Podróże po Europie

Split w Chorwacji - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Sprawdź co warto zobaczyć!

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2024

Chorwacki Split to ewenement na skalę światową - to niezwykłe miasto, którego starówka była niegdyś... cesarskim pałacem! Budowla chociaż zdewastowana i zniszczona nadal zaskakuje swoimi rozmiarami.

Oprócz pozostałości pałacu Dioklecjana, Split oferuje jeszcze sporo atrakcji, które warto zobaczyć. Zanim je Wam zaprezentujemy, rozpoczniemy od krótkiego wprowadzenia historycznego.

Widok na Split z dzwonnicy katedry
Widok na Split z dzwonnicy katedry

Historia Splitu

Wbrew temu co się powszechnie sądzi, zanim powstał tu pałac Dioklecjana, od kilkuset lat funkcjonowała osada założona przez greckich kolonistów. Nie wiemy o niej zbyt wiele gdyż większość źródeł skupia się na pobliskiej Salonie. Dopiero gdy zmęczony rządzeniem Dioklecjan postanowił przenieść się nad morze i wzniósł tu olbrzymi pałac dzieje małej osady zmieniły swój bieg. W VII wieku po spaleniu Salony przez Słowian i Awarów ocalała ludność przeniosła się do ufortyfikowanego pałacu. Cesarz Konstans II Brodaty zezwolił na przekształcenie dawnej budowli w nowe miasto, które miało dać odpór najazdom barbarzyńców. Z ruin Salony przeniesiono relikwie św. Dujama, a w późniejszych wiekach wybudowano katedrę na miejscu dawnego mauzoleum.

Salona - starożytne ruiny w okolicach Splitu
Salona - starożytne ruiny w okolicach Splitu

Miasto pozostawało we władaniu Bizancjum, ale ścierały się tu również wpływy chorwackie, węgierskie i weneckie. W roku 1420 władzę nad Splitem przejęła republika wenecka i zachowała ją przez następne kilkaset lat. Ograniczono przy okazji autonomię Splitu, ale jednocześnie miasto rozwinęło się pod względem gospodarczym, kwitła też literatura i sztuka.

Pałac Dioklecjana
Pałac Dioklecjana

Po okresie wojen napoleońskich władzę nad Dalmacją przejęła Austria. W XIX wieku do głosu doszli przedstawiciele chorwackich ruchów narodowych. Po pierwszej wojnie światowej Split znalazł się w granicach Królestwa Jugosławii stając się jednocześnie areną konfliktu pomiędzy Chorwatami a Włochami. Wojska niemieckie zajęły miasto w 1941 roku i przekazały je Włochom. Gdy zakończyła się II wojna światowa Split znalazł się w granicach socjalistycznej Jugosławii Josipa Broz Tito. Podczas wojny domowej na Bałkanach w okolicy stacjonowała jugosłowiańska flota wojenna, która w 1991 roku ostrzelała miasto. Lata 90. to czas zastoju gospodarczego, który przełamano rozwijając branżę turystyczną. Dziś zatrzymuje się tu większość zwiedzających Riwierę Chorwacką. W roku 1979 na listę UNESCO wpisano historyczne centrum wraz z ruinami pałacu Dioklecjana.

Nazwa miasta

Przez lata uznawano, że nazwa miasta pochodzi od rzymskiego określenia "palatium" oznaczającego siedzibę władcy. W czasach cesarstwa Split nazywany był Spalatum i ten termin łączony bywa z pałacem Dioklecjana. Coraz częściej jednak podważa się taką proweniencję, słusznie wskazując, że miasto istniało na długo przed przeniesieniem tu siedziby cesarza. Grecka nazwa brzmiała "Asphalatos" i zdaniem językoznawców wywodzi się od nazwy popularnego w tym regionie żółtego krzewu Calicotome villosa. Być może prawdziwe są obie koncepcje: początkowo funkcjonowała nazwa "kwiatowa", którą Rzymianie skojarzyli ze słowem "palatium".

Jak zwiedzać Split i jego atrakcje?

