Poznań - zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Stolica Wielkopolski to jedno z częściej odwiedzanych polskich miast. Historyczne i kulturalne tradycje co roku przyciągają tu licznych zwiedzających. Najlepiej pójść w ich ślady i na własnej skórze przekonać się co współczesny Poznań ma nam do zaoferowania.

Pochodzenie nazwy

Najprawdopodobniej nazwa miasta wywodzi się od imienia wodza bądź założyciela grodu. Być może miał on na imię Poznan, a może dzisiejsza nazwa to skrót od Poznamira.

!Zamek Cesarski w Poznaniu
Zamek Cesarski w Poznaniu

Poznańska karta turystyczna [aktualizacja sierpień 2018]

Poznań posiada ofertę dla turystów chcących zaoszczędzić na zwiedzaniu miasta - jest nią Poznańska Karta Turystyczna umożliwiająca, w zależności od wykupionego pakietu, bezpłatne przejazdy komunikacją, wstęp do muzeów i zniżki w restauracjach. Kartę można zakupić przez Internet, w punktach IT i w niektórych placówkach w mieście (m. in. Muzeum Narodowe). Jej koszt przedstawia się następująco:

 • 1-dniowa z bezpłatną komunikacją - 49 zł normalna, 35 zł ulgowa
 • 1-dniowa bez komunikacji - 44 zł normalna, 30 zł ulgowa
 • 2-dniowa z bezpłatną komunikacją - 65 zł normalna, 49 zł ulgowa
 • 2-dniowa bez komunikacji - 55 zł normalna, 40 zł ulgowa
 • 3-dniowa z bezpłatną komunikacją - 79 zł normalna, 59 zł ulgowa
 • 3-dniowa bez komunikacji - 65 zł normalna, 48 zł ulgowa

!Stary Browar w Poznaniu
Stary Browar w Poznaniu

Poznań - poruszanie się po mieście

Wiele interesujących obiektów na terenie Poznania położonych jest poza ścisłym centrum. Możemy do nich dotrzeć dzięki liniom tramwajowym i autobusowym (do poznańskiego MPK należy także kolejka Maltanka). Bilety kupimy w biletomatach, kioskach, za pomocą aplikacji tPortmonetka, na stronie www.peka.poznan.pl , w punktach obsługi klienta ZTM i u kierowców linii podmiejskich i nocnych (sprzedaży biletów nie prowadzą kierowcy linii dziennych!). Za bilet kartonikowe zapłacimy (Strefy ABC):

 • 40 minutowy - 4,6 zł (normalny), 2,3 zł (ulgowy)
 • 24-godzinny - 13,6 (normalny), 6,8 (ulgowy)
 • 48-godzinny - 21,00 zł (normalny), 10,50 zł (ulgowy)
 • 72-godzinny - 27,00 zł (normalny), 13,50 zł (ulgowy)
 • 7-dobowy - 47 zł (normalny), 23,50 zł (ulgowy)

Poznański ZTM wprowadził również specjalną Kartę PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna) z zupełnie innym systemem naliczania opłat za przejazdy, uzależnionym od liczby przystanków, a nie czasu podróży. Szczegóły znajdziemy na oficjalnej stronie spółki www.ztm.poznan.pl.

!Poznań Zamek Królewski (Zamek Przemysła)
Poznań Zamek Królewski (Zamek Przemysła)

Zwiedzanie Poznania

Stare Miasto

Uznany za pomnik historii obszar, ograniczony linią dawnych murów miejskich, zachował bodaj najwięcej obiektów zabytkowych na terenie miasta. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Starego Rynku, na którym wyróżnia się renesansowy Ratusz. To jedna z najpiękniejszy budowli w tym stylu jakie wzniesiono na terenie naszego kraju. Ściany poznańskiego ratusza pokrywają liczne malowidła i inskrypcje, ale turyści najliczniej przybywają tu w samo południe, kiedy to na wieży pojawiają się figurki dwóch koziołków bodących się rogami. Warto uważnie przyjrzeć się tutejszym kamienicom reprezentującym różne style architektoniczne, a także zatrzymać choćby na chwile przy jednej z fontann (Prozerpiny, Apolla, Neptuna, Marsa). Na Starym Mieście przetrwało również kilka zabytkowych kościołów, z których za najcenniejszy uważa się Farę (Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, Klasztorna 11). Świątynia olśniewa barokowym wnętrzem, malowidłami iluzjonistycznymi i bogatym ołtarzem z obrazem św. Stanisława wskrzeszającym rycerza Piotrowina.

!Wnętrze Fary poznańskiej
Wnętrze Fary poznańskiej

Inny ciekawy kościół znajduje się przy ul. Żydowskiej 34, powstał on w dawnej… kamienicy! Jego historia związana jest z legendą o profanacji hostii, dokonanej przez poznańskich Żydów (podobnie rzecz się ma z gotyckim kościołem Bożego Ciała w Poznaniu przy ulicy Strzeleckiej 40).

Inne zabytki sakralne Starego Miasta to: najstarszy z istniejących czyli kościół podominikański (Szewska 18), kościół św. Antoniego Padewskiego (Franciszkańska 2) oraz kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych (Wroniecka 9).

W XXI wieku odbudowano zburzony Zamek Królewski zwany również Zamkiem Przemysła. Wzorowana na powojennych próbach rekonstrukcji bryła budzi jednak kontrowersje wśród mieszkańców. Obiekt znajduje się przy ul. Góra Przemysła 1, otwarty jest we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami). [aktualizacja sierpień 2018]

!Ratusz w Poznaniu
Ratusz w Poznaniu

Plac Cyryla Ratajskiego i okolice

Pomiędzy średniowiecznym centrum a otoczonym XIX-wiecznymi kamienicami placem Ratajskiego znajdują się jedne z dwóch najważniejszych instytucji kulturalnych miasta: Biblioteka Raczyńskich i Muzeum Narodowe. Ufundowana przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego najstarsza biblioteka publiczna na ziemiach zaborów pruskich, mimo niepowetowanych strat z czasów II wojny światowej nadal odgrywa istotną rolę w kulturalnym krajobrazie miasta. Placówka posiada obecnie dwa gmachy, stary neoklasycystyczny i nowy wybudowany w XXI wieku (plac Wolności 19, nowy gmach znajduje się za starą siedzibą). Tymczasem Muzeum Narodowe w Poznaniu to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników sztuki - znajdziemy tu obraz Moneta, Sofonisby, Malczewskiego, Wyspiańskiego, ale też dzieła artystów starożytnych i średniowiecznych. Wejście znajduje się przy Alejach Marcinkowskiego 9, bilety kosztują: 12 zł normalne, 8 złotych ulgowe, placówka jest nieczynna w poniedziałki. [aktualizacja sierpień 2018]

!Poznań, Muzeum Narodowe - portrety trumienne
Poznań, Muzeum Narodowe - portrety trumienne

Sprawdź też osobny artykuł: Muzeum narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby.

Kilkaset metrów dalej przy ulicy Święty Marcin 80/82 widać monumentalną bryłę Zamku Cesarskiego, wzniesionego na początku XX wieku celem podkreślenia niemieckiej dominacji w Wielkopolsce. Dziś działa tutaj kino i centrum kultury oraz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (Bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 5 zł ; otwarte wtorek-sobota 10-17, w niedziele i w sezonie zimowym o godzinę krócej [aktualizacja sierpień 2018]). W pobliskim Parku Adama Mickiewicza zobaczymy słynny Pomnik Ofiar Czerwca 1956, a kilkaset metrów dalej na zachód (za linią torów kolejowych) zwiedzimy poznańską Palmiarnię (Matejki 18 ; godziny otwarcia od 9 do 17, poza sezonem od 9 do 16 ; ceny biletów 10 zł normalny, 7 złotych ulgowy [aktualizacja sierpień 2018]) i Stare ZOO (ul. Zwierzyniecka 19, wstęp płatny do pawilonu zwierząt zmiennocieplnych 8 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy ; godziny otwarcia uzależnione od miesiąca, aktualne informacje znajdziemy na oficjalnej stronie www [aktualizacja sierpień 2018]). Pomiędzy Dworcem Głównym, a Palmiarnią rozciąga się obszar Międzynarodowych Targów Poznańskich (kilka ciekawych zabytków techniki jak np. Pawilon Iglica na MTP czy Hala Reprezentacyjna) gdzie co roku odbywają się liczne imprezy handlowe, targi czy pokazy.

Stary Browar

Wizyta w Poznaniu nie będzie pełna bez, chociażby pobieżnego, obejrzenia Starego Browaru. W XIX i XX wieku działał tu browar założony przez Ambrosiusa Huggera. W latach 90. kupiła go Grażyna Kulczyk i zdecydowała o przeistoczeniu zabytkowych zabudowań w obiekt łączący funkcje centrum handlowego i galerii sztuki. Dziś działa tu ponad 200 sklepów i restauracji, a na terenie Starego Browaru wystawiono kilkanaście rzeźb i instalacji artystycznych (w tym dzieła słynnego Igora Mitoraja). Całość położona jest u zbiegu ulicy Półwiejskiej i Kościuszki.

!Stary Browar w Poznaniu
Stary Browar w Poznaniu

Ostrów Tumski

Na wschód od centrum miasta znajduje się jedyna zachowana z poznańskich wysp czyli Ostrów Tumski. To tutaj mieścił się najprawdopodobniej stołeczny gród Mieszka I i być może w tym miejscu odbył się tzw. chrzest Polski. Później wyspa należała do biskupów, a w czasach pruskich została włączona w ciąg nowoczesnych fortyfikacji miejskich. Najbardziej okazała budowla na tym obszarze to bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Ostrów Tumski 17). Tutaj wybudowano jeden z najstarszych kościołów w Polsce (obecnie istniejąca świątynia reprezentuje styl gotycki). We wnętrzu warto zwrócić uwagę na tzw. Złotą Kaplicę, której wystrój pochodzi z XIX wieku (tu według tradycji pochowano Mieszka I i Bolesława Chrobrego). Z innych ciekawych zabytków w katedrze zobaczymy gotycki ołtarz (prezbiterium), kilka portretów trumiennych, kopię tzw. "miecza świętego Piotra" oraz zabytkowe nagrobki duchownych i możnych.

Warto zobaczyć też Akademię Lubrańskiego czyli budynek wyższej szkoły ufundowanej tu w XVI wieku przez poznańskiego biskupa. Obecnie mieści się w nim Muzeum Archidiecezjalne (otwarte od wtorku do soboty, bilety normalny 10 złotych, ulgowy 7 złotych [aktualizacja sierpień 2018]). W pobliżu widzimy nowoczesny gmach Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci (wstęp 6 złotych bilet normalny, 4 złote ulgowy, godziny otwarcia: link [aktualizacja sierpień 2018]). Na wyspie warto jeszcze odwiedzić gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny (Ostrów Tumski 17).

Śródka

Położona na wschód od Ostrowa Tumskiego dzielnica Śródka to jedna z najstarszych części Poznania. Związana początkowo z piastowskim grodem miała stać się niezależnym miastem, ale wobec kolejnej lokacji (dokonanej przez książąt Przemysła i Bolesława), utraciła swe znaczenie. Dziś wejście do dzielnicy od strony rzeki otwiera nowoczesna Brama Poznania czyli centrum turystyczne z tarasem widokowym i multimedialną ekspozycją (otwarte od wtorku do piątku od 9 do 18, od soboty do niedzieli od 10 do 19, nieczynne w poniedziałek ; bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 12 zł [aktualizacja sierpień 2018]). Pamiątką po czasach dawnej świetności jest kościół św. Małgorzaty (rynek Śródecki) - gotycki ze sklepieniem gwiaździstym i barokowym wyposażeniem. Inny zabytkowy obiekt to zabudowania dawnego klasztoru filipinów (Filipińska 4, dziś mieści się tu Szkoła Katedralna).

!Fontanna Prozerpiny - Stare Miasto w Poznaniu
Fontanna Prozerpiny - Stare Miasto w Poznaniu

Park Cytadela

Dla miłośników spacerów po terenach zielonych cytadela to obowiązkowy punkt wycieczki do stolicy Wielkopolski. Na początku XIX wieku Prusacy postanowili otoczyć miasto pierścieniem umocnień, które następnie przekształcono w forty. Cytadela była jednym z najważniejszych punktów obrony miasta. Dziś dawny fort został przekształcony w piękny park, ale pomiędzy jego alejkami dostrzeżemy zachowane konstrukcje militarne (m. in. rawelin). Z wartych odwiedzenia obiektów na terenie Parku Cytadela wymienić należy: zabytkowe cmentarze (Cmentarz Garnizonowy z grobami powstańców styczniowych i wielkopolskich, Cmentarz Bohaterów Polskich, Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, Niemiecki Cmentarz Honorowy, Cmentarz Prawosławny, Cmentarz Żołnierzy Radzieckich), Pomnik Bohaterów, Amfiteatr, rosarium oraz poruszającą rzeźbę Magdaleny Abakanowicz "Nierozpoznani". Wielu turystów odwiedza Muzeum Uzbrojenia (Aleja Armii Poznań, bilety wstępu 10 zł normalny, 5 zł ulgowy, godziny otwarcia w sezonie zimowym i we wszystkie niedziele od 10 do 16, w pozostałe dni i miesiące od 10 do 17 [aktualizacja sierpień 2018]) oraz Muzeum Armii Poznań (Mała Śluza, bilety wstępu 8 zł normalny, 5 zł ulgowy, godziny otwarcia w sezonie zimowym i we wszystkie niedziele od 10 do 16, w pozostałe dni i miesiące od 10 do 17 [aktualizacja sierpień 2018]).

Malta i Nowe ZOO

Malta to poznańskie tereny wypoczynkowe - nad sztuczne Jezioro Maltańskie ściąga w ciepłe dni wielu mieszkańców miasta. Po obszarze Malty kursuje kolejka nazywana Maltanką (bilet na jeden przejazd 6 złotych, bilet ulgowy 4 złote ; godziny i daty kursów można sprawdzić tutaj: link [aktualizacja sierpień 2018]).

W latach 70. przy ulicy Krańcowej 81 otwarto Nowe ZOO (stary obiekt znajdował się w centrum miasta i nie mógł być rozbudowywany). Ogród Zoologiczny przeszedł gruntowną przebudowę w XXI wieku i dziś na jego terenie mieszczą się m. in. słoniarnia, motylarnia, wybieg dla niedźwiedzi, insektarium oraz resztki pruskiego fortu III. Bilety wstępu do ZOO kosztują: normalny 18 zł, ulgowy 10 zł, w weekendy normalny 24 zł, ulgowy 12 zł, w sezonie zimowym 10 złotych. [aktualizacja sierpień 2018]

W 2011 roku otwarto tu tzw. Termy Maltańskie uznawane za największy obiekt sportowy-rekreacyjny w kraju. W jego skład wchodzi m. in. basen olimpijski, basen do skoków, sale konferencyjne, basen solankowy, baseny geotermalne, basen dla dzieci itp. Ceny wstępów uzależnione są od rozrywek z jakich zechcemy skorzystać (baseny, SPA, Aqupark) i można je znaleźć na oficjalnej stronie obiektu.

Dzień świętego Marcina

Każdego roku poznaniacy hucznie świętują 11 listopada czyli wspomnienie świętego Marcina. Ulicą Święty Marcin przechodzi barwny korowód z platformami. Jego uczestnicy wyruszają spod gotyckiego kościoła św. Marcina do Zamku Cesarskiego, a tradycja ta ma swoje korzenie w średniowieczu. W Poznaniu wypieka się również rogale świętomarcińskie (z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, rodzynek i orzechów). Tego przysmaku można spróbować przez cały rok (do kupienia w cukierniach, a nawet w restauracjach i pubach). Od kilku lat w centrum działa również Rogalowe Muzeum Poznania (wejście od Klasztornej 23) prezentujące historię i metodę wypieku tych smakołyków (koszt biletów uzależniony jest od rodzaju pokazu, godziny otwarcia i dokładne informacje na temat wstępu na oficjalnej stronie placówki: link.

Inne

Z innych interesujących obiektów i placówek wymienić należy prywatną galerię Sztuki Dalineum z kolekcją dzieł sztuki Salvadora Dali (ul. Wielka 24, bilety 20 zł normalny, 15 zł ulgowy ; otwarte codziennie od 10 do 20 [aktualizacja sierpień 2018]).

Poza centrum znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Dąbrowskiego 165, wstęp wolny [aktualizacja sierpień 2018]). Na obrzeżach miasta warto zwiedzić chociażby Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko obejmujący kratery powstałe po uderzeniach meteorytów.

!Ratusz w Poznaniu
Ratusz w Poznaniu

Na co uważać w Poznaniu?

Poznań jest bezpiecznym miastem, ale rzecz jasna posiada dzielnice, w których łatwiej niż gdzieś indziej mogą nas spotkać nieprzyjemności. Złą sławą cieszą tutejsze Jeżyce (ale według statystyk przestępczość nie jest tu aż tak wysoka jak przed kilku laty). Policjanci radzą uważać też w okolicach modnych imprezowni na Starym Mieście, w okolicach Dworca Głównego i podczas ewentualnych spacerów po ulicach Nowego Miasta.

Podczas zwiedzania pamiętajmy, że w poniedziałki większość placówek muzealnych będzie nieczynna. Niektóre z nich (jak np. Muzeum Archidiecezjalne) mogą być zamknięte także w inne dni tygodnia. Warto sprawdzić takie informacje podczas planowania wizyty w mieście.

Jak oszczędzać pieniądze w Poznaniu?

Ceny w stolicy Wielkopolski nie odróżniają się od tych w innych dużych miastach naszego kraju. Tutejsze muzea również mają dni bezpłatnego zwiedzania. Bez opłat za bilety zwiedzimy zatem: we wtorki - Muzeum Armii Poznań, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, w soboty - Muzeum Archeologiczne (Wodna 27), Muzeum Narodowe wraz ze wszystkimi jego poznańskimi oddziałami (Muzeum Etnograficzne, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Historii Miasta Poznania, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe), w niedzielę Rezerwat Archeologiczny Genus Loci. Za darmo obejrzymy Stare ZOO (poza pawilonem zmiennocieplnych) czy Ogród Botaniczny UAM. [aktualizacja sierpień 2018]

!Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu (ul. Żydowska 34)
Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu (ul. Żydowska 34)

Reklama