Największe atrakcje w Berlinie

Berlin - stolica Niemiec, która oferuje mnogość najróżniejszych atrakcji każdemu odwiedzającemu. W mieście na każdym kroku czuć miks kultur, wymieszanie nowoczesnego miasta z historycznymi zabytkami. Nie tak dawno temu przez niemal środek miasta przechodził mur oddzielający świat zachodni od komunistycznego - ku pamięci pokoleń zachowany został jeden z punktów granicznych “Checkpoint Charlie”, który dzisiaj jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych.

Co najlepiej zwiedzić i zrobić w Berlinie podczas krótkiego pobytu? Na pewno warto liznąć trochę historii, muzea w tym mieście są najwyższej klasy, ale warto się też pokręcić się po ulicach w centrum czy po wspaniałym parku Tiergarten, zjeść kiełbaskę z curry i pójść na pyszny deser do firmowego sklepu Ritter Sport.

Czy Berlin da się zwiedzić w jeden weekend? Pobieżnie na pewno, ale sama “Wyspa muzeów” może nas wciągnać na pełen dzień lub dwa, jeśli mamy zamiar obejrzeć wszystko z odpowiednia starannością.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą miejsc, które warto odwiedzić w Berlinie.

Co zobaczyć i zrobić w Berlinie?

Zwiedzanie Katedry berlińskiej i wejście na dach

!Katedra w Berlinie - Berliner Dom
Katedra w Berlinie - Berliner Dom

Katedra w Berlinie - Berliner Dom to ewangelicka katedra, która została zbudowana pomiędzy 1894 a 1905 rokiem. Jest ona największą świątynią w Berlinie. W 1944 roku została uszkodzona, a jej odbudowę rozpoczęto dopiero w 1975 roku. W Katedrze odbywają się nabożeństwa ważne dla narodu niemieckiego.

Udostępniona jest dla zwiedzających, warto ją obejrzeć z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dodatkowo w Katedrze możemy się udać na jej dach, skąd warto podziwiać widoki na miasto i plac przed Katedrą.

!Widok z dachu Katedry w Berlinie
Widok z dachu Katedry w Berlinie

Cena biletu normalnego to 7,00 Euro, osoby posiadające Belrin Welcome Card mają 20% zniżki.

Wejście do gmachu Reichstagu – siedziby Bundestagu i obejrzenie z bliska szklanej kopuły

!Reichstag - siedziba Bundestagu w Berlinie
Reichstag - siedziba Bundestagu w Berlinie

Reichstag to siedziba niemieckiego Bundestagu. Sam budynek (Reichstag) został wybudowany w stylu barokowym. W 1933 roku w wyniku pożaru został niemal całkowicie zniszczony. W latach 60. został odbudowany w nowej formie i ponownie przebudowany w 1991–1999. Dzisiaj wyróżnia go dodatkowo szklana kopuła.

Aby dostać się do Reichstagu i obejrzeć szklaną kopułę należy wcześniej zarezerwować sobie miejsce w grupie na konkretną godzinę. Rezerwacji można dokonywać przez internet lub w specjalnej małej budce znajdującej się przed siedzibą Bundestagu. Jednak należy pamiętać, że kolejki są ogromne. Czasami można czekać nawet 4 godziny.

!Szklana kopuła Reichstagu w Berlinie
Szklana kopuła Reichstagu w Berlinie

Zjedz kolację na wieży telewizyjnej - Berliner Fernsehturm

!Berliner Fernsehturm (TV Tower) w Berlinie
Berliner Fernsehturm (TV Tower) w Berlinie

Berliner Fernsehturm to wieża telewizyjna w Berlinie, która znajduje się tuż przy Alexanderplatz w dzielnicy Mitte. Została zbudowana w latach 1965-1969.

Obecnie wysokość wieży to aż 368 metrów, wcześniej wynosiła ona niewiele mniej, bo 365 metrów, różnica wynika z zainstalowanej nowej anteny.

Wieża służy jako taras z widokiem na miasto, w którym znajduje się także restauracja. Co wyróżnia wieżę z restauracją? Otóż obrotowa konstrukcja kuli. To właśnie w tym miejscu na wysokości ponad 200 metrów znajdują się punkt widokowy (203,8 metra) oraz restauracja (207,5 metra). Stoliki restauracji znajdują się na obrotowej części pierścienia, który pełen obrót wykonuje w 30 minut. Możemy tam zjeść kolację, skosztować wyśmienitych deserów i napić się lokalnego piwa. A wszystko to z widokiem na miasto.

Ceny uzależnione są od godziny wjazdu. Najlepiej wcześniej dokonać rezerwacji na odpowiadającą nam porę dnia.

Spacer po Tiergarten i wejście na Kolumnę Zwycięstwa

!Widok z Kolumny Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie
Widok z Kolumny Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie

Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) – niemiecka kolumna znajdująca się w parku Großer Tiergarten w Berlinie zaprojektowana przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna), odsłonięta 2 października 1873, upamiętniająca także zwycięstwa w wojnie z Austrią i w wojnie z Francją. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike (Wiktorii) o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton, zaprojektowaną przez Friedricha Drakego. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.

A może chcesz dowiedzieć się więcej o punktach widokowych w Belinie?

Wyspa muzeów

Wyspa Muzeów w Berlinie

Jak już sama nazwa skazuje jest to wyspa, a raczej wysepka, na której znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie.

Wyspa Muzeów czyli Museumsinsel została nawet wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny.

W skład kompleksu wchodzi 5 muzeów:

  • Muzeum im. Bodego (Bodemuseum);
  • Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum);
  • Nowe Muzeum (Neues Museum)
  • Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie);
  • Stare Muzeum (Altes Museum).

Najciekawszym jest Muzeum Pergamońskie i znajdująca się w nim brama Isztar oraz pergamoński ołtarz - Wielki Ołtarz Zeusa.

Wybierz się na Gendarmenmarkt - Plac Żandarmerii

!Gendarmenmarkt - Plac Żandarmerii w Berlinie
Gendarmenmarkt - Plac Żandarmerii w Berlinie

Gendarmenmarkt czyli Plac Żandarmerii lub inaczej Rynek Żandarmerii, to jedno z piękniejszych miejsc w Berlinie. Znajduje się on w historycznej dzielnicy Friedrichstadt, administracyjnie dzisiaj należy do Mitte. Jest to plac na którym znajdują się trzy ważne dla miasta obiekty. Najwcześniej powstała tam Katedra Francuska (Französischer Dom), kolejną budowlą była Katedra Niemiecka (Deutscher Dom), a ostatnia stanęła Konzerthaus (dawny Spielhaus) - stojący pomiędzy katedrami.

Niegdyś na placu znajdowały się stajnie, kilka razy został przebudowywany. Wznoszono tam pomniki, które później likwidowano. Historia na przestrzeni lat dosyć dużo i często ingerowała w wygląd tego placu, a także w jego nazwę, która także ulegała zmianom.

Wieczorny spacer po głównej ulicy i podejście pod bramę Brandenburską

Brama Brandenburska w Berlinie

W ciągu dnia brama Brandenburska jest jednym z najbardziej obleganych miejsc w Berlinie. Na wieczór ta sytuacja ulega tylko lekkiej poprawie, jednak cała jej najbliższa okolica nabiera fajnego klimatu dzięki oświetleniu z atrakcji znajdujących się nieopodal (kawałek za bramą znajdziemy diabelski młyn oraz budki z piwem i kiełbaskami).

