Ponte di Legno - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne

Na końcu słynnej doliny Val Camonica leży niewielkie miasteczko, które co roku zimą przeistacza się w prawdziwy narciarski kurort. Ale Ponte di Legno to nie tylko narty, to też kawał historii, kilka ciekawych zabytków i dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicy.

Ponte di Legno - nazwa

Pierwotnie miasteczko nazywało się Dalaunia (Dalegno). Słowo Ponte oznaczające most dodano później. Pochodzenie pierwszej nazwy nie jest pewne - być może oznaczała ona osadę będącą w posiadaniu ludu Anauni.

!Ponte di Legno
Ponte di Legno

Ponte di Legno - historia

Pochodzący z VIII wieku dokument Karola Wielkiego w sprawie donacji dla klasztoru w Tours wymienia wioskę o nazwie Dalanias identyfikowaną z dzisiejszym Ponte di Legno. Osada odgrywała wiodącą rolę w regionie (w XI wieku utworzono tu osobną parafię) choć z pewnością życie tu było dość trudne i uzależnione od panującej na przełęczach pogody. Wiemy, że znaczna część mieszkańców utrzymywała się z hodowli i wypasu owiec. Pod koniec XV wieku kontrolę nad tym obszarem przejęli wenecjanie. Dla Ponte oznaczało to lata spokoju i stabilizacji. W 1866 roku przez przełęcz Tonale przeszły wojska austriackie i zaatakowały żołnierzy Garibaldiego. Mimo odniesionego zwycięstwa Austriacy wycofali się kiedy nadciągnęły pozostałe siły włoskie. Pomni tej porażki Włosi zmobilizowali w okolicy przełęczy spore siły.

!Spacer po centrum Ponte di Legno
Spacer po centrum Ponte di Legno

Do kolejnej rozprawy z nieprzyjacielem doszło podczas pierwszej wojny światowej. W latach 1915-19, w niezwykle niekorzystnych warunkach (temperatura spadała do -40 stopni), dochodziło do regularnych starć między doborowymi oddziałami obu państw. Dopiero ostateczna klęska Austriaków na południu pozwoliła Włochom przełamać ich obronę i zdobyć przełęcz Tonale. Starcia te zostały nazwane "białą wojną". Ponte di Legno wyszło z tych walk poważnie zniszczone - opuszczone przez ludność cywilną miasteczko dostało się pod ogień austriackiej artylerii (podobny los spotkał ostrzelane przez Włochów Vermiglio). Odbudowane miasto szybko stało się modnym kurortem turystycznym. Ponte di Legno często gości kolarzy podczas włoskiego wyścigu Giro d’Italia.

!Ponte di Legno - widok na miasteczko
Ponte di Legno - widok na miasteczko

Ponte di Legno - narty [stan na marzec 2019]

Tych, którzy pierwszy raz przyjeżdżają do Ponte może zaskoczyć fakt, że w miasteczku jest tylko kilka tras zjazdowych (w tym dwie w pobliskim Temu). Jednak dzięki kolejce gondolowej do Tonale będziemy mieli do dyspozycji 41 tras zjazdowych (w tym kilka czarnych). Przejazd do Tonale jest możliwy dzięki wykupieniu skipassów. Osoby, które nie zjeżdżają na nartach będą musiały zapłacić za bilety. Przykładowe ceny wjazdów w 2019 roku:

!Ponte do Legno - widok na miasteczko
Ponte do Legno - widok na miasteczko
 • Tonale - Paradiso (tam i z powrotem, bilet normalny) - 11€
 • Tonale - Paradiso (tam i z powrotem, bilet ulgowy) - 9€
 • Tonale - Presena (tam i z powrotem, bilet normalny) - 20€
 • Tonale - Presena (tam i z powrotem, bilet ulgowy) - 17€
 • Ponte di Legno - Valbione (tam i z powrotem, bilet normalny) - 6€
 • Ponte di Legno - Valbione (tam i z powrotem, bilet ulgowy) - 5€
 • Ponte di Legno - Vigili (Tonale) (tam i z powrotem, bilet normalny) - 5€
 • Ponte di Legno - Vigili (Tonale) (tam i z powrotem, bilet ulgowy) - 3,50€

!Kolejka na Passo Paradiso
Kolejka na Passo Paradiso

Uwaga! Turyści podróżujący kolejką gondolową do Tonale bez nart mogą dojechać jedynie do punktu Vigili (stamtąd za darmo jadą skibusami do celu). Drugą część podróży kolejką mogą odbyć tylko narciarze.

