Podróże po Europie

Skalne Miasto w Czechach - zwiedzanie, dojazd i informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2024

Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály lub Adršpašsko-teplické skály) to fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury. Co roku liczni turyści przechodzą po wyznaczonych szlakach i napawają się widokiem niezwykłych ostańców wznoszących się ku niebu i pokrytych lasem.

Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy
Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy

Skalne Miasto w Czechach - co powinniśmy wiedzieć na wstępie!

Skalne Miasto to de facto dwa duże i niezależne zbiorowiska skał: Adršpašské skály i położone kilka kilometrów dalej Teplické skály (oraz kilka innych, leżących na obrzeżach rezerwatu, atrakcji). Oba te rezerwaty łączy tzw. Wilczy wąwóz (cz. Vlčí rokí), przez który przechodzi żółty szlak turystyczny.

Większość turystów na wycieczkach zorganizowanych odwiedza tylko Adršpašské skály, pokonując trasę od jeziorka do przejażdżki łódkami. Jeśli jednak przyjeżdżacie tu na własną rękę i macie dużo czasu, pomyślcie o dłuższej wyprawie szlakiem łączącym oba skalne miasta lub o przejściu do mniej znanych części rezerwatu (np. szlak żółty do resztek zamku Adršpach).

W naszym przewodniku dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami ze zwiedzania Skalnego Miasta. Odwiedzaliśmy je zarówno w lato, jak i w zimę, przechodząc wszystkie najważniejsze szlaki. Nasz artykuł to obszerne kompendium wiedzy, obejmujące nie tylko informacje o szlakach turystycznych, parkingach i dojazdach, ale także przybliżające historię i przyrodę Skalnego Miasta. W związku z tym, zachęcamy do skorzystania ze znajdującego się poniżej spisu treści, który pomoże Wam lepiej zrozumieć strukturę i zawartość naszego materiału.

Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne

Skalne Miasto - historia

W wielu przewodnikach możecie znaleźć informacje, że Skalne Miasto nie było znane w dawnych czasach. To nie do końca prawda. Wiadomo, że nie pełniło ono funkcji turystycznych (narodziny turystyki to czasy nowożytne), a do jego głębiej położonych partii dostęp był utrudniony, ale już w średniowieczu miejscowa szlachta budowała tu zamki, a okoliczna ludność wykorzystywała skały jako schronienie.

W XIII wieku w okolicy istniały dwie osady, które dały początek dzisiejszym: Adršpach i Teplice nad Metují. Jest więc prawdopodobne, że mieszkańcy wyprawiali się pomiędzy skały w poszukiwaniu budulca czy podczas polowań.

Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne

Jednak wybuch zainteresowania Skalnym Miastem przypada na wiek XVIII i XIX. Przyczyniło się do tego kilka czynników. Po pierwsze te czasy to początki turystyki i zainteresowania człowieka najbliższą okolicą oraz pamiątkami przeszłości. Po drugie dla poetów i artystów epoki romantyzmu (oraz jego prekursorów) fantastyczny labirynt skalny z ruinami zamków i pradawnym lasem był idealnym miejscem do szukania natchnienia. Po trzecie wreszcie w 1824 roku na terenie Teplickich Skał wybuchł wielki pożar, który odsłonił wejście do najbardziej niedostępnych części. Wszystko to sprawiło że do Skalnego Miasta tłumnie zjeżdżały prawdziwe sławy: August II Mocny, Józef II czy sławny poeta Wolfgang Goethe.

Wiek XX to z kolei eksplozja zainteresowania turystyką wspinaczkową. Utworzono też rezerwat Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, wytyczono szlaki i zadbano o infrastrukturę turystyczną.

Skalne Miasto - Czechy
Skalne Miasto - Czechy

Skalne Miasto - przyroda

Rezerwat stanowi część Gór Stołowych i jest stosunkowo charakterystyczny dla tego pasma. Większość skał to piaskowce pochodzące z różnych okresów geologicznych. Charakterystyczna górska roślinność to kilkaset ciekawych gatunków w tym między innymi: fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski czy modrzyk górski. Również fauna Skalnego Miasta to wiele ciekawych gatunków zwierząt. Możemy tu spotkać borsuka, bociana czarnego, czaple, nietoperze, ale także żmiję zygzakowatą!

Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne

Adršpašské skály

To najsłynniejsza i najczęściej odwiedzana przez turystów część Skalnego Miasta. Wejście do niej znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach. Zaraz na początku szlaku stajemy przed pięknym jeziorkiem - to teren dawnej kopalni piasku. Możemy zejść na szlak okrążający wodny akwen lub kontynuować podróż. Przed nami najsłynniejsze formacje skalne: Głowa Cukru, Wielbłąd czy Orle Gniazdo. Przed Głową Cukru szlak rozwidla się dając nam możliwość obejrzenia Wielkiej Panoramy czyli najsłynniejszego punktu widokowego na Skalne Miasto.

Wielka Panorama - Skalne Miasto, Czechy
Wielka Panorama - Skalne Miasto, Czechy

Niezależnie jednak jaki wariant obierzemy dojdziemy do punktu U Krasnoluda (U Trpaslíka), gdzie możemy zawrócić lub wybrać się na spacer żółtym szlakiem, aby obejrzeć dwa górskie wodospady: Malý i Velký Adršpašský.

Głowa Cukru - Skalne Miasto, Czechy
Głowa Cukru - Skalne Miasto, Czechy

Na niektórych skałach odnajdziemy napisy wykonane przez dawnych turystów. Część z inskrypcji ma około 200 lat! Najstarszy podpis pochodzi z XVIII wieku i najprawdopodobniej został wykonany przez Polaka. Na wielu szczytach skał zobaczymy czasem metalowe skrzynki - znajdują się w nich notatniki i przybory do pisania. Wspinacze, którzy zdobędą taką skałę dopisują w zeszycie swoje nazwisko, trasę jaką przeszli i ocenę trudności. Ciekawa historia związana jest ze skałą Kochankowie - patrząc od południa zobaczymy na niej resztki farby. To ślady po napisie wykonanym przez wspinaczy po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Skalne Miasto - skała 'Kochankowie'
Skalne Miasto - skała 'Kochankowie'

Rejs łódką po jeziorku Adrszpaskim

Wielu turystów przyjeżdżających do Skalnego Miasta decyduje się przepłynąć łódką po części Adrszpaskiego jeziorka (Adršpašské jezírko).

Rejs łódkami - Skalne Miasto, Czechy
Rejs łódkami - Skalne Miasto, Czechy

Ta atrakcja jest dodatkowo płatna - bilet na rejs kosztuje 100,00 (17,37 zł). Dostępne są również bilety ulgowe w cenie 50,00 (8,69 zł), do zakupu których upoważnione są dzieci dzieci w wieku 3-15 lat, studenci do 26. roku życia, osoby z orzeczeniem niepełnosprawności oraz osoby powyżej 65. roku życia.

Bilety kupowane są bezpośrednio przed rejsem. Flisacy startują po zebraniu minimum 30 osób, na łódce mieści się ok. 60 turystów. Przejażdżka trwa ok. 15 minut, podczas niej jesteśmy raczeni serią dowcipów (często niewybrednych) opowiadanych w mieszance języka polskiego i czeskiego.

Rejsy organizowane są tylko w sezonie letnim. Do łódki nie można wejść z psem.

UWAGA! W sezonie turystycznym kiedy przybywają tu grupy zorganizowane czas oczekiwania na rejs może wynosić nawet do 2 godzin!
Skalne Miasto (Czechy) - jeziorko
Jeziorko - Skalne Miasto (Czechy)

Teplicke skály

Mniej popularna część rezerwatu przyciąga turystów, którzy startują z Teplic lub chcą uniknąć tłoku na szlakach. Wejście na teren rezerwatu znajduje się przy stacji kolejowej Teplice nad Metují skály. W pobliżu działają też pensjonaty i restauracje. Po kupieniu biletów ruszamy prosto niebieskim szlakiem. Dochodząc do rozwidlenia dróg skręcamy w lewo (droga prosto to żółty szlak, który zaprowadzi nas do rezerwatu Adršpašské skály). Czeka nas krótki spacer i docieramy do zamku Strzemię (Střmen). Możemy wspiąć się po trzystu metalowych schodach, aby z góry popatrzeć na otaczające nas lasy. W XIII wieku wzniesiono tu niewielki kamienny zamek. Prawdopodobnie został on spalony przez husytów, a ruiny rozebrała miejscowa ludność. Po powrocie na szlak kierujemy się przed siebie mijając kolejne fantazyjne formy skalne.

Skalne Miasto, Czechy - Teplickie Skaly
Skalne Miasto, Czechy - Teplickie Skaly

Ciekawe miejsca w Teplickich skałach:

  • Korona Skalna z potężnym Ogrodem Karkonosza. - Skalna Brama (umieszczono tu tablicę upamiętniającą pobyt w 1790 roku Johanna Wolfganga Goethego)
  • Skrzyżowanie pod Siekierą (jeśli skręcimy w lewo dojdziemy do zielonego szlaku wiodącego do ruin zamku Skály),
  • Rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Tutaj zaczyna się pętla szlaku, która wiedzie przez najpiękniejsze ze skał. Zobaczymy Sfinksa, Niedźwiedzia Polarnego czy Psa.

Jednak największe wrażenie na turystach robią z reguły: Świątynia, Skalna Kaplica oraz Wielki i Mały Plac Świątynny. Możemy wrócić szlakiem na rozdroża przy Skalnej Narzeczonej lub zejść z niego na szlak zielony i kierować się do wsi Janovice.

Skalne Miasto, Czechy - Kościół i pustelnia Iwanitów w Teplicach
Skalne Miasto, Czechy - Kościół i pustelnia Iwanitów w Teplicach

Skalne Miasto - szlaki turystyczne

Tak jak już wspomnieliśmy, rezerwat podzielony jest na dwie duże części: Adršpašské skály i Teplicke skály. Pierwsza z nich jest mniejsza i częściej wybierana przez turystów. Teplicke skály są większe i mniej oblegane, ponieważ wybierają je głównie Czesi, a czasem także czytelnicy naszego artykułu (większość materiałów w sieci opisuje wyłącznie Adršpašské skály).

Niebieski szkla wokół jeziorka - Skalne Miasto, Czechy
Niebieski szkla wokół jeziorka - Skalne Miasto, Czechy

Na całym obszarze wyznaczono kilka szlaków turystycznych, z których najczęściej uczęszczane są dwa szlaki okrężne, ukazujące piękno każdego z zespołów skalnych.

Najważniejsze szlaki Skalnego Miasta:

  • Szlak okrężny w Adršpašské skály - długość 3,5 km, sugerowany czas przejścia to 2,5 km.
  • Szlak niebieski wokół kamieniołomu (Adršpašské skály) - długość 1,5 km. Prowadzi on wzdłuż brzegu jeziorka i przejście go zajmie nam nie więcej niż 45 minut.
  • Szlak zielony wraz z rejsem łódkami (przejście od wejścia do przystani, powrót przez Wielką Panoramę) - około 3 godziny.
  • Szlak okrężny w Teplickich skałach - trasa biegnie niebieskim szlakiem i ma długość około 6 km. Dla odwiedzających przygotowano ścieżkę edukacyjną poświęconą Józefowi Vavrouškowi.
  • Szlak żółty, przez Wąwóz Vlčí, łączący oba skalne miasta - długość 5 km (jeśli startujemy rano, to jest on świetną okazją do zwiedzenia obu zespołów skalnych). Polecamy ten szlak wszystkim miłośnikom pieszych wędrówek. Proponowana trasa: zielonym szlakiem z wejścia do Adršpašskich skál, potem znakami żółtymi, mała pętla fragmentem szlaku niebieskiego i wyjście w Teplickich skałach - sugerowany czas przejścia to nawet 5 godzin.

Istnieje jeszcze inne, w tym m.in.:

  • krótki szlak żółty (północno-zachodnia część rezerwatu) prowadzący do ruin zamku Adrspach.
  • Wejście na Křížový vrch (punkt widokowy na Skalne, szlak żółty z parkingu przy Adršpašskich skálach) - ok. 45 minut.
  • Zielony szlak w Teplickich skałach, który wiedzie na górę Čáp i do ruin zamku Skály.
  • Czerwony szlak rowerowy, który obiega cały rezerwat.

Czas przejścia poszczególnych szlaków jest uzależniony od kondycji turysty, a także od pory roku. Latem chodzi się łatwiej chociaż musimy liczyć się z tłumami na drodze zwłaszcza w Adršpašskich skálach. Podane przez nas czasy są orientacyjne i zakładają wizytę w sezonie letnim.

Szlaki turystyczne - ważne informacje

  • Osoby niepełnosprawne mogą przebyć na wózkach inwalidzkich część drogi w Adršpašskich skálach - od wejścia, przez "bramę gotycką" do znaków żółtych, w stronę Małego Wodospadu. Trasa ta ma długość około 1,3 km. Nie będą niestety jednak mogli ruszyć dalej przez Wielką Panoramę ze względu na znajdujące się tam schody, więc muszą zawrócić tą samą drogą.
  • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób z wózkami dziecięcymi - do przejścia jest tylko fragment do Małego Wodospadu i z powrotem.
  • Ścieżki okrężne są (w swych podstawowych wersjach) dość proste nawet dla nieprzygotowanego turysty, jednak pozostałe szlaki i ścieżki boczne (np. wejście na zamek Strzemię) mogą wycisnąć z nas przysłowiowe siódme poty. Co więcej zimą niektóre fragmenty mniej popularnych szlaków są pokryte lodem i ich przejście wymaga dobrego obuwia oraz ostrożności! Na szczęście ten problem nie występuje przy drogach okrężnych.
Skalne Miasto, Czechy - Zamek Strzemię
Skalne Miasto, Czechy - Zamek Strzemię

Zwiedzanie Skalnego Miasta

Zwiedzanie w sezonie letnim

Przyjeżdżając tu latem musimy liczyć się z tłokiem i setkami Polaków na szlakach. W weekend majowy czy w inne dni wolne od pracy czas oczekiwania na rejs łódkami może wynieść nawet do dwóch godzin! Pamiętajmy, że ze względu na niewielką ładowność łodzi kolejka przesuwa się dość wolno, przez jakiś czas będziemy musieli czekać stojąc na znajdujących się po drodze drabinach. Warto rozważyć czy trwający ok. 20 minut rejs jest tego warty.

Zdecydowanie więcej osób wybiera Adršpašské skály, chcąc więc uniknąć tłumów lepiej iść do rezerwatu Teplické skály. Dobrze jest przyjść odpowiednio wcześnie nim na szlakach pojawiają się wycieczki zorganizowane (najczęściej z Polski gdyż Czesi świadomi tłoku częściej wybierają skalne miasta w Czeskim Raju). W szczególnie popularne dni drogi prowadzące do Skalnego Miasta są około południa zamykane dla turystów przez służby porządkowe (taka sytuacja miała miejsce w 2019 roku).

Skalne Miasto - kolejka do przystani
Skalne Miasto - kolejka do przystani

Mniejszym problemem są tu panujące latem upały. Rezerwat jest obszarem częściowo zalesionym, a potężne formacje skalne pozwolą schronić się przed słońcem. Warto jednak zawsze mieć ze sobą butelkę wody.

Skalne Miasto - zwiedzanie w sezonie zimowym

Zima to wprost idealna pora na zwiedzanie Skalnego Miasta. Szlaki pustoszeją, a pokryte śnieżnymi czapami skały i drzewa przybierają fantazyjne formy. Spacer pomiędzy skałami dostarcza niezwykłych wrażeń estetycznych. Należy jednak pamiętać o odpowiednio dobranych obuwiu. Wprawdzie najbardziej popularne szlaki są regularnie odśnieżane przez obsługę, ale na drodze pomiędzy rezerwatami Teplické skály a Adršpašské skály możemy trafić na miejsca gdzie łatwo się poślizgnąć (na przykład na metalowych drabinkach, które często skuwa lód).

Staw w Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto w zimowej scenerii
Staw w Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto w zimowej scenerii

Warto też dobrze zaplanować wyjście tak aby pojawić się u wylotu szlaków nie później niż po zapadnięciu zmroku. Pamiętajmy, że z powodu ukształtowania terenu (wysokie skały) w Skalnym Mieście robi się ciemniej nieco wcześniej, a spacer w ciemnościach może skończyć się nieprzyjemnym wypadkiem.

Skalne Miasto - ceny biletów

Wstęp na teren obu rezerwatów jest płatny, ale każdy z nich posiada własny, niezależny system biletowy.

