Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Choć może się to wydawać zaskakujące Muzeum Narodowe w Poznaniu jest starsze od tego rodzaju placówek w Krakowie i w Warszawie. Jego bogate zbiory to co najmniej kilka godzin zwiedzania. Jeśli planujecie dłuższy pobyt w stolicy Wielkopolski skierujcie swe kroki do tej placówki.

Historia

Muzeum Narodowe w Poznaniu zostało założone w 1857 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że już wcześniej w Wielkopolsce istniały organizacje, które zajmowały się kolekcjonowaniem dzieł sztuki szczególnie istotnych dla regionu i kraju. Warto tu chociażby odnotować działalność Towarzystwa Zbieraczów Starożytności Krajowych, które podjęło próbę ocalenia zabytków archeologicznych. Na stworzenie pełnoprawnego muzeum trzeba było jednak jeszcze poczekać. Stało się to za sprawą Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które doprowadziło do otwarcia Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim.

Niewielka placówka rozkwitła dzięki działalności Seweryna Mielżyńskiego, który przekazał jej własne bogate zbiory, a także stworzył plan budowy nowej siedziby. Pod koniec XIX wieku pojawił się konkurent dla tej polskiej instytucji - pruskie Muzeum Prowincji (nazwane później Muzeum Cesarza Fryderyka). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zbiory połączono pod egidą Muzeum Wielkopolskiego. II wojna światowa przyniosła poważne straty. Część zbiorów uległo zniszczeniu, część wywieziono do Niemiec. Dodatkowo naziści zastrzelili zasłużonego dyrektora Muzeum - Nikodema Pajzderskiego. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczęto odzyskanie zagrabionych dóbr. W 1950 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Oddziały Muzeum Narodowego:

W skład Muzeum Narodowego wchodzą następujące oddziały:

 • Galeria Malarstwa i Rzeźby (Poznań, Al. Marcinkowskiego 9)
 • Muzeum Historii Miasta Poznania (Poznań, Stary Rynek 1 (Ratusz)
 • Muzeum Sztuk Użytkowych (Poznań, ul. Góra Przemysła 1)
 • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (Poznań, Stary Rynek 9)
 • Muzeum Instrumentów Muzycznych (Poznań, Stary Rynek 45)
 • Muzeum Etnograficzne (Poznań, ul. Grobla 25)
 • Pałac w Rogalinie
 • Zamek w Gołuchowie
 • Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Najciekawsze obiekty

Dokładne i uważne zwiedzanie Galerii Malarstwa i Rzeźby zajmie minimum 2-3 godziny. Wiele ze zgromadzonych obiektów zasługuje na kilka słów komentarz ze względu na swoją wartość i ciekawą historię. Przyjrzyjmy się tym najbardziej interesującym:

 • Kolekcja Starożytna - Znajduje się po prawej stronie od wejścia. Poza zbiorami sztuki greckiej i rzymskiej warto zwrócić uwagę na rzadziej obecne w polski muzeach pozostałości po cywilizacjach etruskiej, egipskiej czy Ameryki prekolumbijskiej.

 • Romańskie rzeźby ze Strzelna - Bazylika w Strzelnie z całą pewnością zasługuje na dokładniejszy opis i osobny artykuł. Jeśli jednak nie macie czasu na wyprawę w wielkopolski interior to przedsmak romańskich klimatów znajdziecie w Muzeum Narodowym. W części poświęconym średniowieczu możemy bowiem obejrzeć fragment rzeźb z tamtego kościoła, w tym odlew tympanonu ze sceną fundacji rotundy świętego Prokopa (oryginał zniszczono w 1945 roku).

 • "Gra w szachy" Sofonisba Anguissola - Sofonisba to renesansowa malarka włoskiego pochodzenia, która tworzyła również w Hiszpanii. Jej dzieła zyskały aprobatę mistrzów epoki, a kobieta doczekała później starości i uznania. Znajdujący się w poznańskich zbiorach obraz przedstawia malarkę podczas gry w szachy z siostrami. Dziewczęta kłócą się, ale nad wszystkim czuwa stara opiekunka.

