Magna Plaza - centrum handlowe w Amsterdamie

Magna Plaza to czteropiętrowa, zawsze modna i szalenie elegancka galeria handlowa, pełna luksusowych butików i ekskluzywnych restauracji.

Historia i ciekawostki

Neogotycki i neorenesansowy styl tworzy wizerunek budynku, który powstawał w latach 1895-1899 i początkowo był siedzibą... Poczty Głównej. Twórcą projektu był holenderski architekt Cornelis Peters. Peters był znany z projektowania wymyślnych, bogato zdobionych budynków, które jednak nie spotykały się z sympatią mieszkańców Amsterdamu, przyzwyczajonych do bardziej klasycznych form.

!Magna Plaza - centrum handlowe w Amsterdamie
Magna Plaza - centrum handlowe w Amsterdamie

Z całą pewnością można stwierdzić, że budynek Poczty Głównej był technologicznym cudem swoich czasów. Zbudowany na 4650 palach, wbitych w błotnistą ziemię posiadał obszerny hol główny, wiszące nad nim galerie oraz ogromne okna, które wpuszczały do budynku dużą ilość naturalnych promieni słonecznych. Podczas chłodniejszych i deszczowych dni ciemniejsze zaułki poczty służyły jako schronienie dla bezdomnych.

Podczas gruntownej przebudowy w 1990 roku w budynku pojawiły się ruchome schody, a jego wnętrze zostało przekształcone w centrum handlowe. Obiekt zdobią przepiękne, koronkowe gotyckie wieże i bogato dekorowane fasady. Trzeba przyznać, że zarówno z zewnątrz, jak również od środka wygląda naprawdę fascynująco.

Brak ścian nośnych i bardzo wysokie sufity zapewniają wspaniałą, otwartą przestrzeń. Wnętrze budynku jest pełnym harmonii połączeniem nowoczesności i klasyki.

Jeśli odwiedzicie centrum w weekend lub święto przygotujcie się na wspaniałe powitanie z muzyka na żywo. Nie wszyscy wiedzą, że jest on jednym ze 100 najpiękniejszych holenderskich zabytków. Na terenie centrum, oprócz butików z ubraniami i dodatkami znajdziecie także sklepiki z pamiątkami, zabawkami oraz tradycyjnymi holenderskimi serami.

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia:

dzień tygodnia godziny
poniedziałek 11:00 - 19:00
wtorek 10:00 - 19:00
środek 10:00 - 19:00
czwartek 10:00 - 21:00
piątek 10:00 - 19:00
sobota 10:00 - 19:00
niedziela 12:00 - 19:00

Adres:

Nieuwezijds Voorburgwal 182HS, 1012 SJ Amsterdam, Holandia


Reklama