Bilety do Adršpašské skály

Od 1 kwietnia 2021 roku w rezerwacie Adršpašské skály obowiązuje nowy system biletowy, którego celem jest rozładowanie tłumów oraz zmniejszenie korków na drogach dojazdowych. Wciąż możliwy jest zakup biletu na miejscu, ale pula takich wejściówek jest limitowana. Może się więc okazać, że po dojechaniu na miejsce będziemy musieli poczekać kilka godzin lub w najgorszym przypadku po prostu obejdziemy się smakiem.

Ważne: Gdy bilety online są wyprzedane, nie ma również możliwości zakupu biletów w kasie na miejscu.

Bezpieczną alternatywą jest zakup wejściówki na oficjalnej stronie internetowej. Bilety rezerwujemy na konkretne okno godzinowe (np. 11:00-12:00) i nie możemy go przegapić. Po dokonaniu płatności otrzymamy specjalny kod QR, który musimy mieć przy sobie w trakcie kontroli przy wejściu do rezerwatu. Podczas zakupu online możemy również opłacić miejsce parkingowe. Co ważne - jeden z trzech parkingów wydzielono tylko dla osób kupujących przez Internet.

Małym minusem jest fakt, że na stronie internetowej nie będzie możliwości zakupu biletu na przejażdżkę łódką.

Ceny biletów:

Ceny biletów w rezerwacje Adršpašské skály różnią się w zależności od sezonu. Istnieją trzy taryfy biletowe:

  • TOP sezon trwa od 1 lipca do 31 sierpnia;
  • sezon główny od 1 kwietnia do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października;
  • pozostałe miesiące (od 1 listopada do 31 marca).

Ponadto, w przypadku zakupu online z wyprzedzeniem bilety są tańsze niż te kupione w kasie na miejscu.

Zakup online (najniższe możliwe ceny, ceny biletów zakupionych online mogą różnić się w zależności od dnia)

TOP sezon główny poza sezonem
Normalny od 130,00 (22,58 zł) od 120,00 (20,84 zł) od 110,00 (19,11 zł)
Ulgowy od 100,00 (17,37 zł) od 90,00 (15,63 zł) od 80,00 (13,90 zł)
Bilet rodzinny od 370,00 (64,27 zł) od 340,00 (59,06 zł) od 310,00 (53,85 zł)

Zakup w kasie

TOP sezon główny poza sezonem
Normalny 200,00 (34,74 zł) 180,00 (31,27 zł) 130,00 (22,58 zł)
Ulgowy 170,00 (29,53 zł) 150,00 (26,05 zł) 100,00 (17,37 zł)
Bilet rodzinny 580,00 (100,75 zł) 520,00 (90,32 zł) 370,00 (64,27 zł)
  • Bilet rodzinny - 2 dorośli + 2 dzieci w wieku 3-15 lat.
  • Do zakupu biletu ulgowego upoważnieni są: Studenci, dzieci 3-15 lat, seniorzy 65+, osoby z orzeczeniem niepełnosprawności.
  • Opłata za psa nie zależy od sezonu i wynosi zawsze 50,00 (8,69 zł).
  • Dzieci do lat 3 - wstęp bezpłatny.
  • Aktualne ceny biletów sprawdzicie tutaj

Bilety do Teplicke skály

W Teplickich Skałach nie ma rozróżnienia na sezon letni czy zimowy – przez cały rok obowiązuje jedna taryfa. Rezerwat od niedawna posiada własny internetowy system sprzedaży biletów, ale z naszego doświadczenia nie zawsze on działa. Znajdziecie go tutaj.

Zakup online:

  • Dorośli - 120,00 (20,84 zł).
  • Studenci w wieku 18-26 lat i seniorzy 65+ - 80,00 (13,90 zł).
  • Dzieci w wieku 6-18 lat - 60,00 (10,42 zł).
  • Psy (Teplicke skály) - 50,00 (8,69 zł),
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci) - 320,00 (55,58 zł).

Zakup na miejscu:

  • Dorośli - 150,00 (26,05 zł).
  • Studenci w wieku 18-26 lat i seniorzy 65+ - 100,00 (17,37 zł).
  • Dzieci w wieku 6-18 lat - 80,00 (13,90 zł).
  • Psy (Teplicke skály) - 50,00 (8,69 zł),
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci) - 400,00 (69,48 zł).

