Kraków - zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Dla wielu turystów z kraju i zagranicy nie być w Krakowie to jak nie być w ogóle w Polsce. Rzecz jasna można się z tą opinią nie zgodzić, ale przyznać trzeba, że Kraków to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miast naszego kraju. Czy jest się czym chwalić? Najlepiej sprawdzić samemu.

Krótka historia miasta

Trudno dziś jednoznacznie powiedzieć skąd wzięła się nazwa miasta. Jako pierwszy podał ją podróżnik Ibrahim ibn Jakub (forma Cracova). Według kronikarza Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem miasto pochodzi od księcia, który rządził obszarami dawnej Polski. Za jego panowania doszło do zabicia potwora całożercy (smoka). Wdzięczni poddani po śmierci władcy założyli miasto o nazwie Gracchovia, a które dało początek Krakowowi.

!Smok wawelski - Kraków
Smok wawelski - Kraków

Wprawdzie opowieść tę można włożyć między bajki, ale z pewnością teren dzisiejszego miasta był zamieszkały już w czasach najdawniejszych. Świadczą o tym chociażby potężne kopce (Wandy i Krakusa) oraz liczne znaleziska archeologiczne. Z całą pewnością dawny gród wszedł w obszar państwa Wiślan, a następnie Wielkich Moraw. Po ich upadku znajdował się w granicach państwa czeskiego.

W wyniku wojen Piastów z Czechami Kraków został zdobyty przez Bolesława Chrobrego (lub Mieszka I) i od tego momentu na trwałe związał się z polską historią. W roku 1000 utworzono tu biskupstwo i rozpoczęto budowę katedry. Miasto wyszło obronną ręką z zamętu po wybuchu powstania ludowego i najazdu Czechów. Prawdopodobnie ten fakt sprawił, że Kazimierz Odnowiciel przeniósł tu swoją siedzibę czyniąc Kraków stolicą kraju. Mieszkańcy z dumą podkreślają fakt, że ich miasto jest jedynym, które ma prawo używać w herbie godła państwa. W początkowym okresie rozbicia dzielnicowego miasto uznano za siedzibę władcy zwierzchniego. I choć zasada ta została szybko zarzucona Kraków uważano za jedno z najważniejszych miast kraju.

W XIII wieku miasto otrzymało przywilej lokacyjny. Ten zachowany pochodzi z 1257 roku, ale część historyków twierdzi że pierwsza lokacja musiała mieć miejsce kilka dziesięcioleci wcześniej. Miasto rozwijało się nadal mimo zniszczeń spowodowanych najazdami tatarskimi. Wiek XIV i przywrócenie jedności państwu polskiemu to złote lata dla miasta. W 1364 powstała tu pierwsza polska uczelnia wyższa - Akademia Krakowska (odnowiona później pod nazwą Uniwersytet Jagielloński). Odbył się tu także zjazd koronowanych głów Europy zakończony wystawną ucztą zorganizowaną przez krakowskiego mieszczanina Wierzynka. Miasto otrzymało nowe mury miejskie, a od 1504 roku rozpoczęto przebudowę zamku królewskiego czyniąc z niego nowoczesną renesansową rezydencję.

Następne dziesięciolecia to zahamowanie rozwoju Krakowa. Z przyczyn politycznych Zygmunt III Waza przeniósł swoją stolicę do Warszawy i gród Kraka stracił na znaczeniu. Miasto było wielokrotnie zdobywane i łupione przez wrogie wojska (począwszy od armii arcyksięcia Maksymiliana przez Szwedów, Austriaków i Prusaków). W 1794 na rynku w Krakowie uroczystą przysięgę złożył Tadeusz Kościuszko rozpoczynając tym samym powstanie przeciwko zaborcom. W 1796 roku na Wawel wtargnęli Prusacy kradnąc i niszcząc polskie klejnoty koronacyjne. Okres zaborów minął dla Krakowa znacznie spokojniej niż chociażby dla Warszawy. Jednak i tutaj dochodziło do niepokojów i buntów - jak na przykład w 1846 kiedy to doszło do powstania krakowskiego zakończonego klęską i śmiercią dyktatora Edwarda Dembowskiego. Jednocześnie Kraków stanowił enklawę polskości. W Krakowie publikowało wielu znanych polskich twórców, dochodziło do demonstracji patriotycznych i głośnych obchodów ważnych świąt i rocznic.