 • "Herkules i Omfale" Łukasz Cranach Starszy - Dość nietypowa scena z życia mitycznego herosa była czasem podejmowana przez malarzy nowożytnych. Łukasz Cranach malował ją kilkakrotnie. W jego interpretacji, zniewieściały heros, jest przestrogą dla mężczyzn przez uleganiem kobietom i ich "płochej miłości, która ograbia mężczyznę z jego sił".

 • Szlacheckie portrety trumienne - Niezwykłe dla sztuki nowożytnej sarmackie portrety trumienne nie mają swoich odpowiedników w całej Europie. Umieszczano je na boku trumny stąd ich nietypowy kształt. Zmarli byli przedstawiani realistycznie stąd stanowią one ciekawe źródło do studiów nad polską kulturą XVII wieku.

!Poznań, Muzeum Narodowe - portrety trumienne w Galerii Malarstwa i Rzeźb
Poznań, Muzeum Narodowe - portrety trumienne w Galerii Malarstwa i Rzeźb
 • "Matka Boża Różańcowa czczona przez kartuzów" Francisco de Zurbarán - Zurbarán to twórca epoki baroku, który choć pozostawał pod silnym wpływem Caravaggia (ciemne tła, wyraziste postacie i mocne kontrasty) umiejętnie korzystał z osiągnięć malarstwa włoskiego. Jego "Matka Boża…" pełna jest barw, motywów kwiatowych (rozciągający się w tle dywan) i znacznie bardziej pogodna niż mroczne postacie z innych płócien mistrza.

 • "Elekcja Stanisława II Augusta na Woli w 1764" Bernardo Bellotto Canaletto - Znany ze swoich wedut (czyli miejskich pejzaży) malarz tym razem sięgnął po scenę historyczną. Obraz musiał jednak malować dwa razy bo jego pierwsza wersja nie spodobała się królowi (Poniatowski nie mógł zrozumieć dlaczego autor umieścił na płótnie kilka wydarzeń, które nie rozgrywały się jednocześnie).

 • "Założenie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu" Jan Matejko - Mało znany obraz polskiego mistrza akademizmu przedstawia epizod z historii nowożytnego Poznania. Oto biskup Jan Lubrański przedstawia akt fundacyjny nowej uczelni wyższej.

 • "Plaża w Pourville" Claude Monet - Jeden z nielicznych w polskich zbiorach obrazów słynnych francuskich impresjonistów ma nietypowa historię. W 2000 roku wart ponad milion dolarów obraz skradziono. Złodziej wyciął go z ramy, a puste miejsce zastąpił kopią. Płótno odnaleziono po dziesięciu latach poszukiwań. Jak się okazało przestępca tak ukochał impresjonizm, że postanowił przywłaszczyć sobie dzieło. Skradzioną "Plażę…" trzymał w domu, schowaną za szafą.

 • "Wiosna - krajobraz z Tobiaszem" Jacka Malczewskiego - Wprawdzie poznańskie Muzeum Narodowe posiada kilka głośnych dzieł tego artysty, ale to właśnie “Wiosna…” wyróżnia się na tle reszty. Typowe dla Malczewskiego motywy symboliczne i charakterystyczne postacie schodzą tu na plan dalszy. Tobiasz i anioł są jedynie niewielkim elementem krajobrazu wczesnej wiosny.

 • Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer - Nie sposób przejść obojętnie obok olbrzymich ponad czterometrowych pasteli, które możemy tu obejrzeć. "Archanioł Gabriel i Michał" to fragment projektu polichromii wykonanego przez Mehoffera dla wawelskiego skarbca. Tymczasem "Madonna z dzieciątkiem" Wyspiańskiego ukazuje Matkę Boską w polskim stroju ludowym.

Informacje praktyczne [aktualizacja sierpień 2018]

Aby dotrzeć do Muzeum Narodowego należy kierować się ze Starego Miasta na południe. Koło placówki zatrzymują się tramwaje: 2, 5, 9, 12, 14, 16. [aktualizacja 2017]

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek - nieczynne
 • wtorek - czwartek 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00, od 16 czerwca do 15 września włącznie)
 • piątek 12:00 - 21:00
 • sobota - niedziela 11:00 - 18:00

Ceny biletów wynoszą: 12 zł i 8 zł (bilet normalny i ulgowy). Sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.


Reklama