Podróże po Europie

Panda mała - spotkanie w europejskich ogrodach zoologicznych

Niezwykle urocze zwierzę, mało znane i dużo mniej rozpoznawalne niż panda wielka, choć obie należą do tej samej rodziny - pandkowatych. Wcześniej zaliczana do rodziny szopowatych (dopiero badania genetyczne ujawniły jej pokrewieństwo z pandą wielką). Wyglądam w niczym nie przypomina swojej znanej kuzynki. Panda mała jest dużo mniejsza, ma długi ogon i różni się przede wszystkim kolorem - jej ubarwienie jest rude / czerwone, natomiast spód ciała jest czarny / ciemnobrązowy, a na ogonie widoczne są prążki, pysk policzki i końcówki uszu są koloru białego.

Informacje

nazwa

Panda mała określana także jako pandka ruda lub panda czerwona czy panda mniejsza. Ciekawostką jest, że w Chinach (gdzie jest jej środowisko naturalne), potocznie nazywa się ja hǔo hú co po przetłumaczeniu znaczy ognisty lis.

występowanie

Żyje na obszarze południowej-wschodniej Azji, m.in. w Chinach, Birmie, Indiach i Nepalu. Obszary zamieszkiwane przez nią to zarośla bambusowe i lasy górskie, tam wybiera sobie dziuple i nory w korzeniach drzew.

charakterystyka gatunku

Nieduże zwierzę, którego długość to ok 55 cm, posiada za to długi ogon (długość ogona waha się od 30 do 60 cm). Należy do zagrożonych wyginięciem i objętych całkowitych ochroną zwierząt. Jak na tak małe zwierzę czas ciąży jest bardzo długi, ponieważ może trwać od 90 do aż 150 dni. Na świat przychodzi od 1 do 5 młodych. Żywi się babusem, jednak nie tylko, ponieważ chętnie zjada także owoce i żołędzie oraz korzenie i jaja. Nie pogardzi owadami czy małymi ssakami.

Prowadzi nocny tryb życia, żerowanie rozpoczyna o zmierzchu. W ciągu dnia śpi na drzewie zwinięta w kłębek. Wspaniale się wspina, jest wyposażona w pazury, które może wysuwać i pomagać sobie podczas wspinaczki.

ciekawostki

  • ogon - służy jako dodatkowe okrycie;
  • miała być symbolem popularnej przeglądarki Mozilla Firefox - wszystko za sprawą złego tłumaczenia z potocznego języka chińskiego na angielski (firefox - ognisty lis);
  • przez swój prążkowany ogon i budowę stóp przez długi czas zaliczana była do rodziny szopowatych;
  • potrafi skakać na odległość 1,50 metra.

Panda mała w zoo w Europie

W tych ogrodach zoologicznych można spotkać pandę rudą (wymienione tu ogrody nie są wszystkimi, w których istnieje możliwość zobaczenia tego zwierzęcia, jest to lista odwiedzonych przez nas zoo):

Spotkanie w Wiedniu

[Panda mała w ZOO w Wiedniu]
[Panda mała w ZOO w Wiedniu]

Zoo w Wiedniu posiada wspaniałe warunki dla tych zwierząt. Duża ilość drzew do skakania, bardzo dużo miejsc, gdzie panda może się schować i odpocząć. Obserwować ją możemy z bliska, dzieli nas szyba, która nie jest wysoka (dzieci jeśli chcą zobaczyć pandę bez szyby potrzebują pomocy).

Spotkanie w Budapeszcie

[Panda mała w ZOO w Budapeszcie]
[Panda mała w ZOO w Budapeszcie]

W Budapeszcie w ZOO pandę małą mamy możliwość podziwiać w odległości bardzo niewielkiej, bo "na wyciągnięcie ręki". Przy samej szybie znajduje się drzewo, na którym panda często przesiaduje. Odrobinę dalej jest miejsce służące do posiłków, też je dobrze widać.

Spotkanie w Pradze

Panda mała w ZOO w Pradze
Panda mała w ZOO w Pradze

Wybieg pandy małej w ZOO w Pradze jest bardzo łatwo ominąć. Jest on bardzo zarośnięty drzewami i krzewami, gdzie często ciężko nawet wypatrzeć to piękne stworzenie. Czasami potrzeba cierpliwości i czasu. Jednak nam się udało, chociaż odrobinę.

Spotkanie w Dublinie

W ZOO w Dublinie panda mała jest nadzwyczaj ruchliwa, spaceruje po całym swoim wybiegu i można ją zobaczyć z bardzo bliska. Dzięki szerokim wymiarom jej terytorium, nawet przy bardzo dużej liczbie odwiedzających, wszyscy powinni mieś okazję ją bez problemu zobaczyć i móc poobserwować. :)

Panda mała w ZOO w Dublinie
Panda mała w ZOO w Dublinie
Panda mała - ZOO w Dublinie
Panda mała - ZOO w Dublinie

Spotkanie w Amiens

Panda mała w ZOO w Amiens
Panda mała w ZOO w Amiens

W ZOO w Amiens panda mała na swoim wybiegu jest w zasadzie bardzo blisko nas, gałęzie po których spaceruje i "budka z jedzeniem" znajdują się w odległości około 3 metrów od oglądających. Warto zatrzymać się tam na dłuższą chwilę.

Spotkanie w Kopenhadze

[Panda mała w ZOO w Kopenhadze]
[Panda mała w ZOO w Kopenhadze]

W tym ZOO, w Kopenhadze pandka mała jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Spokojnie spaceruje sobie po swoim wybiegu, nie jest trudną ją wypatrzeć.

Spotkanie w Kolonii

[Panda mała w ZOO w Kolonii]
[Panda mała w ZOO w Kolonii]

Aby wypatrzeć pandkę rudą w ZOO w Kolonii być może potrzeba będzie odrobinę cierpliwości. Wybieg tego zwierzęcia jest odrobinę zarośnięty gałęziami, dzięki czemu panda może w spokoju odpoczywać, mając przy tym odrobinę prywatności :) od odwiedzających ogród.

Uwaga: W ogrodach zoologicznych nie zawsze łatwo ją zobaczyć, ponieważ należy do płochliwych zwierząt (uważajmy żeby jej nie spłoszyć). Często trzeba wypatrywać jej na drzewach. Jednak jak już ją zobaczymy, gdy nie jest podczas snu, może nas bardzo mile zaskoczyć. Nam ukazała się jako bardzo aktywne zwierzę, które dużo wspina się i skacze po drzewach. A także często schodzi na ziemię i spaceruje.

Reklama