Na początku XX wieku miasto uważane było za kulturalną stolicę Polski. Z Krakowem związani byli malarze (Jan Matejko, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański), pisarze (Lucjan Rydel, Stanisław Przybyszewski). Również po odzyskaniu niepodległości miasto utrzymało swój kulturalny status - mieszkał tutaj i tworzył Stanisław Ignacy Witkiewicz. Okupacja hitlerowska przyniosła miastu olbrzymie straty - wywieziono wiele dzieł sztuki, wymordowano tysiące żydów i przedstawicieli polskiej inteligencji. Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną 18 stycznia 1945 przy stosunkowo niewielkich zniszczeniach. Ze względu na dość duży opór wobec nowej władzy (ujawnienie prawdziwych wyników referendum z 1946 roku) stworzono duże osiedle robotnicze czyli Nową Hutę. W 1958 roku biskupem Krakowa został Karol Wojtyła. W 1978 Stare Miasto wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2010 na Wawelu pochowano tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką. Współczesny Kraków jest jednym najczęściej odwiedzanych przez turystów polskich miast. Jednocześnie jego mieszkańcy borykają się z problemem smogu i zanieczyszczenia powietrza.

Zwiedzanie Krakowa

KrakowCard (Krakowska Karta Turystyczna) [aktualizacja lipiec 2019]

Jeśli planujemy częste wizyty w krakowskich muzeach czy galeriach to możliwość zaoszczędzenia pieniędzy da nam specjalna karta turystyczna. Dostępna w kilku wersjach umożliwia darmowy wstęp do wielu obiektów oraz zniżki przy wizytach w restauracjach. Możemy skorzystać z wersji:

 • Wersja trzydniowa pełna - 140 złotych
 • Wersja trzydniowa (bez transportu i komunikacja miejskiej) - 90 złotych
 • Wersja trzydniowa (bez transportu i komunikacja miejskiej, ulgowa) - 80 złotych
 • Wersja dwudniowa pełna - 120 złotych

Pełna wersja obejmuje: 40 najważniejszych muzeów i atrakcji w Krakowie + zniżki: restauracje, wypożyczenie samochodu, kino + nielimitowana komunikacja miejska + transport z lotniska + transport do Kopalni Soli w Wieliczce.
Wersja niepełna to: 40 najważniejszych muzeów i atrakcji w Krakowie + zniżki: restauracje, wypożyczenie samochodu, kino.

Aktualne ceny i informacje można znaleźć na oficjalnej stronie pod tym linkiem.

Wisła

Nieodłącznie związana z Krakowem "królowa Polski rzek" to dziś ważna arteria komunikacyjna oraz prawdziwa atrakcja turystyczna. Wiele firm prywatnych oferuje rejsy widokowe w okolicach zamku wawelskiego. Warto dokładnie przeanalizować poszczególne oferty (niektóre statki posiadają na pokładzie restaurację lub oferują audioprzewodniki). Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju statku oraz wybranej trasy (np. półgodzinna żegluga w okolicach Wawelu statkiem "Legenda" to koszt 25 złotych, a za wieczorny rejs "Nimfą" wraz z kolacją zapłacimy od 129 złotych za osobę [aktualizacja lipiec 2019]). Warto wcześniej przejrzeć kilka ofert aby wybrać odpowiedni dla nas wariant.

Można skorzystać też z usług Krakowskiego Tramwaju Wodnego, który oferuje dwa rodzaje podróży: z Kazimierza na Salwator i z przystanku Dąbie-Śluza do Tyńca. Interesująca wydaje się zwłaszcza ta druga oferta gdyż podczas takiej wycieczki będziemy mieli możliwość przepłynięcia przez Śluzę Kościuszko, co stanowi atrakcję samą w sobie dla turystów zainteresowanych techniką. Uwaga! Należy pamiętać, że flota KTW to statki o niewielkiej pojemności dlatego najlepiej wsiadać na pierwszych przystankach (w przypadku rejsu do Tyńca będzie to "Dąbie-Śluza"). Więcej informacji na temat cen i godzin rejsów tutaj:
 LINK.