Ceny skipassów (karnetów) w Ponte di Legno kształtują się na podobnym poziomie jak w innych kurortach alpejskich Włoch. Przykładowo w szczycie sezonu sześciodniowy skipass kosztował 222€, karnet na trzy dni zaś 123€ (rzecz jasna koszty przejazdów na koniec czy początek sezonu będą dużo niższe). Skipass uprawnia do korzystania z tras w całym dystrykcie Ponte di Legno i Tonale. Więcej informacji tutaj: LINK.

Uwaga! Podstawowy rodzaj skipassów umożliwia zjeżdżanie z lodowca Presena. Nie trzeba wykupywać wersji rozszerzonych, dzięki którym będziemy mogli szusować z takich stoków jak Folgarida czy Aprica.

!Ponte di Legno - centrum
Ponte di Legno - centrum

Ponte di Legno - zwiedzanie

Mimo zniszczeń z czasów pierwszej wojny światowej w miasteczku zachowało zadbane, zabytkowe centrum. Kilka ciekawych miejsc znajduje się na peryferiach:

Kościół św. Trójcy

(Piazza Paolo VI)

Najciekawszy zabytek Ponte di Legno to późnobarokowy kościół parafialny. Legendy wiążą tutejszą świątynię z podróżą Karola Wielkiego, który miał przebyć całą dolinę Val Camonica walcząc z niewiernymi i fundując świątynie. Dokumenty średniowieczne wspominają o istnieniu tu kościoła filialnego. Świątynię przebudowano podczas działalności biskupa Mediolanu św. Karola Boromeusza. Pewne zniszczenia przyniósł ostrzał Ponte w czasie pierwszej wojny światowej, ale udało się przywrócić zabytkowi dawny blask. Dziś jest to jednonawowa świątynia z wyposażeniem pochodzącym głównie z XIX wieku. Charakterystyczne freski na fasadzie przedstawiają: św. Jana Ewangelistę, św. Mateusza, św. Piotra i Pawła oraz Trójcę Świętą w centrum. Ze starszego wyposażenia zachował się ołtarz główny (XVIII wiek) oraz drewniany ołtarz boczny z XVII wieku (pierwszy po lewej).

Kościół św. Trójcy - Ponte di Legno
Kościół św. Trójcy - Ponte di Legno


W pobliżu kościoła działa niewielkie Muzeum Parafialne Sztuki Religijnej (Museo Parrocchiale d'Arte Sacra) ze zbiorem dzieł medaliera Ettore Calvelli.

Zamek

(Via Castello)

Ponte może pochwalić się zamkiem chociaż budowla ta nie ma nic wspólnego ze średniowieczem, ani obronnością. Powstała w 1922 roku kiedy to hrabia Giuseppe Zanchi De Zan kupił tu ziemię i wzniósł swoją rezydencją stylizując ją na dawną warownię. Na uroczyste otwarcie przybył sam król Wiktor Emanuel III. W środku przygotowano kilkadziesiąt apartamentów mogących sprostać wymaganiom bogatych gości. Budowla nie jest udostępniona do zwiedzania, ale bardzo ładnie prezentuje się z drogi wiodącej do Edolo.

Valbione

Niewielka dolina położona pomiędzy dwoma szczytami w okolicy Ponte di Legno jest jednym z bardziej malowniczych miejsc u wylotu doliny Val Camonica. Można tu dojść piechotą, wjechać rowerem lub skorzystać z kolejki (ceny wjazdu w akapicie narty). Po osiągnięciu celu możemy odpocząć nad brzegiem malowniczego, górskiego jeziorka (Laghetto Valbione).

Ossuarium i Galeria Paradiso w Tonale

Wycieczka do pobliskiego Tonale (patrz akapit narciarstwo) z całą pewnością zainteresuje miłośników narciarstwa, ale też tych którzy chcą poznać historię tzw. "białej wojny". Walki toczone na lodowcu były niezwykle krwawe, szacuje się że spowodowane eksplozjami lawiny przyczyniły się do śmierci nawet 10 tysięcy ludzi! Wysoko w górach do dziś znajdowane są fragmenty uzbrojenia, umundurowania, a nawet ciała poległych. Wystawę poświęconą wojnie możemy obejrzeć na Passo Paradiso (wysokość ponad 2500 metrów). Należy wjechać kolejką gondolową (wysiąść na pierwszej stacji), a po wyjściu z wagonika skręcić w prawo i za budynkami zejść w dół. Dojdziemy w ten sposób do dawnego żołnierskiego schronienia wydrążonego w skale - dziś znajduje się tu Galeria Paradiso gdzie możemy zobaczyć dawne zdjęcia, przedmioty znalezione na lodowcu czy posłuchać nagrań związanych z działaniami wojennymi (wstęp wolny). [stan na marzec 2019]

Passo Paradiso - tunel z czasów Białej Wojny
Passo Paradiso


Poległych pochowano w ossuarium w Tonale (Sacrario Militare Passo del Tonale). Turyści mogą zejść do niewielkiej kaplicy gdzie spoczywają żołnierze obu stron albo wejść na taras obok pomnika św. Michała Archanioła.

