Mosty Europy

Mosty w Europie są różne - stare, nowe, małe i duże, drewniane, metalowe czy betonowe. Wszystkie mają jednak jeden cel - pozwalają przedostać się na drugą stronę. Czy most może być dziełem sztuki lub wizytówką miasta? Jak najbardziej! Rozpoczynając od wielkich molochów, a na mostach rzymskich kończąc - na naszym kontynencie fan tych przepraw nie będzie się nudził.

W tym artykule opisujemy najciekawsze mosty Europy, nie tylko najdłuższe i największe, ale przede wszystkim te, które zrobiły na nas największe wrażenie. Staramy się wyłapywać ciekawostki i smaczki historyczne.

Niemal na każdym wyjeździe trafiamy na nowe inspirację, możecie więc zaglądać częściej - lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Bristol Suspension Bridge

Bristol Suspension Bridge

Clifton Suspension Bridge - most wiszący znajdujący się w mieście Bristol w Anglii. Znajduje się bardzo wysoko, oparty jest o skały a pod nim przepływa rzeka. Należy do bardziej znanych obiektów miasta.

Zobacz pełną relację ze zwiedzania mostu Bristol Suspension Bridge


Most samobójców w Pradze

Most samobójców w Pradze

Most, który swoim ogromem wręcz wbija w ziemię - Most Nuselski, zwany również mostem samobójców. Nazwa ta niestety nie jest przypadkowa, kilkaset osób pozbawiło się życia skacząc z wysokiej na niemal 43 metry budowli.

Sprawdź jak wygląda widok z mostu samobójców w Pradze


Most św. Bonifacego w Brugii

Most św. Bonifacego w Brugii

Mostek, który swoim urokiem potrafi zauroczyć niemal każdego. Most św. Bonifacego, bo o nim mowa, jest jedną z wielu przepraw Brugii, miasta przez które przepływają i krzyżują się kilometry wodnych kanałów.

Przeczytaj cały wpis na temat mostu św. Bonifacego w Brugii


Erasmusbrug - Rotterdam

Erasmusbrug - Rotterdam

Erasmusbrug to most wiszący w Rotterdamie. Jego długość wynosi 802 metry. a w ogólną długość mostu wpisuje się 89 metrowy most zwodzony.

Most został udostępniony w 1996 roku. Obecnie jest jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów nowoczesnej architektury w Holandii.


Ponte Dom Luís I - Porto

Ponte Dom Luís I - Porto

Ponte Dom Luís I to jeden z głównych znaków rozpoznawczych miasta. Most jest dwukondygnacyjny, a z jego górna część stanowi doskonały punkt widokowy na miasto.

Wysokość mostu to 45 metrów, a jego całkowita długość to 385,25 metrów. Obiekt waży aż 3045 ton. Most wykonany jest ze stali, a projektantem jego był inżynier z grupy Gustave Eiffel - Teófilo Seyrig.


Most Złotników - Florencja

Most Złotników - Florencja

Most Złotników - Ponte Vecchio lub Stary Most - jest to najstarszy most znajdujący się we Florencji na rzece Arno.

Początkowo na moście powstawały sklepy handlarzy rybami i mięsem. Następnie dołączyli tam garbarze. Jednak za sprawą decyzji księcia Ferdynanda I musiały zostać usunięte, a w zamian otworzono tam warsztaty jubilerów i złotników. Dzisiaj można zaobserwować utrzymującą się tam tradycję sprzedaży złota i wyrobów jubilerskich.

Obecnie jest to czwarta konstrukcja tego mostu.


Ponte di Castelvecchio - Werona

Ponte di Castelvecchio - Werona

Ponte di Castelvecchio czy Ponte Scaligero to ceglany most w Weronie, został zniszczony i następnie odbudowany. Jest to średniowieczny zabytek tego miasta, który stanowi część twierdzy Castelvecchio.


Ponte Pietra - Werona

Ponte Pietra - Werona

Ponte Pietra znajdujący się w Weronie to jedyny w mieście most z czasów rzymskich, a jego ukończenie datuje się na 100 rok p.n.e.


Tower Bridge - Londyn

Tower Bridge - Londyn

Tower Bridge to most zwodzony w Londynie, znajdujący się w pobliżu pałacu i twierdzy Tower of London, od którego wzięła się nazwa mostu.

Jest to prawdopodobnie najbardziej kojarzony obiekt architektury londyńskiej na świecie. Most wyróżniają dwie duże wieże, które w górnej części połączone są dwoma pomostami dla pieszych. Kładki przeznaczone dla ruchu pieszego zawieszone są 34 metry nad dolną częścią mostu przeznaczoną na jezdnię.


Most Łańcuchowy - Budapeszt

Most Łańcuchowy - Budapeszt

Most Łańcuchowy w Budapeszcie jest znany także jako Most Széchenyiego, Széchenyi lánchíd lub po prostu Lánchid. Most stanowił pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju – Budy i Pesztu.

A Ty masz swoje ulubione typy?

Poleć ten artykuł


Reklama