyt szybko, w 1640 hrabia Per Brahe zdecydował się przenieść je na drugi brzeg rzeki czyli tu gdzie dziś bije serce współczesnej stolicy.


Jednak miasto musiało jeszcze wiele przejść aby osiągnąć współczesny status. W 1713 roku zostało zniszczone przez wycofujące się wojska szwedzkie. Wprawdzie król Fryderyk I wzniósł tutaj potężną twierdzę, ale już Gustaw IV Adolf utracił Helsinki. Ten słaby i chwiejny władca prowadził politykę zagraniczną tak nieudolnie, że zrobił sobie wrogów w obu obozach pogrążonej w wojnach napoleońskich Europie. Car Aleksander I ogłosił włączenie Finlandii do swojego imperium i nadał Finom szereg autonomii. Pomimo wielkiego pożaru z 1812 roku dla przyszłej stolicy kraju nadszedł okres gwałtownego rozwoju. Wtedy też Helsinki stały się nową stolicą znajdującej się w granicach Rosji Finlandii. Pojawiła się kolej żelazna, powstawały nowe fabryki, gwałtownie przybywało obywateli. Zaczęła się także rodzić fińska świadomość narodowa - teatry grywały fińskie sztuki, pierwsi historycy i literaturoznawcy badali fińską spuściznę z dawnych wieków.


Słabnące Imperium Rosyjskie postanowiło skasować autonomię, co zaowocowało falą strajków i włączeniem się Finów do rewolucji 1905 roku. W 1917 roku w Helsinkach doszło do walk związanych z tzw. fińską wojną domową, gdzie przeciwko sobie stanęli zwolennicy niepodległości kraju i proradzieccy komuniści. Wojna zakończyła się zwycięstwem tych pierwszych (przy udziale sił niemieckich i Legionu Polskiego w Finlandii) i ustaleniem się granic nowego państwa. Okresu pokoju przerwał wybuch tzw. wojny zimowej z ZSRR i późniejszej wojny kontynuacyjnej podczas których Helsinki były bombardowane przez lotnictwo radzieckie. Kraj wyszedł z tych starć ze stratami terytorialnymi i narzuconą współpracą gospodarczą ze Związkiem Radzieckim, ale z zachowaną niezależnością. Helsinki czekał więc okres stabilnego rozwoju. Miasto w 1952 roku zorganizowało Letnie Igrzyska Olimpijskie.Nie masz jeszcze noclegu w Helsinkach? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Zwiedzanie Helsinek

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Helsinek?


Jeśli nie interesują nas muzea to stolicę Finlandii obejrzymy w 1-2 dni (świetne miejsce na tzw. city break). Jednak ci, których interesuje sztuka współczesna bądź historia Finlandii będą musieli zarezerwować na zwiedzanie znacznie więcej czasu.Helsinki Card [aktualizacja 2017]

Miasto posiada także swoją kartę zniżkową sprzedawaną w trzech wersjach czasowych (24-, 48- oraz 72-godzinnej) i dwóch rodzajach (CITY i REGION).

Przed kupnem karty warto sprawdzić które z atrakcji będziemy mogli zobaczyć za darmo, a na które otrzymamy jedynie zniżkę. Można tu zrobić na oficjalnej stronie karty Helsinki Card.

Ceny karty:

rodzaj karty / okres ważności dorośli - wersja CITY dzieci - wersja CITY dorośli - wersja REGION dzieci - wersja REGION
24-godziny 46€ 23€ 50€ 25€
48-godzin 56€ 28€ 62€ 31€
72-godziny 66€ 33€ 72€ 36€

!Katedra luterańska w Helsinkach (plac Senacki)
Katedra luterańska w Helsinkach (plac Senacki)

