Skrzydlate nosorożce - oryginalny symbol niemieckiego miasta Dortmund

Dortmund to niemieckie miasto niezbyt często odwiedzane przez turystów. Kojarzone główne z klubem sportowym Borussia Dortmund oraz możliwością zwiedzania stadionu tej drużyny - Signal Iduna Park. Oprócz tego miasto to dobre miejsce na spacery po mieście, zakupy a także skosztowanie niemieckiej kuchni.

symbol niemieckiego miasta Dortmund - skrzydlate nosorożce

Na przełomie XX i XXI wieku, a dokładniej w 2000 roku, zrodził się pomysł, który niespodziewanie rozwijał się dodając kolorów temu miastu. Podobnie jak inne niemieckie miasto - Berlin, Dortmund na przełomie kilku lat pokazał nam swój nowy symbol na ulicach całego miasta. Symbolem Berlina są niedźwiedzie, w Dortmundzie spotkamy nieco inne, bardziej oryginalne zwierzę - nosorożca. Nie jest to zwykły nosorożec, posiada bowiem ważny dodatek, będący atrybutem latania - skrzydła. Dlatego nieszablonowym symbolem Dortmundu jest - skrzydlaty nosorożec.

skrzydlate nosorożce w Dortmundzie

Geneza nosorożców w Dortmundzie

W 2000 roku wymyślono emblemat dla dortmundzkiej Filharmonii - nosorożca, wyrażający następujące idee: skromność i słuch - ponieważ nosorożce to skromne zwierzęta o bardzo dobrym słuchu oraz inspirowanie i pobudzanie poprzez wzgląd na skrzydła - zaczerpnięte od mitycznego Pegaza.

W roku 2006, podczas przygotowań do Mistrzostw Świata w piłce nożnej rozstawiono kolejne figury nosorożców, tym razem symbolizowały one kraje biorące udział w Mistrzostwach. Kolejne lata to kolejne rozmieszczone w mieście figury. Mieszkańcy przyzwyczaili się do codziennego widoku tych nietypowych zwierząt w swoim otoczeniu, dlatego też moda na nosorożce zaczęła się rozwijać.

nosorożec - symbol Dortmundu

Nosorożce dzisiaj

Obecny stan figur w Dortmundzie to ok 120 sztuk. Nie wszystkie można zobaczyć, ponieważ często oddawane są do renowacji. Ciekawostką jest, że nosorożce znajdziemy w różnych miejscach, przed kawiarniami, przed sklepami, a także przed muzeami, na placach i placykach. Inne skryte w żywopłotach, a nawet na balkonach. :)

nosorożec - symbol Dortmundu

Kolorowe stwory służą w większości jako przestrzeń reklamowa, promując przy tym najróżniejsze rzeczy, od szkół po gabinety okulistyczne. Ta forma reklamy jednak nie należy do najtańszych.

!Przestrzeń reklamowa na nosorożcu - symbolu niemieckiego miasta Dortmund
Przestrzeń reklamowa na nosorożcu - symbolu niemieckiego miasta Dortmund

Oprócz pomysłu na reklamy, zrodziła się kolejna myśl - gadżety. W niemal każdym sklepiku z pamiątkami (jest ich niewiele), w kioskach, a także w innych miejscach na półkach znajdziemy rozmaite produkty w kształcie figur nosorożców ze skrzydłami: stojące figurki, breloczki, kubki itp.. Kolorowe, gładkie, wzorzyste, z odmiennych materiałów. Do wyboru, do koloru..

Warto dodać, iż figury znajdujące się na ulicach są sporych rozmiarów, długość takiego zwierzęcia to 2 metry, a wysokość - 1,50 metra.

symbol niemieckiego miasta Dortmund - skrzydlate nosorożce

symbol niemieckiego miasta Dortmund - nosorożce

nosorożec - symbol Dortmundu

nosorożec - symbol Dortmundu

nosorożec - symbol Dortmundu

nosorożec - symbol Dortmundu

nosorożec - symbol Dortmundu

nosorożec - symbol Dortmundu

nosorożec - symbol Dortmundu


Reklama