Mosty Europy

Mosty w Europie są różne - stare, nowe, małe i duże, drewniane, metalowe czy betonowe. Wszystkie mają jednak jeden cel - pozwalają przedostać się na drugą stronę. Czy most może być dziełem sztuki lub wizytówką miasta? Jak najbardziej! Rozpoczynając od wielkich molochów, a na mostach rzymskich kończąc - na naszym kontynencie fan tych przepraw nie będzie się nudził.

W tym artykule opisujemy najciekawsze mosty Europy, nie tylko najdłuższe i największe, ale przede wszystkim te, które zrobiły na nas największe wrażenie. Staramy się wyłapywać ciekawostki i smaczki historyczne.

Niemal na każdym wyjeździe trafiamy na nowe inspirację, możecie więc zaglądać częściej - lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Bratysława - Most SNP (Słowackiego Powstania Narodowego)

Most SNP czyli Most Slovenského národného povstania (Most Słowackiego Powstania Narodowego) to most znajdujący się w Bratysławie, nad Dunajem.

Konstrukcja tego obiektu wyróżnia się charakterystycznym pylonem, który dodatkowo zdobiony jest przez element przypominający latający spodek służący jako restauracja. Nawiązując do latającego spodka, restauracja się tam znajdująca nosi ciekawą nazwę UFO, a mieści ona ok 430 osób. Wysokość na której znajduje się spodek to 84 metry.

Długość mostu do 430 metrów i 21 metrów szerokości. Używany jest zarówno do ruchu samochodowego, jak i pieszego.

Historia mostu rozpoczęła się w 1967 roku, kiedy to rozpoczęto jego budowę, a zakończono w 1972, wtedy nastąpiło jego otwarcie. W latach 1993-2012 zmieniona została jego nazwa na Nowy Most (Nový most), jednak w roku 2012 nastąpił powrót jego poprzedniej nazwy.

!Bratysława - Most SNP (Słowackiego Powstania Narodowego)
Bratysława - Most SNP (Słowackiego Powstania Narodowego)

Bristol - Clifton Suspension Bridge

Clifton Suspension Bridge - most wiszący znajdujący się w mieście Bristol w Anglii. Znajduje się bardzo wysoko, oparty jest o skały a pod nim przepływa rzeka. Należy do bardziej znanych obiektów miasta.

Zobacz pełną relację ze zwiedzania mostu Bristol Suspension Bridge.

!Clifton Suspension Bridge - most w Bristol
Clifton Suspension Bridge - most w Bristol

Brugia - Most św. Bonifacego

Mostek, który swoim urokiem potrafi zauroczyć niemal każdego. Most św. Bonifacego, bo o nim mowa, jest jedną z wielu przepraw Brugii, miasta przez które przepływają i krzyżują się kilometry wodnych kanałów.

Przeczytaj cały wpis na temat mostu św. Bonifacego w Brugii.

!Most św. Bonifacego w Brugii
Most św. Bonifacego w Brugii

Budapeszt - Most Łańcuchowy

Most Łańcuchowy w Budapeszcie jest znany także jako Most Széchenyiego, Széchenyi lánchíd lub po prostu Lánchid. Most stanowił pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju – Budy i Pesztu.

!Most Łańcuchowy w Budapeszcie
Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Florencja - Most Złotników

Most Złotników - Ponte Vecchio lub Stary Most - jest to najstarszy most znajdujący się we Florencji na rzece Arno.

Początkowo na moście powstawały sklepy handlarzy rybami i mięsem. Następnie dołączyli tam garbarze. Jednak za sprawą decyzji księcia Ferdynanda I musiały zostać usunięte, a w zamian otworzono tam warsztaty jubilerów i złotników. Dzisiaj można zaobserwować utrzymującą się tam tradycję sprzedaży złota i wyrobów jubilerskich.

Obecnie jest to czwarta konstrukcja tego mostu.

!Most Złotników we Florencji
Most Złotników we Florencji

Londyn - Millennium Bridge

Millennium Bridge w Londynie to inaczej Most Milenijny. Jest to wiszący most znajdujący się w Londynie nad Tamizą, służy on wyłącznie pieszym, którzy chcą się przemieszczać pomiędzy dzielnicami Bankside oraz City od London.

Wybudowany został z okazji nowego millenium, a ciekawostką jest, że był otwierany aż dwukrotnie. Pierwszy raz 10. czerwca 2000 roku, następnie dwa dni później został zamknięty dla ruchu i oddany do przebudowy i jego ponowne otwarcie nastąpiło dopiero 22. lutego 2002 roki.

Niektórzy most mogą kojarzyć z filmu Harry Potter i Książę Półkrwi, w którym zostały zamieszczone sceny ze zniszczenia mostu, a jego książkowym odpowiednikiem jest fikcyjny Brockdale Bridge.

!Millennium Bridge - Most Milenijny w Londynie
Millennium Bridge - Most Milenijny w Londynie

Londyn - Tower Bridge

Tower Bridge to most zwodzony w Londynie, znajdujący się w pobliżu pałacu i twierdzy Tower of London, od którego wzięła się nazwa mostu.

Jest to prawdopodobnie najbardziej kojarzony obiekt architektury londyńskiej na świecie. Most wyróżniają dwie duże wieże, które w górnej części połączone są dwoma pomostami dla pieszych. Kładki przeznaczone dla ruchu pieszego zawieszone są 34 metry nad dolną częścią mostu przeznaczoną na jezdnię.

!Tower Bridge - Londyn
Tower Bridge - Londyn

Porto - Ponte Dom Luís I

Ponte Dom Luís I to jeden z głównych znaków rozpoznawczych miasta. Most jest dwukondygnacyjny, a z jego górna część stanowi doskonały punkt widokowy na miasto.

Wysokość mostu to 45 metrów, a jego całkowita długość to 385,25 metrów. Obiekt waży aż 3045 ton. Most wykonany jest ze stali, a projektantem jego był inżynier z grupy Gustave Eiffel - Teófilo Seyrig.

!Ponte Dom Luís I - most w Porto
Ponte Dom Luís I - most w Porto

Praga - Most samobójców (Most Nuselski)

Most, który swoim ogromem wręcz wbija w ziemię - Most Nuselski, zwany również mostem samobójców. Nazwa ta niestety nie jest przypadkowa, kilkaset osób pozbawiło się życia skacząc z wysokiej na niemal 43 metry budowli.

Sprawdź jak wygląda widok z mostu samobójców w Pradze.

!Most samobójców w Pradze
Most samobójców w Pradze

Rotterdam - Erasmusbrug

Erasmusbrug to most wiszący w Rotterdamie. Jego długość wynosi 802 metry. a w ogólną długość mostu wpisuje się 89 metrowy most zwodzony.

Most został udostępniony w 1996 roku. Obecnie jest jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów nowoczesnej architektury w Holandii.

!Erasmusbrug - most wiszący w Rotterdamie
Erasmusbrug - most wiszący w Rotterdamie

Werona - Ponte di Castelvecchio

Ponte di Castelvecchio czy Ponte Scaligero to ceglany most w Weronie, został zniszczony i następnie odbudowany. Jest to średniowieczny zabytek tego miasta, który stanowi część twierdzy Castelvecchio.

Werona - Ponte Pietra

Ponte Pietra znajdujący się w Weronie to jedyny w mieście most z czasów rzymskich, a jego ukończenie datuje się na 100 rok p.n.e..


A Ty masz swoje ulubione typy?


Reklama