Kazimierz

Znajdująca się niedaleko Wawelu dzielnica Kazimierz (dawne miasto) niegdyś zamieszkiwana była przez ludność żydowską. Z pozostałych synagog wyróżnia się Synagoga Tempel.

Na południu od części żydowskiej wznoszą się stare kościoły: gotycka świątynia pw. Bożego Ciała, kościół św. Katarzyny i Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie. Ten ostatni związany jest ze śmiercią św. Stanisława, a w podziemiach kościoła turyści zobaczyć mogą Kryptę Zasłużonych (kościół na Skałce w Krakowie).

!Kościół na Skałce w Krakowie
Kościół na Skałce w Krakowie

Wawel [aktualizacja lipiec 2019]

Położony w zakolu Wisły zamek to symbol miasta, ale i całego kraju. Dawna siedziba naszych władców i miejsce ostatniego spoczynku wielu z nich to dziś jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w Polsce. Aby dobrze zaplanować nasze zwiedzanie najlepiej uprzednio przemyśleć co chcemy zobaczyć. W przypadku Zamku Wawelskiego możemy wybierać pomiędzy:

 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie - Kilka z wawelskich komnat, które zajmował tutejszy wielkorządca, i w których organizowano bale, audiencje czy zebrania Rady Królestwa. Ich obecny wygląd to efekt rekonstrukcji z czasów międzywojnia, ale znajdziemy tu również zabytki z epoki jak chociażby słynne "arrasy wawelskie" z kolekcji Zygmunta Augusta. Wyróżnia się Sala Poselska z dachem udekorowanym tzw. "głowami wawelskimi" - ukazującymi przedstawicieli różnych stanów społecznych. Uwaga! Od 2017 roku na Wawelu NIE MA już "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci (obraz przeniesiono do gmachu głównego Muzeum Narodowego). Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.
 • Prywatne Apartamenty Królewskie - Zespół komnat położonych na pierwszym piętrze zamku, które dawniej zajmowała rodzina królewska. W czasach międzywojennych mieściły się tu mieszkania, z których mógł korzystać prezydent Polski. Wygląd większości z sal to dzieło prac konserwatorskich Adolfa Szyszko-Bohusza. Będziemy mogli zobaczyć również wiele przykładów sztuki użytkowej oraz wejść do gotyckiej części zamku zwanej "Kurzą Stopką". Wstęp tylko z przewodnikiem, bilety: normalny 27 zł, ulgowy 21 zł.
 • Skarbiec Koronny i Zbrojownia - Od czasów koronacji Bolesława Chrobrego w różnych miejscach kraju przechowywano insygnia koronacyjne i inne przedmioty związane z władzą monarszą. Większość z nich została zniszczona przez Prusaków po zajęciu Krakowa w 1795 roku. Skarbiec udało się odtworzyć po odzyskaniu w 1921 roku części pamiątek od Rosji (m.in. słynny miecz Szczerbiec). Pozostałą część wystawy stanowi pokaźna kolekcja broni palnej i białej. Ceny biletów: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.
 • Sztuka Wschodu - Polska kultura sarmacka była przez lata kształtowana przez wpływy cywilizacji Wschodu. Prezentowana na Wawelu wystawa ukazuje przedmioty sprowadzane z tamtych krain, ale też dzieła powstałe pod wpływem inspiracji Orientem. Jej istotną częścią są wojenne łupy armii Jana III Sobieskiego (w tym tureckie sztandary). Bilety normalny 10 zł, ulgowy 7 zł.
 • Wawel Zaginiony - Wystawa, którą powinni zainteresować się wszyscy miłośnicy archeologii. Po zakupie biletu będziemy mieli możliwość przejść zawieszoną w powietrzu ścieżką ponad ruinami przedromańskiej rotundy śś Feliksa i Adaukta (nazywanej też rotundą NMP). Pochodząca z początku X wieku świątynia to najprawdopodobniej najstarszy z wawelskich kościołów. W kolejnych salach zobaczymy lapidarium, modele niezachowanych budowli, zbiory archeologiczne i kafle z zamkowych pieców. Ceny wejściówek: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł.