Dzieci poniżej 6. roku życia wchodzą za darmo. Aktualne ceny biletów sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Parkingi

Przy obu rezerwatach znajdują się również parkingi. Ich koszt przedstawia się następująco:

Adršpašské skály

samochód osobowy, motocykl

  • w sezonie TOP (zakup: online / w kasie) - 180,00 (31,27 zł) / 250,00 (43,42 zł);
  • w sezonie głównym (zakup: online / w kasie) - 150,00 (26,05 zł) / 200,00 (34,74 zł),
  • poza sezonem (zakup: online / w kasie) - 80,00 (13,90 zł) / 100,00 (17,37 zł).

Autobus, przyczepa kempingowa, kamper (zakup tylko w kasach)

  • w sezonie TOP (zakup: online / w kasie) - 650,00 (112,91 zł);
  • w sezonie głównym (zakup: online / w kasie) - 450,00 (78,16 zł),
  • poza sezonem (zakup: online / w kasie) - 300,00 (52,11 zł).

Wskazówka! Jeśli kupujecie bilet online do rezerwatu Adršpašské skály, to najlepiej od razu zarezerwować również miejsce parkingowe. Jeden z trzech parkingów przeznaczony jest wyłącznie dla osób rezerwujących miejsce przez Internet. Niestety, nie istnieje opcja rezerwacji wyłącznie parkingu, bez zakupu biletu wstępu.

Teplicke skály

Opłata za parking (samochód osobowy) wynosi 150,00 (26,05 zł), za motocykl 100,00 (17,37 zł), a za autokar lub kamper 300,00 (52,11 zł).

Jak dojechać do Skalnego Miasta?

Mimo że Skalne Miasto leży niedaleko od granicy z Polską to najlepszą opcją dojazdu pozostają własne "cztery kółka". Jeśli jednak nie posiadamy samochodu, a chcemy zwiedzać na własną rękę to nic z straconego - są przynajmniej trzy możliwości na dotarcie do tego pięknego rezerwatu.

  • Pociąg obsługiwany przez Koleje Dolnośląskie, który dowiezie nas do stacji Adršpach z kilku miast: Wrocławia, Wałbrzycha czy Jeleniej Góry. Niestety, kursuje on tylko w sezonie letnim (w ostatnim roku funkcjonował od czerwca do września). Więcej informacji znajdziemy tutaj tutaj.
  • Możemy również skorzystać z oferty lokalnego biura podróży. Wiele takich placówek w Kotlinie Kłodzkiej, na Śląsku czy w Sudetach regularnie organizuje wycieczki do Adrspach.
  • Kolejnym z połączeń jest droga przez Kotlinę Kłodzką - musimy kierować się do miasta Nachod (autobusy z Kudowy). Tam wsiadamy w pociąg bądź autobus do miast Adrspach lub Teplice nad Metují

Uwaga!

Większość pociągów z Nachodu jedzie do Borumova, w Teplicach stają tylko na stacji oddalonej o około 4 kilometry od wejścia do rezerwatu. Jeśli więc chcemy dojechać do miejscowości Adršpach lub do stacji Teplice nad Metují skály musimy w Teplicach zmienić pociąg. Nie powinno być z tym problemu, gdyż większość kursów jest skomunikowana (kiedy wysiadamy w Teplicach pociąg do Adršpach powinien już na nas czekać).

Pamiętajmy jednak o tym, że część z lokalnych kolei posiada przystanki na żądanie! Bilety kupujemy u konduktora (chyba, że na stacji jest czynna kasa).

Alternatywna opcja dotarcia do Skalnego Miasta przeznaczona jest dla turystów uwielbiających wycieczki piesze i nie obawiających się wyzwań. Za naszą bazę obieramy polskie miasteczko Chełmsko Śląskie. Z samego rana ruszamy szlakiem do dawnego przejścia granicznego Libna. Po kilkuset metrach za granicą skręcamy ostro w prawo i kierujemy się do miejscowości Horní Adršpach. Stamtąd już tylko jedna stacja kolejowa (około 3,5 kilometra) dzieli nas od wejścia do Skalnego Miasta (Adršpašské skály). Cała trasa z Chełmska Śląskiego do Horní Adršpach to tylko 7,5 kilometra.

Okolice

Wprawdzie Skalne Miasto powinno dostarczyć nam dostatecznie dużo wrażeń, ale jeśli pozostajemy w regionie przez kilka dni to warto też rozejrzeć się po okolicy.