Centrum

Centralnym punktem dzisiejszej stolicy Finlandii jest Esplanadi - popularny deptak, którego tworzą dwie prostopadłe ulice i ciągnący się pomiędzy nimi teren zielony. Na północ od Esplanadi widzimy otoczony klasycystycznymi zabytkami plac Senacki. W jego centrum ustawiono pomnik dobroczyńcy Helsinek - cara Aleksandra II. Z tyłu widać biały gmach, nakryty zielonymi kopułami - to zbudowana w XIX wieku katedra luterańska. Jej kształt może nieco dziwić, gdyż podczas wznoszenia gmachu wzorowano się na prawosławnej cerkwi świętego Izaaka w Petersburgu. Na placu znajdują się też najważniejsze gmachy państwowe, w tym Pałac Rady Państwa. Tutaj mieści się też najstarszy fiński uniwersytet oraz jego biblioteka. Budynek książnicy uniwersyteckiej jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł skandynawskiego klasycyzmu. Przy placu Senackim możemy też zobaczyć najstarsze kamienice Helsinek, w tym pochodzącą z XVIII wieku kamienicę Sederholma, mieszczącą obecnie Muzeum Miejskie. Esplanadi kończy się przy nabrzeżu otwartym Placem Targowym (Kauppatori). Plac przylega bezpośrednio do morza i jest jednym z bardziej klimatycznych miejsc Helsinkach. Handluje się tutaj towarami spożywczymi, ale też pamiątkami. Jesienią w tym miejscu odbywa się popularny targ śledziowy. Pomiędzy straganami wznosi się kamienny cokół ze złotym orłem na szczycie. To tzw. kamień imperatorowej - upamiętniający wizytę w Helsinkach carycy Aleksandry Fiodorowny.

!Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach

Podobnie jak i na placu Senackim także i przy Kauppatori zlokalizowano wiele budynków użyteczności publicznej (m. in. Pałac Prezydencki). Widać też stąd, wybudowaną na niewielkim wzniesieniu, Katedrę Prawosławną pw. Zaśnięcia Matki Bożej (Sobór Uspieński). Świątynia powstała w XIX wieku i wyróżnia się spośród helsińskich budynków czerwoną fasadą. Cerkiew znajduje się na małej wyspie Katajanokka.

!Pomnik Cara Aleksandra II - Helsinki
Pomnik Cara Aleksandra II - Helsinki

Północną część centrum zajmuje dworzec kolejowy i autobusowy oraz liczne muzea. Turyści mogą tu zwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma (Mannerheiminaukio 2), Galerię Ateneum (Kaivokatu 2) czy Fińskie Muzeum Historii Naturalnej (Pohjoinen Rautatiekatu 13).Kaivopuisto


Ta położona na południe od centrum dzielnica została założona w okolicach parku o tej samej nazwie (Kaivopuisto). W latach 30 XIX wieku postanowiono stworzyć tutaj uzdrowisko dla rosyjskich notabli. Pomysł zyskał aprobatę samego cara i został wcielony w życie. Stąd właśnie charakter tej dzielnicy - dużo zieleni i stara willowa zabudowa. Na uwagę zasługuje przede wszystkim muzeum Mannerheima, generała, marszałka, prezydenta Finlandii. Mieści się ono w dawnym domu tego fińskiego bohatera narodowego (Kalliolinnantie 14). Ciekawostką jest fakt, że Mannerheim kilka lat swego życia spędził w Polsce i pobyt ten wspominał bardzo dobrze. 
Warto też przespacerować się po przepięknym parku Kaivopuisto i obejrzeć starą wieżę obserwacyjną Fińskiego Towarzystwa Astronomicznego.Na północ od centrum

Kilka interesujących zabytków znajduje się na północ od centrum Helsinek. Wielu turystów zwiedza tzw. skalny kościół czyli Temppeliaukio (Lutherinkatu 3). Ta ciekawa świątynia została zbudowana w 1969 roku przez braci Suomalainen. Ideą było stworzyć taki projekt, który nie zniszczyłby charakteru miejsc. Zdecydowano się więc na wydrążenie kościoła w skale. Mimo kontrowersji projekt przyciągnął, i nadal przyciąga, licznych zwiedzających. Na wschód od kościoła mieści się Fińskie Muzeum Narodowe prezentujące historię kraju. Jeszcze dalej na północ możemy zobaczyć ciekawy pomnik Jeana Sibeliusa, fińskiego kompozytora, złożony z kilkuset metalowych rur. Na północnym wschodzie mieści się Stadion Olimpijski z wieżą stanowiącą świetny punkt widokowy.

Twierdza Suomenlinna


Położona na wyspach na południe od miasta twierdza, została wpisana na listę UNESCO. Zbudowana przez Szwedów w XVIII wieku nie odegrała w historii znaczącej roli (w czasie wojny z Rosją została bardzo szybko poddana) i może właśnie dlatego zachowała się do naszych czasów. Aby się do niej dostać i zwiedzić znajdujące się na tym terenie muzeum należy wsiąść na prom odpływający z okolic Placu Targowego.Skansen Seurasaari


Na wyspie (ale położonej w zachodniej części miasta) znajduje się też interesujący skansen. Założony na początku XX wieku obiekt, mieści niecałe 100 budynków z różnych części kraju i o różnym przeznaczeniu. Można się tu dostać promem (w sezonie) lub po drewnianym moście, który łączy muzeum ze stałym lądem.

Bezpieczeństwo

Helsinki (podobnie jak i Finlandia) są miastem bezpiecznym dla zwiedzających. W zatłoczonych miejscach należy jednak uważać na kieszonkowców.Alkohol


Alkoholizm to duży problem w Finlandii. W związku z tym władze prowadzą stosunkowo ostrą politykę antyalkoholową. Po godzinie 21 sklepy zamykają swoje stoiska z napojami wyskokowymi. Picie alkoholu w terenie zabudowanym jest zabronione.


Z drugiej strony Finowie słynną ze smacznych wódek. Stąd pochodzą takie produkty jak Finlandia czy Koskenkorva (tak nazywa się wieś z której pochodzi woda do produkcji tutejszych wódek). W tutejszych pubach warto też popytać o fiński styl piwny sahti.Jedzenie


Powiedzieć o fińskich przysmakach, że są specyficzne to jak nie powiedzieć nic. Zdecydowanie tutejsze jedzenie zapadnie Wam w pamięć. Finowie zajadają się lukrecją, mają nawet jej słoną wersję, która nazywa się salmiaki. Można też spróbować lodów, a nawet wódki o takim smaku.


Finowie często jedzą ryby, ale nie gardzą też mięsem stworzeń lądowych. Można tu spróbować pieczeni z renifera (poronpaisti) albo specjalnego pieroga faszerowanego małymi rybkami i kawałkami mięsa (kalakukko). Tym, których przerażają kulinarne dziwactwa powinny zasmakować lihapullat czyli okrągłe kotleciki z mielonego mięsa.
 Z mniej kontrowersyjnych deserów możemy spróbować “zabójcy króla” czyli Laskiaispulla (najłatwiej dostać w czasie świątecznym). Ciastko jest niepozorne, a doprowadziło do zgonu szwedzkiego króla Adolfa Fryderyka. Inna sprawa, że monarcha miał wcisnąć w siebie kilkanaście sztuk tego specjału.

!Kamień imperatorowej - pomnik Carycy Aleksandry Fiodorowny w Helsinkach
Kamień imperatorowej - pomnik Carycy Aleksandry Fiodorowny w Helsinkach

Jak oszczędzać pieniądze w Helsinkach?

To prawdziwa sztuka! Helsinki to niestety stosunkowo drogie miasto. Tanie fińskie przekąski kupimy w okolicach Placu Targowego.
 Helsińskie muzea z reguły mają jeden darmowy dzień w miesiącu. Wyjątkiem jest Muzeum Helsinek (Aleksanterinkatu 16), które zwiedzimy za darmo.

Z kolei Muzeum Techniki (Viikintie 1) możemy zobaczyć bez konieczności kupowania biletu w każdy czwartek. Muzeum Narodowe (Mannerheimintie 34) oferuje dwie darmowe godziny w każdy piątek (od 16 do 18). Bezpłatnie obejrzymy też Muzeum Mediów (Ludviginkatu 2-4), Muzeum Banku Finlandii (Snellmaninkatu 2) czy wystawy czasowe w Galerii Virka (Pohjoisesplanadi 11-13).

Może zainteresuje Cię również artykuł: Ceny w Finlandii i Helsinkach.


Reklama