W sezonie turystycznym otwarta jest trasa przez Smoczą Jamę można też wspiąć się na Basztę Sandomierską. Dokładne informacje na temat godzin otwarcia, możliwości zakupu i cen biletów znajdziecie tutaj: LINK.

Osobny bilety musimy zakupić na zwiedzanie Katedry Wawelskiej. W tym przypadku do wyboru mamy:

 • Archikatedra św. Stanisława i św. Wacława - Jeden z najważniejszych kościołów w naszej historii (miejsce pochówku i koronacji wielu polskich władców). Gotycka bryła kryje w swoim wnętrzu wiele zabytków z epoki renesansu i baroku. Wejście do kościoła jest bezpłatne. Bez biletów zobaczymy niektóre z wawelskich kaplic, ołtarze, konfesję św. Stanisława oraz niektóre nagrobki królewskie (Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, Jadwiga Andegaweńska itd.). Wstęp do samego kościoła jest bezpłatny.
 • Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów - Miejsce pochówku Józefa Piłsudskiego oraz (w przedsionku) Lecha i Marii Kaczyńskich. Wstęp do krypty bezpłatny, po schodach po prawej stronie od wejścia do kościoła.
 • Muzeum Katedralne, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunt i wawelskie kaplice - Reszta archikatedry to prawdziwa podróż w czasie dla wszystkich, którzy zdecydują się wykupić bilet. Warto przemyśleć ten krok bo będziemy mieli okazję zobaczyć miejsca pochówku wielu polskich władców (kilka krypt wawelskiej nekropolii) i innych ludzi zasłużonych dla naszego narodu (Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, gen. Władysław Sikorski, Tadeusz Kościuszko i ks. Józef Poniatowski). Będziemy mogli odwiedzić również niezwykłe kaplice jak chociażby: Kaplicę Świętokrzyską (z bardzo rzadkimi malowidłami bizantyńsko-ruskimi oraz nagrobkiem Kazimierza Jagiellończyka dłuta Wita Stwosza), Kaplicę królowej Zofii (z secesyjną polichromią Włodzimierza Tetmajera) czy słynną Kaplicę Zygmuntowską (uznawana za perłę renesansu, z nagrobkami Jagiellonów). W ramach biletu będziemy mogli wejść na Wieżę Zygmuntowską (z jednym najcięższych polskich dzwonów) oraz zwiedzić Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu (ceglany budynek po przeciwnej stronie od wejścia do Archikatedry, w zbiorach: regalia królewskie, przedmioty wydobyte z grobów władców i biskupów oraz pamiątki po Janie Pawle II). Koszt biletu: 12 złotych (normalny), 10 złotych (ulgowy). Więcej informacji na temat dni i godzin otwarcia tutaj: LINK.

Stare Miasto

Kakowskie Stare Miasto to jeden z najcenniejszych zespołów architektonicznych w kraju. Nie sposób wymienić wszystkich jego zabytków skupmy się więc na tych najważniejszych: monumentalny Rynek Starego Miasta ze słynnymi Sukiennicami otaczają zabytkowe kamienice. Tutaj ulokowała się najsłynniejsza krakowska piwnica artystyczna - Piwnica pod Baranami. Na rynku i w jego sąsiedztwie możemy zwiedzić trzy stare świątynie: kościół świętego Wojciecha, kościół świętej Barbary i kościół Mariacki. Ten ostatni wyróżnia się pięknym wnętrzem i gotyckim ołtarzem Wita Stwosza. Na zachodniej stronie Starego Miasta mieszczą się zabytkowe budynki Collegium Maius czyli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Południowa część tej dzielnicy to z kolei: klasztor i kościół franciszkanów z pięknymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego, romański kościół świętego Andrzeja i kościół świętych Apostołów z dwunastoma rzeźbami uczniów Chrystusa na bramie. W północnej części Starego Miasta zachowała się część murów obronnych dawnego Krakowa z Bramą Floriańską i Barbakanem. Dzielnicę okalają Planty - pas zieleni w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich.

