Pałac i Ogród w Wilanowie w Warszawie

Pałac w Wilanowie to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów symbol stolicy. Piękny, majestatyczny zachwyca wspaniałą architekturą i atmosferą sprzed setek lat.

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa

Jeśli chcecie poczuć się jak w bajce, koniecznie odwiedźcie to magiczne miejsce. Aktualnie pałac w Wilanowie spełnia funkcję atrakcji turystycznej, muzeum oraz zabytku. Imponujące wnętrza pałacowe z oryginalnym wystrojem i wyposażeniem zabiorą Was w niesamowitą podróż, którą z pewnością zapamiętacie na długo.

Jako ciekawostkę można uznać fakt, ze w 1938 roku w wilanowskim pałacu urodziła się znana i lubiana aktorka, pochodząca z rodziny hrabiowskiej - Beata Tyszkiewicz.

Szczypta historii

Pałac został wzniesiony w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Autorem projektu był Augustyn Locci. Co ciekawe, ówcześnie nazwa wioski, w której budowano obiekt brzmiała Milanów. Niedługo potem zmieniono ją na Villa Nova (nowa willa), w nawiązaniu do tradycji antycznych. Kolejna nazwa – Wilanów – pozostała aktualna aż po dziś dzień.

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa

Początkowo budynek był typową, jednopoziomową podmiejską rezydencją magnacką, która nie wyróżniała się wśród tego typu obiektów. Za rozbudowę i dekorację wilanowskiego pałacu odpowiedzialny był Tylman z Gameren – bardzo zdolny niderlandzki architekt.

W 1696 roku, po śmierci Sobieskiego pałac stał się własnością jego synów. Niestety, na skutek konfliktu między nimi rezydencja została ogołocona z wyposażenia i wszelkich ruchomościokien, drzwi, kominków.

24 lata później najmłodszy syn Sobieskiego – Konstanty sprzedał obiekt bardzo zamożnej szlachciance Elżbiecie Sieniawskiej, która zajęła się jego odnawianiem i rozbudowa. W latach 1723–1729 dobudowano do pałacu m.in. skrzydła boczne.

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa

Przez kolejne lata przechodził z rak do rak. W 1892 stal się własnością Ksawerego Branickiego i pozostał w rodzie do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Adam Branicki.

Pałac wraz z otaczającym go przepięknym parkiem oraz dodatkowymi zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Po II wojnie światowej został przejęty przez państwo, a w 1962 roku udostępniony zwiedzającym.

Od 1995 pałacem i zespołem pałacowo-parkowym zarządza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa

Architektura pałacu w Wilanowie

Obiekt jest w całości barokowy i stanowi harmonijne połączenie sztuki europejskiej i staropolskiej tradycji budowlanej. Wnętrza pałacu zdobili najznakomitsi artyści swoich czasów, w tym m.in.: Józef Szymon Bellotti, Jerzy Siemiginowski-Eleuter, Michelangelo Palloni, Claude Callot, Jan Samuel Mock, Francesco Fumo, Pietro Innocente Compareti, czy Eliasz Hofmann.

Ciekawym elementem elewacji są napisy oraz posągi, nawiązujące do waleczności, sprawiedliwości i potęgi Jana III Sobieskiego. Na elewacji frontowej znajduje się napis „Quod vetus urbs coluit, nunc nova villa tenet”, oznaczający „Co starodawne miasto Rzym czciło, teraz nowa willa posiada”. Nad nim świeci dumnie złote słońce, podkreślające tarczce herbowe Sobieskich, podtrzymywane przez kolejny napis „Refulsit sol in clypeis”, czyli „Rozbłysnęło słońce na tarczach”.

Ogród

Park przy pałacu wilanowskim stanowi integralną jego część i razem z nim tworzy kompletny kompleks parkowo-pałacowy. Podobnie jak zamek, również ogród był wielokrotnie modyfikowany i przekształcany przez kolejnych właścicieli.

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa

Park został podzielony na kilka części. Jedną z piękniejszych jest z całą pewnością Gaj Akademosa, który znajduje się w północno - zachodniej części parku. W gaju możecie obejrzeć pomniki 2 znakomitych polskich artystów: Jana Kochanowskiego oraz Franciszka Karpińskiego.

Idąc w kierunku północy dotrzecie do oranżerii, a po drodze miniecie park z rzeźbą Trytona.

We wschodniej części parku znajdziecie barokowy ogród włoski, w którym znajduje się aż 21 barokowych rzeźb, sprawdzonych do parku po II wojnie światowej.

Za pałacem, nieopodal tarasu będziecie mogli obejrzeć 4 jakże czarujące amory, symbolizujące 4 różne fazy miłości. Poniżej tarasu znajduje się również powojenna fontanna.

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa

Tereny pałacowe są także swoistym centrum kulturalnym. To właśnie tam odbywają się różnego rodzaju koncerty, przedstawienia i spektakle. Wśród nich m.in.: Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.

Informacje praktyczne i zwiedzanie

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa

Ogrody i Pałac dostępne są dla zwiedzających przez prawie cały rok. Wyjątkiem jest trwająca około miesiąca, zimowa przerwa, od drugiej połowy grudnia, do końca pierwszej połowy stycznia. Kompleks jest nieczynny również w wybrane dni: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), 1 listopada. Również w poniedziałki nie ma możliwości zwiedzania. Natomiast we wtorki zamknięty jest pałac, a ogrody są dostępne dla zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia

Pałac

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa

 • sezon letni (16.kwiecień - 25.wrzesień)
  • wtorek - niedziela - 09:30 - 16:00 (ostatnie wejście do 15:00)
 • sezon zimowy (13.styczeń - 15. kwiecień i 26.wrzesień - 16. grudzień)
  • poniedziałek - 09:30 - 20:00 (ostatnie wejście do 19:00)
  • wtorek, piątek - 09:30 - 16:00 (ostatnie wejście do 15:00)
  • środa, sobota, niedziela - 09:30 - 18:00 (ostatnie wejście do 17:00)
  • czwartek - dzień bezpłatnego wstępu - 09:30 - 16:00 (ostatnie wejście do 15:00)

Ogrody

Ogrody są otwarte dla zwiedzających przez cały rok, codziennie, od godz. 9.00.

 • 1 stycznia–13 marca: do 16.00 (ostatnie wejście o 16.00)
 • 14–31 marca: do 18.00 (ostatnie wejście o 17.30)
 • kwiecień: do 20.00 (ostatnie wejście o 19.30)
 • maj: do 21.00 (ostatnie wejście o 20.30)
 • czerwiec–lipiec: do 22.00 (ostatnie wejście o 21.30)
 • sierpień: do 21.00 (ostatnie wejście o 20.30)
 • wrzesień: do 20.00 (ostatnie wejście o 19.30)
 • 1–16 października: do 19.00 (ostatnie wejście o 18.30)
 • 16–31 października: do 18.00 (ostatnie wejście o 17.30)
 • 1 listopada–12 marca 2017: do 16.00 (ostatnie wejście o 16.00)

Ceny biletów wstępu

bilet normalny bilet ulgowy
Pałac 20,00 zł 15,00 zł
Ogrody 5,00 zł 3,00 zł

Pałac i ogrody w Wilanowie - Warszawa


Reklama