Lotnisko Liverpool (LPL) - dojazd do/z centrum miasta

Lotnisko w Liverpoolu znajduje się na południowych obrzeżach miasta, około 7 kilometrów od centrum. Każdego roku obsługuje kilka milionów pasażerów.

W 2001 roku lotnisko otrzymało nazwę na część słynnego piosenkarza Johna Lennona. Lotnisko jest cały czas rozbudowywane, do 2030 roku ma powstać m.in. nowy budynek głównego terminala.

Informacje podstawowe

  • Nazwa: Lotnisko Johna Lennona w Liverpoolu
  • Nazwa w języku angielskim: Liverpool John Lennon Airport
  • Kod IATA - LPL
  • Ilość terminali: 1
  • Adres: Speke Hall Ave, Speke, Liverpool L24 1YD, Wielka Brytania

Z Polski na lotnisko w Liverpoolu dolecimy linią Ryanair z: Krakowa, Modlina (Warszawa), Poznania, Szczecina i Wrocławia. Linia Wizzair lata z: Gdańska, Katowic, Lublina oraz Warszawy.

Jak dojechać z lotniska w Liverpoolu do centrum miasta?

W Liverpoolu funkcjonuje kilka linii przewożących pasażerów z lotniska do centrum miasta. Są to linie: 500, 86A, 86D, 80A i 82A. Za ich obsługę odpowiedzialna jest firma Arriva. Wszystkie linie dojeżdżają do głównej stacji autobusowej w centrum miasta - Liverpool ONE Bus Station.

Niektóre z linii po drodze zatrzymują się na dworcu kolejowym Liverpool South Parkway. Czas przejazdu na dworzec to około 15 minut. Czas przejazdu do centrum waha się w zależności od linii i korków od około 30 minut do niemal godziny.

Co do zasad wszystkie linie jeżdżą regularnie - nawet do kilku razy w ciągu godziny w godzinach pracy. Główną różnicą są stacje pośrednie, jeśli jednak wybieramy się do centrum powinniśmy patrzeć przede wszystkim na czas przejazdu i czas oczekiwania na najbliższy autobus.

Bilet kosztuje 2,30£ w jedną stronę. Możemy też zakupić bilet dzienny o nazwie Day Saver za £4,30£.

Bilety dostępne są do kupienia na pokładzie autobusu. Pamiętajmy jednak, że kierowca nie ma obowiązku mieć dla nas reszty.

Dokładną rozpiskę wszystkich linii obsługujących trasę lotnisko-centrum miasta znajdziemy (w języku angielskim) na stronie Merseytravel. Oprócz listy linii możemy pobrać stamtąd dokładne rozkłady. Pamiętajmy żeby upewnić się, że sprawdzamy poprawną linię - np. linia 80 nie dojeżdża na lotnisko, nas interesuje linia 80A.

Autobus 500

Najszybszym sposobem na dostanie się do centrum jest skorzystanie z linii ekspresowej numer 500.

Autobus odjeżdża ze stanowiska trzeciego przy hali przylotów. Całkowity czas przejazdu to około 30 minut. Czas może się wydłużyć w godzinach szczytu z powodu korków.

Po drodze autobus zatrzymuje się też na dworcu kolejowym Liverpool South Parkway.

Autobus kursuje co mniej więcej 30 minut od poniedziałku do niedzieli od 4:31 do 18:31 z lotniska. W drugą stronę (z przystanku Liverpool ONE Bus Station) autobus kursuje od około 5:00 do 19:00.

Autobus 86A i 86D

Jeśli przylatujemy do Liverpoolu w nocy to najlepsza będzie dla nas linia 86A, która kursuje przez całą dobę.

Autobusy linii 86A jadą bardziej okrężną trasą i na przystanek Liverpool ONE Bus Station dojedziemy w około 50 minut. W ciągu dnia autobusy 86A kursują nawet 5 razy na godzinę i dowożą pasażerów również w nocy (chociaż zdecydowanie rzadziej - mniej więcej raz na godzinę).

Dokładny rozkład znajdziecie na oficjalnej stronie.

Autobusy linii 86A i 86D zatrzymują się na dworcu kolejowym Liverpool South Parkway.

Autobus 80A

Autobusy linii 80A jadą do centrum ponad 50 minut. Kursują regularnie 2 do 3 razy na godzinę od około 7:00 do 24:00.

Autobus zatrzymuje się na dworcu kolejowym Liverpool South Parkway.

Autobus 82A

Autobusy 82A dojeżdżają do centrum w trochę ponad 30 minut. Lotnisko w tym przypadku jest jednym ze środkowych przystanków i sam autobus jedzie dalej do szpitala Halton.

Autobus nie zatrzymuje się na dworcu kolejowym Liverpool South Parkway.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama