Najciekawsze centra handlowe i galerie w Europie

Centra handlowe czy galeria kojarzą się niektórym zapewne tylko ze zwykłymi zakupami, niektórzy z nasz bywają w takich miejscach nawet codziennie. Przechodząc przez długie korytarze, dokonując potrzebnych zakupów, oglądając najnowsze kolekcje itp.

Są takie miejsca, gdzie zwrot "centrum handlowe" czy nawet "dom towarowy" kojarzyć się może nie tylko ze zwykłymi zakupami, nie tylko z drogimi i ekskluzywnymi markami i sklepami. Są takie miasta, w których "galeria handlowa" oznacza "dzieło sztuki", imponujące swoim kształtem, rozmiarem i wystrojem wnętrz.

Do poniższego zestawienia wybraliśmy najciekawsze według nas centra i galerie handlowe. Nie wszystkie wyglądają jak majstersztyk, jednak w jakiś sposób przyciągają ogromne ilości turystów. Wiele z nich poprzez swoje rozmiary, inne przez zdobienia lub historyczny wizerunek.

Galeries Lafayette - Paryż

Galeries Lafayette - Paryż

Galeries Lafayette w Paryż to ogromnej wielkości centrum handlowe, które liczy dziesięć pięter.

Historia tego miejsca zaczęła się dosyć skromnie, ponieważ od malutkiej pasmanterii, która znajdowała się na rogu ulic La Fayette i de la Chaussée-d'Antin. Następnie właściciele tej małej pasmanterii kupili domy, które połączyli ze sobą, dodając piękny dach. W ten sposób rozpoczął się proces powstawania znanej na całym świecie galerii handlowo-usługowej w stolicy Francji.

Wnętrze tego domu towarowego zachwyca bogatymi zdobieniami w stylu barokowym oraz szklanym, pięknie dekorowanym dachem.

Galeries Lafayette w Paryżu

Zapraszamy po więcej informacji i zdjęć z paryskiej galerii handlowej Lafayette


Markthal - Rotterdam

Markthal - Rotterdam

Markthal to nowoczesna hala targowa, która znajduje się wewnątrz ciekawego projektu architektonicznego. Budowla nie spełnia funkcji tylko sprzedażowej. Po zewnętrznej stronie i na dachu znajdują się liczne mieszkania i apartamenty, a także biura. Całość zachwyca jednak najbardziej od środka. Wspaniałe kolory i pomysł przyciągają wzrok nie tylko turystów.

grafiki w hali targowej Markthal w Rotterdamie

Obejrzyj zdjęcia i przeczytaj kilka słów o hali targowej Markthal w Rotterdamie


Stadsfeestzaal - Antwerpia

Stadsfeestzaal - Antwerpia

Stadsfeestzaal jest to zabytkowe centrum handlowe znajdujące się w mieście Antwerpia w Belgii. Zlokalizowane jest pod adresem Meir 78. Ulica Meir, która jest najważniejszą ulicą handlową w całym kraju.

Budynek swoją karierę rozpoczął jako hala wystawowa i bankietowa, Został wbudowany na początku XX wieku, a w roku 1983 uznano go za zabytek. Po latach intensywnego użytkowania w 2000 roku, we wrześniu, podjęto decyzję o zmianie jego zastosowania i przebudowę. Niestety w tym samym roku, w grudniu miał miejsce pożar, który zniszczył prawie całą budowlę. W 2007 roku został oficjalnie otwarty głównie jako centrum towarowe.

Przeczytaj więcej informacji i ciekawostek oraz obejrzyj zdjęcia centrum handlowego w Antwerpii - Stadsfeestzaal


Pasaż św. Huberta - Bruksela

Pasaż św. Huberta - Bruksela

Pasaż św. Huberta w Brukseli czyli Galeries St-Hubert (Koninklijke Sint-Hubertusgalerijen / Galeries Royales Saint-Huber), to miejsce wyjątkowe, które zachwyca turystów z każdego kraju.
Ta mała galeria handlowa powstała w 1847 roku. Dzisiaj tworzą ją sklepiki i kawiarenki i restauracje oraz małe galerie artystyczne.

