Parlamenty w Europie

W Europie od dawna niemal wszystkie państwa są demokratyczne, a prawo w nich ustanawiają wybrani przedstawiciele w jednej lub dwóch izbach parlamentu. Czy zastanawialiście się jednak, gdzie wybrańcy ludu spędzają większość czasu ?

Przygotowaliśmy listę najciekawszych parlamentów w Europie, które udało nam się zobaczyć, a niektóre z nich odwiedzić.

Czym się wyróżniają? Większość z nich imponującym rozmiarem, inne jednak mają swój klimat lub zostały odmienione przez wydarzenia historii. Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą.

Pałac Westminsterski - Londyn

Pałac Westminsterski - Londyn

Pałac Westminsterski - Palace of Westminster nazywany także Houses of Parliament to budynek, w którym miejsce mają posiedzenia obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa (Izby Lordów i Izby Gmin). Pałac ten zlokalizowany jest w Londynie, w dzielnicy City of Westminster.

Jedną z najsławniejszych elementów pałacu i zarazem najbardziej rozpoznawalnych na świecie jest wieża zegarowa, której częścią jest dobrze kojarzona atrakcja turystyczna, zegar i dzwon Big Ben.

Pałac imponuje swoim wielkim rozmiarem, zawiera on ponad 1000 pokoi, a najważniejsze z nich to sale Izby Lordów i Izby Gmin. Znajdują się w nim także pokoje obrad komisji parlamentarnych, biblioteki, hole, jadalnie, bary i siłownie.

część Pałacu Westminster - Londyn

Budynek Parlamentu jest ważnym miejscem, w którym odbywają się znaczące ceremonie państwowe.

Na świecie przyjęło się używanie określenia Westminster, które jest jednoznaczne z Parlamentem.


Parlament w Budapeszcie

Parlament w Budapeszcie

Budynek Parlamentu - Országház w Budapeszcie jest jednym z najbardziej znanych symboli Budapesztu i Węgier. Wybudowany w latach 1885-1904, a do jego budowy zużyto 40 kg złota. Część budynku jest udostępniona dla zwiedzających.

zwiedzanie budynku Parlamentu w Budapeszcie


Parlament Federalny Belgii w Brukseli

Parlament Federalny Belgii w Brukseli

Pałac Narodów czyli Palais de la Nation to siedziba Parlamentu Federalnego Belgii, który znajduje się w Brukseli.

Budynek znajduje się przy samym parku brukselkim - Parc de Bruxelles (Warandepark) przy Rue de la Loi, a dokładniej po przeciwnej stronie parku niż Pałac Królewski.

W tym miejscu obraduje Iza Reprezentantów oraz Senat Belgii.

Jego budowa określona jest pomiędzy 1778 i 1783 rokiem. Później został przebudowany, następnie zniszczony i pod koniec XIX wieku odbudowany. Swoim kształtem przypomina literę "U".


Parlament w Wiedniu

Parlament w Wiedniu

Budynek parlamentu w Wiedniu to budowla znajdująca się w centrum Wiednia przy Ringstrasse, został on wpisany do rejestru zabytków Wiednia.

W tym miejscu prowadzone są obrady dwóch izb parlamentu Austrii – Rady Narodowej i Rady Federalnej.

Projektantem obiektu był duński architekt Theophila Hansena, a jego budowę datuje się na okres pomiędzy 1874 a 1883 rokiem.
Ciekawostką jest nurt historycyzmu, według którego budynek był projektowany, tak aby naśladował sztukę starożytnej Grecji. Można zauważyć podobieństwo do Zappeionu, który znajduje się w Atenach i został zaprojektowany przez tego samego architekta.

Oprócz samego budynku Parlamentu uwagę zwrócić należy również na Plac przed nim, gdzie znajduje się fontanna Pallas Ateny.


Reichstag - siedziba Parlamentu w Berlinie (Bundestag)

Reichstag - siedziba Parlamentu w Berlinie (Bundestag)

Reichstag to siedziba niemieckiego Parlamentu - Bundestag znajdująca się w Berlinie. Sam budynek (Reichstag) został wybudowany w stylu barokowym. W 1933 roku w wyniku pożaru został niemal całkowicie zniszczony. W latach 60. został odbudowany w nowej formie i ponownie przebudowany w 1991–1999. Dzisiaj wyróżnia go dodatkowo szklana kopuła.
Szklana kopuła Reichstagu w Berlinie

Aby dostać się do Reichstagu i obejrzeć szklaną kopułę należy wcześniej zarezerwować sobie miejsce w grupie na konkretną godzinę. Rezerwacji można dokonywać przez internet lub w specjalnej małej budce znajdującej się przed siedzibą Bundestagu. Jednak należy pamiętać, że kolejki są ogromne. Czasami można czekać nawet 4 godziny.


Siedziba parlamentu Szwecji (Riksdagu) w Sztokholmie

Siedziba parlamentu Szwecji (Riksdagu) w Sztokholmie

Budynek parlamentu w Sztokholmie został wybudowany w latach 1897-1905 w stylu neoklasycznym. Oprócz jego monstrualnych kształtów w oczy bardzo rzuca się wspaniała fasada.

Sam budynek znajduje się na środku wyspy Helgeandsholmen, na starym mieście (Galma Stan), w bardzo fajnej okolicy.


Binnenhof, parlament w Hadze

Binnenhof, parlament w Hadze

Binnenhof to tak naprawdę kompleks budynków, z których pierwszy został zbudowany już w 13 wieku. Dziś znajduje się w samym sercu miasta. Co warte odnotowania, jest najstarszym działającym parlamentem w Europie.
Od wieków służy jako główne centrum polityczne Holandii, oprócz dwóch izb parlamentu swoje biura mają tam również premier oraz minister spraw zagranicznych Holandii.

W jednej z sal (w tzn. “Wielkiej Hali”) co roku we wrześniu odbywa się tam coroczne przemówienie monarchy, w którym przedstawia plany na kolejny rok.

Warto przespacerować się po dziedzińcu Binnenhof po zmroku, klimat jest wtedy wspaniały i można na chwilę przenieść się w czasie, szczególnie jeśli oprócz nas nikogo tam nie ma (co się często zdarza, nawet w sezonie!)

To już koniec naszej listy. Co o niej myślicie? Może macie swoje inne typy, których nie uwzględniliśmy? Zapraszamy do komentowania!

Poleć ten artykuł


Reklama