La Rambla - tętniąca życiem ulica w Barcelonie

La Rambla w Barcelonie

Informacje i ciekawostki

La Rambla (z hiszpańskiego - Las Ramblas lub z katalońskiego - Les Rambles jest jedną z najbardziej znanych ulic Barcelony. Położona w centrum miasta, dzięki czemu zwyczajnie nie sposób jej nie zobaczyć i nie odwiedzić. Ma długość około 1,5 km i rozciąga się od Placu Katalońskiego do kolumny Krzysztofa Kolumba, górującej nad portem. Nazwa La Rambla w języku hiszpańskim i katalońskim oznacza przerywany przepływ wody. Pochodzi od arabskiego słowa ramla oznaczającego piaszczyste koryto rzeki.

!Spacer po La Ramble w Barcelonie
Spacer po La Ramble w Barcelonie

La Rambla w przeszłości

Jeszcze kilkaset lat temu La Rambla nie przypominała jednej z najbardziej reprezentacyjnych alei miasta. W XVII wieku była to ulica, przez którą przepływały… ścieki. W miarę upływu czasu i postępach w budowie miasta dziury zostały wypełnione kamieniami, a wzdłuż ulicy zaczęto sadzić drzewa i budować hotele. Swój współczesny wygląd oraz funkcje turystycznego deptaku zyskała w 1781 roku.

!La Ramble w Barcelonie - podczas spaceru
La Ramble w Barcelonie - podczas spaceru

Tysiące turystów

La Rambla jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Bez względu na pogodę i porę deptak jest pełen entuzjastów rozrywki, niekończących się rozmów i pełnej gwaru atmosfery.

Takiego zagęszczenia odwiedzających nie zobaczymy chyba w żadnych innym miejscu w Barcelonie. Każdego dnia deptak odwiedza około 150 tysięcy osób! Na ulicy często odbywają się przedstawienia, pełno na niej również straganów i kawiarnianych ogródków, idealnych dla spragnionych odpoczynku i orzeźwienia spacerowiczów. La Rambla to istny raj dla mimów, aktorów i tancerzy, którzy mogą zaprezentować przechodniom swój talent i umiejętności.

La Rambla to również szereg sklepów, w których możecie kupić kwiaty, słodycze, pamiątki oraz wiele innych rzeczy.

La Rambla w Barcelonie

Zła sława ulicy

Zwłaszcza w sezonie letnim warto uważać na portfele i zawartość torebek. Zatłoczony deptak staje się miejscem działania kieszonkowców. Oprócz nich możecie natknąć się również na oszustów, oferujących szybki zarobek, płynący z nielegalnych, hazardowych gier. 
Miejcie się więc na baczności i pod żadnym pozorem nie ulegajcie namowom lokalnych naciągaczy.

Urok tego sławnego barcelońskiego deptaku doskonale określił hiszpański poeta Garcia Lorca mówiąc: „Rambla to jedyna ulica na świecie, która mogłaby nie mieć końca”.

Nie jest to jednak miejsce dobre dla osób, które lubią spokój, cisze i nie znoszą gwaru. Jednak być w Barcelonie i nie przespacerować się kultowym deptakiem to tak, jakby będąc w Neapolu nie skosztować włoskiej pizzy.

Podział na części

Co ciekawe, deptak nie jest jedną ulicą, lecz ciągiem kilku mniejszych. Wśród nich znajdują się: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins oraz Rambla de Santa Monica. Od 1990 roku częścią La Rambla jest również drewniane molo prowadzące do portu, część ta nosi nazwę - Rambla de Mar.

Rambla de Canaletes

Z pierwszą częścią alei La Rambla - Rambla de Canaletes wiąże się ciekawa legenda. Po prawej stronie promenady znajduje się fontanna. Jak głosi historia, każdy kto napije się z niej wody zawsze będzie wracał do Barcelony.

Rambla dels Estudis

Druga składowa alei - Rambla dels Estudis to miejsce, w którym w XV wieku mieścił się najstarszy w Barcelonie uniwersytet. Co ciekawe, przez 150 lat w tej części miasta znajdował się ogromnej wielkości targ, na którym można było kupić… żywe ptaki – kury, kaczki, koguty, papugi, kanarki czy gwarki. W 2010 roku na skutek działalności obrońców praw zwierząt targ zakończył swoją działalność.

!Ciekawe witryny sklepów przy La Rambla w Barcelonie
Ciekawe witryny sklepów przy La Rambla w Barcelonie

Rambla de Sant Josep

Trzeba rambla - Rambla de Sant Josep to aleja, której motywem przewodnim są kwiaty. W XIX wieku na terenie alei kwitł handel kwiatami. Ciekawostką jest fakt, że było to jedyne miejsce, w którym można było handlować roślinami ozdobnymi. Obecnie jego kontynuacją są rozmaite stragany, na których możemy nabyć kwiaty cięte i doniczkowe. Są one czynne do późnych godzin nocnych, dlatego jeśli wybieracie się na randkę, a zapomnieliście kupić swojej wybrance bukietu kwiatów, pędźcie na Rambla de Sant Josep :) Kolejną atrakcją tej części deptaka jest najstarszy bazar w Barcelonie – La Boqueria. Wystarczy odbić na bok i znajdujemy się w bardzo kolorowym i znanym miejscu tego miasta. Na bazarze możecie zakupić świeże i cudownie smaczne owoce, warzywa, owoce morza, ryby i wszelkie inne produkty spożywcze, które uchodzą za zdrowe.

Zainteresowanie piłką nożną pewnie zwrócą uwagę również na oficjalny sklep klubu Real Madryt znajdującego się przy tej ulicy (La Rambla 114).

!Oficjalny sklep klubu Real Madryt przy La Rambla w Barcelonie
Oficjalny sklep klubu Real Madryt przy La Rambla w Barcelonie

Rambla dels Caputxins

Kolejną częścią La Rambli jest Rambla dels Caputxins. Tę ramblę możecie rozpoznać po ulicznej mozaice, wykonanej przez katalońskiego artystę Joan Miró. Zdecydowanie warto ją zobaczyć. To surrealistyczne dzieło jest jednym z symboli La Rambli.

Rambla de Santa Monica

Piątą uliczką jest Rambla de Santa Monica. Rambla de Santa Monica to idealne miejsce dla osób, które pragną poznać bliżej kulturę i sztukę Barcelony. Wartym zobaczenia budynkiem jest Teatr Principal. Obiekt został wybudowany w XVI wieku lecz w wyniku wielokrotnej działalności ognia wiele razy był odnawiany.

Kilka kroków dalej znajduje się muzeum sztuki współczesnej (Centre d’Art Santa Mónic) oraz kościół, który również warto odwiedzić.

Na końcu deptaku znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba. Imponujący monument ma aż 52 metry wysokości i wygląda naprawdę majestatycznie.


Reklama