Koala w ogrodach zoologicznych Europy

Informacje o Koali

Koala a dokładniej koala australijski (Phascolarctos cinereus) to jedyny żyjący przedstawiciel rodziny koalowatych (Phascolarctos) z rzędu torbaczy.

Koale występują jedynie we wschodniej części Australii, niegdyś zamieszkiwały większy obszar lecz przez działalność gospodarczą ludzi oraz pożary lasów eukaliptusowych zwierzęta te zostały pozbawione w tych miejscach swojego środowiska naturalnego.

koala w ogrodzie zoologicznym w Lizbonie

Większość życia spędzają wśród najwyższych gałęzi drzew eukaliptusowych. Ich przednie łapy są przystosowane wyłącznie do nadrzewnego trybu życia. Kciuk oraz drugi palec przednich łap są przeciwstawne do pozostałych, co umożliwia zwierzęciu mocne i pewne chwytanie gałęzi. Wszystkie palce przednich łap są zakończone ostrymi pazurami. Tylne łapy bardziej przypominają ludzką dłoń, ponieważ tylko kciuk jest przeciwstawnie ułożony co pozostałych palców, dodatkowo jest on pozbawiony pazura. Natomiast drugi i trzeci palec są ze sobą zrośnięte, a ich zadaniem jest pielęgnacja futra.

Koala australijski występuje wzdłuż wybrzeża Queensland, Nowej Południowej Walii oraz Wiktorii.

Większość swego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Jest zwierzęciem aktywnym nocą.

Koale sen mają bardzo czujny, budzi je najmniejszy niepokojący szmer, dlatego w ogrodach zoologicznych uprasza się o zachowanie szczególnej ciszy w okolicy tych zwierząt.

Cechy gatunku:

  • długość ciała: samce do 78 cm, samice do 72 cm;
  • masa ciała: samce do 12 kg, samice do 9 kg;
  • czas trwania ciąży: od 25 do 35 dni;
  • długość życia: od 15 do 20 lat;
  • pożywienie: liście eukaliptusa;

Ciekawostki

  • Koala australijski błędnie nazywany jest "misiem koala" co niepoprawnie sugeruje pokrewieństwo koali z niedźwiedziami;
  • Zwierzęta z drzew schodzą tylko po to, aby przejść na inne drzewo;
  • Futro koali silnie pachnie piżmem i eukaliptusem, co prawdopodobnie wskazuje na ochronę przed zagnieżdżeniem się w jego futrze pcheł oraz innych insektów;
  • Koale są bardzo wrażliwe na światło, z racji tego prowadzą nocny tryb życia. A ich ciało wytwarza na skórze substancję nadającą niebieski połysk na sierści, wydzielina ta pochłania określone promienie świetlne i neutralizuje ich szkodliwe działanie dla tych zwierząt;

Koala w ZOO w Europie

Gdzie w Europie możemy spotkać koalę? Koala w europejskich ogrodach zoologicznych to nadal rzadkość. My spotkaliśmy koalę już 3 razy:

koala w Wiedniu

!Koala w ZOO w Wiedniu
Koala w ZOO w Wiedniu

!Koala w ZOO w Wiedniu
Koala w ZOO w Wiedniu

Więcej o ZOO w Wiedniu

koala w Madrycie

!Koala w ZOO w Madrycie
Koala w ZOO w Madrycie

!Koala w ZOO w Madrycie
Koala w ZOO w Madrycie

Więcej o ZOO w Madrycie

koala w Lizbonie

!Koala w ZOO w Lizbonie
Koala w ZOO w Lizbonie

!Koala w ZOO w Lizbonie
Koala w ZOO w Lizbonie

Więcej o ZOO w Lizbonie

koala z ZOO w Edynburgu

!Koala w ZOO w Edynburgu
Koala w ZOO w Edynburgu

!Koala w ZOO w Edynburgu
Koala w ZOO w Edynburgu

!Koala w ZOO w Edynburgu
Koala w ZOO w Edynburgu

Więcej o ZOO w Edynburgu.

Odwiedzając ogród zoologiczny z nadzieją na zobaczenie koali pamiętajmy, że są to zwierzęta płochliwe, potrzebuj ciszy i spokoju, dlatego można je oglądać przez szybę. A podczas wizyty starajmy się zachowywać jak najciszej i nie stukajmy w szybę oddzielającą nas od tych zwierząt.


Reklama