Muzyka fado w Portugalii - historia i ciekawostki

Muzyka fado jest dla Portugalii tym, czym dla Belgii są czekoladowe praliny - symbolem kultury i sięgającej do korzeni, wieloletniej tradycji.

Magiczne, niezwykle charakterystyczne brzmienia muzyki fado przypominające nieco muzykę bluesową czarują swoją prostotą, melancholią i głębią.

Kilka ciekawostek

Słowo fado oznacza los, przeznaczenie. Trzeba przyznać, że w tych nostalgicznych, nastrojowych utworach, śpiewanych przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar można odnaleźć wyjątkową intensywność doznań, poruszenia i przeżywanych emocji. Pełne tęsknoty, smutku i przygnębienia słowa poruszają serca ludzi na całym świecie. Kompozycje są doskonałym połączeniem wyrafinowanego stylu (choćby ze względu na wyszukane rymy) i prostoty. Ich słowa często dotykają bardzo przyziemnych tematów, którym artyści nadają poetyckiego, niecodziennego wymiaru.

Fado wykonuje się jedynie w języku portugalskim, co sprawia, że pieśni nabierają wyjątkowego charakteru, pełnego afrykańskich, południowoamerykańskich, a nawet azjatyckich wpływów.

Muzyka powstała w XIX wieku w biednych, portowych rejonach Lizbony. Dopiero później stała się popularna również w innych rejonach kraju. Pierwszą osobą, określaną pieśniarką fado była Maria Severa - cygańska prostytutka, śpiewająca w dzielnicy Mouraria, na ulicy Rua do Capelao.

Obecnie istnieją dwa podstawowe rodzaje muzyki fado: fado lizbońskie, wykonywane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn oraz fado z Coimbry, które może być dziełem jedynie mężczyzn.

Za prawdziwą królową fado, porównywaną nawet do Edith Piaf i Billy Holiday uważa się portugalską artystkę, urodzoną w 1920 roku - Amalię Rodrigues. Rodrigues często używała stwierdzenia: „fado to nie coś, co ma być wyśpiewane, fado po prostu się przytrafia, jest czymś spontanicznym”, co jest doskonałym potwierdzeniem faktu, że muzyka fado wypływa prosto z duszy, jest szczera, prawdziwa i głęboka, i to właśnie to jest największym sekretem i tajemnicą jej sukcesu.

Niezwykły, przejmujący głos nie był jedynym atutem Amarii Rodrigues. Była ona również wyjątkowo piękną kobietą, otoczoną aurą niezwykłego czaru i uroku osobistego. Nie wszyscy wiedzą, że swoją karierą zaczynała jako szwaczka i sprzedawczyni owoców na lokalnym bazarze. Kilkadziesiąt lat później (w 1967 r.) w Cannes sam Anthony Quinn wręczył jej Złotą Płytą za największą ilość sprzedanych krążków. Dwa lata później powtórzyła swój sukces, dorównując tym samym dokonaniom grupy The Beatles. Po śmierci artystki rząd ogłosił trzydniową żałobę narodową, a na ulicach Lizbony zdarzały się regularne ataki histerii.

Kluby z muzyką fado są niezwykle popularne w całej Portugalii. Znawcy gatunku twierdzą jednak, że chcąc posłuchać prawdziwych, oryginalnych, przeszywających duszę dźwięków należy wybrać się do Lizbony. Najpopularniejsze lokale znajdują się w Alfamie i Bairro Alto. Jeśli szukacie wyjątkowo klimatycznego miejsca, słynącego z występów najznamienitszych artystów fado, odwiedźcie koniecznie Clube de fado w Alfamie. Niepowtarzalny wystrój wnętrza i unoszący się w powietrzu charakterystyczny zapach świec sprawią, że poczujecie się naprawdę wyjątkowo. Pamiętajcie, w trakcie koncertu nie rozmawiamy i ... nie bijemy brawa artystom. Jest to przejaw szacunku dla ich twórczości. Dopiero to zakończonym występie możemy nagrodzić muzyków owacją.

Gdzie się wybrać na fado?

Jeśli w najbliższym czasie planujecie odwiedzić Lizbonę, warto zastanowić się nad wizytą w jednym z domów fado, aby poznać prawdziwe oblicze fado - śpiewu duszy. Pamiętajcie, że aby uniknąć przykrego rozczarowania warto zrobić rezerwację odpowiednio wcześniej. Zwłaszcza, jeśli planujecie odwiedzić takie miejsce w weekendowy wieczór.

  • Szukając koncertów fado na światowym, doskonałym poziomie, koniecznie odwiedźcie lokal o nazwie SENHOR VINHO, który znajduje się w Lizbonie przy Rua do Melo Lapa 18. Restauracja jest zaaranżowana w ciekawym, nieco rustykalnym stylu, a jej gośćmi bywają często osoby ze świata kultury, sztuki, a nawet polityki. Ceny w lokalu nie należą do najniższych, ale warto go odwiedzić choćby na kieliszek wina.
  • Jeśli chcecie posłuchać amatorskiego fado, świetnie odnajdziecie się w A BAÎUCA. Lokal mieści się w Lizbonie przy Rua de Sao Miguel 20. Koncerty muzyki fado odbywają się od czwartku do poniedziałku w godzinach 20-24. Ten niewielkich rozmiarów lokal zachwyca lokalnym klimatem i smaczną, tradycyjną kuchnią. Co ciekawe, od czasu do czasu dwóch kucharzy - na co dzień przygotowujących jedzenie gościom - zrzuca swoje fartuchy, aby stanąć na scenie i zachwycić ich niezwykle głębokim wykonaniem tradycyjnych, portugalskich pieśni.
  • SR. FADO to świetna propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie tradycyjne lokale ze świetną, rodzinną atmosferą. Ten dom fado mieści się w Lizbonie przy Rua dos Remedios 176, a muzyki fado można posłuchać tam od czwartku do poniedziałku pomiędzy 21 a 2 w nocy. Proste menu oferuje niepowtarzalne przysmaki na bazie owoców morza, a gospodarze roztaczają w lokalu niezwykły, domowy klimat.

Reklama