Pasaż św Huberta w Brukseli

8 kwietnia 2008 roku miejsce zgłoszono na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ten pasaż handlowy charakteryzuje się przeszklonym dachem z żeliwnymi elementami.


De Passage - Haga

De Passage - Haga

De Passage czyli Pasaż w Hadze jest jedynym pozostałym w Holandii przykładem zadaszonej ulicy handlowej będącej bardzo popularnym elementem europejskich i amerykańskich miast w XIX wieku.

De Passage - pasaż handlowy w Hadze

Miejsce to posiada swój niepowtarzalny klimat, i w porównaniu do zadaszonych galerii w innych państwach Europy jest stosunkowo długi. Co warte podkreślenia, nie jest zatłoczony, dzięki czemu pozwala na spokojne spędzenie tam kilku chwil, przyjrzeniu się całości i zrobieniu kilku zdjęć.


Harrods - Londyn

Harrods - Londyn

Harrods znajdujący się w Londynie to luksusowy dom towarowy, którego obecna forma pochodzi z 1905 roku.

Jego powierzchnia jest imponująca i zapewnia obiektowi tytuł jednego z największych domów towarowych w Europie.
Mieści się w nim ponad 300 sklepów, w których można kupić niemal wszystko - ubrania, jedzenie, zabawki, kosmetyki, biżuterię, meble itp…

w centrum handlowym Harrods w Londynie

Nie jest to zwykłe centrum handlowe, wyróżnia je także ciekawe i zróżnicowane wnętrze. W środku znajdziemy m.in. „egipskie ruchome schody”. Oprócz tego znajduje się tam pomnik Księżnej Diany i Dodi Al-Fayed.

w centrum handlowym Harrods w Londynie

Informacje o londyńskim centrum handlowym Harrods


Galeria Wiktora Emmanuela II - Mediolan

Galeria Wiktora Emmanuela II - Mediolan

Galeria Wiktora Emmanuela II czyli Galleria Vittorio Emanuele II to najstarsze centrum handlowe w Mediolanie. Znajduje się ona przy placu Piazza Del Duomo, tuż obok Katedry Narodzin św. Marii w Mediolanie - Duomo.

Przez mediolańczyków nazywana jest "salonem miast". Wewnątrz robi wrażanie swoim eleganckim wystrojem. Galeria, która wygląda jak pasaż handlowy nie jest dużych rozmiarów, a w środku znajdują się bardzo znane i ekskluzywne marki ze świata mody. W końcu Mediolan to stolica mody i luksusu.

Wzrok odwiedzających przyciągają nie tylko sklepy i kawiarenki, do interesujących elementów należy szklany dach, a także mozaika, która znajduje się na posadzce pod szklaną kopułą.

Galeria Wiktora Emmanuela II w Mediolanie

Zobacz zdjęcia z wizyty w najsłynniejszej mediolańskiej galerii handlowej


Arenas de Barcelona - Barcelona

Arenas de Barcelona - Barcelona

Arena byków w Barcelonie tętniąca życiem? - Tak! Dzisiaj codziennie odwiedza ją ogromna liczba osób, zarówno miejscowych jak i turystów. Obecnie jednak nie zastaniemy tam byków i nie zobaczymy walk z nimi. Aktualnie mieści się tam popularne centrum handlowe, z tarasem na samej górze. Obiekt jest jednym z lepiej rozpoznawalnych symboli stolicy Katalonii.

Centrum handlowe Arenas de Barcelona - dawniej arena do walki z bykami


Manufaktura - Łódź

Manufaktura - Łódź

Jak dobrze i ciekawie wykorzystać dawne fabryki..? Idealnym rozwiązaniem będzie przekształcenie ich na nowoczesne centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Tak właśnie powstał zrewitalizowany kompleks o nazwie Manufaktura tworzący w Łodzi wyjątkowe miejsce. Nie jest to tylko zwykłe centrum handlowe, znajdziemy tam również dużą ilość miejsc przeznaczonych na rozrywkę, a także długą fontannę.

Zobacz najciekawsze w Polsce centrum handlowe Manufaktura w Łodzi

Lubicie przebywać w domach towarowych, a może wolicie klimatyczne pasaże czy malutkie galerie handlowe?

Poleć ten artykuł


Reklama