Inne miejsca związane z "białą wojną" to np. muzea w Vermglio (Museo della Guerra Di Vermiglio, Via di S. Pietro 21) lub w Adamello (Museo Guerra Bianca, Via Roma 40 Temu). W okolicy przetrwały też ruiny austriackich fortyfikacji z okresu walk.

Inną atrakcją Paradiso jest tzw. Ice Music czyli lodowy amfiteatr wymyślony przez amerykańskiego artystę Tima Linharta. To olbrzymie igloo może pomieścić nawet dwieście osób. Co najciekawsze wszystkie instrumenty, na których grają muzycy wykonane zostały z lodu. Koncerty odbywają się w sezonie, w czwartki i soboty (wykonuje się jazz, muzykę poważną czy pop). Bilety na koncert (w 2018 roku od 20€) możemy kupić na dole w stacjach kolejki Passo Tonale, Ponte di Legno i Temù lub przez Internet tutaj: LINK.

Passo Tonale - mauzoleum
Passo Tonale


Kościół św. Apolloni w Pezzo

(Via Case Sparse, Fraz. Pezzo)

Średniowieczna świątynia jest starsza od tutejszego kościoła parafialnego i również związana z legendą o pielgrzymce Karola Wielkiego. Położony z dala od centrum zabytek datowany jest na XII wiek, a w jego wnętrzu przetrwały XIV-wieczne freski.

Kościół św. Jana i Kaplica Zmarłych w Zoanno

(Via S. Giovanni, 94)

W niewielkiej wiosce tuż przy północnej granicy z Ponte przetrwał kościół z przełomu XVII-XVIII wieku. Obok niego znajduje się bardzo interesująca kaplica. W jej wnętrzu przechowywane są czaszki mieszkańców, którzy zmarli podczas epidemii w Mediolanie w XVII wieku. Według legendy gdy ich zwłoki sprowadzono do wsi odezwały się kościelne dzwony. Na fasadzie budowli wyryto cytat z Drugiej Księgi Machabejskiej przypominającej o modlitwie za zmarłych.

Ponte di Legno - informacje praktyczne [stan na marzec 2019]

 • Punkt informacji turystycznej w Ponte di Legno znajduje się przy końcu deptaku koło Via Angelino Bozzi 4. Placówka czynna jest od 09:30 do 19 z trzygodzinną przerwą 12-15. Otrzymamy tu informacje na temat atrakcji w całej Val Camonica.
 • W mieście kursują trzy linie skibusów łączących stok z najdalej wysuniętymi partiami Ponte oraz pobliskimi wioskami. Osoby posiadające skipassy podróżują po terenie miasta za darmo pozostali muszą uiścić odpowiednią opłatę (uzależniona od odległości - ceny podane na rozkładach jazdy np. w ramach Ponte di Legno 1,30€, Ponte - Edolo 2,30€). Nie ma możliwości kupna biletów u kierowcy - możemy kupić jest w sklepie przy stacji lub w innych punktach wymienionych w spisie na rozkładzie jazdy.
 • Z Ponte dojedziemy autobusem do Edolo. Tutaj możemy przesiąść się w pociągi jadące w stronę Bresci. Ta linia daje nam świetną okazję do poznania dziedzictwa kulturowego doliny Val Camonica (naskalne rysunki, renesansowe freski, średniowieczne kościoły)!
 • Zarówno w Ponte di Legno jak i w pobliskich miejscowościach mamy do czynienia z dużymi różnicami wysokości. Różnica pomiędzy centrum miasta a okolicami przełęczy Tonale (gdzie znajdują się niektóre hotele) wynosi czasem nawet więcej niż kilkadziesiąt metrów wysokości.

!Ponte di Legno
Ponte di Legno

Ponte di Legno - gdzie spać?

Spora popularność miasta przekłada się niestety na ceny w tutejszych hotelach. Kształtują się one na podobnym poziomie do tych z jakimi możemy spotkać się w kurortach Val di Sole czy Valtelliny.

Dobrym wyborem jest Residence Acero Rosso (Corso Milano 26; pokoje z łazienkami, obiekt w samym centrum miasta).

Można wybrać również apartamenty Albergo Al Maniero (Via Roma; pokoje z łazienkami, położone ok. 1 kilometr od stoków).

W Tonale możemy skorzystać z Hotel Negritella (Via Nazionale 21; śniadanie w cenie, pokoje z łazienkami, blisko wyciągów).

Sprawdź więcej obiektów noclegowych w Ponte di Legno.

!Passo Paradiso
Passo Paradiso

Reklama