Po drugiej stronie Wisły

Kilka ciekawych obiektów znalazło się po przeciwnej stronie rzeki niż Stare Miasto. Wymienić tu należy przede wszystkim: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" i Muzeum w dawnej Fabryce Oskara Schindlera. Na południu zaś znajduje się słynny kopiec Krakusa ze świetnym punktem widokowym.

Nowa Huta

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się wycieczki do Nowej Huty. Osiedle wybudowane zgodnie z koncepcją miasta ogrodu zostało uznane za zabytkowy zespół urbanistyczny. Od niedawna Nowohuckie Centrum Kultury może poszczyć się unikalną kolekcją dzieł Zdzisława Beksińskiego.

Zakrzówek

Na terenie dzielnicy znajduje się jedno z najpopularniejszych wśród krakowian miejsc letniego wypoczynku. Mowa oczywiście o Zalewie Zakrzówek znajdującym się na terenie dawnego kamieniołomu. Wydobycie wapienia na dużą skalę rozpoczęto na początku XX wieku. W czasie okupacji pracował tu Karol Wojtyła (fakt ten został upamiętniony przez nurków specjalną tablicą umieszczoną poniżej poziomu wody). W latach 90. po osiągnięciu poziom wód gruntowych wydobycia zaprzestano, a całość zamieniono w przepiękny zbiornik wodny. Od kilku lat trwa spór pomiędzy władzami miasta a mieszkańcami, dotyczący zagospodarowania terenu. W związku z tym legalne dojście do zalewu jest możliwe jedynie od ulicy Wyłom. Tutaj znajduje się punkt widokowy na południową część zbiornika, pozostałe tarasy widokowe leżą na terenie, który uznany został za niebezpieczny (osuwiska, brak wyznaczonych ścieżek).

Zalewem opiekuje się Centrum Nurkowe KRAKEN, które ma tu swoją bazę. Za wstęp na jej teren pobierana jest opłata w wysokości 40 złotych. [aktualizacja lipiec 2019]

Dojazd: Najbliższy przystanek to Norymberska. Można tam dojechać autobusami 194 i 662. [aktualizacja lipiec 2019]

Kopiec Kościuszki i wzgórze św. Bronisławy

Według tradycji na tym podkrakowskim wzgórzu zmarła w opinii świętości średniowieczna zakonnica Bronisława z rodu Odrowążów. Wraz z rozwojem kultu postawiono tu niewielką kaplicę, która przetrwała do XIX wieku. Podczas budowy fortyfikacji budynek rozebrano i zastąpiono nowym neogotyckim założeniem włączonym następnie w ciąg zabudowań fortecznych.

Wznoszący się w sąsiedztwie kopiec usypano na fali patriotycznych uniesień w czasach Wolnego Miasta Kraków. Budowa trwała trzy lata, brały w niej udział tysiące Polaków. Ziemię przywożono na taczkach lub przynoszono w rękach. Prace fortyfikacyjne prowadzone przez Austriaków doprowadziły do otoczenia usypiska kordonem umocnień. Budowla często służyła jako punkt obserwacyjny (m.in. żołnierzom Armii Czerwonej). W 1997 roku całość została poważnie uszkodzona przez powódź. Zniszczenia były na tyle poważne, że kopiec trzeba było przebudować (wykorzystano jednak tę samą ziemię). Dziś jest to jeden z ciekawszych punktów widokowych na Kraków. Wstęp jest biletowany, turyści po zakupie wejściówki mają możliwość wejścia na szczyt, obejrzenia kaplicy bł. Bronisławy oraz wystawy historycznej i galerii figur woskowych (Bastion V, Kaponiera południowa i Kurtyny). Wejście możliwe jest przez cały rok od godziny 9 do zmroku. Koszt biletów: 14 złotych (normalny) i 10 złotych (ulgowy). [aktualizacja lipiec 2019]

