Museumkaart - karta muzealna w Holandii umożliwiająca wejście do ponad 400 placówek

Holandia słynie z wielu muzeów najwyższej klasy. Niestety, razem z wysoką jakością idą także wysokie ceny. Dla przykładu, ceny biletów wstępu do trzech ważnych muzeów w Amsterdamie: [stan na 2020 rok]

  • Muzeum Narodowe Rijksmuseum - 20,00€
  • Muzeum Van Gogha - 19€
  • Muzeum Morskie Het Scheepvaartmuseum - 16,50€

Odwiedzając jedynie te trzy muzea za bilety zapłacimy aż 55,50€. [stan na 2020 rok] Jeśli planujemy krótki pobyt w samym Amsterdamie możemy pomyśleć o karcie IAmsterdam, która pozwoli na pewne oszczędności. Co jednak zrobić, gdy planujemy w Holandii zostać dłużej, i to nie tylko w Amsterdamie?

Tutaj na ratunek przychodzi specjalna karta Museumkaart, która zezwala na darmowe wejście do jednego z ponad 400 muzeów publicznych oraz innych atrakcji w całej Holandii (w ramach karty można np. przejechać historyczną koleją w mieście Hoorn).

Koszt karty to 64,90€ dla osoby dorosłej i 32,45€ dla osób do 18. roku życia. Karta tymczasowa, którą otrzymamy po zakupie, ważna jest 31 dni i ma postać kartki w formacie A4. W lewym dolnym rogu kartki znajduje się prawdziwa karta tymczasowa, którą możemy odkleić.

Nie możemy zgubić otrzymanej karty, znajduje się na niej kod kreskowy skanowany na specjalnych czytnikach.

Muzea ani organizacje turystyczne w Holandii za bardzo nie chwalą się istnieniem tej karty wśród turystów. Oficjalna strona znajduje się pod tym adresem i jest dostępna jedynie w języku holenderskim.

!Holandia - Karta MUSEUMKAART
Holandia - Karta MUSEUMKAART

Muzea i atrakcje w karcie Museumkaart

Lista muzeów oraz atrakcji na karcie ciągle się zmienia. Oprócz muzeów i historycznych atrakcji w ramach karty wejdziemy m.in. do najważniejszych kościołów.

Aktualną listę miejsc można znaleźć pod tym adresem. Po lewej stronie możemy wybrać region, a po prawej otrzymamy listę miejsc z podziałem na miasta.

Gdzie nie skorzystamy z karty Museumkaart?

Na karcie nie wejdziemy do ogrodów zoologicznych, dużych prywatnych wystaw i muzeów jak Heineken Experience w Amstedamie czy Muzeum Corpus w Lejdzie oraz nie wejdziemy na wieże kościołów, nawet jeśli same kościoły są włączone w karcie.

Zdarza się, że niektóre mniejsze muzea czy monumenty nie są dostępne w karcie - tutaj dobrym przykładem są np. Muzeum Pielgrzyma w Lejdzie czy historyczny ratusz w Goudzie.

Gdzie kupić kartę muzealną Museumkaart?

Kartę muzealną kupimy w najważniejszych muzeach, jednak nie we wszystkich. Jak sprawdzić, czy w danej placówce karta jest dostępna do zakupu? Wystarczy wejść na podaną wcześniej listę atrakcji znajdującą się pod tym adresem i później kliknąć w interesujące nas muzeum.

!Świeżo zakupiona "tymczasowa" karta Museumkaart do zwiedzania Holandii
Świeżo zakupiona "tymczasowa" karta Museumkaart do zwiedzania Holandii

Zasady działania karty Museumkaart

Każda karta tymczasowa posiada dwa identyczne kody kreskowe. Jeden znajduje się na papierze w lewym górnym rogu kartki, drugi na odklejanej karcie tymczasowej.

W muzeach pracownicy posiadają specjalne urządzenia, które skanują kod kreskowy i wyświetlają informacje, czy karta jest aktywna.

W zależności od muzeum sposób wejścia z kartą Museumkaart może się różnić. W przypadku części możemy od razu udać się do wejścia lub specjalnego wejścia przeznaczonego dla osób z kartami. W takim wypadku nasza karta zostanie zeskanowana i wchodzimy bez potrzeby czekania w kolejce przy kasie. Niestety, w niektórych przypadkach musimy podejść do kasy i pobrać normalny bilet z ceną 0€.

Karta Museumkaart nie ogranicza nas do jednego wejścia do danego muzeum. Możemy każde z miejsc na liście odwiedzić dowolną ilość razy.

Jak otrzymać stałą kartę Museumkaart

Tak jak napisaliśmy wcześniej, kupując kartę otrzymujemy jej wersje tymczasową. Istnieje możliwość wyrobienia karty stałej ważnej przez rok. Musimy jedynie zarejestrować naszą kartę pod tym adresem. W trakcie rejestracji musimy podać swoje dane i wgrać zdjęcie.

Brzmi pięknie, niestety jest jeden haczyk. Plastikowa karta stała wysyłana jest pocztą jedynie na adres holenderski.

Jeśli planujemy zostać dłużej w Holandii możemy jako adres podać hotel lub wynajmowane mieszkanie. W innym wypadku musimy poprosić o pomoc kogoś mieszkającego w Holandii na stałe.


Reklama