Teplice nad Metují to niewielkie przyjemne miasteczko z barokowym kościołem św. Warzyńca (Kostel svatého Vavřince) oraz położoną na wzgórzu Kamenec pustelnią nieistniejącego zakonu iwanitów i niewielkim kościółkiem Maryi Panny Nieustającej Pomocy (Kostel Panny Marie Pomocné). Z kolei wioska Adršpach może się poszczycić renesansowym pałacem. Ci, którzy chcą wybrać się gdzieś dalej mogą pojechać do pobliskiego Borumova – miasteczka z ładną starówką i pobliskim mniej znanym Skalnym Miastem czyli Borumovskimi Ścianami (Broumovské stěny).

Gdzie się zatrzymać?

Chociaż na terenie obu pobliskich miejscowości znajduje się sporo miejsc noclegowych, znalezienie sensownego noclegu w sezonie nie będzie sprawą łatwą. Szukając odpowiedniego lokum warto zwrócić uwagę na jego odległość od stacji kolejowej (jeśli nie poruszamy się samochodem). Ciekawą opcją może być położony na terenie rezerwatu Pension u Skalniho Potoka. Dla polskich turystów zaskoczeniem może być fakt, że niektóre z tutejszych restauracji (przynajmniej poza sezonem) są nieczynne w poniedziałki!

W nieco lepszej sytuacji są turyści zmotoryzowani - można spróbować znaleźć nocleg w pełnym zabytków Nachodzie lub w mieście Trutnov. Na przykład:

  • Zámecký hotel U Rajských (Smiřických 1280) - Hotel na przedmieściach w niewielkim pałacu, pokoje z prywatnymi łazienkami, możliwość wykupienia wyżywienia.
  • Penzion Poříčí (Petříkovická 201) - Pensjonat na przedmieściach Trutnova przy drodze prowadzącej do Skalnego Miasta, pokoje ze śniadaniem i prywatnymi łazienkami.

Pozostali turyści mogą wybierać spośród kilkunastu obiektów zlokalizowanych przy wejściu na szlaki. W przypadku miasteczka Adršpach uwagę zwraca hotel Skalní Mlýn Adršpach (Dolní Adršpach 1) bardzo często wybierany przez turystów (w połowie drogi między jednym, a drugim Skalnym miastem - około półtora kilometra do każdego z nich). Obiekt posiada pokoje z prywatnymi łazienkami i możliwość wykupienia wyżywienia.

W Teplicach nad Metują znajdziemy znacznie więcej tańszych pensjonatów. Jednak decydując się na tę lokalizację pamiętajmy, że do rezerwatu Adršpašské skály będziemy musieli dojechać pociągiem (tymczasem Teplické skalní město będziemy mieć znacznie bliżej). Przykład takiego pensjonatu to nocleg U Janečků (Na Výsluní 275, pokoje z prywatnymi łazienkami).

Nieco dalej od wejścia do Skalnego Miasta (ok. 2,5 kilometra) można wynająć pokoje w wysoko ocenianym Apartment Ve Mlýně (Palackého 16, pokoje z prywatnymi łazienkami).

Można zdecydować się też na nocleg w Broumovie i połączyć wyjazd z oglądaniem rezerwatu Broumovske steny, a do Skalnych Miast dojeżdżać autobusem lub pociągami. Wysoko ocenianym przez turystów obiektem noclegowym jest pensjonat Privát v Podhoubí (Bratří Čapků 151, pokoje ze wspólnymi łazienkami).

Skalne Miasto w Czechach - informacje praktyczne

  • Na terenie obu rezerwatów możliwość korzystania z telefonów komórkowych jest utrudniona z powodu kłopotów z zasięgiem!
  • Przed wejściem do obu Skalnych Miast działa cały szereg sklepików z pamiątkami i obiektów gastronomicznych (w sezonie letnim). Ceny są tam jednak dość wygórowane chociaż istnieje możliwość płatności złotówkami (przelicznik zdecydowanie niekorzystny). Można też wymienić walutę chociaż kurs będzie typowo "turystyczny".
  • Bezpłatne WC znajduje się w punktach informacji przed wejściem - na szlakach nie znajdziemy toalet!
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Brama Gotycka - Czechy, Skalne Miasto
Brama Gotycka - Czechy, Skalne Miasto

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama