Karnawał wenecki - historia i ciekawostki

Nie wszyscy wiedzą, że Wenecja słynie nie tylko z kanałów i szalenie romantycznej atmosfery, ale również z karnawału. Tak, tak - wenecki karnawał to wydarzenie, które naprawdę warto zobaczyć. To barwne widowisko, pełne śmiechu, zabawy i radości każdego roku przyciąga do Wenecji turystów nie tylko z całych Włoch, ale również z całego świata. Oficjalnie karnawał w Wenecji (Carnevale di Venezia) trwa kilka do kilkunastu dni - do okolic Wielkiego Postu.

Głównym miejscem, w którym odbywają się karnawałowe wydarzenia – pokazy artystyczne, konkursy jest Plac św. Marka. To właśnie tutaj, na wielkiej scenie, zwanej największą salą balową Europy można spotkać najwięcej osób przebranych w bogato zdobione stroje z poprzednich epok. Niezbędnym elementem każdej kreacji jest oczywiście wenecka maska. Drugim miejscem, w którym możecie liczyć na karnawałowe atrakcje jest placyk Piazzetta San Marco, położony koło placu św. Marka.

Historia karnawału w Wenecji

Jak każdy tego typu karnawał, również ten w Wenecji ma swoją wielowiekową historię. Prawdopodobnie historia weneckiego karnawału rozpoczęła się już ok XIII wieku wraz z pierwszymi wzmiankami o noszeniu masek. Jak twierdzą źródła, dopiero w XVII wieku wydarzenie zaczęło cieszyć się rosnącą popularnością. Właśnie wtedy wenecki karnawał stał się znany na całym świecie, a miasto zyskało dzięki niemu ogromny prestiż. Niestety, pod koniec XVIII wieku, za panowania króla Austrii, kiedy to przestała istnieć Republika Wenecka karnawał został całkowicie zniesiony. Również noszenie masek zostało całkowicie zakazane. Ponowne wskrzeszenie tego wydarzenia zawdzięczamy młodym Wenecjanom, zafascynowanym kulturą i teatrem. Choć tradycję karnawału próbowano odbudować już od XIX wieku, dopiero w 1979 r. włoski rząd zadecydował o wskrzeszeniu tej pięknej tradycji.

Jednym z najbardziej charakterystycznym i znanych na całym świecie symboli weneckiego karnawału jest kolorowa, mistrzowsko wykonana maska.

Maski karnawałowe

Maski przygotowywane specjalnie na karnawał w Wenecji wykonuje się z porcelany, gipsu lub gazy. Oryginalne maski możecie kupić w specjalnych warsztatach rękodzieła, która zajmują się wytwarzaniem tych „małych dzieł sztuki”. Trzeba przyznać, że precyzja wykonania jest wręcz imponująca, a każdy detal maksymalnie dopracowany.

Maski przyciągają uwagę nie tylko soczystymi, pięknymi kolorami, ale również dodatkami – piórami, koralikami czy koronkami. Ważne, aby wszystkie maski zostały wykonane tak, aby ich noszenie nie utrudniało uczestnikom jedzenia i picia. Nie da się ukryć, że jest to zadanie zdecydowanie niełatwe.

Ozdabiając maski warto wziąć pod uwagę fakt, że każdego roku imprezie przyświeca inne hasło przewodnie. Stroje oraz ozdoby uczestników powinny więc ściśle do niego nawiązywać. Maski oraz stylizowane na dawne stroje pomagają zachować pełen magii i tajemniczości klimat festiwalu. W dawnej Wenecji noszenie masek pomagało mieszkańcom zachować choć trochę anonimowości. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy wzajemnie się znali, a o wybrykach i poszczególnych miejscowych huczało całe miasto. W masce wszyscy byli sobie równi, podziały nie istniały, każdy był tak samo poważany i szanowany.

Najpopularniejszym, bardzo charakterystycznym kształtem maski jest maska medyka - z długim, widocznie zakrzywionym dziobem. Kilka wieków temu taka maska była noszona głównie przez lekarzy (stąd jej nazwa). Umieszczone w dolnej części dzioba zioła miały uchronić ich przed infekcjami i zarażeniem się chorobą od leczonych pacjentów.

Cóż - spróbujcie wyobrazić sobie współczesnego medyka w takiej maseczce. Już sam obraz może wywołać salwy śmiechu. :)

Karnawałowa moda

Podczas weneckiego karnawału obowiązuje specjalna moda. Panowie, którzy pragną wyglądać modnie i zgodnie z etykietą, powinni założyć ciemną pelerynę, trójgraniasty kapelusz i białą prostą maskę. Drogie Panie – uważajcie tylko, żeby wśród tłumu podobnie ubranych mężczyzn nie zgubić swego ukochanego. :)

Lot Anioła

Z karnawałem w Wenecji nierozerwalnie łączy się także pewna tradycja. Jest nią tak zwany Lot Anioła (Il Volo dell'Angelo). Wykonując Lot Anioła zjeżdża się z wieży dzwonnicy po linie. Trzeba przyznać, że jest to równie imponujące co zabawne. Tradycja ta nawiązuje do pokazów cyrkowców i akrobatów, którzy poprzez swoje występy chcieli nie tylko zaprezentować odwagę i znakomitą formę, ale oznajmić również, że oto wenecki karnawał został rozpoczęty.

Obowiązkowym elementem obchodów karnawału są pokazy sztucznych ogni oraz obserwowanie gondolierów, którzy płynąc gondolami oświetlają sobie drogę buchającymi ogniem pochodniami.

To jednak nie koniec atrakcji, po paradzie nadchodzi kolejna atrakcja, czyli cicchetti. Cicchetti to weneckie tapas, które sprzedaje się w wszystkich barach i stoiska (zbudowanych na czas karnawału). Możecie spróbować tam lokalnych makaronów oraz białego, różowego lub czerwonego wina. Lokalne restauracje serwują także przepyszną, ciepłą sangrię.

Koniec zabawy karnawałowej ogłasza się zawsze o północy - wydarzeniem, które zwiastuje koniec zabawy jest bicie wszystkich dzwonów. W tym momencie wszyscy zdejmują maski, a życie mieszkańców miasta wraca do normy.


Reklama