Fajnym pomysłem jest spokojne przejście od Katedry berlińskiej pod samą bramę - miniemy wiele sklepów, ciekawych budynków i złapiemy trochę wieczornego klimatu miasta.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie - Berlin

”Checkpoint Charlie” (inaczej nazywany również Checkpoint C) to najbardziej znany punkt graniczny muru berlińskiego, który dzisiaj służy jako atrakcja oraz przypomnienie o wcale nie tak odległej przeszłości.

Sam punkt to zwykła budka postawiona na środku ulicy, po jednej stronie stoi żołnierz radziecki, po drugiej amerykański. Warto się tam wybrać chociażby po to, żeby zobaczyć w którym miejscu przebiegała granica pomiędzy wschodnim i zachodnim Berlinem. I jak bardzo zmienił się świat od tego czasu.

Poszukaj figur niedźwiedzi

Niedźwiedzie w Berlinie

Niedźwiedzie w Berlinie można spotkać w wielu miejscach. Są one symbolem miasta i widać to na każdym kroku. Stojące przed sklepami, a nawet w centrach handlowych i mniejszych sklepach kolorowe miśki przyciągają wzrok. Przed hotelami, muzeami, a także na stacjach metra. Pomalowane w różne wzory i kolory zdobią miasto.

Więcej o niedźwiedziach w Berlinie.

Zakupy w firmowym sklepie Ritter Sport i deser w kawiarni

deser w kawiarni Ritter Sport w Berlinie

Ritter Sport to niemiecka firma produkująca czekolady. W Berlinie znajduje się sklep firmowy, w którym znajdziemy także kawiarnię, mini muzeum z wystawą poświęconą powstawaniu czekolady. Oprócz tego jedną z ciekawszych rzeczy jest możliwość wymyślenia i zrobienia własnej czekolady.

Tego miejsca nie powinni pominąć miłośnicy czekolady. Oprócz ogromnej ilości czekolad, które dostępne są także w różnych wielkościach - od standardowej ważącej 100 gram czekolady, po dużą, a także miniaturki czekolad i czekoladki wielkości pralinek. Kupimy tam także gotowe zestawy, oryginalne i kolorowe opakowania, a co najciekawsze także czekoladę w wersji bio, ale to nie wszystko, znajdziemy tam także czekolady bez glutenu i bez laktozy.

Czekolady Ritter Sport wyróżniają się swoim kwadratowym kształtem. A wszystko to dlatego, że Clara Ritter, która przyglądała się sportowcom jedzącym czekolady zauważyła, że prostokntne nie mieszczą im się w kieszeniach. Zaprojektowała więc kwadratowe. :) Kawiarnia to raj na ziemi dla fanów deserów. Prawdopodobnie na jednym się nie skończy.

BUNTE SCHOKOWELT - Ritter Sport - adres: Franz. Str. 24, Berlin

Spróbuj currywurst

Currywurst

Jedno z najbardziej znanych "lokalnych dań" to currywurst. Jest to kiełbaska, która polewana jest sosem, a następnie posypywana przyprawą curry.

Najczęściej kiełbasa jest grillowana lub pieczona, spotkać możemy także wersję gotowaną. Sos robiony jest na bazie pomidorów, w tańszych wersjach zastępuje go zwykły ketchup z curry.

Danie, które dzisiaj jest fast-food'em znane i lubiane jest w całym kraju, a w stolicy znajdziemy je na każdym kroku.

Więcej o niemieckim przysmaku.

Podsumowanie

Nadal mało? To oczywiście nie wszystkie atrakcje tego miasta. Możemy wybrać się na rejs przez Sprewę, pójść do ogrodu zoologicznego, odwiedzić monumenty związane z tragicznymi wydarzeniami drugiej wojny światowej.

Jeśli lubicie nocną zabawę - w Berlinie znajdziemy kluby chyba z każdym dostępnym gatunkiem muzycznym i każdą możliwą kuchnię świata.

Mając więcej czasu warto wybrać się pociągiem troszkę dalej od centrum, do Poczdamu i odwiedzić piękne ogrody.


Reklama