Dojazd: Autobusem 101 do końca. Można wsiąść na przystanku Rondo Grunwaldzkie. [aktualizacja lipiec 2019]

Łagiewniki

Dawna osada służebna, następnie wieś królewska to dziś jedna z najczęściej odwiedzanych części Krakowa. Dzieje się tak za sprawą ruchu pielgrzymkowego do tutejszego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Najstarszą część kompleksu kościelno-klasztornego wzniesiono pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Nadal służy siostrom z zakonu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przez kilka lat przebywała tu Faustyna Kowalska, mistyczka i święta Kościoła Katolickiego. Tutaj też znajduje się jej grób. Olbrzymia popularność kultu Miłosierdzia Bożego doprowadziła do rozrostu sanktuarium i klasztoru.

Na terenie Łagiewnik znajdują się:

 • Klasztor i kaplica św. Józefa - Najstarsza część całego założenia. Powstała w latach 1889–1893, większość wyposażenia pochodzi również z tego okresu. W niewielkiej świątyni możemy zobaczyć sarkofag św. Faustyny oraz najpopularniejszą wersję obrazu Jezusa Miłosiernego (autorstwa Adolfa Hyły).
 • Bazylika Bożego Miłosierdzia - Nowoczesna budowla zaprojektowana została gdy okazało się, że malutka kaplica nie jest w stanie pomieścić coraz liczniej przybywających wiernych. Dwupoziomowa świątynia mimo licznych kontrowersji (związanych najczęściej z niechęcią do nowoczesnych rozwiązań architektonicznych w kościołach) na dobre wpisała się w krajobraz całego obszaru. Poniżej poziomu gruntu, wybudowano szereg kaplic, a obok budynku wieżę widokową.
 • Kościół św. Jana Pawła II - Kilometr na południe od nowoczesnej bazyliki powstało centrum religijne "Nie lękajcie się" poświęcone osobie Jana Pawła II. Jego najważniejszą częścią jest świątynia architektonicznie nawiązująca do bizantyjskich zabytków Rawenny. Zgromadzono w niej niektóre relikwie papieża-Polaka.

Dojazd: najbliższe przystanki autobusowe to "Turowicza", "Fredry" oraz "Kraków-Łagiewniki". W pobliżu znajdują się również dwie stacje kolei regionalnych i autobusów podmiejskich: Kraków Łagiewniki i Kraków Sanktuarium. [aktualizacja lipiec 2019]

Kraków nocą

Nie da się ukryć, że spacer po nocnym Krakowie może być niezapomnianym przeżyciem. Pięknie iluminowane zabytki dostarczą wielu wrażeń estetycznych, a wiele położonych w okolicach Starego Rynku pubów i klubów z chęcią przyjmie w swoje podwoje.

Jak oszczędzać pieniądze w Krakowie?

Kraków to jedno z droższych polskich miast. Warto pomyśleć wcześniej o zarezerwowaniu noclegu - w sezonie znalezienie czegoś taniego może się okazać trudne.

Wiele krakowskich muzeów ma swoje bezpłatne dni. Bez płacenia więc zwiedzimy więc: w poniedziałki Muzeum Historyczne Stara Synagoga (ul. Szeroka 24) czy Fabrykę Schindlera - uwaga ograniczona liczba wejściówek (ul. Lipowa 4), we wtorki Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Lotnictwa Polskiego (aleja Jana Pawła II 39), a w niedziele Muzeum Narodowe (aleja 3 maja 1), Muzeum Mehoffera (ul. Krupnicza 26), Dom Matejki (ul. Floriańska 41), Sukiennice (Rynek Główny 3) i Wawel.

Uwaga kolejka po darmowe wejściówki na Wawel ustawia się już na ponad godzinę przed otwarciem - warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Bezpieczeństwo

Przez wiele lat uważano, że najniebezpieczniejszą częścią miasta jest Nowa Huta. Jednak według statystyk policyjnych najłatwiej stracić portfel na Starym Mieście. Lepiej więc unikać tłoku i dużych zgromadzeń ludzi.


Reklama