Najważniejsze zabytki miasta znajdują się na terenie dawnego pałacu Dioklecjana czyli dzisiejszej starówki. Na ich obejrzenie wystarczy nam około połowy dnia. Warto jednak pamiętać, że atrakcje Splitu to nie tylko resztki antycznego pałacu, ale również obszar portowy, górujące nad miastem wzgórze Marjan czy sąsiednie dzielnice. Na spokojne zwiedzenie wszystkich najciekawszych miejsc warto zaplanować przynajmniej dwa pełne dni.

Trzeba także wziąć pod uwagę, że kilka muzeów zlokalizowanych jest dość daleko od starówki, a dodatkowo w odległej o osiem kilometrów Salonie znajdują się ciekawe ruiny z czasów rzymskich (więcej: Starożytna Salona (Solin) - zwiedzanie i informacje praktyczne).

Podczas spaceru po Splicie
Podczas spaceru po Splicie

Co więcej, Split może być świetną bazą wypadową do poznania pobliskich wysp (Hvar, Šolta, Brač), wpisanego na listę UNESCO Trogiru, Szybenika i Parku Narodowego Krka czy spróbowania raftingu na rzece Cetina.

Plaża Bačvice - Split
Plaża Bačvice - Split

Co warto zobaczyć w Splicie? Największe atrakcje oraz zabytki

Pałac Dioklecjana, czyli Stare Miasto w Splicie

Stare Miasto to w zasadzie Pałac Dioklecjana, bo to właśnie mury tej niezwykłej budowli wyznaczają dziś obręb tutejszej starówki. Kompleks, który został wzniesiony dla abdykującego cesarza, pełnił jednocześnie funkcje militarne, mieszkalne jak i reprezentacyjne. Dzisiejsze uliczki to dawne pałacowe korytarze. O wielkości zabytku świadczy fakt, że współcześnie w wzniesionych na jego terenie kamienicach żyje około trzy tysiące ludzi!

Zwiedzanie Pałacu Dioklecjana - informacje praktyczne

Na wstępie warto podkreślić, że nie istnieje coś takiego jak bilet do pałacu Dioklecjana. Część zachowanych budowli pałacowych możemy obejrzeć za darmo, ponieważ stanowią dziś część starego miasta, ale by wejść do wnętrza wybranych zabytków wymagane jest wykupienie biletów. Biletowane atrakcje starówki to: katedra, dzwonnica, podziemia oraz baptysterium.

Najbardziej opłacalny jest bilet łączony, umożliwiający wejście do wszystkich z nich.

Więcej o zwiedzaniu zabytków wchodzących w skład dawnego starożytnego kompleksu oraz o jego historii przeczytacie w naszym przewodniku Pałac Dioklecjana w Splicie - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne.
Pałac Dioklecjana w Splicie
Pałac Dioklecjana w Splicie

Złota Brama i inne punkty wjazdowe

Do pałacu można było wejść przez cztery bramy: Złotą (Zlatna Vrata), Srebrną (Srebrena Vrata), Brązową i Żelazną (Željezna Vrata). Do naszych czasów przetrwały trzy z nich - wychodząca na port Brama Brązowa została zabudowana, ale jej relikty można dostrzec w obrębie murów. Nazwy bram pochodzą od metali, z których wykonano niezachowane do dziś zdobienia.

Warto zobaczyć wszystkie trzy z nich - nam do gustu najbardziej przypadła "Złota Brama", którą cesarz Dioklecjan wkroczył do miasta.

Atrakcje Splitu - Złota Brama
Atrakcje Splitu - Złota Brama

Perystyl oraz westybul

Prowadzące od czterech bram drogi zbiegały się w perystylu, głównego dziedzińca pałacu, który jest dziś jednym z najlepiej zachowanych fragmentów całego założenia.

Stojąc w perystylu warto zwrócić uwagę na kopie rzeźby egipskiego sfinksa z XV wieku p.n.e. (jego pozbawiony głowy "brat" pilnuje wejścia do baptysterium) oraz na kościół św. Rocha (Crkva sv. Roka u Splitu na Peristilu), gdzie obecnie znajduje się punkt informacji turystycznej.

Katedra w Splicie oraz kolumny zdobiące perystyl
Katedra w Splicie oraz kolumny zdobiące perystyl

Innymi elementami dekoracyjnymi wartymi uwagi są kolumny, które przetrwały od czasów Dioklecjana.

Z perystylu przejść można do okrągłego westybulu (starego dworu cesarskiego, gdzie dziś dają koncerty miejscowi śpiewacy) lub do katedry św. Dujama (wstęp płatny).

Koncert w westybulu Pałacu Dioklecjana w Splicie
Koncert w westybulu Pałacu Dioklecjana w Splicie

Katedra św. Dujama oraz westybul

Chociaż wielu turystów jest nieco rozczarowanych wnętrzem świątyni (jest zdecydowanie mniejsza od gotyckich katedr Europy) to jednak trzeba zaznaczyć, że mamy tu do czynienia ze współistnieniem wielu stylów architektonicznych, tworzących niezwykłą mieszankę.

Katedra w Splicie
Katedra w Splicie

Budowla powstała jako cesarskie mauzoleum. Kończący się kolumnadą ganek znajdował się tu gdzie dziś stoją posągi sfinksów. Po schodach wchodziło się do ośmiobocznego budynku (dziś kościół). Być może to właśnie tam spoczęły doczesne szczątki Dioklecjana.

Więcej o zabytkach w katedrze napisaliśmy w naszym przewodniku po Pałacu Dioklecjana.

Co warto zobaczyć w Splicie? Wnętrze katedry
Co warto zobaczyć w Splicie? Wnętrze katedry

Dzwonnica - spójrzmy na starówkę z góry!

W ramach zwiedzania katedry warto wejść na dzwonnicę (pod warunkiem, że nie cierpimy na lęk wysokości), z której roztacza się przepiękny widok na miasto.

Do pokonania jest około 200 schodów, dość wysokich i stromych.

Baptysterium (świątynia Jowisza)

Wąska uliczka po przeciwnej stronie od fasady katedry prowadzi do baptysterium (dawna świątynia Jowisza - jest to jedyna z dawnych świątyń pogańskich, jakie przetrwały na terenie pałacu).

Budynek posiadał część podziemną o nieznanym do dziś przeznaczeniu (w średniowieczu mogła służyć za kaplicę). W okresie chrześcijańskim świątynia pełniła funkcję baptysterium.

W XIII wieku przeniesiono tu część XI-wiecznych kamiennych elementów wyposażenia katedry - to właśnie na nich odnajdziemy relief z wizerunkiem władcy (Piotr Krzesimir IV lub Dymitr Zwonimir) oraz pentagram (symbol pięciu ran Chrystusa lub Trójcy Świętej i Jezusa z dwoistą naturą).

Warto zwrócić uwagę na przepiękny kasetonowy sufit, który według historyków sztuki wywarł olbrzymi wpływ na renesansowych artystów z Dalmacji

Sufit baptysterium (Split)
Sufit baptysterium (Split)

Pałacowe podziemia oraz mniej znane części dawnego pałacu

Z perystylu można również zejść poniżej poziomu ulic aby po przejściu obok szeregu kramów z pamiątkami, skręcić w lewo i zwiedzić pałacowe podziemia (Podrumi Dioklecijanove palače, wstęp płatny).

Zwiedzanie Splitu - spacer po pałacowych podziemiach
Zwiedzanie Splitu - spacer po pałacowych podziemiach

Mało znane części dawnego pałacu to nimfeum oraz triclinium. Znajdują się one pomiędzy katedrą, a murami - dziś działa tu Muzeum Etnograficzne. Nawet jeśli nie chcemy zwiedzać tej placówki warto okrążyć katedrę i przejść się pomiędzy ruinami.

Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie
Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie

Promenada Riva oraz rynek w Splicie

Po zakończeniu zwiedzania najważniejszych antycznych zabytków starego miasta, możemy zacząć odkrywać inne atrakcje Splitu. Miasto od zawsze związane było z morzem. Tuż obok dworca kolejowego znajduje się duży port pasażerski. Kursują stąd statki wycieczkowe oraz państwowe promy Jadrolinija.

Nabrzeże w Splicie
Nabrzeże w Splicie

Przy nadmorskiej promenadzie (w zasadzie na całej jej długości) wystawiono wiele kiosków, w których możemy zapoznać się z ofertą wycieczek i rejsów. Jadrolinija obsługuje kilkanaście kierunków - są to głównie wyspy, ale popłynąć możemy też do Trogiru oraz do Włoch.

Port w Splicie
Port w Splicie

Odremontowanym i bardzo przyjemną nadmorską promenadą Riva dojdziemy aż do podnóża góry Marjan. Nie zdziwmy się jednak jeśli obok rynku (Trg Republike) poczujemy nieprzyjemny zapach. Nie pochodzi on z miejskich nieczystości, ale od znajdujących się w pobliżu źródeł siarczkowych. Ich ujęcie wykorzystywane jest od czasów starożytnych do dziś. Niestety wszystko wskazuje na to, że turyści jeszcze nie mogą cieszyć się ich dobrodziejstwem, są one bowiem udostępniane na zasadzie podobnej do naszych sanatoriów (Sumporne Toplice Split, Marmontova ul. 4). Warto jednak obejrzeć ten budynek z zewnątrz - to bodaj najpiękniejszy przykład secesji na terenie Splitu.

Nabrzeże w Splicie
Nabrzeże w Splicie

Deptak Marmontova i pomniki Splitu

Warto przejść się także deptakiem Marmontova. Obok tej modnej ulicy w XIX powstał imponujący budynek Prokurative (Trg Republike).

Prokurative (Split)
Prokurative (Split)
Prokurative (Split)
Prokurative (Split)

Wzniesiony w stylu neorenesansowym miał przypominać dawne związki miasta z Italią. Dziś mieszczą się tu lokale gastronomiczne i placówki kulturalne. Idąc dalej ulicą Marmontovą dotrzemy do dziwacznej fontanny zwanej Figa i Pirija - składa się ona z zaciśniętej pięści i lejka. Według niektórych źródeł ma to być złośliwy gest wykonany w stronę stołecznego Zagrzebia.

Fontanna Figa i Pirija - Split
Fontanna Figa i Pirija - Split

Pomnik Grzegorza z Ninu autorstwa Ivana Meštrovića

Inny ciekawy pomnik wzniesiony w pobliżu murów to statua biskupa Grzegorza z Ninu (Ul. kralja Tomislava 12), który w X wieku bronił praw Słowian do swoich języków w liturgii. Rzeźbę stworzył Ivan Meštrović, ale sam biskup zapewne nie byłby zadowolony gdyby wiedział, że współcześni turyści pocierają "na szczęście" duży palec nogi jego posągu.

Pomnik Grzegorza z Ninu w Splicie
Pomnik Grzegorza z Ninu w Splicie

W okolicy

Kawałek dalej widać ruiny klasztoru benedyktynów (Zvonik i kapelica Svetog Arnira, Ul. kralja Tomislava 15). Ze średniowiecznej budowli przetrwała kaplica bł. Arnira i dzwonnica. Warto przejść się jeszcze na Trg Gaje Bulata, gdzie możemy zobaczyć budynek Chorwackiego Teatru Narodowego, o pięknej fasadzie zdradzającej wpływy rodzącego się stylu Art nouveau.

Budynek Teatru Narodowego w Splicie
Budynek Teatru Narodowego w Splicie

Galeria Meštrović

Osoby zainteresowane życiem i twórczością wspomnianego w poprzednim punkcie Ivana Meštrovića - jednego z najsłynniejszych chorwackich artystów, powinny wybrać się do poświęconego mu muzeum, w którym przechowywane są jego najważniejsze rzeźby oraz szkice, a także plany architektoniczne. Oprócz wystawy muzealnej czeka tam na nas park rzeźby oraz dwa tarasy oferujące przyjemny widok na okolicę.

Co ciekawe - placówka mieści się na zboczu wzgórza Marjan, w rezydencji zaprojektowanej przez artystę, którą przekazał on władzom z przeznaczeniem na muzeum.

Wzgórze Marjan - świetny punkt widokowy na Split

Przyznać trzeba, że mało który turysta zapuszcza się w te okolice Splitu. A szkoda, bo w parku na wzgórzu Marjan (Park Šuma Marjan) można odpocząć od zgiełku miasta, rozkoszować się pięknymi widokami spacerując po leśnych ścieżkach, a także spędzić trochę czasu na plażach oraz zwiedzić ciekawe muzea. Wzgórze liczy sobie 178 metrów, jednak aby cieszyć się widokiem na miasto nie trzeba wchodzić na sam jego szczyt.

Wzgórza Marjan i Split
Wzgórza Marjan i Split

Równie piękny widok roztacza się z pierwszego tarasu widokowego (tuż obok pozostałości dawnego cmentarza żydowskiego) czyli Prva Vidilica Na Marjanu (Šetalište Luke Botića 3). Spacer z centrum miasta zajmie nam około dwudziestu minut. Co ciekawe, wygląd wzgórza to dzieło planistów socjalistycznej Jugosławii, którzy sztucznie zalesili Marjan (być może na polecenie Tito - prezydent lubił zatrzymywać się w tutejszej "Villa Dalmacija").

Szczególnie leniwi mogą skorzystać z usług firm organizujących wycieczki na wzgórze. Ich oferty są bardzo zróżnicowane - od samego wjazdu w okolice szczytu, aż po możliwość zjedzenia śniadania na jednym z punktów widokowych. Ceny również są zróżnicowane i zaczynają się od ok. 30€.

Widok na Split ze wzgórza Marjan
Widok na Split ze wzgórza Marjan

Port rybacki Matejuška

Idąc promenadą dojdziemy do portu rybackiego Matejuška. Być może za dnia nie odróżnia się on od innych części miasta, ale w letnie noce nabrzeże zapełnia się ludźmi. Zewsząd dobiega wówczas gwar rozmów, niektórzy śpiewają i tańczą. Dalsza część promenady została wyłożona płytami z nazwiskami chorwackich medalistów olimpijskich.

Stare domy w okolicy dzielnicy Matejuška (Split)
Stare domy w okolicy dzielnicy Matejuška (Split)

Warto udać się też na ulicę Senjska, gdzie w odrestaurowanych starych domach coraz częściej otwiera się kawiarnie i restauracje.

Park Sustipan

Turyści posiadający więcej czasu i lubujący się w parkach powinni ruszyć zachodnim nabrzeżem (Zapadna obala) w stronę urokliwego parku Sustipan, w którym możemy odpocząć od gęstej zabudowy oraz rozkoszować się przyjemnymi widokami.

Co ciekawe - w okresie średniowiecza na przylądku tym znajdował się klasztor, a w XIX wieku utworzono tu cmentarz słynący ze swojego uroku, który został niestety usunięty w czasach komunistycznych (choć pozostały po nim pojedyncze relikty).

Voćni trg i Wieża Wenecka

Na zachód od murów cesarskiego pałacu znajduje się jedno z najbardziej klimatycznych miejsc całego miasta - tzw. Voćni trg. Nazwa placu pochodzi od dawnego targowiska, na którym mieszkańcy okolicznych wiosek mogli sprzedawać płody rolne.

Voćni trg, Split
Voćni trg, Split

Dziś miejsce kramów zajęły restauracyjne ogródki i popularne kafejki. Warto zwrócić uwagę na wznoszącą się w pobliżu Wieżą Wenecką (Hrvojeva kula) - pozostałość po późnośredniowiecznych fortyfikacjach. Na placu wystawiono pomnik Marko Marulica pisarza zwanego "ojcem literatury chorwackiej".

Wieża Wenecka w Splicie
Wieża Wenecka w Splicie

Plac Pjaca i jego zabytkowa zabudowa

Jeśli skierujemy się na północ jedną z wąskich uliczek dojdziemy do kolejnego placu zwanego przez mieszkańców Pjaca (oficjalna nazwa to Narodni Trg). Budynek wysunięty ku centrum z linii kamienic to dawny gotycki ratusz (Stara Gradska Vijećnica). Sąsiaduje z nim przepiękny renesansowy pałac rodziny Karepić (Palača Karepić), przebudowany ze średniowiecznej kamienicy. Po przeciwnej stronie, na rogu placu, mieści się pałac Ciprianis (Palača Ciprianis) - wzniesiony w średniowieczu, przebudowany w XIX wieku. Obecnie ten zabytkowy obiekt pełni funkcje hotelowe. Pomiędzy jednym a drugim placem zobaczymy Mały Pałac Papaliców (Mala Papalićeva Palača, ul. Pavla Šubića 3-5) - jest to jedna z nielicznych zabytkowych rezydencji w Splicie do których bez problemu możemy wejść, gdyż działa tu... supermarket SPAR.

Plaże w Splicie

Pobyt w Splicie można połączyć z kąpielami słonecznymi. Naszym zdaniem tutejsze plaże są znacznie czystsze i przyjemniejsze niż te w Dubrowniku. Najpopularniejsza miejska plaża to Bačvice. Znajduje się ona około kilometr drogi od historycznego centrum. W pobliżu mieści się kilka ośrodków wypoczynkowych, barów i restauracji. Do tego plaża jest piaszczysta (a to w Chorwacji rzadkość) nie powinno więc dziwić, że latem ściągają tu setki ludzi.

Spokój znaleźć łatwiej na dwóch plażach w okolicy wzgórza Marjan: większej i bardziej oddalonej Kasjuni oraz bliższej, ale mniejszej Kastelet. Obie z nich to czyste i całkiem przyjemne miejsca wypoczynku. Trzeba jednak pamiętać, że to plaże kamieniste (duże głazy w wodzie przy Kasjuni mogą odstraszać od kąpieli).

Plaża Bačvice - Split
Plaża Bačvice - Split

Na wszystkich tych plażach możemy za darmo rozłożyć ręcznik. Ceny wynajmu leżaka z parasolem są raczej wysokie.

Zwiedzanie Splitu śladami "Gry o tron"

Dla większości Chorwatów najbardziej znanym dziełem filmowym kręconym w Splicie pozostaje stary serial obyczajowy "Velo misto" prezentujący przedwojenną historię miasta i drużyny Hajduk Split. Jest to jednak produkcja zupełnie nieznana poza granicami kraju. Turyści zwracają uwagę na lokacje, które pojawiały się w serialu "Gra o tron". Wąskie uliczki i podziemia pałacu Dioklecjana zagrały w odcinku pod tytułem "Synowie Harpii" (sceny walk Nieskalanych z Synami Harpii i lochy w których więziono smoki Daenerys). Oddalona o kilkanaście kilometrów od miasta twierdza Kliss rozpoznawana jest jako fikcyjne miasto Meereen.

Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie
Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie

Kilka firm oferuje wycieczki po mieście tropem filmowych scenerii. Jedną z nich jest Splitlicous (więcej informacji pod tym linkiem).

Twierdza Gripe oraz dzielnica Radunica

Mniej znany obiekt to twierdza Gripe zbudowana przez wenecjan w połowie XVII wieku, kiedy miasto zostało ufortyfikowane z powodu zagrożenia najazdem osmańskim. Twierdza spełniła swoją rolę podczas wojny kandyjskiej, chroniąc mieszkańców przed wojskami tureckimi. Dziś działa tu Chorwackie Muzeum Morskie (Hrvatski pomorski muzej, Glagoljaška ul. 18).

Zabytki Splitu - Twierdza Gripe
Zabytki Splitu - Twierdza Gripe

Warto też zajrzeć do pobliskiej dzielnicy Radunica. Pomiędzy starymi, zbudowanymi z kamienia domkami poprowadzono przyjemny deptak. Mieszkańcy uważają dzielnicę za najstarszą część nowożytnego Splitu i każdego roku w czerwcu organizują popularny uliczny festiwal "Dani Radunice".

Dzielnica Radunica - Split
Dzielnica Radunica - Split

Muzea i inne atrakcje Splitu

Split posiada się wieloma muzeami oraz atrakcjami. Do najciekawszych należą:

  • Muzeum Etnograficzne (Etnografski muzej Split, Iza Vestibula 4 - na terenie pałacu Dioklecjana),
  • Piwnice Pałacu Dioklecjana (Podrumi Palača Dioklecijanova ) ,
  • Katedra św. Dujama (Domniona) (Svetoga Dujma, ul. Kraj Svetog Duje 5) - atrakcja składa się z pięciu atrakcji: katedra, krypty, baptysterium, skarbiec i dzwonnica,
  • Muzeum Miejskie w Splicie (Muzej Grada Splita, Papalićeva ul. 1),
  • Chorwackie Muzeum Morskie (Hrvatski pomorski muzej, Glagoljaška ul. 18),
  • Galeria Ivana Meštrović (Ivan Meštrović Gallery, Šetalište Ivana Meštrovića 46),
  • Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Gunjačina ul. bb, 21000),
  • Muzeum Archeologiczne (Arheološki muzej, Ul. Zrinsko Frankopanska 25).
Katedra (Split)
Katedra (Split)

Atrakcje Splitu poza miastem

Poza pałacem Dioklecjana, w Splicie i jego najbliższych okolicach znajdziemy jeszcze przynajmniej dwa miejsca związane z cesarstwem rzymskim.

Zbiory z tamtych czasów obejrzymy też w tutejszym Muzeum Archeologicznym. Ale uwaga! w Splicie funkcjonują dwie placówki muzealne o podobnym charakterze. Starożytnością zajmuje się Muzeum Archeologiczne (Arheološki muzej, Ul. Zrinsko Frankopanska 25), natomiast Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika, Gunjačina ul. bb, 21000) gromadzi przedmioty z późniejszych epok.

Starożytna Salona

Z całą pewnością warto wybrać się do ruin dawnej Salony (obecnie Solin) gdzie możemy obejrzeć resztki amfiteatru, bazyliki, pałacu biskupów i dwóch nekropolii. Pamiętajmy jednak, że dawne miasto leży na otwartym, pozbawionym drzew terenie i obejmuje dość duży obszar. Dlatego przed taką wycieczką należy zaopatrzyć się w wodę i nakrycia głowy. Samo zwiedzanie powinno zająć nam nie więcej niż dwie godziny. Wstęp na teren ruin jest płatny.

Salona - ruiny (okolice Splitu)
Salona - ruiny (okolice Splitu)

Rekonstrukcja antycznego akweduktu

Pałac Dioklecjana zaopatrywany był w wodę dzięki długiemu na 9 kilometrów akweduktowi, łączącemu rezydencję z rzeką Jadro. Budowla nie przetrwała najazdów barbarzyńców, ale w XIX wieku rozpoczęto jej rekonstrukcję. Co ciekawe celem prac było dostarczenie miastu wody, a nie próba odbudowy zabytku. W 1999 roku wzniesiono nową rekonstrukcję usuwając tę z czasów Austro-Węgier. Akwedukt znajduje się na południe od Salony i jest widoczny z obwodnicy Splitu (Zbora narodne garde, dokładna lokalizacja: 43.524292, 16.489939).

Akwedukt w Splicie
Akwedukt w Splicie

Noclegi

Znaleźć tani nocleg w Splicie jest znacznie łatwiej niż w Dubrowniku trzeba jednak pamiętać o dwóch zasadach: im bliżej do centrum tym drożej oraz o tym, że hotele są z reguły znacznie droższe od prywatnych apartamentów. Oczywiście spełnieniem marzeń niejednego turysty byłoby przenocować na terenie dawnego pałacu cesarza, ale taka przyjemność kosztuje sporo.

Tymczasem apartamenty położone na północy miasta to już zdecydowanie niższy koszt. Trzeba jednak pamiętać, że do ceny noclegu trzeba będzie doliczyć bilet autobusowy na dojazd do centrum.

Więcej wskazówek na temat noclegów znajdziecie w naszym poradniku: Gdzie spać w Splicie? Wybrane hotele oraz wskazówki praktyczne.
Średniowieczne pałace Splitu
Średniowieczne pałace Splitu

Split - wskazówki i informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

Główny punkt informacji turystycznej w Splicie mieści się w... późnośredniowiecznym kościele św. Rocha na Perystylu (Crkva sv. Roka u Splitu na Peristilu). Budowla przylega do kolumnady, znajdującej się naprzeciwko kawiarni Luxor. Aktualne godziny otwarcia oraz adresy pozostałych placówek można sprawdzić tutaj

Lotnisko w Splicie

Lotnisko w Splicie oddalone jest o około 20 km od miasta. Do miasta w prosty sposób dojedziemy autobusem lotniskowym lub komunikacją publiczną. Więcej informacji znajdziecie w artykule Jak dojechać z lotniska w Splicie do centrum?

Transport miejski w Splicie

Po mieście możemy poruszać się kilkunastoma liniami autobusowymi. Split posiada również sporo połączeń podmiejskich - autobusami dojedziemy do Salony lub pobliskiego Trogiru. Cena biletu zależy od strefy w jakiej znajduje się nasz punkt docelowy. Strefa pierwsza obejmuje Split, strefa druga to Salona i okolice, strefa czwarta to Trogir i Omiš. Najważniejsze stacje autobusowe gdzie zbiega się większość linii to: Sukoišan (także linie podmiejskie do Trogiru czy Omiša), Green market (Trznica) lub Trajektna luka (okolice dworców autobusowego i kolejowego). Dla wybierających się do lasu Marjan najlepszy będzie przystanek Sv. Frane.

Droga na wzgórze Marjan w Splicie
Droga na wzgórze Marjan w Splicie

Bilety możemy kupić w kioskach lub u kierowców. W tym drugim przypadku obowiązuje dopłata do każdego biletu. Teoretycznie każda ze stref ma osobną cenę, ale ostateczny koszt może być uzależniony od przejechanej odległości.

Zakupiony bilet uprawnia do pojedynczego przejazdu w czasie uzależnionym od wybranej strefy (np. strefa I do 45 minut, strefa IV do 105 minut). Aktualne ceny biletów oraz rozkłady możemy sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika: pod tym linkiem.

Dworzec autobusowy, kolejowy i przystań promowa zlokalizowane są blisko siebie tuż obok starego miasta i pałacu Dioklecjana. Jeśli mamy ze sobą duży, ciężki bagaż i zechcemy zostawić go na cały dzień najwygodniej wybrać przechowalnię w budynku dworca kolejowego.

Uwaga, Split posiada jeszcze jeden dworzec kolejowy - Split predgrađe. Jest on jednak oddalony od centrum o kilka kilometrów (funkcjonują tam kasy, ale przechowalni bagażu nie znajdziemy).

Parkingi

Jeśli chodzi o parkingi to ich ceny również są niższe niż w Dubrowniku. Koszta uzależniona są one od sezonu i strefy w jakiej pozostawimy samochód. Miasto zostało podzielone na cztery takie zony. Dokładne informacje na temat opłat za parkingi znajdziemy na tej stronie.

Rzecz jasna możemy skorzystać również z parkingów prywatnych, są one jednak znacznie droższe. Przykładowo takie miejsce obok portu kosztować może nawet 23 Euro za dobę (przykład prywatnego parkingu).

Fragment muralu kibiców Hajduka Split
Fragment muralu kibiców Hajduka Split

Na co uważać w Splicie?

Z całą pewnością warto kupić świeże warzywa i owoce na popularnym Stari Pazar. Ale uważajmy na nieuczciwych sprzedawców, lepiej najpierw zapytać o cenę w kilku miejscach zanim podejmiemy decyzję o kupnie.

Na miejskich przystankach w centrum umieszczone są z reguły informacje o godzinach kursowania autobusów. Należy jednak traktować je z dużą dozą ostrożności, bo korki w centrum Splitu osiągają takie rozmiary, że autobusy potrafią wyruszać w trasę z dużym opóźnieniem. Podobnie jest zresztą z połączeniem międzymiastowym - kilkanaście minut na przesiadkę w Splicie może okazać się bardzo złym pomysłem.Jeśli zdecydowaliśmy się wykupić wycieczkę w jednym z biur podróży to koniecznie zapytajmy o miejsce zbiórki. Czasem zdarza się tak, że wycieczki statkiem zaczynają się gdzieś w centrum miasta skąd ludzie są dowożeni do pierwszej lokalizacji. Warto o tym pamiętać aby nie spóźnić się na taki wyjazd.

Nabrzeże w Splicie
Nabrzeże w Splicie

Jak oszczędzać pieniądze w Splicie?

Split nie jest tanim miastem, ceny w centrum są dość wysokie, a muzea raczej nie posiadają dni z darmowym wstępem.

Jeśli spędzamy w Splicie więcej niż pięć noclegów w sezonie letnim (lub dwa noclegi w sezonie zimowym) możemy otrzymać w punktach informacji turystycznej trzydniową Split Card, która umożliwi nam bezpłatny wstęp do kilku największych muzeów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy zwiedzić katedrę św. Dujama to najtaniej będzie kupić bilet łączony (katedra, dzwonnica, krypta, skarbiec i baptysterium) niż kupować bilety na każdą część z osobna.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama