Panorama Racławicka we Wrocławiu - historia i ciekawostki

Będąc we Wrocławiu nie można nie zobaczyć Panoramy Racławickiej. To jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka jest obrazem, który przedstawia Bitwę pod Racławicami. Nie jest to jednak obraz taki, jak wszystkie inne. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości! Dzieło powstało w latach 1893-1894 we Lwowie. Jego stworzenie uczciło setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego (1794). Głównym artystą, który stworzył to imponujące malowidło był Jan Styka – malarz pochodzący we Lwowa. Styka był również pomysłodawcą powstania dzieła. Oprócz niego w pracach nad Panoramą Racławicką brali udział również: Wojciech Kossak, Tadeusz Popiela, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer i inni.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Co bardzo ciekawe, kiedy patrzy się na Panoramę Racławicką można odnieść wrażenie, że obraz powstał współcześnie, a do jego stworzenia użyto nowoczesnej technologii. Wszystko za sprawą niezwykłej panoramy, gry świateł i wielowymiarowości dzieła.

Historia

Po II wojnie światowej obraz trafił do Wrocławia. Przez długie lata nie był on dostępny dla szerokiej publiczności i zbierał kurz, leżąc w magazynach. Taki stan rzeczy był spowodowany względami politycznymi i aktualną sytuacją w Polsce. W końcu, głównym tematem Panoramy Racławickiej jest sromotna przegrana Rosjan z Polakami. Nikt nie chciał narażać się władzom rosyjskim, pokazując obraz szerszemu gronu odbiorców.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Wszystko zmieniło się w latach 60., kiedy to zdecydowano o wybudowaniu specjalnej kopuły, przeznaczonej dla Panoramy Racławickiej. Mimo to ekspozycję obrazu z roku na rok odkładano, a w 1980 roku wywieziono go do Warszawy, aby tam zaprezentować panoramę szerszej publiczności. Z tych planów również nic nie wyszło. Dzieło wróciło do Wrocławia, a dla oglądających jest dostępne od 1985 roku.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka zachwyca polityków, władców i najznamienitsze osobistości z całego świata. Aby obejrzeć obraz do Wrocławia przyjechała holenderska królowa Beatrycze, papież Jan Paweł II, a także… premier Chin Zhao Ziyang. Co ciekawe, już 2 lata później w Chinach pojawiła się pierwsza, jeszcze większa od polskiej panorama, uwieczniająca zwycięstwo komunistów nad wojskami Kuomintangu w 1948 r. Chińska panorama zrobiła na mieszkańcach takie wrażenie, że w ciągu kolejnych kilku lat powstało kilkanaście tego typu dzieł.

Ciekawostki

Obraz namalowany jest na płótnie żeglowym, które zostało sprowadzone w piętnastu kawałkach aż z Belgii. Kiedy płótno dotarło do Lwowa, zostało zszyte i rozpięte na specjalnym, stalowym rusztowaniu sprowadzonym z Wiednia. Do jego zagruntowania użyto 750 kg farby.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Nie tylko Panorama

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Obraz wystawiany jest obecnie w specjalnie zbudowanej rotundzie - muzeum Panorama Racławicka we Wrocławiu. Oprócz samego obrazu w muzeum znajdziemy jeszcze inne rzeczy do zobaczenia. Np. w pomieszczeniu zwanym Mała rotunda znajduje się plastyczna mapa terenu pokazująca jak wyglądał topograficzny układ na obszarze, na którym odbywała się bitwa racławicka. Wokół tej instalacji znajduje się niewielka wystawa figurek prezentujących mundury polskich i rosyjskich żołnierzy z epoki. Przedsionek to kolejna ekspozycja, tutaj zobaczyć można szkice i projekt planu wielkiego dzieła.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia:

Muzeum z Panoramą Racławicką dostępne jest dla odwiedzających przez cały rok, w sezonie zimowy z pominięciem poniedziałków. Oprócz tego muzeum nieczynne jest w: Nowy Rok, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Wigilię oraz w Boże Narodzenie. Przed odwiedzinami najlepiej sprawdzić dokładne daty oraz godziny otwarcia na oficjalnej stronie pod tym linkiem. Poniżej prezentujemy podział na sezon letni i zimowy:

  • w sezonie letnim czynne jest codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godzinach od 09:00 do 17:00;
  • w sezonie zimowym - nieczynne jest w poniedziałek, a w pozostałe dni tygodnia (od wtorku do niedzieli) można je zwiedzać od 09:00 do 16:00;

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Ceny biletów wstępu:

  • bilet normalny - 30 zł
  • bilet ulgowy (uczniowie i studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, nauczyciele) - 23 zł
  • bilet rodzinny (2 rodziców / opiekunów plus dzieci w wieku 7-15 lat)- 23 zł / osoba
  • bezpłatnie: dzieci do 7 lat;

Panorama Racławicka we Wrocławiu


Reklama