Limoncello - włoski likier z Kampanii

Będąc w Neapolu nie sposób nie spróbować lokalnych wyrobów alkoholowych. Jednym z popularniejszych jest limoncellolikier cytrynowy, pochodzący z Kampanii. Zawartość alkoholu w limoncello wynosi około 30-32%. Co ciekawe, nazwa limoncello dozwolona jest jedynie dla likierów zrobionych z cytryn, z Półwyspu Sorrentyńskiego (Penisola Sorrentina). Ich smak i aromat to efekt wulkanicznych gleb, na których rosną. Trzeba przyznać, że jest naprawdę imponujący. Likier produkuje się ze skórek cytrynowych, które są zalewane spirytusem. Warto wiedzieć, że oryginalne cytryny z Sorrento są naprawdę ogromne i kupując ich kilogram wrócimy do domu co najwyżej z dwoma owocami. :)

Likier limoncello - informacje i ciekawostki

Likier jest symbolem włoskiego Bożego Narodzenia. Pije się go wtedy zwłaszcza do babki Panettone. Ma piękną żółtą barwę, fantastyczny zapach i ciekawy (wcale nie kwaśny) smak. Jak wskazują źródła, historia limoncello rozpoczyna się w XIX wieku. Choć istniał on z pewnością już sporo wcześniej, właśnie wtedy pojawiły się pierwsze wzmianki na jego temat.

Jak pić limoncello?

Jeśli chcecie spróbować tradycyjnego, włoskiego sposobu picia limoncello, podajcie likier w niewielkich, maksymalnie schłodzonych kieliszkach. Likier można pić przed kolacją lub po posiłku, zwłaszcza, że świetnie działa na trawienie.

Różne odmiany smakowe likieru

Istnieje również kilka innych odmian tego topowego włoskiego likieru. Wśród nich wymienić należy przepyszny pistachiocello – zrobiony z pistacji, fragoncellotruskawkowy oraz melloncellomelonowy.

Dla fanów mlecznych koktajli idealna będzie mleczna wersja limoncello – crema di limoncello. Likier ma mniejszą zawartość alkoholu niż klasyczne limoncello (ok 16%).

Będąc na wyspie Ischia, koniecznie spróbujcie wymyślnych kremów - pistacjowego (Ischitane Crema di Pistacchio), kawowego (Ischitane Crema al Cafe) i brzoskwiniowego (Ischitane Crema di Pesca).

!Różne odmiany likieru limoncello z wyspy Ischia - likiery Ischiatane Crema...
Różne odmiany likieru limoncello z wyspy Ischia - likiery Ischiatane Crema...


Reklama